Pojawia się wiele zmian, które są skutkiem wprowadzenia programu Polski Ład. Samozatrudnienie jest jednym z obszarów, którego będą dotyczyć reformy. Największe z nich dotyczą systemu opodatkowania. Na czym to polega? Dowiesz się z naszego tekstu.

Rząd wprowadził nowy program, z którego ma skorzystać kilkanaście milionów Polaków. Do tej grupy zaliczają się m.in. osoby zatrudnione na UoP, emerytów i rencistów. Zmiany Polskiego Ładu dotyczą również przedsiębiorców. Niestety, nie wszyscy będą zadowoleni z reform, które wprowadza Polski Ład. Samozatrudnienie także zostało mocno dotknięte.

Polski Ład – samozatrudnienie. Czym właściwie jest?

To określenie pojawia się najczęściej w kontekście osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mają one możliwość wybierania zleceniodawców i większą swobodę działania. Są także w stanie zwiększyć swoje zarobki. Dzieje się to za sprawą licznych korzyści, takich jak odliczenia od podatku – na przykład VAT-u od zakupionych towarów i usług.

Z tego powodu ten format prowadzenia działalności jest często wybierany przez osoby pragnące niezależności, a także poprawienia swojego statusu majątkowego. Warto się dowiedzieć, jakie zmiany wprowadza program Polski Ład. Samozatrudnienie nie będzie już tak korzystne.

Zmiany, które wprowadza Polski Ład

Do najchętniej zapowiadanych reform przez rządzących należą: zwiększenie kwoty wolnej oraz II progu podatkowego. W pierwszym przypadku kwota wolna od podatku w skali podatkowej wzrasta z 3091 złotych do 30 000 złotych. Natomiast drugi próg podatkowy zwiększył się z pułapu 85 528 złotych do 120 000 złotych. Nie mówi się jednak o tym, że uaktualnienia będą korzystne tylko dla grupy opodatkowanej w sposób progresywny – 17% i 32%.

Nie są to jedyne nowości, jakie wprowadza nowy projekt ustaw. Reforma obejmuje również zlikwidowanie opcji odliczenia od podatku opłaty na ZUS. Mają być także podniesione składki na ubezpieczenie zdrowotne, którymi obciążone są osoby pracujące na własny rachunek.

Jaki cel mają wprowadzane zmiany? 

Nowy Polski Ład i wprowadzane przez niego nowości mają na celu zlikwidować fikcyjne zatrudnienie na własny rachunek. Dotyczy to tych, którzy zatrudniają osoby nie w ramach umowy o pracę, ale w ramach kontraktu B2B, co zwalnia je z odprowadzania podatków i przenosi koszty na zatrudnionego. Z tego powodu wiele osób – spośród aż 1,6 miliona przedsiębiorców działających w ramach własnej działalności gospodarczej – może zdecydować się na powrót do UoP.

Różne formy opodatkowania – w jaki sposób będą naliczane składki?

Warto dowiedzieć się, jak prezentuje się wysokość naliczanych składek w kontekście poszczególnych form opodatkowania. Jest to reforma, która może sprawić, że podatnik zdecyduje się rozważyć wymianę typu rozliczania z Urzędem Skarbowym względem 2021 roku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – nowości w 2023

W przypadku ryczałtu będzie to 9% podstawy wymiaru, a składka ma być skorelowana z wysokością rocznego przychodu. Jeżeli będzie to 60 000 zł rocznie, to podstawa wymiaru opłaty na ZUS będzie wynosiła 60% wysokości średniego wynagrodzenia. To kwota 305,56 złotych.

Kiedy przychód roczny będzie większy – wyższy niż 60 001 zł i mniejszy niż 300 000 zł – to podstawa wymiaru płatności na ZUS będzie równa 100% wysokości przeciętnego wynagrodzenia. To kwota 509,27 zł. Następna granica to wysokość rocznego przychodu w wysokości od 300 001 zł. W takim przypadku podstawa składki zdrowotnej ma wartość 180% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 916,68 zł.

Podatek liniowy – ile będzie wynosić składka zdrowotna?

Polski Ład zakłada, że opłata dla ZUS w przypadku podatku liniowego ma wynosić 4,9% dochodu i nie przekraczać progu 9% względem płacy minimalnej. Wyróżnia się 6 progów, zależnych od miesięcznego przychodu – na rękę. Prezentuje się one następująco:

  • Jeżeli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarabia mniej niż 5510 zł, to będzie musiał zapłacić 270 zł. Przy dochodzie wynoszącym 8000 zł to 392 zł, a przy 12 000 – 588 zł. 
  • Z kolei w przypadku JDG z dochodem 15 000 zł, 25 000 zł i 35 000 zł są to płatności wynoszące kolejno: 735 zł, 1225 zł i 1715 zł. 

Skala podatkowa i karta – co mają zamiar wprowadzić rządzący?

Przedsiębiorców pracujących na własną rękę może również interesować to, jakie założenia Polskiego Ładu dotyczą sposobów rozliczania się z fiskusem takich jak skala podatkowa i karta podatkowa. W pierwszym przypadku opłata dla ZUS wynosi 9% dochodu, a w drugim – 9% minimalnego wynagrodzenia. Warto zauważyć, że wynagrodzenie minimalne wzrosło wraz z przyjściem 2022 roku. Wynosi 3010 zł brutto.

Ulga na start i mały ZUS – kiedy nie można z nich skorzystać?

Częścią Polskiego Ładu jest to, że osoby prowadzące firmę i mające jednocześnie zamiar kontynuować współpracę z aktualnym pracodawcą, nie będą mogły skorzystać z ulg podatkowych. Dotyczy to ulgi na start i małego ZUS-u. Niemożliwe będzie także przejście na ryczałt. Ograniczenie dotyczy wykonywania pracy na podstawie umów z poprzedniego roku podatkowego, a także obecnego.

Oprócz tego nowy projekt ustaw warunkuje to, że podczas pierwszego roku pracy na własną rękę jest się opodatkowanym na zasadach ogólnych. Rozliczenia na podstawie odmiany takiej jak liniowa forma opodatkowania może być zastosowana po upływie roku. Nowy Ład został skonstruowany tak, żeby zapobiegać sytuacji, gdy własna firma jest wykorzystywana przez pracodawców do unikania wyższych opłat związanych z utrzymywaniem pracownika.

Reformy programu Polski Ład. Dla kogo będzie korzystne samozatrudnienie?

Na nowych założeniach programu Polski Ład samozatrudnienie może być korzystne dla tych, którzy zarabiają mniej. Osoby prowadzące jednoosobową firmę i zarabiające około 2800 złotych otrzymają miesięcznie dodatkowe 200 zł. W przypadku kwoty 4000 zł będzie to 161 zł, a przy 5000 zł – 71 zł. Wprowadzenie zupełnie nowej formy opodatkowania w ramach opłaty na ZUS sprawia, że osoby i zarabiający mniej niż 6000 zł brutto skorzystają na zmianach.

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład są jednak niepokojące w kontekście najbardziej przedsiębiorczych osób, które prowadzą firmy z wysokim przychodem, mające największy wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Zapłacą one znacznie więcej. Kwota podatku będzie wynosić 41%, właśnie z powodu dodatkowej opłaty w wysokości 9%. 

Archiwum: styczeń 2023
polski lad samozatrudnienie