Progi podatkowe w Polsce obecnie utrzymywane są na ściśle określonym poziomie. W tym roku weszły w życie nowe przepisy, które całkowicie zmieniają drugi próg podatkowy. 2024 to jednak nie tylko te zmiany. Sprawdź, jakie regulacje przygotował rząd.
Podatki i składki na rzecz ZUS i US to obowiązek każdego podatnika na terenie kraju. Osiągasz dochody w Polsce? A może masz własną działalność gospodarczą? Niezależnie od formy działania koniecznie dowiedz się, ile wynosi drugi próg podatkowy 2024.
Limity odnoszące się do wysokości składek podatku dochodowego zostały zaktualizowane przez rząd, aby nieco odciążyć średnią klasę w kraju. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak zmieniały się progi podatkowe w Polsce na przestrzeni lat i jakie były tego przyczyny.
Drugi próg podatkowy 2024. Jak zmienił się w stosunku do 2022 roku?
Chcesz dokładnie zobrazować sobie to, w jaki sposób zmieniała się skala podatkowa w kraju? To właśnie na przełomie 2022 i 2023 roku w życie weszły nowe zasady rozliczenia podatku dochodowego w zakresie konkretnych dochodów. Dotychczasowe przepisy obowiązujące do 2021 roku wskazywały dwa progi podatkowe:
- I próg podatkowy do kwoty 85 528 – tutaj wysokość podatku dochodowego to 17%;
- II próg podatkowy powyżej kwoty 85 528 złotych – w przypadku nadwyżki zapłaciłbyś od niej aż 32% podatku dochodowego.
Przekroczenie pierwszego progu podatkowego – co to znaczy? Pierwszy i drugi próg podatkowy 2024
W deklaracjach składanych w 2023 roku zdecydowano się na znaczne podwyższenie podstawowego progu podatkowego. Nowy system obliczania podatku dochodowego w konkretnych zakresach dochodów obejmuje następujące wartości:
I próg podatkowy
Obowiązuje od kwoty 120 000 złotych ze stawką bazową:
- 12% dla dochodu od 1 lipca 2022 i mimo zmiany dokonanej w trakcie roku obejmie również dochody osiągnięte od 1 stycznia.
II próg podatkowy
- powyżej kwoty 120 000 złotych nadwyżka jest opodatkowana ze stawką 32%.
Co zrobić, żeby nie wejść w drugi próg podatkowy?
Pamiętaj, że jeśli rozliczasz podatek dochodowy w Polsce, masz możliwość zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania poprzez liczne odliczenia od PIT. Sporym udogodnieniem w ramach nowych przepisów jest zwiększona kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 30 000 złotych. Polski Ład 2.0 wprowadził też zmiany w zakresie kwoty zmniejszającej podatek. Więcej informacji na temat odliczania znajdziesz poniżej.
Polski Ład – ile można zarobić brutto, żeby nie przekroczyć progu podatkowego 2024?
W roku 2024 każdego podatnika obowiązuje zupełnie nowy schemat obliczania podstawy składek do podatku dochodowego. Najważniejszą zmianą na ten rok jest obniżenie stawki podatku z 17 do 12%.
To ogromna zmiana, która wpływa na wysokość składek, jakie musisz opłacić jako podatnik w kraju. W kwestii zmian podatkowych pamiętaj, że kwota zmniejszająca stawkę podatku w 2024 r. jest znacznie niższa. Wynosi tylko 12% z 30 000 złotych, czyli 3600 złotych. Zastanawiasz się, czy jako przedsiębiorca zaoszczędzisz na nowych zmianach? Wiele w tym przypadku zależy od twoich dochodów.
Od jakiej kwoty drugi i trzeci próg podatkowy 2024?
Jeśli chodzi o drugi próg podatkowy, 1 stycznia 2022 przyniósł jego znaczne zwiększenie, dzięki czemu zostaniesz nim objęty dopiero po osiągnięciu pułapu kwotowego powyżej 120 000 złotych. Jeśli twój dochód miałby wynieść w danym roku podatkowym około 160 tys. złotych, wówczas zapłacisz 12% podatku dochodowego od kwoty 120 000 złotych oraz 32% podatku dochodowego od kwoty 40 000 złotych.
Pamiętaj, aby w obliczeniach podatku PIT uwzględnić zawsze kwoty wolne od podatku oraz zmniejszające podatek. Wprowadzony został teraz również trzeci próg podatkowy, który osiąga się przy zarobkach rzędu 1 000 000 zł brutto rocznie. W 2023 roku będzie musiało wziąć to pod uwagę 4 proc. polskiego społeczeństwa.
Drugi próg podatkowy 2024 a rozliczenie PIT – jaki formularz należy złożyć do US?
Podstawa obliczenia podatku na rok 2022, która przekracza 120 000 złotych, oznacza, że obowiązuje cię drugi próg podatkowy 2024. Do urzędu skarbowego będziesz zobowiązany złożyć deklarację PIT-36 lub PIT-37.
Przekroczenie progu u osób zwolnionych z PIT
Zawsze też stosuj wszelkie możliwe ulgi podatkowe. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek. W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, że po uwzględnieniu ulg praktycznie w ogóle nie zapłacisz podatku lub US nawet zwróci ci należną nadpłatę zaliczki.
Na tę chwilę rząd wprowadził kilka możliwych ulg podatkowych dla podatników w Polsce, a mianowicie:
- ulgę na dzieci;
- ulgę rehabilitacyjną;
- ulgę dla honorowych dawców krwi;
- ulgę internetową;
- ulgę termomodernizacyjną.
Pamiętaj też, że wszystkie te ulgi pozwalają płatnikowi na obniżenie podstawy opodatkowania, natomiast inne zmniejszają tylko wysokość obliczonego ostatecznie podatku dochodowego.
Jak obliczyć podatek na rok 2024 na podstawie skali podatkowej?
Jako przedsiębiorca w Polsce masz wiele możliwości rozliczania się z fiskusem z odprowadzanych podatków. Obecnie możesz rozliczać się z US na podstawie:
- karty podatkowej;
- podatku liniowego;
- podatku od dochodów zryczałtowanych;
- skali podatkowej.
Ile trzeba zarabiać, żeby płacić 32% podatku?
Jeśli zarabiasz 130 000 złotych, przekraczasz drugi próg podatkowy 2024. Oznacza to, że zapłacisz 17% ze 120 000 złotych oraz 32% z kwoty 10 000 złotych minus kwota zmniejszająca podatek dochodowy. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy rozliczasz się w kolejnych kwartałach zgodnie z nowymi przepisami podatkowymi. Tutaj dla pierwszej grupy podatkowej obliczysz podatek ze składką 12%, natomiast druga grupa podatkowa 2022 pozostaje bez zmian, czyli 32%.
Czym skutkuje błędne obliczenie podatku dochodowego?
Nieprawidłowo policzyłeś podatek dochodowy i wysłałeś rozliczenie PIT do urzędu skarbowego? W 2022 roku istnieją pewne zależności między stawką PIT 17% a 12%. W wyniku błędnie obliczonego podatku prawdopodobnie US zwróci się do ciebie z prośbą o dokonanie korekty lub zrobi to dopiero po wykryciu nieprawidłowości (nawet po zwrocie lub nadpłacie podatku z twojej strony).
Dla osób fizycznych i przedsiębiorców błędnie obliczona składka podatku dochodowego nie stanowi ogromnego problemu. Musisz tylko wyliczyć poprawne składki na nowo, a następnie rozliczyć się z fiskusem np. jeśli okaże się, że masz pewną kwotę do dopłaty.
Wysokie dochody najczęściej sprawią, że będzie cię obowiązywać drugi próg podatkowy. 2022/2023 przyniósł zmiany w tym aspekcie. Pamiętaj, że choć obliczanie zaliczek na podatek dochodowy to prosta sprawa, to warto zawsze dokształcić się w zakresie finansów i nowych przepisów podatkowych. Jeśli nie chcesz popełnić błędu w obliczeniach, najlepiej zatrudnij profesjonalne biuro księgowe. Taka firma wypełni formularze PIT i obliczy miesięczne składki podatkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.