Zmiany 2022

Nowa tarcza antykryzysowa – co zawiera i kogo obejmuje?

3 minut(y) czytania
Ocena

Pandemia stanowiła ciężką przeprawę dla przedsiębiorców. Zamknięcie gospodarki spowodowało kryzys, który objął wiele zawodów. Rządowa tarcza antykryzysowa zakłada wsparcie dla tych, którzy zmagają się ze stratami. Kto może starać się o świadczenie?

Tarcza antykryzysowa jest wsparciem dla firm, którego założeniem jest zmniejszenie skutków obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią covid-19. Jaką pomoc oferuje nowa tarcza kryzysowa, wprowadzona w 2022 roku i kto może z niej skorzystać?

Tarcza antykryzysowa 2022 – od kiedy działa?

Według nowej tarczy antykryzysowej można skorzystać ze zwolnienia ze składek zus za grudzień 2021 roku, a także uzyskać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Chcąc skorzystać z tego, co oferuje tarcza, przedsiębiorcy musieli wypełnić wniosek o zwolnienie do 17 stycznia 2022 roku. W celu pozytywnego rozpatrzenia trzeba było składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 do 28 lutego 2022. Jeżeli chodzi o świadczenie postojowe, trzeba było złożyć wniosek najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

W ramach tarczy antykryzysowej 2022 przedsiębiorcy mieli też możliwość otrzymania dotacji w wysokości 5000 zł. Wnioski o świadczenie były przyjmowane do 15 kwietnia 2022 roku.

Tarcza antykryzysowa 2022 – dla kogo?

W bieżącym roku rząd przygotował wsparcie dla konkretnych zawodów. Poniżej przedstawiamy listę wraz z kodami pkd:

 • działalność, związana z przygotowywaniem i podawaniem napojów – 56.30.z;
 • działalność pokojów zagadek oraz domów strachu, a także miejsc do tańczenia oraz innych form rozrywki, organizowanych w zamkniętych przestrzeniach – 93.29.a;
 • inne branże z zakresu działalności rozrywkowej i rekreacyjnej – 93.29.z.
Kliknij!
Polski Ład – wynajem mieszkania w 2022. Zmiany dla wynajmujących mieszkania. Poznaj nowe zasady wynajmowania

O dofinansowanie mogą starać się firmy, które były oznaczone podanymi kodami w dniu 31 marca 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy zmienili kod działalności na któryś z podanych po tej dacie, wsparcia nie otrzymają.

Istnieje też możliwość otrzymania świadczenia postojowego. O te mogą ubiegać się przedsiębiorcy, określeni ponad 60 kodami. Wysokość jednorazowego świadczenia postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Sześć razy o wsparcie mogą starać się firmy z kodami pkd 56.30.z, 93.29.a i 93.29.z.

Tarcza antykryzysowa 2022 dla samozatrudnionych

Nowy rok przyniósł także tarczę dla mikroprzedsiębiorstw, która pozwala na zwolnienie z obowiązku opłacenia zus za grudzień 2021 i uzyskanie postojowego do 6 razy. Procedura uzyskania dotacji jest taka sama, jak opisana wcześniej. Należy więc w odpowiednich terminach złożyć wniosek o świadczenie. Jeżeli chodzi o dotację 5000 złotych dla przedsiębiorców, procedura w przypadku osób samozatrudnionych jest inna. Świadczenie dostępne jest dla mikro i małych przedsiębiorców, ale nie uzyskają go osoby samozatrudnione. Świadczenie uzyskać mogą firmy z kodami, podanymi w poprzednim akapicie, czyli 56.30.z, 93.29.a i 93.29.z, jeżeli ich przychód z działalności wykaże spadek o co najmniej 40% .

Tarcza antykryzysowa 2022 – jak wnioskować?

Chcąc uzyskać świadczenie w ramach tarczy, wnioski należy składać w odpowiednich terminach. Trzeba też wiedzieć, jakie formularze wypełnić:

 • o zwolnienie ze składek ZUS można wnioskować tylko drogą elektroniczną przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jest to formularz rdz-b7;
 • o świadczenie postojowe można ubiegać się tylko przez serwis internetowy ZUS PUE. Trzeba wypełnić wniosek rsp-dd7;
 • wniosek o dotację 5000 zł można złożyć za pomocą serwisu praca.gov lub bezpośrednio w urzędzie pracy – formularz PSZ-DBKDG.

Tarcza antykryzysowa a zwolnienie ze składek ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS to jedna część wchodząca w skład tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Pozwala ona na zwolnienie z opłacania składek za:

 • ubezpieczenie społeczne;
 • ubezpieczenie zdrowotne;
 • Fundusz Solidarnościowy;
 • Fundusz Pracy;
 • Fundusz Emerytur Pomostowych;
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Kliknij!
Polski Ład – umowa zlecenie a nowe przepisy. O czym musi pamiętać zleceniobiorca? Jakie zmiany przynosi 2022 rok?

Tarcza antykryzysowa a ZUS – jakie warunki trzeba spełniać?

Chcąc uzyskać zwolnienie ze składek ZUS, należy spełniać następujące warunki:

 • rodzaj przeważającej działalności na dzień 31 marca 2021 musi być oznaczony wspomnianymi wyżej kodami;
 • uzyskany przychód w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku powinien być minimum o 40% niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim;
 • zgłoszenie jako płatnik składek przed 1 listopada 2020;
 • przekazanie wymaganych dokumentów do dnia 28 lutego 2022 roku;
 • złożenie wniosku za pomocą PUE ZUS do dnia 28 lutego 2022 r.

Tarcza antykryzysowa 2022 – podsumowanie

Tarcza antykryzysowa 2022 to kolejna edycja rządowego programu wsparcia dla firm. Jej zadaniem jest zniwelowanie strat, które powstały w wyniku środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii covid. W ramach nowego programu niektóre przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS za grudzień 2021 roku. Dodatkowo pojawiło się świadczenie postojowe dla firm, które można otrzymać maksymalnie do sześciu razu. Ważne jest, aby zapoznać się z kodami PKD, które określają firmy mogące ubiegać się o dotacje z tarczy.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe sierpień 2022 – czy 14 sierpnia sklepy będą otwarte?

3 minut(y) czytania
5/5 – (6 votes) Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować…
Zmiany 2022

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2022? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak sprawdzić, ile wyniesie świadczenie?

4 minut(y) czytania
Ocena Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w…
Zmiany 2022

Urlop tacierzyński 2022 – czym jest urlop rodzicielski dla ojca i komu przysługuje urlop ojcowski?

5 minut(y) czytania
Ocena Zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego w 2022 roku uciesza wielu tatusiów. Sprawdź szczególy, dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.