Zmiany 2023
Do sklepów zamkniętych w większość niedziel przyzwyczajamy się od 2018 roku. Mimo to ustawodawcy zostawili furtkę między innymi w postaci niedziel handlowych 2023. W artykule wyjaśniamy, kiedy przypadają.
04.08.2023Krystian KamińskiBank Pekao od dziś dodaje do swojej oferty specjalne konto mieszkaniowe, będące elementem rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Pojawienie się tego produktu to efekt wprowadzenia nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Poznaj szczegóły!
10.07.2023Adam NawrockiMały ZUS Plus niższy niż Mały ZUS! W 2023 roku dwa razy zmieniła się wysokość składek, a Mały ZUS Plus okazał się być korzystniejszy. Poznaj szczegóły tej znaczącej zmiany, dowiedz się, jak z niej skorzystać i jakie korzyści przyniesie twojej firmie.
29.06.2023Bogdan KrawczykCzy jest już pewne 800 plus? Od kiedy wejdzie w życie? Te pytania zadaje sobie wiele osób. Rząd postanowił zwiększyć dotychczasowe świadczenie 500 plus. Co to oznacza dla ciebie i twojego portfela? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
29.06.2023Monika OlejniakWobec zapowiedzi Narodowego Banku Polskiego o możliwości obniżenia stóp procentowych głos zabierają analitycy think tanku WiseEuropa. Należy rozważyć te kroki i zastanowić się, czy pomysł łagodzenia polityki pieniężnej nie jest przedwczesny.
29.06.2023Stefan ZielińskiNa początku lipca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla działalności nierejestrowanej! Jest to pokłosie podwyżek płacy minimalnej, a przy tym zachęta dla wielu osób, które szukają okazji do tego, by dorobić.
29.06.2023Iwona ZiołowskaRząd zapowiedział kolejne podwyżki płacy minimalnej na 2024 roku. Pracownicy mogą spodziewać się wzrostu dwukrotnie – w styczniu i w lipcu. O ile więcej będą zarabiać?
15.06.2023Iwona ZiołowskaW środę 7 czerwca zostało podpisane porozumienie rządu ze związkowcami. Jednym z punktów są podwyżki dla budżetówki zaplanowane na rok 2023 i następny. Na stronie internetowej kancelarii premiera pojawiły się bardziej szczegółowe zapowiedzi.
14.06.2023Monika OlejniakJuż niebawem czeka nas kolejny wzrost płacy minimalnej. Wypłatę wyższych pensji rząd zaplanował na lipiec. Okazuje się, że podwyżka będzie spora, oznacza bowiem wzrost o niemal 20% w stosunku do ubiegłego roku.
14.06.2023Bogdan KrawczykPomysły na biznes, o ile ciekawe, są podobno już połową sukcesu . Chciałbyś otworzyć własną firmę? Sprawdź sprawdzone sposoby rodem z Polski i zagranicy na stworzenie rentownej działalności! Zainspiruj się i zacznij zarabiać konkretne pieniądze! Pomysł na biznes wcale nie musi być jedną z najbardziej wyrafinowanych rzeczy, jakie przychodzą ci do głowy. Czasami proste rozwiązania stanowią klucz do sukcesu. Ważne, aby robić to, co się lubi, i być w tym nieco lepszym od innych. Następnie, wystarczą konsekwencja w działaniu, wytrwałość, zaangażowanie i nieco cierpliwości, aby firma rozrosła się do naprawdę dużych rozmiarów i przynosiła konkretne dochody. Przeczytaj poradnik i znajdź najlepszy pomysł na biznes dla siebie! Skończ z pracą na etacie i daj sobie szansę na niezależność finansową. Jaki biznes otworzyć? Skorzystaj z gotowych rozwiązań! Odpowiedź na pytanie o to, jak znaleźć pomysł na biznes, nie jest łatwa. Dzieje się tak, ponieważ nie ma jednego rozwiązania-klucza, które będzie optymalne dla wszystkich. Warto lubić to, co się robi, i codziennie przychodzić do pracy z uśmiechem na twarzy. Pomysły na biznes możesz czerpać z różnych źródeł. Czasami jednak najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z idei, która jest od lat praktykowana z sukcesami przez innych. Oto kategorie biznesów prowadzonych na własny rachunek, ale na cudzych Pomysły na biznes, o ile ciekawe, są podobno już połową sukcesu.Chciałbyś otworzyć własną firmę? Sprawdź sprawdzone sposoby rodem z Polski i zagranicy na stworzenie rentownej działalności! Zainspiruj się i zacznij zarabiać konkretne pieniądze! Pomysł na biznes wcale nie musi być jedną z najbardziej wyrafinowanych rzeczy, jakie przychodzą ci do głowy. Czasami proste rozwiązania stanowią klucz do sukcesu. Ważne, aby robić to, co się lubi, i być w tym nieco lepszym od innych. Następnie, wystarczą konsekwencja w działaniu, wytrwałość, zaangażowanie i nieco cierpliwości, aby firma rozrosła się do naprawdę dużych rozmiarów i przynosiła konkretne dochody. Przeczytaj poradnik i znajdź najlepszy pomysł na biznes dla siebie! Skończ z pracą na etacie i daj sobie szansę na niezależność finansową. Jaki biznes otworzyć? Skorzystaj z gotowych rozwiązań! Odpowiedź na pytanie o to, jak znaleźć pomysł na biznes, nie jest łatwa. Dzieje się tak, ponieważ nie ma jednego rozwiązania-klucza, które będzie optymalne dla wszystkich. Warto lubić to, co się robi, i codziennie przychodzić do pracy z uśmiechem na twarzy. Pomysły na biznes możesz czerpać z różnych źródeł. Czasami jednak najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z idei, która jest od lat praktykowana z sukcesami przez innych. Oto kategorie biznesów prowadzonych na własny rachunek, ale na cudzych
18.05.2023Adam NawrockiJeśli chodzi o świadczenia emerytów, największe emocje rozpala kwestia tzw . trzynastki i czternastki. Oprócz tego ważna jest także waloryzacja emerytur w roku. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz tekst. W czasach prosperity gospodarczej wskaźnik inflacji – o ile utrzymuje się przedziale tzw. bezpośredniego celu inflacyjnego (od 1,5% do 3,5%) – nie budzi większego zainteresowania. Zupełnie inaczej wygląda to w czasie obecnego kryzysu gospodarczego. Jednym z głównych zagrożeń jest wysoka inflacja, która w maju 2022 roku wyniosła aż 13,9% rok do roku Niestety, inflacja nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Wskaźnik ten wynika z rosnących cen towarów i usług. Oznacza utratę realnej wartości posiadanego kapitału. Szczególnie zagrożeni w takiej sytuacji są emeryci i renciści, którzy otrzymują niskie świadczenia. Jednak strony władze oferują dla nich szerokie wsparcie. Ważnym elementem takiej pomocy jest waloryzacja emerytur w roku. Sprawdź już teraz i przekonaj się, jak będzie wyglądała. Waloryzacja emerytury w roku – wysokość minimalnej emerytury po podwyżce w marcu Zgodnie z szacunkami zapisanymi w ustawach, waloryzacja miała wynieść 13,8 procent. Najnowsze dane mówią, że będzie ona jeszcze wyższa niż zakładał rząd i wyniesie 14,8 proc. Rząd zadeklarował jednocześnie, że w roku przeprowadzi waloryzację kwoto-procentową, a gwarantowana kwota podwyżki wyniesie 250 złotych Jeśli chodzi o świadczenia emerytów, największe emocje rozpala kwestia tzw.trzynastki i czternastki. Oprócz tego ważna jest także waloryzacja emerytur w roku. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz tekst. W czasach prosperity gospodarczej wskaźnik inflacji – o ile utrzymuje się przedziale tzw. bezpośredniego celu inflacyjnego (od 1,5% do 3,5%) – nie budzi większego zainteresowania. Zupełnie inaczej wygląda to w czasie obecnego kryzysu gospodarczego. Jednym z głównych zagrożeń jest wysoka inflacja, która w maju 2022 roku wyniosła aż 13,9% rok do roku Niestety, inflacja nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Wskaźnik ten wynika z rosnących cen towarów i usług. Oznacza utratę realnej wartości posiadanego kapitału. Szczególnie zagrożeni w takiej sytuacji są emeryci i renciści, którzy otrzymują niskie świadczenia. Jednak strony władze oferują dla nich szerokie wsparcie. Ważnym elementem takiej pomocy jest waloryzacja emerytur w roku. Sprawdź już teraz i przekonaj się, jak będzie wyglądała. Waloryzacja emerytury w roku – wysokość minimalnej emerytury po podwyżce w marcu Zgodnie z szacunkami zapisanymi w ustawach, waloryzacja miała wynieść 13,8 procent. Najnowsze dane mówią, że będzie ona jeszcze wyższa niż zakładał rząd i wyniesie 14,8 proc. Rząd zadeklarował jednocześnie, że w roku przeprowadzi waloryzację kwoto-procentową, a gwarantowana kwota podwyżki wyniesie 250 złotych
02.02.2023Krystian KamińskiJakie korzyści ma staż z Urzędu Pracy dla przedsiębiorcy ? Dlaczego warto przyjąć stażystę do swojej firmy? Jakie są warunki stażu i czas jego trwania? Jakie obowiązki mają wobec UP pracodawca i stażysta? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego! Staż z Urzędu Pracy to forma aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, która opisana jest w art. 53 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. Z punktu widzenia pracodawcy jest to korzystna forma zatrudnienia, choć formalnie nie jest zatrudnieniem w rozumieniu prawnym. Nakłada jednak na niego również obowiązki wobec stażysty oraz Powiatowego Urzędu Pracy, który go przysyła. Ile wynosi wynagrodzenie za staż z Urzędu Pracy? Zastanawiasz się, ile wynosi staż z Urzędu Pracy? Stażysta co miesiąc otrzymuje niewielką zapłatę, tzw. stypendium stażowe. Wynosi ono 120% podstawy zasiłku dla bezrobotnych. W 2021 roku jest to 1221,40 zł netto. Wynagrodzenie stażysty opłacane jest ze środków unijnych lub z Funduszu Pracy. Jeśli tzw. stypendium stażysty jest finansowane ze środków unijnych, wynosi ono nieznacznie więcej, ponieważ jest zwolnione z odprowadzania niektórych składek. Czasowo staż z Urzędu Pracy może trwać od 3 aż do 12 miesięcy. U danego pracodawcy jeden stażysta może odbyć staż wyłącznie raz. Zatrudnienie stażysty – korzyści dla przedsiębiorcy Jakie korzyści ma staż z Urzędu Pracy dla przedsiębiorcy?Dlaczego warto przyjąć stażystę do swojej firmy? Jakie są warunki stażu i czas jego trwania? Jakie obowiązki mają wobec UP pracodawca i stażysta? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego! Staż z Urzędu Pracy to forma aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, która opisana jest w art. 53 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. Z punktu widzenia pracodawcy jest to korzystna forma zatrudnienia, choć formalnie nie jest zatrudnieniem w rozumieniu prawnym. Nakłada jednak na niego również obowiązki wobec stażysty oraz Powiatowego Urzędu Pracy, który go przysyła. Ile wynosi wynagrodzenie za staż z Urzędu Pracy? Zastanawiasz się, ile wynosi staż z Urzędu Pracy? Stażysta co miesiąc otrzymuje niewielką zapłatę, tzw. stypendium stażowe. Wynosi ono 120% podstawy zasiłku dla bezrobotnych. W 2021 roku jest to 1221,40 zł netto. Wynagrodzenie stażysty opłacane jest ze środków unijnych lub z Funduszu Pracy. Jeśli tzw. stypendium stażysty jest finansowane ze środków unijnych, wynosi ono nieznacznie więcej, ponieważ jest zwolnione z odprowadzania niektórych składek. Czasowo staż z Urzędu Pracy może trwać od 3 aż do 12 miesięcy. U danego pracodawcy jeden stażysta może odbyć staż wyłącznie raz. Zatrudnienie stażysty – korzyści dla przedsiębiorcy
31.01.2023Adam NawrockiPrzedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu, od początku roku musieli zmierzyć się ze sporymi zmianami . Jakie to zmiany i kogo dotyczą nowe stawki ryczałtu ? Sprawdź! Stawki ryczałtu uległy pewnym zmianom. Przede wszystkim zostały wprowadzone dwie nowe wartości 12% i 14%. Sprawiło to, że niektóre osoby mogły liczyć na dość duże obniżenie stawek z przychodów, uzyskiwanych z prowadzonej przez nich działalności. Jakie są nowe stawki ryczałtu ewidencjonowanego i jakich zawodów dotyczą? Nowe stawki ryczałtu () W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pojawiły się dwie nowe stawki podatku. Stawka 14% Obejmuje wszystkie profesje wykluczone z definicji wolnych zawodów, które wpisywały się do tej pory w stawkę 17 % lub 15%, a dokładniej: lekarz, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta, architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany, nauczyciel w zakresie udzielania lekcji na godziny Do nowej stawki 14% przyporządkowane zostały grupy pkwiu, które obejmują usługi: Wykaz nie obejmuje nauczycieli, którzy oferują korepetycje. Stawka 12% Ta stawka ryczałtu obejmuje głównie branże IT. Do końca 2021 zawody, które się w nią wpisują były objęte stawką 15 %. Nowe przepisy i takie stawki ryczałtu 2022 wynoszące 12% dotyczą: Stawka ryczałtu opodatkowana stawką 8,5 i 12% Taka stawka oznacza, że kwota przychodu do limitu Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu, od początku roku musieli zmierzyć się ze sporymi zmianami.Jakie to zmiany i kogo dotyczą nowe stawki ryczałtu ? Sprawdź! Stawki ryczałtu uległy pewnym zmianom. Przede wszystkim zostały wprowadzone dwie nowe wartości 12% i 14%. Sprawiło to, że niektóre osoby mogły liczyć na dość duże obniżenie stawek z przychodów, uzyskiwanych z prowadzonej przez nich działalności. Jakie są nowe stawki ryczałtu ewidencjonowanego i jakich zawodów dotyczą? Nowe stawki ryczałtu () W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pojawiły się dwie nowe stawki podatku. Stawka 14% Obejmuje wszystkie profesje wykluczone z definicji wolnych zawodów, które wpisywały się do tej pory w stawkę 17 % lub 15%, a dokładniej: lekarz, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta, architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany, nauczyciel w zakresie udzielania lekcji na godziny Do nowej stawki 14% przyporządkowane zostały grupy pkwiu, które obejmują usługi: Wykaz nie obejmuje nauczycieli, którzy oferują korepetycje. Stawka 12% Ta stawka ryczałtu obejmuje głównie branże IT. Do końca 2021 zawody, które się w nią wpisują były objęte stawką 15 %. Nowe przepisy i takie stawki ryczałtu 2022 wynoszące 12% dotyczą: Stawka ryczałtu opodatkowana stawką 8,5 i 12% Taka stawka oznacza, że kwota przychodu do limitu
31.01.2023Monika OlejniakPrzeciętne wynagrodzenie 2023 wskazuje nie tylko średnia krajowa. Płace można także wiązać także z gospodarką narodową lub innymi metodami obliczania. Co mówią komunikaty i obwieszczenia GUS? Jakie inne metody możesz sprawdzić? Przeczytaj o tym!
31.01.2023Monika OlejniakPandemia stanowiła ciężką przeprawę dla przedsiębiorców . Zamknięcie gospodarki spowodowało kryzys, który objął wiele zawodów. Rządowa tarcza antykryzysowa zakłada wsparcie dla tych, którzy zmagają się ze stratami. Kto może starać się o świadczenie? Tarcza antykryzysowa jest wsparciem dla firm, którego założeniem jest zmniejszenie skutków obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią covid-19. Jaką pomoc oferuje nowa tarcza kryzysowa, wprowadzona w roku i kto może z niej skorzystać? Tarcza antykryzysowa – od kiedy działa? Według nowej tarczy antykryzysowej można skorzystać ze zwolnienia ze składek zus za grudzień 2021 roku, a także uzyskać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Chcąc skorzystać z tego, co oferuje tarcza, przedsiębiorcy musieli wypełnić wniosek o zwolnienie do 17 stycznia 2022 roku. W celu pozytywnego rozpatrzenia trzeba było składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 do 28 lutego 2022. Jeżeli chodzi o świadczenie postojowe, trzeba było złożyć wniosek najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mieli też możliwość otrzymania dotacji w wysokości 5000 zł. Wnioski o świadczenie były przyjmowane do 15 kwietnia 2022 roku. Tarcza antykryzysowa – dla kogo? W bieżącym roku rząd przygotował wsparcie dla konkretnych zawodów. Poniżej przedstawiamy listę wraz z kodami pkd: O dofinansowanie mogą Pandemia stanowiła ciężką przeprawę dla przedsiębiorców.Zamknięcie gospodarki spowodowało kryzys, który objął wiele zawodów. Rządowa tarcza antykryzysowa zakłada wsparcie dla tych, którzy zmagają się ze stratami. Kto może starać się o świadczenie? Tarcza antykryzysowa jest wsparciem dla firm, którego założeniem jest zmniejszenie skutków obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią covid-19. Jaką pomoc oferuje nowa tarcza kryzysowa, wprowadzona w roku i kto może z niej skorzystać? Tarcza antykryzysowa – od kiedy działa? Według nowej tarczy antykryzysowej można skorzystać ze zwolnienia ze składek zus za grudzień 2021 roku, a także uzyskać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Chcąc skorzystać z tego, co oferuje tarcza, przedsiębiorcy musieli wypełnić wniosek o zwolnienie do 17 stycznia 2022 roku. W celu pozytywnego rozpatrzenia trzeba było składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 do 28 lutego 2022. Jeżeli chodzi o świadczenie postojowe, trzeba było złożyć wniosek najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mieli też możliwość otrzymania dotacji w wysokości 5000 zł. Wnioski o świadczenie były przyjmowane do 15 kwietnia 2022 roku. Tarcza antykryzysowa – dla kogo? W bieżącym roku rząd przygotował wsparcie dla konkretnych zawodów. Poniżej przedstawiamy listę wraz z kodami pkd: O dofinansowanie mogą
30.01.2023Krystian KamińskiPrawem budowlanym nazywamy zbiór zasad, które dotyczą poszczególnych etapów budowy domów i innych obiektów budowlanych . Co zmieniło się w zakresie uprawnień budowlanych w roku? Rok 2022 przyniósł pewne zmiany w prawie budowlanym. Już we wrześniu 2020 roku nowelizacji uległa ustawa, na mocy której zmieniły się między innymi zasady uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiany wprowadzone w roku bieżącym mają pozwolić na prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, co w teorii ma usprawnić roboty budowlane. Czym jest prawo budowlane i jakie inne zmiany znajdziemy w nowych przepisach? Prawo budowlane – co to jest? Na terenie naszego kraju funkcjonuje Prawo Budowlane, stanowiące podstawę do wykonywania jakichkolwiek większych prac budowlanych. Prawo to kształtowane jest przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku. Ten akt prawny obejmuje sprawy związane z: W ustawie określono także zasady działania organów administracji publicznej, działających w określonych dziedzinach. Prawo budowlane reguluje więc wszystkie kwestie związane z: Zmiana prawa budowlanego Nowelizacja prawa budowlanego to jeden z daleko idących kroków, mających prowadzić do cyfryzacji procesu budowlanego. Skąd taki wniosek? Otóż zadaniem najnowszych zmian jest zwiększenie komfortu całego procesu inwestycyjno-budowlanego. Ma on być bardziej przystępny zarówno dla inwestorów, jak i organów nadzoru budowlanego. Zmiany w ustawie zakładają wprowadzenie czterech nowych rozwiązań informatycznych. Prawo budowlane – Prawem budowlanym nazywamy zbiór zasad, które dotyczą poszczególnych etapów budowy domów i innych obiektów budowlanych.Co zmieniło się w zakresie uprawnień budowlanych w roku? Rok 2022 przyniósł pewne zmiany w prawie budowlanym. Już we wrześniu 2020 roku nowelizacji uległa ustawa, na mocy której zmieniły się między innymi zasady uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiany wprowadzone w roku bieżącym mają pozwolić na prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, co w teorii ma usprawnić roboty budowlane. Czym jest prawo budowlane i jakie inne zmiany znajdziemy w nowych przepisach? Prawo budowlane – co to jest? Na terenie naszego kraju funkcjonuje Prawo Budowlane, stanowiące podstawę do wykonywania jakichkolwiek większych prac budowlanych. Prawo to kształtowane jest przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku. Ten akt prawny obejmuje sprawy związane z: W ustawie określono także zasady działania organów administracji publicznej, działających w określonych dziedzinach. Prawo budowlane reguluje więc wszystkie kwestie związane z: Zmiana prawa budowlanego Nowelizacja prawa budowlanego to jeden z daleko idących kroków, mających prowadzić do cyfryzacji procesu budowlanego. Skąd taki wniosek? Otóż zadaniem najnowszych zmian jest zwiększenie komfortu całego procesu inwestycyjno-budowlanego. Ma on być bardziej przystępny zarówno dla inwestorów, jak i organów nadzoru budowlanego. Zmiany w ustawie zakładają wprowadzenie czterech nowych rozwiązań informatycznych. Prawo budowlane –
30.01.2023Monika OlejniakCzy wszystkie podatki w Polsce mają związek ze skalą podatkową ? Jakie są podstawy prawne funkcjonowania tego instrumentu? Jak kwestia ta wygląda w innych regionach świata? Przekonaj się. Skala podatkowa – definicja Co to skala podatkowa? Jest to, innymi słowy wzór, wedle którego określana jest wysokość podatku. Mowa tu o podatku od dochodu, który podatnik uzyskał w jednym roku. Podstawą opodatkowania w przypadku skali podatkowej jest właśnie dochód. Skala podatkowa wykorzystywana jest w wielu państwach na świecie. Stosowane są w nich różne stawki podatków. W Polsce obowiązują dwie – 17% i 32%. To, jaka stawka obejmie podatnika, jest uzależnione od wysokości jego dochodu w danym roku. Skala podatkowa w roku w Polsce – zasady rozliczania Rozliczasz swoje podatki dochodowe, wykorzystując do tego założenia skali podatkowej? Jesteś więc zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy wprost na rachunek w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Wysokość zaliczki naturalnie uzależniona jest od tego, która stawka cię obejmuje. To z kolei wynika z faktu, jaki dochód udało ci się wygenerować w danym roku. Pamiętaj – niezależnie od tego czy opłacasz zaliczki na podatek dochodowy w formie miesięcznej, czy kwartalnej, jesteś zobowiązany do złożenia odpowiedniego rozliczenia rocznego. Podatnicy dokonują go, wypełniając w tym celu druki PIT-36 lub PIT-37. Czy wszystkie podatki w Polsce mają związek ze skalą podatkową?Jakie są podstawy prawne funkcjonowania tego instrumentu? Jak kwestia ta wygląda w innych regionach świata? Przekonaj się. Skala podatkowa – definicja Co to skala podatkowa? Jest to, innymi słowy wzór, wedle którego określana jest wysokość podatku. Mowa tu o podatku od dochodu, który podatnik uzyskał w jednym roku. Podstawą opodatkowania w przypadku skali podatkowej jest właśnie dochód. Skala podatkowa wykorzystywana jest w wielu państwach na świecie. Stosowane są w nich różne stawki podatków. W Polsce obowiązują dwie – 17% i 32%. To, jaka stawka obejmie podatnika, jest uzależnione od wysokości jego dochodu w danym roku. Skala podatkowa w roku w Polsce – zasady rozliczania Rozliczasz swoje podatki dochodowe, wykorzystując do tego założenia skali podatkowej? Jesteś więc zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy wprost na rachunek w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Wysokość zaliczki naturalnie uzależniona jest od tego, która stawka cię obejmuje. To z kolei wynika z faktu, jaki dochód udało ci się wygenerować w danym roku. Pamiętaj – niezależnie od tego czy opłacasz zaliczki na podatek dochodowy w formie miesięcznej, czy kwartalnej, jesteś zobowiązany do złożenia odpowiedniego rozliczenia rocznego. Podatnicy dokonują go, wypełniając w tym celu druki PIT-36 lub PIT-37.
30.01.2023Maciej WoźniakProgi podatkowe w Polsce ułatwiają rozliczanie podatku dochodowego . Pozwalają one bowiem na zapłatę niższego podatku dla osób zarabiających określone kwoty. Sprawdź, jakie są progi podatkowe w Polsce i jak je obliczać. Podatkiem dochodowym nazywa się obciążenie finansowe wpływające do kasy państwa z dochodów wszystkich obywateli. Wysokość opłat na rzecz kraju określają tak zwane progi podatkowe w Polsce. Wykorzystuje się je do obliczania należności. Progi są też określane jako skala podatkowa, czyli kryteria, jakie należy spełnić, aby zakwalifikować się do płatności konkretnego procentu od dochodów. Jest to istotne nie tylko dla samego państwa, które pobiera płatności, lecz także dla rozliczających się obywateli. To od wysokości progów dochodowych zależy bowiem wysokość danin, jakie muszą odprowadzać. Sprawdź, jakie progi podatkowe są obecnie w Polsce i jak je obliczać. Progi podatkowe w Polsce w roku Określone dochody objęte są różnymi stawkami podatkowymi. Służy to bardziej sprawiedliwemu wyliczaniu kwoty podlegającej podatkowi, a oprócz tego – równemu opodatkowaniu wszystkich osób. Progi dochodowe w Polsce to, najprościej mówiąc, przedziały dochodów objęte wyznaczonym procentem, jaki trzeba odprowadzać do państwa. Występują one na różnych poziomach, w zależności od zarobionej kwoty pieniędzy. Ilość progów, a także to, na jakich zasadach są one kształtowane i jakie sumy obejmują, jest zależne od Progi podatkowe w Polsce ułatwiają rozliczanie podatku dochodowego.Pozwalają one bowiem na zapłatę niższego podatku dla osób zarabiających określone kwoty. Sprawdź, jakie są progi podatkowe w Polsce i jak je obliczać. Podatkiem dochodowym nazywa się obciążenie finansowe wpływające do kasy państwa z dochodów wszystkich obywateli. Wysokość opłat na rzecz kraju określają tak zwane progi podatkowe w Polsce. Wykorzystuje się je do obliczania należności. Progi są też określane jako skala podatkowa, czyli kryteria, jakie należy spełnić, aby zakwalifikować się do płatności konkretnego procentu od dochodów. Jest to istotne nie tylko dla samego państwa, które pobiera płatności, lecz także dla rozliczających się obywateli. To od wysokości progów dochodowych zależy bowiem wysokość danin, jakie muszą odprowadzać. Sprawdź, jakie progi podatkowe są obecnie w Polsce i jak je obliczać. Progi podatkowe w Polsce w roku Określone dochody objęte są różnymi stawkami podatkowymi. Służy to bardziej sprawiedliwemu wyliczaniu kwoty podlegającej podatkowi, a oprócz tego – równemu opodatkowaniu wszystkich osób. Progi dochodowe w Polsce to, najprościej mówiąc, przedziały dochodów objęte wyznaczonym procentem, jaki trzeba odprowadzać do państwa. Występują one na różnych poziomach, w zależności od zarobionej kwoty pieniędzy. Ilość progów, a także to, na jakich zasadach są one kształtowane i jakie sumy obejmują, jest zależne od
30.01.2023Adam NawrockiNowym program rządowy, obejmujący głównie pakiet zmian w prawie podatkowym, określono jako Polski Ład . Obniżone wynagrodzenia, które wielu pracowników otrzymało w pierwszym miesiącu , są pierwszym, widocznym efektem reformy. Czy tak miało być? Reforma wprowadzona 1 stycznia 2022 jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację gospodarczą, spowodowaną pandemią COVID-19. Jednocześnie ma zapobiegać nierównościom społecznym i – jak przekonują rządzący – poprawić sytuację osób zarabiających najmniej. Tymczasem początek roku obudził wiele obaw o Polski Ład. Obniżone wynagrodzenia, które wpłynęły na konta wielu Polaków, każą przypuszczać, że rewolucja podatkowa nie przyniesie zapowiadanych korzyści. Czy rok będzie lepszy dla pracowników niż 2022? Kogo ucieszą zmiany? Sprawdź, czy rządowy projekt to dla każdego niższe wynagrodzenia! Polski Ład – najważniejsze zmiany dla podatników Polski Ład niesie za sobą szereg zmian dla zatrudnionych. Wśród najważniejszych znalazły się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego (z 85 tys. do 120 tys. zł). Co istotne, obie modyfikacje w naliczaniu należności mają nieco zmniejszyć ciężar innej zmiany – braku możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Składka na ubezpieczenie zdrowotne Reforma uniemożliwia odliczenie składki zdrowotnej od podatku, jak było do tej pory. Jeszcze w 2021 r. można było pomniejszyć zaliczkę na podatek o 7,75% jej podstawy. Od Nowym program rządowy, obejmujący głównie pakiet zmian w prawie podatkowym, określono jako Polski Ład.Obniżone wynagrodzenia, które wielu pracowników otrzymało w pierwszym miesiącu , są pierwszym, widocznym efektem reformy. Czy tak miało być? Reforma wprowadzona 1 stycznia 2022 jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację gospodarczą, spowodowaną pandemią COVID-19. Jednocześnie ma zapobiegać nierównościom społecznym i – jak przekonują rządzący – poprawić sytuację osób zarabiających najmniej. Tymczasem początek roku obudził wiele obaw o Polski Ład. Obniżone wynagrodzenia, które wpłynęły na konta wielu Polaków, każą przypuszczać, że rewolucja podatkowa nie przyniesie zapowiadanych korzyści. Czy rok będzie lepszy dla pracowników niż 2022? Kogo ucieszą zmiany? Sprawdź, czy rządowy projekt to dla każdego niższe wynagrodzenia! Polski Ład – najważniejsze zmiany dla podatników Polski Ład niesie za sobą szereg zmian dla zatrudnionych. Wśród najważniejszych znalazły się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego (z 85 tys. do 120 tys. zł). Co istotne, obie modyfikacje w naliczaniu należności mają nieco zmniejszyć ciężar innej zmiany – braku możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Składka na ubezpieczenie zdrowotne Reforma uniemożliwia odliczenie składki zdrowotnej od podatku, jak było do tej pory. Jeszcze w 2021 r. można było pomniejszyć zaliczkę na podatek o 7,75% jej podstawy. Od
30.01.2023Adam NawrockiKażdy rezerwista otrzyma wynagrodzenie za obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w 2023 . W okresie ćwiczeń powołany pracownik będzie na bezpłatnym zwolnieniu lekarskim. Ile otrzyma rezerwista? Dowiesz się tego z naszego artykułu! W 2023 roku każdy rezerwista pasywny może otrzymać wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Jeżeli jest zatrudniony, to pracodawca zobowiązany jest do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. W zamian rezerwista otrzyma wynagrodzenia za ćwiczenia wojskowe w 2023. Wynagrodzenie za ćwiczenia wojskowe w 2023 – ile zarobi wezwany na ćwiczenia? Ile wynoszą zarobki rezerwistów w trakcie szkoleń wojskowych? Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ pracownik będzie w czasie ćwiczeń na urlopie bezpłatnym, co oznacza, że nie otrzyma on od pracodawcy wynagrodzenia. Za każdy dzień rezerwiście należy się uposażenie. Jaka jest dniówka na ćwiczeniach wojskowych? Wypłata dla rezerwisty to od 2,85 do 13,40 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza, które wynosi 4560 zł. Za dzień ćwiczeń rezerwista w stopniu szeregowego otrzyma 129,96 złotych. W przypadku pozostałych stopni wojskowych: Jeżeli w swojej pracy zarabia on więcej, to może ubiegać się o świadczenie rekompensujące. Jego wielkość to 1/21 miesięcznego wynagrodzenia, pomnożoną przez liczbę dni na ćwiczeniach. Rekompensatę tę wypłaca wójt lub burmistrz. Wnioski można składać nie później niż trzy miesiące od daty zakończenia ćwiczeń. Kto płaci za pobyt w Każdy rezerwista otrzyma wynagrodzenie za obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w 2023.W okresie ćwiczeń powołany pracownik będzie na bezpłatnym zwolnieniu lekarskim. Ile otrzyma rezerwista? Dowiesz się tego z naszego artykułu! W 2023 roku każdy rezerwista pasywny może otrzymać wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Jeżeli jest zatrudniony, to pracodawca zobowiązany jest do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. W zamian rezerwista otrzyma wynagrodzenia za ćwiczenia wojskowe w 2023. Wynagrodzenie za ćwiczenia wojskowe w 2023 – ile zarobi wezwany na ćwiczenia? Ile wynoszą zarobki rezerwistów w trakcie szkoleń wojskowych? Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ pracownik będzie w czasie ćwiczeń na urlopie bezpłatnym, co oznacza, że nie otrzyma on od pracodawcy wynagrodzenia. Za każdy dzień rezerwiście należy się uposażenie. Jaka jest dniówka na ćwiczeniach wojskowych? Wypłata dla rezerwisty to od 2,85 do 13,40 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza, które wynosi 4560 zł. Za dzień ćwiczeń rezerwista w stopniu szeregowego otrzyma 129,96 złotych. W przypadku pozostałych stopni wojskowych: Jeżeli w swojej pracy zarabia on więcej, to może ubiegać się o świadczenie rekompensujące. Jego wielkość to 1/21 miesięcznego wynagrodzenia, pomnożoną przez liczbę dni na ćwiczeniach. Rekompensatę tę wypłaca wójt lub burmistrz. Wnioski można składać nie później niż trzy miesiące od daty zakończenia ćwiczeń. Kto płaci za pobyt w
29.01.2023Stefan ZielińskiUrlop macierzyński przysługuje każdej mamie . Zwolnienie macierzyńskie trwa około roku, w którego trakcie trudniej rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Z czym wiąże się urlop macierzyński? Czy będzie on oznaczał niższą wypłatę? Sprawdź! Noworodek wymaga bezustannej opieki, a kobieta po ciąży i porodzie – regeneracji – dlatego urlop macierzyński jest koniecznością. Z czym się jednak wiąże? Należy pamiętać, że jest on uregulowany prawnie, w związku z czym każda osoba zatrudniona na umowę o pracę może się o niego ubiegać. Czy na macierzyńskim można pracować i na przykład dodatkowo sobie dorabiać? A może zawsze wiąże się on z koniecznością skupienia się jedynie na dziecku? Sprawdź! Ile trwa urlop macierzyński ? To, ile trwa urlop macierzyński jest uzależnione od tego, ile dzieci przyszło na świat. Zwykle kobieta rodzi jedno dziecko i wtedy przysługuje jej 20 tygodni wolnego. Przy większej ilości maluchów jest to kolejno 31, 33, 35 lub 37 tygodni. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że większość matek zaraz po tym urlopie decyduje się na urlop rodzicielski, który trwa od 32 do 34 tygodni. Możesz starać się o niego od razu, przy podejmowaniu decyzji o urlopie macierzyńskim. W sumie urlop macierzyński i rodzicielski to przynajmniej 63 tygodnie. To oznacza ponad rok wolnego. Zasiłek Urlop macierzyński przysługuje każdej mamie.Zwolnienie macierzyńskie trwa około roku, w którego trakcie trudniej rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Z czym wiąże się urlop macierzyński? Czy będzie on oznaczał niższą wypłatę? Sprawdź! Noworodek wymaga bezustannej opieki, a kobieta po ciąży i porodzie – regeneracji – dlatego urlop macierzyński jest koniecznością. Z czym się jednak wiąże? Należy pamiętać, że jest on uregulowany prawnie, w związku z czym każda osoba zatrudniona na umowę o pracę może się o niego ubiegać. Czy na macierzyńskim można pracować i na przykład dodatkowo sobie dorabiać? A może zawsze wiąże się on z koniecznością skupienia się jedynie na dziecku? Sprawdź! Ile trwa urlop macierzyński ? To, ile trwa urlop macierzyński jest uzależnione od tego, ile dzieci przyszło na świat. Zwykle kobieta rodzi jedno dziecko i wtedy przysługuje jej 20 tygodni wolnego. Przy większej ilości maluchów jest to kolejno 31, 33, 35 lub 37 tygodni. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że większość matek zaraz po tym urlopie decyduje się na urlop rodzicielski, który trwa od 32 do 34 tygodni. Możesz starać się o niego od razu, przy podejmowaniu decyzji o urlopie macierzyńskim. W sumie urlop macierzyński i rodzicielski to przynajmniej 63 tygodnie. To oznacza ponad rok wolnego. Zasiłek
29.01.2023Adam NawrockiJak funkcjonuje świadczenie urlopowe ? to kolejny rok, w którym będzie ono wypłacane. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby jest dostać i jak właściwie można je otrzymać. Czym w istocie jest świadczenie urlopowe? rok przynosi podobne rozwiązanie, z jakiego mogły korzystać różne osoby w przeszłości. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wsparcie dla tych osób pracujących, które chcą skorzystać z urlopu. Ma ono ścisły związek z odpisami dokonywanymi na fundusz socjalny w danym roku kalendarzowym. Nie występuje przy tym minimalna kwota świadczenia. O jakim funduszu socjalnym w istocie mowa? Chodzi o Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (czyli w skrócie ZFŚS). Do prowadzenia takiego funduszu zobowiązanych jest wiele firm działających w naszym kraju. Jednak, co istotne, nie wszystkie. Odpisu na ZFŚS muszą prowadzić przedsiębiorstwa, które kwalifikują się jako średnie, to jest zatrudniające ponad pięćdziesiąt osób. Mniejsze firmy, czyli takie, które zatrudniają mniej niż pięćdziesięciu pracowników, według przepisów nie są zobligowane do prowadzenia funduszu, a tym samym także do wypłacania świadczenia urlopowego. rok nie jest w tym względzie wyjątkiem. Świadczenie urlopowe – wysokość Ile dokładnie wynosi świadczenie urlopowe? rok, podobnie jak lata poprzednie, przynosi szereg czynników, które wpływają na wartość tego świadczenia. Fundusz socjalny to tylko jeden z nich. Warto wskazać czynniki zmienne występujące Jak funkcjonuje świadczenie urlopowe?to kolejny rok, w którym będzie ono wypłacane. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby jest dostać i jak właściwie można je otrzymać. Czym w istocie jest świadczenie urlopowe? rok przynosi podobne rozwiązanie, z jakiego mogły korzystać różne osoby w przeszłości. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wsparcie dla tych osób pracujących, które chcą skorzystać z urlopu. Ma ono ścisły związek z odpisami dokonywanymi na fundusz socjalny w danym roku kalendarzowym. Nie występuje przy tym minimalna kwota świadczenia. O jakim funduszu socjalnym w istocie mowa? Chodzi o Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (czyli w skrócie ZFŚS). Do prowadzenia takiego funduszu zobowiązanych jest wiele firm działających w naszym kraju. Jednak, co istotne, nie wszystkie. Odpisu na ZFŚS muszą prowadzić przedsiębiorstwa, które kwalifikują się jako średnie, to jest zatrudniające ponad pięćdziesiąt osób. Mniejsze firmy, czyli takie, które zatrudniają mniej niż pięćdziesięciu pracowników, według przepisów nie są zobligowane do prowadzenia funduszu, a tym samym także do wypłacania świadczenia urlopowego. rok nie jest w tym względzie wyjątkiem. Świadczenie urlopowe – wysokość Ile dokładnie wynosi świadczenie urlopowe? rok, podobnie jak lata poprzednie, przynosi szereg czynników, które wpływają na wartość tego świadczenia. Fundusz socjalny to tylko jeden z nich. Warto wskazać czynniki zmienne występujące
28.01.2023Justyna RedzikPolski Ład jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację, spowodowaną pandemią COVID-19 . Nowe przepisy wprowadzono 1 stycznia 2022. Dotyczą wysokości podatków, ulg, sposobów rozliczania się z fiskusem czy wynagrodzeń pracowniczych. Przeczytaj, co się zmienia! Polski Ład jest pakietem licznych zmian, głównie w ustawach dotyczących podatków. Nowe przepisy obejmują reformę składki zdrowotnej, zmianę progów podatkowych czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ministerstwo Finansów przygotowało również projekt szeregu nowych ulg – jedną z nich jest tzw. ulga dla klasy średniej. Polski Ład 2022 to również wsparcie dla emerytów czynnych zawodowo czy osób powracających do kraju. Zatrudnionych zainteresują także nowe zasady naliczania wynagrodzenia. Czy można się spodziewać mniejszej zaliczki na podatek dochodowy? Jak każde nowości w przepisach, również te zmiany podatkowe (i nie tylko) wymagają pewnych wyjaśnień. Znajdziesz je w tym tekście! Polski Ład – co zmieni się w podatkach? Polski Ład wprowadza bardzo istotną zmianę dotyczącą progów podatkowych. Kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, po aktualizacji przepisów, wynosi 30 tys. zł. W roku 2021 wartość ta ustalona była na poziomie 8001,45 zł. Jest to spora zmiana, na której mają skorzystać pracownicy zarabiający najmniej. Podatek zapłacą osoby, których dochody przekroczą 30 tys. złotych. Nowy Polski Ład to także podniesienie II progu podatkowego Polski Ład jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację, spowodowaną pandemią COVID-19.Nowe przepisy wprowadzono 1 stycznia 2022. Dotyczą wysokości podatków, ulg, sposobów rozliczania się z fiskusem czy wynagrodzeń pracowniczych. Przeczytaj, co się zmienia! Polski Ład jest pakietem licznych zmian, głównie w ustawach dotyczących podatków. Nowe przepisy obejmują reformę składki zdrowotnej, zmianę progów podatkowych czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ministerstwo Finansów przygotowało również projekt szeregu nowych ulg – jedną z nich jest tzw. ulga dla klasy średniej. Polski Ład 2022 to również wsparcie dla emerytów czynnych zawodowo czy osób powracających do kraju. Zatrudnionych zainteresują także nowe zasady naliczania wynagrodzenia. Czy można się spodziewać mniejszej zaliczki na podatek dochodowy? Jak każde nowości w przepisach, również te zmiany podatkowe (i nie tylko) wymagają pewnych wyjaśnień. Znajdziesz je w tym tekście! Polski Ład – co zmieni się w podatkach? Polski Ład wprowadza bardzo istotną zmianę dotyczącą progów podatkowych. Kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, po aktualizacji przepisów, wynosi 30 tys. zł. W roku 2021 wartość ta ustalona była na poziomie 8001,45 zł. Jest to spora zmiana, na której mają skorzystać pracownicy zarabiający najmniej. Podatek zapłacą osoby, których dochody przekroczą 30 tys. złotych. Nowy Polski Ład to także podniesienie II progu podatkowego
27.01.2023Adam NawrockiW większości przypadków obywatel płaci podatek dochodowy naliczany na podstawie wynagrodzenia za pracę, lecz są takie rozwiązania, jak ulga podatkowa . to czas wprowadzenia niektórych przepisów, które pozwalają na zmniejszenie zobowiązań. Oto kilka ulg! Zgodnie z często stosowaną definicją podatki to powszechne, obowiązkowe, nieodpłatne i pieniężne świadczenie, jakie na mocy prawa mają realizować obywatele (podatnicy). Często można spotkać się z krytyką podatków. Ich przeciwnicy twierdzą, że państwo mogłoby opodatkować dochody obywateli w znacznie mniejszym stopniu, niż ma to miejsce dotychczas. Należy jednak pamiętać, że stawki podatków to nie jedyny aspekt, jaki należy analizować. Odpowiednio zastosowana ulga podatkowa ( rok to czas, gdy weszło w życie wiele nowych rozwiązań w tej kwestii) może znacząco obniżyć wysokość zaliczek na podatek. Sprawdź, jaka ulga może ci przysługiwać! Podatek PIT – podstawowe informacje PIT (ang. Personal Income Tax) to inaczej podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to rodzaj zobowiązania podatkowego, które obejmuje między innymi osoby uzyskujące dochody w ramach umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Oprócz tego PIT-em objęci są podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa jako osoby fizyczne (zalicza się tu m.in. jednoosobową działalność gospodarczą). Podstawowe stawki PIT to 17% oraz 32% od nadwyżki ponad 120 tys. zł rocznie. Jaką ulgę podatkową () przewiduje ustawa podatkowa PIT? Jaka W większości przypadków obywatel płaci podatek dochodowy naliczany na podstawie wynagrodzenia za pracę, lecz są takie rozwiązania, jak ulga podatkowa.to czas wprowadzenia niektórych przepisów, które pozwalają na zmniejszenie zobowiązań. Oto kilka ulg! Zgodnie z często stosowaną definicją podatki to powszechne, obowiązkowe, nieodpłatne i pieniężne świadczenie, jakie na mocy prawa mają realizować obywatele (podatnicy). Często można spotkać się z krytyką podatków. Ich przeciwnicy twierdzą, że państwo mogłoby opodatkować dochody obywateli w znacznie mniejszym stopniu, niż ma to miejsce dotychczas. Należy jednak pamiętać, że stawki podatków to nie jedyny aspekt, jaki należy analizować. Odpowiednio zastosowana ulga podatkowa ( rok to czas, gdy weszło w życie wiele nowych rozwiązań w tej kwestii) może znacząco obniżyć wysokość zaliczek na podatek. Sprawdź, jaka ulga może ci przysługiwać! Podatek PIT – podstawowe informacje PIT (ang. Personal Income Tax) to inaczej podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to rodzaj zobowiązania podatkowego, które obejmuje między innymi osoby uzyskujące dochody w ramach umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Oprócz tego PIT-em objęci są podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa jako osoby fizyczne (zalicza się tu m.in. jednoosobową działalność gospodarczą). Podstawowe stawki PIT to 17% oraz 32% od nadwyżki ponad 120 tys. zł rocznie. Jaką ulgę podatkową () przewiduje ustawa podatkowa PIT? Jaka
27.01.2023Maciej WoźniakNowelizacja rozporządzenia dotyczącego wysokości minimalnego wynagrodzenia nauczycieli została podpisana, a 1 maja 2022 roku weszła w życie. Wyższa pensja trafi do portfeli pedagogów w czerwcu. Jak wyglądają podwyżki dla nauczycieli 2022? Czytaj i sprawdź!
27.01.2023Bogdan KrawczykKiedy będą podwyżki dla pielęgniarek? rok, a konkretnie jego druga połowa, to czas ich wprowadzenia. Mają obowiązywać od pierwszego lipca. Nowa tabela płac w ochronie zdrowia ma pochłonąć z budżetu państwa dodatkowe siedem miliardów złotych. Oto dane! Nowa tabela najniższych wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która ma wejść w życie już od początku lipca 2022, jest częścią Stanowiska Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Zakłada ona doprowadzenie do sytuacji, kiedy porównywalne wykształceniem zawody będą miały zbliżone współczynniki pracy. Sprawdziliśmy, jak w praktyce będą wyglądały podwyżki dla pielęgniarek. to czas wzrostu płac także w ich przypadku, więc warto poznać skalę wprowadzanych od lipca podwyżek. Podwyżki dla pielęgniarek – prace nad ustawą Nowa tabela wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca roku stanowi integralną część Stanowiska Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, które podpisano 5 listopada ubiegłego roku. Prace nad jej ostatecznym kształtem ma podjąć Sejm podczas swojego pięćdziesiątego siódmego posiedzenia, które planowane jest na 22 i 23 czerwca bieżącego roku. Nowa siatka płac ma kosztować budżet państwa dodatkowe około siedmiu miliardów złotych. Pierwotna ustawa została już kiedyś przedstawiona w Sejmie, ale wówczas nie spotkała się z aprobatą posłów. Teraz Senat wprowadził do
27.01.2023Krystian KamińskiJeżeli prowadzisz lub zamierzasz rozpocząć prace termomodernizacyjne w swoim domu, to możesz ubiegać się o odliczenie ponoszonych wydatków . Rozwiązaniem jest ulga termomodernizacyjna. Jak to zrobić? Jeżeli prowadzisz przedsięwzięcie termomodernizacyjne budynku mieszkalnego jednorodzinnego, to z dużym prawdopodobieństwem możesz liczyć na zwrot części wydatków. Skorzystać z ulgi podatkowej możesz tylko w określonych przypadkach. Sprawdź, co należy zrobić, aby ulga termomodernizacyjna ci się należała. Czym jest ulga termomodernizacyjna ? Ulga termomodernizacyjna to preferencja podatkowa, dzięki której podatnik może odliczyć do 53 000 złotych wydatków na termomodernizację domu jednorodzinnego. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że swobodnie można łączyć odliczenie z dotacją otrzymywaną w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku zgodnie z ustawą o PIT. Naliczana jest od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu w przypadku rozliczenia PIT lub też od przychodu, jeżeli mamy do czynienia z ryczałtem przy przychodach ewidencjonowanych. Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna ? Ulga przysługuje ci, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Preferencja ma zastosowanie w przypadku podmiotów, które są podatnikami podatku VAT i rozliczają się na podstawie: Właściciel może odliczyć poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych i urządzeń, a także skorzystanie z usług związanych z termomodernizacją budynku jednorodzinnego. Zgodnie z ustawą odliczyć ulgę można Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz rozpocząć prace termomodernizacyjne w swoim domu, to możesz ubiegać się o odliczenie ponoszonych wydatków.Rozwiązaniem jest ulga termomodernizacyjna. Jak to zrobić? Jeżeli prowadzisz przedsięwzięcie termomodernizacyjne budynku mieszkalnego jednorodzinnego, to z dużym prawdopodobieństwem możesz liczyć na zwrot części wydatków. Skorzystać z ulgi podatkowej możesz tylko w określonych przypadkach. Sprawdź, co należy zrobić, aby ulga termomodernizacyjna ci się należała. Czym jest ulga termomodernizacyjna ? Ulga termomodernizacyjna to preferencja podatkowa, dzięki której podatnik może odliczyć do 53 000 złotych wydatków na termomodernizację domu jednorodzinnego. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że swobodnie można łączyć odliczenie z dotacją otrzymywaną w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku zgodnie z ustawą o PIT. Naliczana jest od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu w przypadku rozliczenia PIT lub też od przychodu, jeżeli mamy do czynienia z ryczałtem przy przychodach ewidencjonowanych. Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna ? Ulga przysługuje ci, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Preferencja ma zastosowanie w przypadku podmiotów, które są podatnikami podatku VAT i rozliczają się na podstawie: Właściciel może odliczyć poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych i urządzeń, a także skorzystanie z usług związanych z termomodernizacją budynku jednorodzinnego. Zgodnie z ustawą odliczyć ulgę można
26.01.2023Bogdan KrawczykPolski rząd co jakiś czas wprowadza nowe programy pomocy dla kredytobiorców i osób posiadających własne nieruchomości . Ulga mieszkaniowa oznacza korzystniejsze warunki rozliczania podatku dochodowego. Sprawdź, na czym polega ta forma wsparcia! Od 1 stycznia 2022 roku rząd wprowadził zupełnie nowe przepisy odnoszące się do rozliczeń PIT, a także do zasad przyznawania tzw. ulgi mieszkaniowej. Nowe przepisy oznaczają, że ze zwolnienia PIT w ramach ulgi będą mogły skorzystać praktycznie wszystkie osoby posiadające mieszkania na kredyt i nie tylko. Choć branża nieruchomości prężnie się rozwija, warto też zauważyć wciąż rosnące koszty utrzymania domów i mieszkań. Z tego względu są poszukiwane sposoby, by płacić jak najmniej. Ulga mieszkaniowa to rozwiązanie przeznaczone dla osób chcących skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania podatku dochodowego np. za sprzedaż nieruchomości. Przekonaj się, czy będzie ci ona przysługiwać! Ulga mieszkaniowa – co to takiego? Obecnie każdy wydatek na cel mieszkaniowy podatnik może odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Co to oznacza w praktyce? Ulga mieszkaniowa stworzona została z myślą o osobach interesujących się sprzedażą własnej nieruchomości. Odpłatne zbycie mieszkania lub domu to jedno ze źródeł dochodu, które jest w pełni opodatkowane przez urząd skarbowy. W tym przypadku transakcja sprzedaży nieruchomości wiąże się koniecznością opłacenia podatku w wysokości 19%. Pamiętaj, że Polski rząd co jakiś czas wprowadza nowe programy pomocy dla kredytobiorców i osób posiadających własne nieruchomości.Ulga mieszkaniowa oznacza korzystniejsze warunki rozliczania podatku dochodowego. Sprawdź, na czym polega ta forma wsparcia! Od 1 stycznia 2022 roku rząd wprowadził zupełnie nowe przepisy odnoszące się do rozliczeń PIT, a także do zasad przyznawania tzw. ulgi mieszkaniowej. Nowe przepisy oznaczają, że ze zwolnienia PIT w ramach ulgi będą mogły skorzystać praktycznie wszystkie osoby posiadające mieszkania na kredyt i nie tylko. Choć branża nieruchomości prężnie się rozwija, warto też zauważyć wciąż rosnące koszty utrzymania domów i mieszkań. Z tego względu są poszukiwane sposoby, by płacić jak najmniej. Ulga mieszkaniowa to rozwiązanie przeznaczone dla osób chcących skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania podatku dochodowego np. za sprzedaż nieruchomości. Przekonaj się, czy będzie ci ona przysługiwać! Ulga mieszkaniowa – co to takiego? Obecnie każdy wydatek na cel mieszkaniowy podatnik może odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Co to oznacza w praktyce? Ulga mieszkaniowa stworzona została z myślą o osobach interesujących się sprzedażą własnej nieruchomości. Odpłatne zbycie mieszkania lub domu to jedno ze źródeł dochodu, które jest w pełni opodatkowane przez urząd skarbowy. W tym przypadku transakcja sprzedaży nieruchomości wiąże się koniecznością opłacenia podatku w wysokości 19%. Pamiętaj, że
26.01.2023Krystian KamińskiZadaniem prawa pracy jest ochrona zatrudnionych z uwzględnieniem aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej . W takiej sytuacji nikogo nie powinny dziwić zmiany w Kodeksie pracy. rok niesie kilka nowości. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj nasz tekst. Zadaniem prawa pracy jest unormowanie relacji na linii pracodawcy – pracownicy z naciskiem na ochronę interesów tej ostatniej grupy. Rynek pracy oraz system gospodarczy dynamicznie się zmieniają, więc każdego roku konieczne są nowelizacje prawa. Jeśli chodzi o zmiany w Kodeksie pracy, rok oznacza przedefiniowanie licznych aspektów. Celem dostosowania przepisów jest polepszenie sytuacji zatrudnionych, co ma szczególne znaczenie w czasie kryzysu gospodarczego oraz czasów popandemicznych. Dlaczego nowelizacja przepisów jest konieczna? Harmonizacja prawa polskiego i unijnego Poza tym trzeba mieć na uwadze, że zmiany w prawie pracy są narzucane także przez przepisy unijne. Mowa tu w szczególności o następujących dyrektywach unijnych: Główne zmiany w Kodeksie pracy () Nie sposób w jednym zdaniu ująć wszystkich zmian przewidzianych na rok. Część z nich została wprowadzona wraz z dniem 1 stycznia. Do najbardziej znaczących zmian w regulacjach prawnych należą między innymi: Czego dotyczą zmiany w wyżej wymienionych obszarach? Poniżej bardziej szczegółowo opisujemy nowe zasady w Kodeksie pracy . Umowy na okres próbny – nowe zasady Z jednej strony wciąż możliwe jest zawieranie Zadaniem prawa pracy jest ochrona zatrudnionych z uwzględnieniem aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej.W takiej sytuacji nikogo nie powinny dziwić zmiany w Kodeksie pracy. rok niesie kilka nowości. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj nasz tekst. Zadaniem prawa pracy jest unormowanie relacji na linii pracodawcy – pracownicy z naciskiem na ochronę interesów tej ostatniej grupy. Rynek pracy oraz system gospodarczy dynamicznie się zmieniają, więc każdego roku konieczne są nowelizacje prawa. Jeśli chodzi o zmiany w Kodeksie pracy, rok oznacza przedefiniowanie licznych aspektów. Celem dostosowania przepisów jest polepszenie sytuacji zatrudnionych, co ma szczególne znaczenie w czasie kryzysu gospodarczego oraz czasów popandemicznych. Dlaczego nowelizacja przepisów jest konieczna? Harmonizacja prawa polskiego i unijnego Poza tym trzeba mieć na uwadze, że zmiany w prawie pracy są narzucane także przez przepisy unijne. Mowa tu w szczególności o następujących dyrektywach unijnych: Główne zmiany w Kodeksie pracy () Nie sposób w jednym zdaniu ująć wszystkich zmian przewidzianych na rok. Część z nich została wprowadzona wraz z dniem 1 stycznia. Do najbardziej znaczących zmian w regulacjach prawnych należą między innymi: Czego dotyczą zmiany w wyżej wymienionych obszarach? Poniżej bardziej szczegółowo opisujemy nowe zasady w Kodeksie pracy . Umowy na okres próbny – nowe zasady Z jednej strony wciąż możliwe jest zawieranie
26.01.2023Monika OlejniakPoczątek roku 2022 to rewolucyjny Polski Ład wprowadzony przez rządzących . Kontrowersyjne zmiany, jak zniesienie możliwości odliczania składki zdrowotnej czy wprowadzenie ulgi dla klasy średniej okazały się chybionym pomysłem. Polski rząd raz jeszcze przyjrzał się projektowi i wprowadził w nim kilka zmian. Jakich? Sprawdzamy. Pierwszą i najważniejszą zmianą, jaką wprowadza projekt Niskie Podatki, jest obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17 na 12 procent. Poza zmianą stawki podatku, kolejne istotne punkty to wycofanie się z najbardziej krytykowanych pomysłów Nowego Ładu, jak choćby sprawiającej wiele kłopotów ulgi dla klasy średniej. Choć proponowane na początku roku zmiany miały poprawić status quo wielu Polaków, wywołały sporo niezadowolenia i wprowadziły zamieszanie wśród księgowych. Połowa roku, początek wakacji to czas, w którym rządzący postanowili zaproponować rodakom kolejną porcję zmian. Czy okażą się szczęśliwsze niż poprzednie? Jak zawsze, odpowiedź przyniesie czas i coroczne rozliczenie PIT. Zmiany podatki – Czy Polski Ład wprowadzi ład w finansach Polaków? Najważniejszą zmianą jest obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17 na 12 procent. Mniejszy podatek zapłacą osoby zarabiające nie więcej niż 120 tys. zł. brutto, lecz nie mniej niż 30 tys. zł. brutto. Grupa obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub umowy o dzieło, a także emerytów i przedsiębiorców rozliczający Początek roku 2022 to rewolucyjny Polski Ład wprowadzony przez rządzących.Kontrowersyjne zmiany, jak zniesienie możliwości odliczania składki zdrowotnej czy wprowadzenie ulgi dla klasy średniej okazały się chybionym pomysłem. Polski rząd raz jeszcze przyjrzał się projektowi i wprowadził w nim kilka zmian. Jakich? Sprawdzamy. Pierwszą i najważniejszą zmianą, jaką wprowadza projekt Niskie Podatki, jest obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17 na 12 procent. Poza zmianą stawki podatku, kolejne istotne punkty to wycofanie się z najbardziej krytykowanych pomysłów Nowego Ładu, jak choćby sprawiającej wiele kłopotów ulgi dla klasy średniej. Choć proponowane na początku roku zmiany miały poprawić status quo wielu Polaków, wywołały sporo niezadowolenia i wprowadziły zamieszanie wśród księgowych. Połowa roku, początek wakacji to czas, w którym rządzący postanowili zaproponować rodakom kolejną porcję zmian. Czy okażą się szczęśliwsze niż poprzednie? Jak zawsze, odpowiedź przyniesie czas i coroczne rozliczenie PIT. Zmiany podatki – Czy Polski Ład wprowadzi ład w finansach Polaków? Najważniejszą zmianą jest obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17 na 12 procent. Mniejszy podatek zapłacą osoby zarabiające nie więcej niż 120 tys. zł. brutto, lecz nie mniej niż 30 tys. zł. brutto. Grupa obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub umowy o dzieło, a także emerytów i przedsiębiorców rozliczający
26.01.2023Krystian KamińskiUlga na dziecko jest najczęściej stosowaną metodą na odliczenie podatku . Odliczyć możesz ulgę z tytułu wychowywania dzieci, samo posiadanie praw rodzicielskich to za mało. Ile możesz skorzystać? Jak rozliczyć? Sprawdź! Ulga na dzieci przysługuje osobom, które je wychowują. Zeznanie podatkowe za rok pozwoli na zwrot niewykorzystanej ulgi, jeżeli zarobki podatnika był zbyt niskie na skorzystanie z niej. Co zmienił w uldze na dzieci i wprowadzony Polski Ład? Przeczytaj! Czym jest ulga na dziecko? Ulga prorodzinna na dziecko jest rodzajem ulgi podatkowej. Daje prawo do odliczenia należnej kwoty od podatku PIT za dany rok. Należy rozliczyć ją pod koniec roku podatkowego, uwidacznia się w składanym zeznaniu rocznym. Ulgę na dziecko wprowadzono w 2007 roku. Jej zadaniem jest ułatwienie rodzicom lub opiekunom prawnym wychowania dzieci, przez obniżenie podatków. Ulga ta zakłada, że podatnik za każe dziecko może odliczyć pewną stałą kwotę. Stawka uzależniona jest od ilości dzieci w rodzinie. Sposób rozliczania zależy od etapu życia dziecka. Komu przysługuje ulga? Nie wszystkim przysługuje ulga na dzieci. Kto może z niej skorzystać? Ulga należy się rodzicom, rodzicom zastępczym oraz opiekunom prawnym, którzy składają roczne zeznania podatkowe PIT-36 lub PIT-37. Musisz faktycznie wykonywać władzę rodzicielską nad dzieckiem. Oznacza to, że sprawujesz opiekę nad dzieckiem i Ulga na dziecko jest najczęściej stosowaną metodą na odliczenie podatku.Odliczyć możesz ulgę z tytułu wychowywania dzieci, samo posiadanie praw rodzicielskich to za mało. Ile możesz skorzystać? Jak rozliczyć? Sprawdź! Ulga na dzieci przysługuje osobom, które je wychowują. Zeznanie podatkowe za rok pozwoli na zwrot niewykorzystanej ulgi, jeżeli zarobki podatnika był zbyt niskie na skorzystanie z niej. Co zmienił w uldze na dzieci i wprowadzony Polski Ład? Przeczytaj! Czym jest ulga na dziecko? Ulga prorodzinna na dziecko jest rodzajem ulgi podatkowej. Daje prawo do odliczenia należnej kwoty od podatku PIT za dany rok. Należy rozliczyć ją pod koniec roku podatkowego, uwidacznia się w składanym zeznaniu rocznym. Ulgę na dziecko wprowadzono w 2007 roku. Jej zadaniem jest ułatwienie rodzicom lub opiekunom prawnym wychowania dzieci, przez obniżenie podatków. Ulga ta zakłada, że podatnik za każe dziecko może odliczyć pewną stałą kwotę. Stawka uzależniona jest od ilości dzieci w rodzinie. Sposób rozliczania zależy od etapu życia dziecka. Komu przysługuje ulga? Nie wszystkim przysługuje ulga na dzieci. Kto może z niej skorzystać? Ulga należy się rodzicom, rodzicom zastępczym oraz opiekunom prawnym, którzy składają roczne zeznania podatkowe PIT-36 lub PIT-37. Musisz faktycznie wykonywać władzę rodzicielską nad dzieckiem. Oznacza to, że sprawujesz opiekę nad dzieckiem i
26.01.2023Krystian KamińskiChcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna ? To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski w trudnych czasach rosnącej inflacji. Czy praktyka odpowiada zamierzeniom? Sprawdź! Rok jest trudny dla każdego – zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które pracują na etatach u swoich pracodawców. Stale rosnące ceny produktów żywnościowych, paliw czy energii powodują, że wartość pieniądza nadmiernie spada. To wszystko jest wynikiem wysokiej inflacji, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stale rośnie. Rozwiązaniem tego problemu jest program tarcza antyinflacyjna 2.0 przygotowany przez rząd w Polsce. Czy tarcza antyinflacyjna jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby obywateli i obniżenie wysokich cen w kraju? Przekonaj się! Tarcza antyinflacyjna – co to takiego? Tarcza antyinflacyjna to ustawa, która ma na celu wspomóc osoby w trudnej sytuacji finansowej podczas rosnącej inflacji. Pierwszym powodem, dla jakiego rząd zdecydował się na działanie, było rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz związany z nim lockdown. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta przedłużyło czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do lipca 2022 roku. Obecnie złożony został projekt ustawy, który przedłuży obowiązujące ulgi nawet do października 2022 r. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty obejmuje ten program pomocy od rządu? Oto kilka z nich: Tarcza antyinflacyjna 2022 i jej założenia Wzrost cen gazu ziemnego, Chcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna ?To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski w trudnych czasach rosnącej inflacji. Czy praktyka odpowiada zamierzeniom? Sprawdź! Rok jest trudny dla każdego – zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które pracują na etatach u swoich pracodawców. Stale rosnące ceny produktów żywnościowych, paliw czy energii powodują, że wartość pieniądza nadmiernie spada. To wszystko jest wynikiem wysokiej inflacji, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stale rośnie. Rozwiązaniem tego problemu jest program tarcza antyinflacyjna 2.0 przygotowany przez rząd w Polsce. Czy tarcza antyinflacyjna jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby obywateli i obniżenie wysokich cen w kraju? Przekonaj się! Tarcza antyinflacyjna – co to takiego? Tarcza antyinflacyjna to ustawa, która ma na celu wspomóc osoby w trudnej sytuacji finansowej podczas rosnącej inflacji. Pierwszym powodem, dla jakiego rząd zdecydował się na działanie, było rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz związany z nim lockdown. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta przedłużyło czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do lipca 2022 roku. Obecnie złożony został projekt ustawy, który przedłuży obowiązujące ulgi nawet do października 2022 r. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty obejmuje ten program pomocy od rządu? Oto kilka z nich: Tarcza antyinflacyjna 2022 i jej założenia Wzrost cen gazu ziemnego,
26.01.2023Monika OlejniakUrlop ojcowski przysługuje świeżo upieczonym ojcom . Trwa on krócej od macierzyńskiego, ale może być bardzo przydatny w trakcie opiece nad maluchem. Zasiłek ojcowski można wziąć po wypełnieniu wniosku. Ile pieniędzy dostaniesz w ten sposób? Sprawdź! Pytanie o to, ile trwa urlop ojcowski, zadaje sobie wielu młodych ojców. W końcu nie tylko matka ma obowiązek i chce zajmować się dzieckiem. Zasiłek ojcowski jest jednak znacznie krótszy, choć obowiązują go zbliżone reguły do macierzyńskiego. Nie bez powodu! Urlop ojcowski to tylko potoczna nazwa i tak naprawdę zgodnie z prawem jest to urlop macierzyński, który po prostu może zostać wykorzystany przez młodego tatę. Jakie zasady obowiązują w związku z nim? Urlop ojcowski – komu przysługuje w roku? Urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, który stał się ojcem, lub takiemu, który przysposobił dziecko. Warto jednak pamiętać, że jest to przywilej, który nie musi zostać wykorzystany. Taki urlop przepadnie, gdy dziecko ukończy 24 miesiące. Ten okres niedawno został wydłużony. Urlop ojcowski w pojedynczych sytuacjach może jednak przysługiwać do momentu, aż dziecko nie ukończy 7 lub 10 lat. Jest to jednak związane przede wszystkim właśnie z przysposobieniem nieletniego. Należy też pamiętać, że takie wolne przysługuje osobie wychowującej dziecko. To oznacza, że urlop ojcowski nie będzie obowiązywał osób, Urlop ojcowski przysługuje świeżo upieczonym ojcom.Trwa on krócej od macierzyńskiego, ale może być bardzo przydatny w trakcie opiece nad maluchem. Zasiłek ojcowski można wziąć po wypełnieniu wniosku. Ile pieniędzy dostaniesz w ten sposób? Sprawdź! Pytanie o to, ile trwa urlop ojcowski, zadaje sobie wielu młodych ojców. W końcu nie tylko matka ma obowiązek i chce zajmować się dzieckiem. Zasiłek ojcowski jest jednak znacznie krótszy, choć obowiązują go zbliżone reguły do macierzyńskiego. Nie bez powodu! Urlop ojcowski to tylko potoczna nazwa i tak naprawdę zgodnie z prawem jest to urlop macierzyński, który po prostu może zostać wykorzystany przez młodego tatę. Jakie zasady obowiązują w związku z nim? Urlop ojcowski – komu przysługuje w roku? Urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, który stał się ojcem, lub takiemu, który przysposobił dziecko. Warto jednak pamiętać, że jest to przywilej, który nie musi zostać wykorzystany. Taki urlop przepadnie, gdy dziecko ukończy 24 miesiące. Ten okres niedawno został wydłużony. Urlop ojcowski w pojedynczych sytuacjach może jednak przysługiwać do momentu, aż dziecko nie ukończy 7 lub 10 lat. Jest to jednak związane przede wszystkim właśnie z przysposobieniem nieletniego. Należy też pamiętać, że takie wolne przysługuje osobie wychowującej dziecko. To oznacza, że urlop ojcowski nie będzie obowiązywał osób,
26.01.2023Adam NawrockiJakie zmiany w prawie podatkowym wprowadza Polski Ład ? Pensje pracowników wzrosną czy drastycznie spadną? Poznaj najważniejsze założenia rządowego projektu i sprawdź, kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie! Nowy projekt oznacza liczne zmiany dla podatników. Dotyczą zarówno pracujących na etacie, jak i zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Rząd przewidział wprowadzenie nowych przywilejów dla osób spełniających określone kryteria. Najgłośniej dyskutowana jest tzw. ulga dla klasy średniej. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że znowelizowane przepisy mają przeciwdziałać nierówności społecznej, a sam projekt jest odpowiedzią na trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19. Jak zmienią się po Polskim Ładzie pensje pracowników? Czy rzeczywiście Polacy zyskają na zmianie przepisów z 2022? A może wypłata będzie niższa niż w 2021? Jak przedstawia się relacja – Polski Ład a wynagrodzenia? Rozwiewamy wątpliwości! Polski Ład – pensje pracowników a zmiany w podatkach Jedną z istotniejszych zmian Polskiego Ładu, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Wraz z nią zmieni się kwota zmniejszająca podatek, która w 2022 roku osiągnie poziom 425 zł miesięcznie. Kolejnym novum jest podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Oznacza to, że pracownik zostanie obciążony podatkiem w wysokości 32% dopiero w momencie, gdy jego dochód przekroczy ustaloną wartość. Co istotne, kwota zmniejszająca Jakie zmiany w prawie podatkowym wprowadza Polski Ład?Pensje pracowników wzrosną czy drastycznie spadną? Poznaj najważniejsze założenia rządowego projektu i sprawdź, kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie! Nowy projekt oznacza liczne zmiany dla podatników. Dotyczą zarówno pracujących na etacie, jak i zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Rząd przewidział wprowadzenie nowych przywilejów dla osób spełniających określone kryteria. Najgłośniej dyskutowana jest tzw. ulga dla klasy średniej. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że znowelizowane przepisy mają przeciwdziałać nierówności społecznej, a sam projekt jest odpowiedzią na trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19. Jak zmienią się po Polskim Ładzie pensje pracowników? Czy rzeczywiście Polacy zyskają na zmianie przepisów z 2022? A może wypłata będzie niższa niż w 2021? Jak przedstawia się relacja – Polski Ład a wynagrodzenia? Rozwiewamy wątpliwości! Polski Ład – pensje pracowników a zmiany w podatkach Jedną z istotniejszych zmian Polskiego Ładu, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Wraz z nią zmieni się kwota zmniejszająca podatek, która w 2022 roku osiągnie poziom 425 zł miesięcznie. Kolejnym novum jest podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Oznacza to, że pracownik zostanie obciążony podatkiem w wysokości 32% dopiero w momencie, gdy jego dochód przekroczy ustaloną wartość. Co istotne, kwota zmniejszająca
25.01.2023Adam NawrockiDofinansowanie dla firm jednoosobowych pozwala na intensywniejszy rozwój działalności gospodarczej . Jeśli dążysz do samodzielności zawodowej i wypłynięcia z biznesem na szerokie wody, czytaj nasz tekst i sprawdź, jak pozyskać pieniądze na rozwój firmy! Własna działalność gospodarcza często utożsamiana jest z wolnością. Można pracować z dowolnego miejsca i być swoim własnym szefem. Nikt nie wydaje ci poleceń, a jedyną osobą oceniającą zaangażowanie w pracę jesteś ty sam. Własna firma to dla wielu spełnienie zawodowych marzeń, ale także pewne wyzwania. Działanie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Co zrobić w sytuacji, kiedy założenie działalności lub jej rozwój wiążą się z koniecznością poniesienia bardzo wysokich kosztów? Z pomocą przychodzi szereg instytucji oferujących pomoc dla firm jednoosobowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie możesz szukać pomocy. Przekonaj się, jakie możliwości dofinansowania dla firm na rozwój są w twoim zasięgu! Dofinansowanie dla firm jednoosobowych w roku a zasada 3F Dofinansowanie dla firm jednoosobowych najłatwiej jest uzyskać od osób najbliższych. Wśród nich znajdują się rodzina, znajomi i przyjaciele. Właśnie o tych osobach mówi zasada 3F, której angielskie rozwinięcie brzmi: „Friends, Family & Fools”, co oznacza: „rodzina, przyjaciele i głupcy”. Jak często pieniądze na rozwój firmy są zdobywane od najbliższych? Szukanie pomocy finansowej wśród osób Dofinansowanie dla firm jednoosobowych pozwala na intensywniejszy rozwój działalności gospodarczej.Jeśli dążysz do samodzielności zawodowej i wypłynięcia z biznesem na szerokie wody, czytaj nasz tekst i sprawdź, jak pozyskać pieniądze na rozwój firmy! Własna działalność gospodarcza często utożsamiana jest z wolnością. Można pracować z dowolnego miejsca i być swoim własnym szefem. Nikt nie wydaje ci poleceń, a jedyną osobą oceniającą zaangażowanie w pracę jesteś ty sam. Własna firma to dla wielu spełnienie zawodowych marzeń, ale także pewne wyzwania. Działanie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Co zrobić w sytuacji, kiedy założenie działalności lub jej rozwój wiążą się z koniecznością poniesienia bardzo wysokich kosztów? Z pomocą przychodzi szereg instytucji oferujących pomoc dla firm jednoosobowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie możesz szukać pomocy. Przekonaj się, jakie możliwości dofinansowania dla firm na rozwój są w twoim zasięgu! Dofinansowanie dla firm jednoosobowych w roku a zasada 3F Dofinansowanie dla firm jednoosobowych najłatwiej jest uzyskać od osób najbliższych. Wśród nich znajdują się rodzina, znajomi i przyjaciele. Właśnie o tych osobach mówi zasada 3F, której angielskie rozwinięcie brzmi: „Friends, Family & Fools”, co oznacza: „rodzina, przyjaciele i głupcy”. Jak często pieniądze na rozwój firmy są zdobywane od najbliższych? Szukanie pomocy finansowej wśród osób
25.01.2023Adam NawrockiW zakresie urlopu tacierzyńskiego rok przyniósł zmiany, które ucieszą wielu ojców . Sprawdź szczegóły dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka. Czytaj nasz tekst! Jeszcze niedawno po narodzinach dziecka słyszało się głównie o urlopie macierzyńskim. Aktualnie skorzystać z urlopu i dodatkowych dni wolnych mogą także ojcowie nowo narodzonego dziecka. Jakie prawa przysługują ojcom, jak złożyć wniosek i ile trwa urlop tacierzyński , a czym różni się od niego urlop ojcowski? Urlop ojcowski – komu przysługuje i jakie zmiany dla ojców nastąpiły od nowego roku? Z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać każdy mężczyzna, który został ojcem, a jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce wygląda to tak, że tata pracujący na etacie, prowadzący własną działalność gospodarczą ma możliwość otrzymania dodatkowych płatnych dni wolnych. W poprzednich latach urlop dla ojca trwał 14 dni, które można było wykorzystać do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Od sierpnia 2022 roku następują pewne zmiany. Długość urlopu się nie zmieni, jednak ojcowie będą mogli z niego skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Ma to związek z wprowadzeniem dyrektywy unijnej work-life balance. Jeżeli tata nie skorzysta z urlopu do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, dni wolne przepadają. Są pewne odstępstwa od tych przepisów, W zakresie urlopu tacierzyńskiego rok przyniósł zmiany, które ucieszą wielu ojców.Sprawdź szczegóły dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka. Czytaj nasz tekst! Jeszcze niedawno po narodzinach dziecka słyszało się głównie o urlopie macierzyńskim. Aktualnie skorzystać z urlopu i dodatkowych dni wolnych mogą także ojcowie nowo narodzonego dziecka. Jakie prawa przysługują ojcom, jak złożyć wniosek i ile trwa urlop tacierzyński , a czym różni się od niego urlop ojcowski? Urlop ojcowski – komu przysługuje i jakie zmiany dla ojców nastąpiły od nowego roku? Z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać każdy mężczyzna, który został ojcem, a jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce wygląda to tak, że tata pracujący na etacie, prowadzący własną działalność gospodarczą ma możliwość otrzymania dodatkowych płatnych dni wolnych. W poprzednich latach urlop dla ojca trwał 14 dni, które można było wykorzystać do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Od sierpnia 2022 roku następują pewne zmiany. Długość urlopu się nie zmieni, jednak ojcowie będą mogli z niego skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Ma to związek z wprowadzeniem dyrektywy unijnej work-life balance. Jeżeli tata nie skorzysta z urlopu do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, dni wolne przepadają. Są pewne odstępstwa od tych przepisów,
25.01.2023Justyna RedzikJedną z istotnych pomocy dla rodziców są świadczenia na dzieci. rok przynosi kilka rozwiązań w tym zakresie. Przekonaj się, o jakich świadczeniach mowa i w jaki sposób możesz podreperować swój domowy budżet. Obok rent czy emerytur jednym z najistotniejszych dodatków socjalnych występujących w polskim systemie ubezpieczeń społecznych są świadczenia na dzieci. 2022 rok przyniósł dwa nowe rozwiązania w tym zakresie. Pierwsze z nich to tak zwane żłóbkowe zaś drugie to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przekonaj się, czym są i w jaki sposób można je otrzymać. Jakie świadczenia dla dzieci ? Czym jest żłóbkowe? Pierwszym ze świadczeń na dzieci które przedstawimy w tym miejscu, jest tak zwane żłóbkowe. To świadczenie z zasady przysługuje jedynakom. Skorzystać z niego mogą rodzice dzieci, które nie zostały objęte programem Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W przypadku tego świadczenia nie obowiązuje żaden limit dochodów. Może je otrzymać każdy, kto tylko zgłosi taką chęć. Jaka jest wysokość tego świadczenia na dzieci? rok to żłóbkowe w wysokości dokładnie 400 złotych. Na tyle mogą liczyć rodzice, którzy złożą wniosek o przyznanie owego dodatku. Warto jednak zauważyć, że owe czterysta złotych nie trafi na konto rodziców dziecka. Zamiast tego zostanie z automatu przekazane do określonej placówki, w której dziecko się znalazło, czyli po
25.01.2023Justyna RedzikSkładka ZUS musi być opłacana przez każdego przedsiębiorcę . To dzięki niej będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej, np. w razie choroby. Składka na ubezpieczenie społeczne musi być jednak również opłacana przez inne osoby. Dowiedz się, jakie! Nim założysz firmę, warto sprawdzić, czy będzie cię stać na składkę ZUS. Często nowe przedsiębiorstwa mogą płacić mniej, ale nie zawsze warto się na to decydować. Jaka jest minimalna składka ZUS i jak często się ona zmienia? Jej określenie jest wbrew pozorom całkiem proste. Wyliczanie składek na ubezpieczenie społeczne jest czymś, co możesz zrobić samodzielnie w domu. ZUS składki – kto musi je płacić? Składki ZUS musi płacić przede wszystkim przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG, czyli w gruncie rzeczy każdy właściciel firmy, a także współwłaściciel spółki z odpowiedzialnością cywilną, jawnej oraz partnerskiej. Dotyczy to także jednoosobowych spółek – w tym względzie po prostu nie ma wyjątków. To jednak jeszcze nie wszystko. Składka ZUS musi być opłacana samodzielnie również także przez: Składka na ubezpieczenie społeczne nie musi być opłacana przez pracownika, jeśli ten np. jednocześnie posiada firmę i pracuje na umowę o pracę. W takiej sytuacji ZUS jest płacony z tytułu innych zobowiązań. Minimalna składka ZUS rok – kto płaci mniej? Gdy zakładasz firmę, nie od Składka ZUS musi być opłacana przez każdego przedsiębiorcę.To dzięki niej będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej, np. w razie choroby. Składka na ubezpieczenie społeczne musi być jednak również opłacana przez inne osoby. Dowiedz się, jakie! Nim założysz firmę, warto sprawdzić, czy będzie cię stać na składkę ZUS. Często nowe przedsiębiorstwa mogą płacić mniej, ale nie zawsze warto się na to decydować. Jaka jest minimalna składka ZUS i jak często się ona zmienia? Jej określenie jest wbrew pozorom całkiem proste. Wyliczanie składek na ubezpieczenie społeczne jest czymś, co możesz zrobić samodzielnie w domu. ZUS składki – kto musi je płacić? Składki ZUS musi płacić przede wszystkim przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG, czyli w gruncie rzeczy każdy właściciel firmy, a także współwłaściciel spółki z odpowiedzialnością cywilną, jawnej oraz partnerskiej. Dotyczy to także jednoosobowych spółek – w tym względzie po prostu nie ma wyjątków. To jednak jeszcze nie wszystko. Składka ZUS musi być opłacana samodzielnie również także przez: Składka na ubezpieczenie społeczne nie musi być opłacana przez pracownika, jeśli ten np. jednocześnie posiada firmę i pracuje na umowę o pracę. W takiej sytuacji ZUS jest płacony z tytułu innych zobowiązań. Minimalna składka ZUS rok – kto płaci mniej? Gdy zakładasz firmę, nie od
25.01.2023Adam Nawrocki