Urlopy

Urlop ojcowski – co to jest? Ile trwa urlop tacierzyński i jak jest płatny?

4 minut(y) czytania

Urlop ojcowski przysługuje świeżo upieczonym ojcom. Trwa on krócej od macierzyńskiego, ale może być bardzo przydatny w trakcie opiece nad maluchem. Zasiłek ojcowski można wziąć po wypełnieniu wniosku. Ile pieniędzy dostaniesz w ten sposób? Sprawdź!

Pytanie o to, ile trwa tacierzyński, zadaje sobie wielu młodych ojców. W końcu nie tylko matka ma obowiązek i chce zajmować się dzieckiem. Zasiłek ojcowski jest jednak znacznie krótszy, choć obowiązują go zbliżone reguły do macierzyńskiego. Nie bez powodu! Urlop ojcowski to tylko potoczna nazwa i tak naprawdę zgodnie z prawem jest to urlop macierzyński, który po prostu może zostać wykorzystany przez młodego tatę. Jakie zasady obowiązują w związku z nim?

Urlop ojcowski – zasady, które obowiązują

Urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, który stał się ojcem, lub takiemu, który przysposobił dziecko. Warto jednak pamiętać, że jest to przywilej, który nie musi zostać wykorzystany. Taki urlop przepadnie, gdy dziecko ukończy 24 miesiące. Ten okres niedawno został wydłużony. 

Urlop tacierzyński w pojedynczych sytuacjach może jednak przysługiwać do momentu, aż dziecko nie ukończy 7 lub 10 lat. Jest to jednak związane przede wszystkim właśnie z przysposobieniem nieletniego. 

Kliknij!
Jak pracownik może wykorzystać urlop na żądanie? Kiedy pracodawca może odmówić jego udzielenia?

Należy też pamiętać, że takie wolne przysługuje osobie wychowującej dziecko. To oznacza, że urlop tacierzyński nie będzie obowiązywał osób, którym zostały odebrane prawa rodzicielskie lub tym, które zrzekły się z praw do swojego dziecka.

Urlop ojcowski – kodeks pracy. Gdzie znajdziesz informacje?

Kodeks pracy urlop ojcowski uwzględnia w art. 182(3). Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać i jakie prawa cię obowiązują, sprawdź wszystko właśnie tam! Znajdziesz w tym miejscu informacje na temat wszystkich przepisów, na bazie których ojcom przysługuje ten przywilej.

Urlop ojcowski – ile dni trwa?

Niestety, urlop dla ojców nie jest aż tak długi jak macierzyński! Ile dni urlopu ojcowskiego przysługuje więc młodemu tacie? W sumie zaledwie 14 dni, włącznie ze wszystkimi świętami oraz dniami wolnymi, które mogłyby wypaść w czasie jego trwania. Jeśli więc swój urlop weźmiesz np. 13 grudnia, to 27 grudnia będziesz musiał wracać do pracy, niezależnie od tego, czy Boże Narodzenie będzie wypadać we wtorek, czy niedzielę.

Tacierzyński – ile trwa? Nie musisz iść od razu na cały!

Na szczęście nie musisz od razu wykorzystywać całych dwóch tygodni. Urlop ojcowski może zostać podzielony na dwie tygodniowe części. Dzięki temu będziesz mógł w bardziej elastyczny sposób zaopiekować się swoim dzieckiem. Taki podział jest dobry szczególnie w sytuacji, w której np. matka dziecka musi wyjechać na krótko, a maluchem nie ma się kto zająć.

Urlop ojcowski – jakie dokumenty musisz wypełnić?

Urlop ojcowski jest przyznawany na wniosek pracownika. Ten musi zostać złożony minimum 7 dni przed planowanym urlopem, dlatego nie będziesz mógł go wziąć z dnia na dzień. Wniosek powinien zawierać kopię lub oryginał skróconego aktu urodzenia, bądź też zagraniczny dokument, zależnie od tego, gdzie dziecko przyszło na świat. Może też przysługiwać na bazie dokumentów związanych z przysposobieniem dziecka lub odroczeniem obowiązku szkolnego.

Kliknij!
Urlop okolicznościowy – czym jest, kiedy i komu przypada oraz jakie są zasady jego udzielania?

Urlop ojcowski – ile płatny? Finanse są ważne!

Nie musisz martwić się o to, że urlop ojcowski będzie wiązał się z niższą wypłatą. Całe szczęście prawo bierze pod uwagę to, że wychowywanie dziecka jest również zajęciem na cały etat. Dlatego, wybierając się na taki urlop, otrzymasz 100% wypłaty, którą pobierałeś w ciągu ostatnich 2 lat. To dobra wiadomość dla osób, które nie wiedzą, ile płatny urlop ojcowski wprowadzi zamieszania w ich finanse domowe.

Urlop ojcowski – kto płaci? Nie martw się o pracodawcę

Kto płaci za urlop ojcowski? Nie musisz się martwić o to, że konsekwencje poniesie twoja firma. To wolne jest w całości opłacane przez ZUS. Przysługuje ono w ramach funduszu chorobowego, dlatego zawsze i bez wyjątków jest pokrywane przez państwowy budżet.

Kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski?

Płynność finansowa jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli pod opieką masz małe dziecko. Dlatego pytanie o to, kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski, jest bardzo zasadne. Po złożeniu wniosku swoje pieniądze otrzymasz na konto w ciągu 30 dni. Nie możesz liczyć na wypłatę w chwili, w której będziesz wypełniał dokumenty. Pieniądze jednak stosunkowo szybko powinny pojawić się na twoim koncie. Urlop ojcowski wymaga rozliczenia się w ciągu 6 miesięcy.

Urlop ojcowski – wymiar. Pamiętaj o dwóch definicjach

Urlop ojcowski i tacierzyński są słowami używanymi zamiennie, jednak zgodnie z prawem są to dwa różne zagadnienia. Dwutygodniowy urlop to tak naprawdę urlop ojcowski. Tacierzyński jest zamiennikiem macierzyńskiego, wykorzystywanym w sytuacji, w którym matka dziecka z jakichś powodów nie może się nim zająć. Może on trwać od 6 do 23 tygodni, zależnie od tego, czy ciąża była mnoga i ile maluchów przyszło na świat. Wymiar urlopu ojcowskiego pozostaje jednak zawsze niezmienny.

Kliknij!
Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Sprawdź, jak dostać wolne

Urlop tacierzyński – do kiedy wykorzystać?

Jak już zostało napisane, po urodzeniu się dziecka masz 24 miesiące na wykorzystanie przywileju, jakim jest urlop ojcowski. Do kiedy wykorzystać ten czas, aby było to optymalne rozwiązanie? Tu wiele zależy od twojego dziecka i tego, jak radzi sobie z nim matka. W niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może okazać się wzięcie go od razu na samym początku, ponieważ okres połogu może być dla twojej partnerki bardzo trudny. 

Czasem lepszym rozwiązaniem może być czekanie do momentu, w którym dziecko zaczyna ząbkować. Ten okres w waszym życiu może okazać się szczególnie trudny, dlatego poświęcenie czasu rodzinie i wspólnej opiece nad maluchem to często bardzo dobre wyjście.

Urlop ojcowski to czas, który ojcowie mogą poświęcić swojemu dziecku. Mimo tego, że nie jest on długi, to z pewnością warto go wykorzystać.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Urlopy

Urlop – opieka nad dzieckiem. Ile wolnego ci przysługuje? Sprawdź!

3 minut(y) czytania
Są chwile, gdy po prostu musisz wziąć urlop. Opieka nad dzieckiem to właśnie taka szczególna okoliczność. Przekonaj się, ile wolnego należy ci…
Urlopy

26 dni urlopu – komu się należy? Poznaj przepisy!

5 minut(y) czytania
Urlop wypoczynkowy to podstawowy przywilej każdego pracownika zatrudnionego w Polsce. Zobacz, kiedy możesz liczyć na 26 dni urlopu! Sprawdź, jakie musisz spełnić…
Urlopy

Urlop okolicznościowy – śmierć ojca. Jak go otrzymać?

4 minut(y) czytania
Istnieje kilka sytuacji, w których przysługuje ci urlop okolicznościowy. Śmierć ojca to jedna z nich. Zobacz, co musisz zrobić, by go otrzymać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.