Przerwa w pracy często budzi zastrzeżenia związane z prawami pracownika. Ile czasu w rzeczywistości można poświęcić na przykład na zjedzenie posiłku, krótki odpoczynek czy załatwienie innych spraw? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Długość przerwy w pracy jest zależna od takich kwestii jak:

  • wiek zatrudnionej osoby;
  • specyfika wykonywanych zadań;
  • wymiar etatu;
  • karmienie piersią dziecka przez matkę pracującą;
  • orzeczona niepełnosprawność pracownika.

Dlatego, niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy zatrudnionym, powinieneś wiedzieć, jakie prawa i obowiązki wyznacza w tym zakresie kodeks pracy

Przerwa w pracy 6 h, 8 h i 12 h – ile czasu przysługuje pracownikom?

Pierwszą ważną kwestią w kontekście tego, ile trwa przerwa w pracy, jest wymiar etatu. Różni się ona bowiem w zależności od tego, czy jest to 8 h, 6 h czy 12 h. Biorąc pod uwagę wytyczne, które narzuca prawo, przerwa jest przywilejem tych zatrudnionych, którzy wykonują swoje zadania przez ponad 6 h. Oznacza to, że nie każdy, kto jest zatrudniony, może skorzystać z tego przywileju. 

W takim razie, ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy, a ile na 8? W obu przypadkach pracodawca jest zobowiązany do wygospodarowania w ciągu dnia 15 minut na czas wolny od wykonywania zadań.

Czy pracodawca może zwiększyć długość przerwy w pracy?

Ze względu na to, że 15 minut to niezwykle krótko, jeżeli chodzi o przerwę w pracy, jest ona często określana przez pracowników jako przerwa śniadaniowa. Akurat, żeby zjeść wcześniej przygotowaną kanapkę czy wypić herbatę. 

Na szczęście, pracodawca ma więcej możliwości, jeśli chodzi o zmiany długości przerwy. Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie w formie dodatkowej przerwy. Jeżeli zatrudniający podejmie taką decyzję, pracownicy będą mogli skorzystać z jeszcze jednej pauzy, która w maksymalnym wymiarze czasowym nie przekroczy 60 minut. 

Taka przerwa w pracy jest dużym udogodnieniem. Pozwala odpocząć przed dalszym wykonywaniem zadań, przez co zwiększa też wydajność.

Przerwa w pracy a specyfika wykonywanego zawodu – jakie są zależności?

Czas poświęcony przez pracownika na odpoczynek będzie zależał od specyfiki wykonywanych zadań – tak mówi kodeks pracy. Przerwa dla osób pracujących przy komputerze może przysługiwać częściej niż dla osób wykonujących inne zadania. Ile trwa taka przerwa w pracy? Po każdej przepracowanej godzinie, zatrudnionej osobie przysługuje 5 minut pauzy. 

Warto pamiętać, że korzystanie z przerwy w pracy ma w tym przypadku pewne ograniczenia. Może ona zostać wykorzystana wyłącznie przez osoby, które spędzają przed komputerem minimum 4 godziny na dzień.

Czy są wyjątki od pięciominutowej przerwy w pracy po każdej godzinie przy komputerze?

Pracodawcy często ignorują obowiązki, które nakłada na nich kodeks pracy. Przerwa w wymiarze 5 minut powinna być naliczana za każdym razem, gdy zatrudniona osoba wykonuje przed komputerem swoje zadania minimum 4 godziny. Pauza nie jest obowiązkowa w momencie, kiedy jej praca jest rozdzielona także na inne działania. Zwłaszcza te niezwiązane z siedzeniem przed ekranem komputera.

Z tego powodu pracodawca może rozdzielać obowiązki tak, aby czas przy komputerze nie był ciągły i nie wyniósł w sumie 4 godzin. W efekcie, pracownikowi – przynajmniej w teorii – przerwa w pracy nie przysługuje.

Typ pracownika ma wpływ na to, ile trwa przerwa w pracy

Nie tylko rodzaj etatu czy specyfika wykonywanych zadań mają wpływ na to, ile trwa przerwa w pracy. Zależy to również od typu grupy, do jakiej zalicza się zatrudniona osoba. Te, na które warto zwrócić na początku uwagę, to osoby z niepełnosprawnością i pracownicy młodociani.

Ile przysługuje przerwy w pracy niepełnosprawnym?

Prawo pracy mówi, że przerwa dla osób niepełnosprawnych powinna być przedłużona. Tym samym, zatrudnionym z odpowiednim orzeczeniem przysługuje nie tylko standardowe 15 minut przerwy w pracy, ale także dodatkowe 15 minut. Dzięki temu mogą skorzystać z aż 30 minut czasu wolnego od wykonywania obowiązków.

Kodeks prawa pracy a przerwa dla osób młodocianych

Jeżeli chodzi o osoby młodociane, to na początku warto dowiedzieć się, kto tak naprawdę zalicza się do tej grupy. Są to pracownicy, którzy nie mają ukończonych 18 lat, a zdecydowali podjąć zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie. Prawo pracy stanowi, że przerwa dla pracowników młodocianych wynosi 30 minut, jeżeli wykonują swoje zadania przez minimum 4,5 godziny w ciągu dnia. Kodeks pracy mówi także, że przerwa może być rozdzielona. Dzięki temu pracodawca ma pewną dowolność w dysponowaniu czasem wolnym zatrudnionych młodocianych.

Przerwa w pracy a macierzyństwo – karmiące matki mogą liczyć na dodatkowy czas

Macierzyństwo to duże wyzwanie. Nieraz trzeba je łączyć z aktywnym wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych. Na szczęście kodeks pracy przewiduje, że przerwa dla karmiących mam trwa dłużej niż ta, na którą mogą liczyć inni zatrudnieni w takim samym wymiarze. W tym przypadku długość przerwy w pracy może wynosić:

  • 45 minut – dla matek karmiących więcej niż jedno dziecko i pracujących w wymiarze od 4 do 6 godzin dziennie;
  • 2 x 45 minut – dla matek karmiących więcej niż jedno dziecko i wykonujących obowiązki przez czas dłuższy niż 6 godzin dziennie;
  • 30 min – dla matek, które karmią jedno dziecko i pracują od 4 do 6 godzin dziennie;
  • 2 x 30 min – dla matek, które karmią jedno dziecko i pracują dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia.

Przerwa w pracy – warto znać swoje prawa

Przerwa w pracy jest niezbędna dla zachowania efektywności. Co więcej, ma niebagatelne znaczenie w kontekście zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto znać swoje prawa i wiedzieć, czy przerwa w pracy 8 h czy 12 h rzeczywiście trwa tyle, ile powinna, a pracodawca korzysta ze wszystkich możliwości, aby ułatwić wykonywanie obowiązków zatrudnionym osobom. 

Pilnowanie wytycznych leży w interesie zarówno pracowników, jak i pracodawców. Wypoczęte osoby są w stanie znacznie lepiej wykonywać swoje obowiązki. Zwiększa się nie tylko ich wydajność, ale również pozytywne nastawienie do pracy.

Archiwum: grudzień 2021
przerwa w pracy