Możliwość oferowania konta mieszkaniowego w ramach PM mają banki, które nawiązały współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nic dziwnego, że instytucja będąca własnością państwa jako pierwsza wprowadza taką opcję. Aktualnie konto mieszkaniowe w Banku Pekao można otworzyć wyłącznie stacjonarnie, w oddziale – kierownictwo nie wyklucza możliwości uruchomienia tej usługi w ramach bankowości elektronicznej. W momencie tworzenia artykułu bank nie wydał żadnego komunikatu. Szczegóły oferty mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie.
Konto mieszkaniowe – dla kogo? Podstawowe warunki PM
Konto mieszkaniowe zostało stworzone z myślą o tych, którzy dopiero planują zakup pierwszego mieszkania lub domu. Mogą je założyć osoby, które ukończyły 13 lat, ale nie są starsze niż 45 lat. Osoba zakładająca konto zobowiązuje się do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat – wymóg dotyczy wpłat kwot od 500 zł do 2000 zł miesięcznie. W ciągu roku można jednak pominąć jedną wpłatę bez konsekwencji. Oszczędności na koncie mieszkaniowym będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki zwolnione są z podatku Belki.
Systematyczność jest nagradzana dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa. Wysokość premii będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.
Ważne wyjątki i korzyści z konta mieszkaniowego
Głównym założeniem programu Pierwsze Mieszkanie oraz konta mieszkaniowego jest pomoc osobom, które nie posiadają i nigdy nie posiadały mieszkania lub domu – aczkolwiek są pewne wyjątki od tej reguły. Możesz otworzyć konto mieszkaniowe nawet jeżeli posiadasz mieszkanie lub dom. Pod warunkiem że mieszkasz w nim z co najmniej dwojgiem dzieci. Ważne jest jednak, aby powierzchnia użytkowa lokum nie przekraczała:
- 50 m² przy dwójce dzieci;
- 70 m² przy trójce;
- 90 m² przy czwórce;
- przy piątce lub więcej liczbie dzieci nie ma już ograniczeń.
Przedstawiciel Banku Pekao w wypowiedzi dla PAP wskazuje, że konto mieszkaniowe ma wiele zalet, jak choćby wspominane wcześniej odsetki brutto naliczane bez podatku Belki czy premia mieszkaniowa. Dzięki temu oszczędności mają być skutecznie chronione utratą realnej wartości, na przykład z powodu inflacji albo zawirowań na rynku nieruchomości. Według niego takie kwestie powinny skutecznie przemówić do rodziców młodzieży w wieku od 13 do 18, a nawet 26 lat. Konto mieszkaniowe ułatwi regularne odkładanie środków na przyszły zakup mieszkania dla swojego dziecka.