Projektem, który od kilku miesięcy wzbudza wiele kontrowersji, jest Polski Ład. Ulga dla klasy średniej to zaś jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii. Wiele osób zastanawia się, jak rozliczać PIT po wprowadzonych zmianach. Jeśli ty także, czytaj nasz tekst!

Do stycznia 2022 roku podatki były zagadnieniem, z którym miały do czynienia głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zmieniło się to wraz z końcem 2021 roku – teraz każdy podatnik musi przeanalizować zmiany, aby dowiedzieć się, co zrobić, by nie stracić przez wprowadzenie Polskiego Ładu. Ulga dla klasy średniej to jedna z jego kluczowych zmian. Sprawdź, kto na niej skorzysta!

Ulga dla klasy średniej a vacatio legis

Vacatio legis (próżnowanie ustawy) to termin, którego używa się w przepisach prawa do określenia czasu pomiędzy publikacją aktu prawnego a jego rzeczywistym wejściem w życie. Dlaczego zaczynamy akurat od tego zagadnienia?

Nowa ulga dla klasy średniej została bowiem wprowadzona zbyt wcześnie i bez poinformowania pracowników o funkcjonowaniu nowego systemu rozliczeńMiało to wpływ na wypłaty, które otrzymali pracownicy państwowi, m.in. nauczyciele czy policjanci. Były one mniejsze o kilkaset złotych. To bezpośredni skutek zbyt wczesnego wprowadzenia ulgi dla pracowników.

Rok podatkowy 2023 to wiele zmian względem poprzedniego

Rozliczenia zatrudnionych na umowie o pracę są w 2023 roku znacznie bardziej skomplikowane. Dzieje się tak za sprawą wielu nowych rozporządzeń. Co można wymienić jako najważniejsze modyfikacje przepisów? Pierwszą znaczącą zmianą, którą przyniósł nowy rok, było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Oprócz tego pojawiła się stała, nieodliczana składka zdrowotna w wysokości 9%.

Ulga dla klasy średniej – kogo obejmuje?

W ramach Polskiego Ładu stworzono udogodnienie dla osób, w przypadku których nie został przekroczony limit od 30 do 60 tys. rocznych zarobków. Wyższa kwota wolna dla takich osób nie zwalnia ich jednak z 17% podatku i 9% składki zdrowotnej. 

Wyższy podatek zapłaci natomiast pracownik, którego roczny dochód jest większy. Taki podatnik ma oddać na rzecz państwa więcej pieniędzy, dlatego będzie mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej. W dalszej części tekstu przedstawiamy wzór, dzięki któremu możesz obliczyć wysokość ulgi.

Polski Ład – jak obliczyć ulgę dla klasy średniej?

Obliczanie wprowadzonej przepisami Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej przebiega na podstawie wzoru:

  • gdy roczny przychód wynosi między 68 a 102 tys. złotych (w zaokrągleniu), to wzór prezentuje się następująco – (roczne przychody x 6,68% – 4566 zł) : 0,17%; 
  • jeśli uzyskasz przychód w przedziale od 102 tys. do 133 tys., to przy wyliczaniu ulgi dla klasy średniej wykorzystaj wzór – (suma uzyskanych w roku podatkowym przychodów x – 7,35% + 9829) x 0,17%.

Czy warto skorzystać z rezygnacji z ulgi?

Warto przemyśleć, czy zasadne jest składanie wniosku niestosowanie ulgi. Może się bowiem okazać, że pracownik będzie chciał skorzystać z ulgi, a tak naprawdę nie będzie ona mu przysługiwać, bo nie spełni jednej z licznych zasad. Co stanie się w sytuacji, gdy pracodawca lub osoba z kadr wspólnie z zatrudnionym zdecydują, że będą korzystać z ulgi, a nie wypełnią opisanych w ustawie warunków? Przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym trzeba będzie oddać te pieniądze po wykryciu takiej nieprawidłowości. To okoliczności, których na pewno każdy chce uniknąć. Jeśli nie spełniasz warunków, musisz złożyć stosowne oświadczenia, w których znajdzie się rezygnacja z ulgi dla klasy średniej. 

PIT-2 – sposób na to, jak rozliczać się z urzędem skarbowym

Jeszcze do niedawna nie miało większego znaczenia to, czy pracodawca uwzględniał kwotę wolną od podatku – wynosiła ona 3 tys. złotych. Po podniesieniu jej do 30 tys. złotych diametralnie się to zmieniło. Warto zauważyć, że podatek dochodowy jest płacony od całego wynagrodzenia. Jeżeli pracodawca nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku w rozliczeniu, to zatrudnieni otrzymają wypłaty niższe o 17% i 9%. Zgodnie ze zmianami Polskiego Ładu, brakująca suma może zostać wypłacona na konto dopiero po roku. 

Kiedy można złożyć PIT-2?

Jeśli chcesz otrzymywać wypłatę z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku, musisz przedłożyć pracodawcy PIT-2. Formularz składało się dotychczas raz, dobrowolnie, przy podjęciu pracy. Jednak Ministerstwo Finansów umożliwia obecnie złożenie dokumentu w dowolnym momencie, więc pracodawca może w każdej chwili uwzględnić kwotę wolną od podatku.

Kto skorzysta na zmianach, które wprowadza Polski Ład?

Pracownik, który zarabia maksymalnie 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, nie jest zobowiązany do uiszczania opłat za podatek dochodowy od osób fizycznych. Płaci wyłącznie na składkę zdrowotną na poziomie 9%. Sprawi to, że osoby znajdujące się w tej grupie płacowej rzeczywiście skorzystają z prawa do ulgi i w ich portfelu zostanie więcej pieniędzy. 

Nowa ulga – kto nie będzie mógł z niej skorzystać?

Jeśli ktoś zarabia powyżej 133 tys. zł, nie ma prawa do wprowadzonej przez Polski Ład ulgi dla klasy średniej. Rozwiązaniem może być jednak wspólne rozliczanie się z żoną lub mężem. W takiej sytuacji płaci się 32% od uzyskanych w roku podatkowym przychodów, a także stałą składkę zdrowotną na poziomie 9%.

Czy emeryt płaci podatek ze specjalnymi ulgami?

Wraz z nowym programem rządowym pojawiła się także specjalna ulga dla zatrudnionych emerytów, którzy wciąż pracują na etacie i nie pobierają emerytury. Takie osoby zarabiające do 85 tysięcy rocznie nie muszą od 2023 roku w ogóle płacić podatków.

Złożyć wniosek PIT-2 czy nie?

Od wprowadzenia programu Polski Ład ulga dla klasy średniej należy do najczęściej poruszanych zagadnień. Sposób naliczania podatku dochodowego stał się dość skomplikowany, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się złożenie PIT-2 zamiast korzystania z ulgi dla klasy średniej. Dlaczego? W pewnym momencie może się bowiem okazać, że zatrudniony nie ma w praktyce prawa do ulgi. Jeśli złożysz dokumenty uprawniające do stosowania ulgi, a nie zarobisz np. 68 tys. złotych, to przydzielone pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Oprócz tego nie opisano dokładnie, chociażby tego, w jaki sposób mają rozliczać się małżonkowie i wiele kwestii pozostawiono domysłom. Jeśli jednak masz pewność, że wprowadzona na mocy Polskiego Ładu ulga dla klasy średniej cię obejmuje, możesz z niej skorzystać.

Archiwum: styczeń 2023
polski ład ulga dla klasy średniej