Urlop ojcowski przysługuje świeżo upieczonym ojcom. Trwa on krócej od macierzyńskiego, ale może być bardzo przydatny w trakcie opiece nad maluchem. Zasiłek ojcowski można wziąć po wypełnieniu wniosku. Ile pieniędzy dostaniesz w ten sposób? Sprawdź!
Pytanie o to, ile trwa urlop ojcowski, zadaje sobie wielu młodych ojców. W końcu nie tylko matka ma obowiązek i chce zajmować się dzieckiem. Zasiłek ojcowski jest jednak znacznie krótszy, choć obowiązują go zbliżone reguły do macierzyńskiego. Nie bez powodu! Urlop ojcowski to tylko potoczna nazwa i tak naprawdę zgodnie z prawem jest to urlop macierzyński, który po prostu może zostać wykorzystany przez młodego tatę. Jakie zasady obowiązują w związku z nim?
Urlop ojcowski – komu przysługuje w 2024 roku?
Urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, który stał się ojcem, lub takiemu, który przysposobił dziecko. Warto jednak pamiętać, że jest to przywilej, który nie musi zostać wykorzystany. Taki urlop przepadnie, gdy dziecko ukończy 24 miesiące. Ten okres niedawno został wydłużony.
Urlop ojcowski w pojedynczych sytuacjach może jednak przysługiwać do momentu, aż dziecko nie ukończy 7 lub 10 lat. Jest to jednak związane przede wszystkim właśnie z przysposobieniem nieletniego.
Należy też pamiętać, że takie wolne przysługuje osobie wychowującej dziecko. To oznacza, że urlop ojcowski nie będzie obowiązywał osób, którym zostały odebrane prawa rodzicielskie lub tym, które zrzekły się z praw do swojego dziecka.
Urlop ojcowski 2024 – kodeks pracy. Gdzie znajdziesz informacje?
Kodeks pracy urlop ojcowski uwzględnia w art. 182(3). Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać i jakie prawa cię obowiązują, sprawdź wszystko właśnie tam! Znajdziesz w tym miejscu informacje na temat wszystkich przepisów, na bazie których ojcom przysługuje ten przywilej.
Zmiany w urlopie ojcowskim 2024
W związku z dyrektywą unijną 2019/1158 urlop ojcowski wiąże się bezpośrednio z narodzinami dziecka i w tym okresie powinien zostać wykorzystany. W związku z tym, od sierpnia 2022 roku zmienią się przepisy Kodeksu Pracy. Skrócony zostanie czas na wykorzystanie dwóch tygodni urlopu, do których uprawniony jest ojciec dziecka. Do tej pory można było skorzystać z nich do 24. miesiąca życia dziecka. Od sierpnia będzie to jedynie 12 miesięcy.
To nie jedyna zmiana, jaka zajdzie w tym roku w urlopie ojcowskim. Od teraz wniosków o urlop nie trzeba będzie składać pisemnie, a będzie można wysyłać je również drogą elektroniczną.
Urlop ojcowski – ile dni trwa? Znacznie krótszy niż urlop macierzyński
Niestety, urlop dla ojców nie jest aż tak długi jak macierzyński! Ile dni urlopu ojcowskiego przysługuje więc młodemu tacie? W sumie jest to zaledwie 14 dni, włącznie ze wszystkimi świętami oraz dniami wolnymi, które mogłyby wypaść w czasie jego trwania. Jeśli więc swój urlop weźmiesz np. 13 grudnia, to 27 grudnia będziesz musiał wracać do pracy, niezależnie od tego, czy Boże Narodzenie będzie wypadać we wtorek, czy niedzielę.
Urlop ojcowski – ile trwa? Nie musisz iść od razu na cały!
Na szczęście nie musisz od razu wykorzystywać całych dwóch tygodni. Urlop ojcowski może zostać podzielony na dwie tygodniowe części. Dzięki temu będziesz mógł w bardziej elastyczny sposób zaopiekować się swoim dzieckiem. Taki podział jest dobry szczególnie w sytuacji, w której np. matka dziecka musi wyjechać na krótko, a maluchem nie ma się kto zająć.
Urlop ojcowski 2024 – jakie dokumenty musisz wypełnić?
Urlop ojcowski jest przyznawany na wniosek pracownika. Ten musi zostać złożony minimum 7 dni przed planowanym urlopem, dlatego nie będziesz mógł go wziąć z dnia na dzień. Wniosek powinien zawierać kopię lub oryginał skróconego aktu urodzenia, bądź też zagraniczny dokument, zależnie od tego, gdzie dziecko przyszło na świat. Może też przysługiwać na bazie dokumentów związanych z przysposobieniem dziecka lub odroczeniem obowiązku szkolnego.
Urlop ojcowski – ile płatny? Finanse są ważne!
Nie musisz martwić się o to, że urlop ojcowski będzie wiązał się z niższą wypłatą. Całe szczęście prawo bierze pod uwagę to, że wychowywanie dziecka jest również zajęciem na cały etat. Dlatego, wybierając się na taki urlop, otrzymasz 100% wypłaty, którą pobierałeś w ciągu ostatnich 2 lat. To dobra wiadomość dla osób, które nie wiedzą, ile płatny urlop ojcowski wprowadzi zamieszania w ich finanse domowe.
Urlop ojcowski – kto płaci? Nie martw się o pracodawcę
Kto płaci za urlop ojcowski? Nie musisz się martwić o to, że konsekwencje poniesie twoja firma. To wolne jest w całości opłacane przez ZUS. Przysługuje ono w ramach funduszu chorobowego, dlatego zawsze i bez wyjątków jest pokrywane przez państwowy budżet.
Kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski?
Płynność finansowa jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli pod opieką masz małe dziecko. Dlatego pytanie o to, kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski, jest bardzo zasadne. Po złożeniu wniosku swoje pieniądze otrzymasz na konto w ciągu 30 dni. Nie możesz liczyć na wypłatę w chwili, w której będziesz wypełniał dokumenty. Pieniądze jednak stosunkowo szybko powinny pojawić się na twoim koncie. Urlop ojcowski wymaga rozliczenia się w ciągu 6 miesięcy.
Urlop ojcowski a rodzicielski – wymiar
Urlop ojcowski i tacierzyński bywają nazwami używanymi zamiennie, jednak zgodnie z prawem są to dwa różne zagadnienia. Dwutygodniowy urlop to tak naprawdę urlop ojcowski. Ten nazywany powszechnie urlopem tacierzyńskim, jest urlopem rodzicielskim, będącym zamiennikiem macierzyńskiego, wykorzystywanym w sytuacji, w którym matka dziecka z jakichś powodów nie może się nim zająć. Może on trwać od 6 do 23 tygodni, zależnie od tego, czy ciąża była mnoga i ile maluchów przyszło na świat. Wymiar urlopu ojcowskiego pozostaje jednak zawsze niezmienny.
Do kiedy wykorzystać urlop ojcowski?
Jak już zostało napisane, po urodzeniu się dziecka masz 24 miesiące na wykorzystanie przywileju, jakim jest urlop ojcowski. Pamiętaj! Ten czas zostanie krócony o połowę od 1 sierpnia 2024 roku. Do kiedy wykorzystać ten czas, aby było to optymalne rozwiązanie? Tu wiele zależy od twojego dziecka i tego, jak radzi sobie z nim matka. W niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może okazać się wzięcie go od razu na samym początku, ponieważ okres połogu może być dla twojej partnerki bardzo trudny.
Czasem lepszym rozwiązaniem może być czekanie do momentu, w którym dziecko zaczyna ząbkować. Ten okres w waszym życiu może okazać się szczególnie trudny, dlatego poświęcenie czasu rodzinie i wspólnej opiece nad maluchem to często bardzo dobre wyjście.
Urlop ojcowski to czas, który ojcowie mogą poświęcić swojemu dziecku. Mimo tego, że nie jest on długi, to z pewnością warto go wykorzystać.