Polski rząd co jakiś czas wprowadza nowe programy pomocy dla kredytobiorców i osób posiadających własne nieruchomości. Ulga mieszkaniowa 2024 oznacza korzystniejsze warunki rozliczania podatku dochodowego. Sprawdź, na czym polega ta forma wsparcia!
Od 1 stycznia 2022 roku rząd wprowadził zupełnie nowe przepisy odnoszące się do rozliczeń PIT, a także do zasad przyznawania tzw. ulgi mieszkaniowej. Nowe przepisy oznaczają, że ze zwolnienia PIT w ramach ulgi będą mogły skorzystać praktycznie wszystkie osoby posiadające mieszkania na kredyt i nie tylko.
Choć branża nieruchomości prężnie się rozwija, warto też zauważyć wciąż rosnące koszty utrzymania domów i mieszkań. Z tego względu są poszukiwane sposoby, by płacić jak najmniej. Ulga mieszkaniowa 2024 to rozwiązanie przeznaczone dla osób chcących skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania podatku dochodowego np. za sprzedaż nieruchomości. Przekonaj się, czy będzie ci ona przysługiwać!
Ulga mieszkaniowa 2024 – co to takiego?
Obecnie każdy wydatek na cel mieszkaniowy podatnik może odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Co to oznacza w praktyce? Ulga mieszkaniowa 2024 stworzona została z myślą o osobach interesujących się sprzedażą własnej nieruchomości.
Odpłatne zbycie mieszkania lub domu to jedno ze źródeł dochodu, które jest w pełni opodatkowane przez urząd skarbowy. W tym przypadku transakcja sprzedaży nieruchomości wiąże się koniecznością opłacenia podatku w wysokości 19%. Pamiętaj, że te przepisy dotyczą zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych. Ulga mieszkaniowa to zatem szansa na odliczenie wydatków na cele mieszkaniowe z rocznego rozliczenia PIT.
Ulga mieszkaniowa 2024 – kto może skorzystać z ulgi?
Z ulgi mieszkaniowej na rok 2024 może skorzystać praktycznie każdy, kto:
- jest podatnikiem w Polsce;
- nabył prawa do całości lub części nieruchomości i chce ją sprzedać w ciągu najbliższych pięciu lat.
W tym przypadku skorzystasz z pomniejszenia obowiązku podatkowego (nawet w całości), pod warunkiem że wydasz środki pozyskane ze sprzedaży na nowy cel mieszkaniowy w ciągu trzech lat od końca roku, kiedy została sfinalizowana transakcja sprzedaży. Dzięki temu nie zapłacisz wysokiego podatku, który narzucony jest z góry przez urząd skarbowy na każdą osobę decydującą się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od czasu jej nabycia.
Jakie elementy można odliczyć? Ulga mieszkaniowa 2024 w praktyce
Zastanawiasz się, jakie wydatki odliczysz w ramach ulgi mieszkaniowej na 2024 rok? Według art. 21 ust. 25 ustawy o PIT możesz odliczyć kilka ogólnych typów wydatków związanych z nieruchomościami. Dotyczy to głównie nabycia:
- nieruchomości w całości lub części;
- lokalu mieszkalnego, który jest odrębną nieruchomością lub udziałem w budynku;
- gruntu lub udziałów w gruntach;
- prawa spółdzielczego własnościowego do lokalu;
- gruntu pod budowę budynków mieszkalnych;
- innych gruntów i udziałów, pod warunkiem zmiany ich w grunty budowlane w terminie 3 lat.
Co jeszcze można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej 2024?
Pamiętaj, że ulga mieszkaniowa 2024 obejmuje też pewne koszty ponoszone przez właściciela lokalu lub innej nieruchomości. W tym przypadku możesz odliczyć też wydatki związane z takimi aspektami, jak:
- budowa i przebudowa budynku lub lokalu mieszkalnego (lub tylko części);
- rozbudowa i adaptacja nieruchomości lub jej części na cele mieszkaniowe.
Jak widzisz, masz naprawdę szeroki zakres możliwości, jeśli chodzi o rozliczenia PIT w ramach ulgi mieszkaniowej.
Spłata kredytu a ulga mieszkaniowa 2024
Uwaga! Spłata kredytu to wydatek związany z celami mieszkaniowymi. Oznacza to, że takie działania zostaną uwzględnione w 100% w ramach dostępnej ulgi mieszkaniowej w PIT. Masz taką możliwość jednak tylko wtedy, kiedy dokonasz spłaty kredytu przed dniem sprzedaży i odniesienia zysku ze sprzedaży nieruchomości.
Kredyty hipoteczne to najczęściej wybierana forma finansowania zakupu nieruchomości w Polsce. Spłacając zobowiązanie wraz z odsetkami, wliczysz ten fakt do własnych celów mieszkaniowych, co oznacza, że możesz go uwzględnić w ramach ulgi mieszkaniowej 2022. Planujesz spłacić kredyt kwotą dostępną ze sprzedaży nieruchomości? W tym przypadku nie skorzystasz z ulgi mieszkaniowej jako podatnik.
Ulga mieszkaniowa PIT w 2024 roku – najważniejsze informacje
W kwestii nowych przepisów z zakresu ulgi mieszkaniowej PIT na 2024 rok musisz wiedzieć, że do ulgi kwalifikują się tylko wydatki związane z celami mieszkaniowymi. Przepisy weszły w życie już na początku stycznia 2019 roku i wciąż budzą wiele pytań wśród osób sprzedających swoje nieruchomości przed upływem 5 lat od czasu ich nabycia. Najważniejsze jest to, ŻE ulga odnosi się tylko do wydatków związanych z celami mieszkaniowymi, a także kosztów, które są dokładnie opisane w ustawie.
Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową na druku PIT-39? Krok po kroku
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem z uwzględnieniem ulgi mieszkaniowej 2024? To proste! Wystarczy, że uzupełnisz deklarację podatkową na druku PIT-39, a następnie wskażesz:
- wysokość uzyskanego dochodu (nie przychodu) ze zbycia nieruchomości, a także praw majątkowych za dany rok podatkowy;
- wysokość podatku PIT od dochodu, który nie będzie podlegać zwolnieniu;
- dochody, które nie podlegają opodatkowaniu PIT zgodnie z tym, co mówi ustawa o uldze mieszkaniowej 2024.
Pamiętaj, że zaznanie podatkowe musisz złożyć do końca kwietnia następującego po roku, kiedy nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Jeśli ubiegasz się o ulgę mieszkaniową, pamiętaj, że konieczne będzie udokumentowanie wydatków. Urząd skarbowy ma pełne prawo, aby dokonać kontroli tego, czy właściwie rozdysponowałeś środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości, by mieć prawo do ulgi mieszkaniowej. Wystarczy, że w celu potwierdzenia przedstawisz faktury, rachunki lub umowę kupna-sprzedaży nieruchomości.
Wykończenie nieruchomości a ulga mieszkaniowa 2024
Ogólna interpretacja Ministra Finansów z dnia 14 października 2021 roku mówi jasno, że wydatki związane z wyposażeniem mieszkania lub domu są podstawą do skorzystania ze zwolnienia z podatku PIT w ramach ulgi mieszkaniowej. Do takich wydatków zalicza się:
- meble w zabudowie do kuchni;
- wyposażenie kuchni np. kuchnia gazowa, elektryczna, indukcja, piekarnik i inne;
- zakup lodówki i pralki;
- zakup mebli na indywidualne zlecenie;
- montaż oświetlenia sufitowego.
Podczas ubiegania się o ulgę mieszkaniową 2024 możesz uwzględnić naprawdę wiele kwestii. Dzięki temu zapłacisz o wiele niższe podatki, co odbije się pozytywnie na twoim domowym budżecie. Obliczanie ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe jest dość proste, ponieważ wystarczy, że znasz kwotę dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz kwotę wydatków związanych z celami mieszkaniowymi.
Jeśli podzielisz iloczyn tych liczb przez przychody ogólne, otrzymasz wynik, który wskazuje na kwotę zwolnioną z opodatkowania PIT. Obliczenia możesz wykonać samodzielnie, ale jeśli nie masz pewności, że robisz to dobrze – skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rozliczenie ulgi mieszkaniowej 2024 przebiegnie prawidłowo, a urząd skarbowy nie poprosi cię o dodatkowe wyjaśnienia lub faktury sprzedażowe.