Zmiany 2022

Drugi próg podatkowy 2022. Jakie zmiany wprowadził Polski Ład? Ile wynosi podstawa opodatkowania? Jak się rozliczać z podatku?

4 minut(y) czytania
5/5 - (1 vote)

Progi podatkowe w Polsce obecnie utrzymywane są na ściśle określonym poziomie. W tym roku weszły w życie nowe przepisy, które całkowicie zmieniają drugi próg podatkowy. 2022 to jednak nie tylko te zmiany. Sprawdź, jakie regulacje przygotował rząd.

Podatki i składki na rzecz ZUS i US to obowiązek każdego podatnika na terenie kraju. Osiągasz dochody w Polsce? A może masz własną działalność gospodarczą? Niezależnie od formy działania koniecznie dowiedz się, ile wynosi drugi próg podatkowy 2022. Limity odnoszące się do wysokości składek podatku dochodowego zostały zaktualizowane przez rząd, aby nieco odciążyć średnią klasę w kraju. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak zmieniały się progi podatkowe w Polsce na przestrzeni lat i jakie były tego przyczyny.

Drugi próg podatkowy 2022. Jak zmienił się w stosunku do 2021 roku?

Chcesz dokładnie zobrazować sobie to, w jaki sposób zmieniała się skala podatkowa w kraju? To właśnie na przełomie 2021 i 2022 roku w życie weszły nowe zasady rozliczenia podatku dochodowego w zakresie konkretnych dochodów. Dotychczasowe przepisy obowiązujące do 2021 roku wskazywały dwa progi podatkowe:

 • I próg podatkowy do kwoty 85 528 – tutaj wysokość podatku dochodowego to 17%;
 • II próg podatkowy powyżej kwoty 85 528 złotych – w przypadku nadwyżki zapłaciłbyś od niej aż 32% podatku dochodowego.
Kliknij!
Ekwiwalent za urlop 2022 – co to takiego? Komu przysługuje? Jak obliczyć współczynnik urlopowy?

Pierwszy i drugi próg podatkowy 2022

Całkiem spore zmiany zaszły w ramach nowych przepisów obowiązujących już od stycznia 2022 roku. Nowy system obliczania podatku dochodowego w konkretnych zakresach dochodów obejmuje następujące wartości:

 • I próg podatkowy – do kwoty 120 000 złotych ze stawką bazową:
 • 17% dla dochodu od stycznia do czerwca 2022;
 • 12% dla dochodu od 1 lipca 2022.
 • II próg podatkowy – powyżej kwoty 120 000 złotych nadwyżka jest opodatkowana ze stawką 32%.

Pamiętaj, że jeśli rozliczasz podatek dochodowy w Polsce, masz możliwość zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania poprzez liczne odliczenia od PIT. Sporym udogodnieniem w ramach nowych przepisów jest zwiększona kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 30 000 złotych. Polski Ład wprowadził też zmiany w zakresie kwoty zmniejszającej podatek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Drugi próg podatkowy 2022 – co warto wiedzieć na ten temat?

W roku 2022 każdego podatnika obowiązuje zupełnie nowy schemat obliczania podstawy składek do podatku dochodowego. Najważniejszą zmianą na ten rok jest obniżenie podatku z 17 do 12%. To ogromna zmiana, która wpływa na wysokość składek, jakie musisz opłacić jako podatnik w kraju. W kwestii zmian podatkowych pamiętaj, że kwota zmniejszająca podatek w roku 2022 jest znacznie niższa. Wynosi tylko 12% z 30 000 złotych, czyli 3600 złotych. Zastanawiasz się, czy jako przedsiębiorca zaoszczędzisz na nowych zmianach? Wiele w tym przypadku zależy od twoich dochodów. Jeśli chodzi o drugi próg podatkowy, 2022 przyniósł jego znaczne zwiększenie, dzięki czemu zostaniesz nim objęty dopiero po osiągnięciu pułapu kwotowego powyżej 120 000 złotych. Jeśli twój dochód miałby wynieść w danym roku podatkowym około 160 tys. złotych, wówczas zapłacisz 12% podatku dochodowego od kwoty 120 000 złotych oraz 32% podatku dochodowego od kwoty 40 000 złotych. Pamiętaj, aby w obliczeniach podatku PIT uwzględnić zawsze kwoty wolne od podatku oraz zmniejszające podatek.

Kliknij!
Dodatek mieszkaniowy 2022 - komu przysługuje świadczenie na czynsz i jak je otrzymać?

Drugi próg podatkowy 2022 a rozliczenie PIT – jaki formularz należy złożyć do US?

Podstawa obliczenia podatku na rok 2022, która przekracza 120 000 złotych, oznacza, że obowiązuje cię drugi próg podatkowy 2022. Do urzędu skarbowego będziesz zobowiązany złożyć deklarację PIT-36 lub PIT-37. Zawsze też stosuj wszelkie możliwe ulgi podatkowe. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek. W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, że po uwzględnieniu ulg praktycznie w ogóle nie zapłacisz podatku lub US nawet zwróci ci należną nadpłatę zaliczki.

Na tę chwilę rząd wprowadził kilka możliwych ulg podatkowych dla podatników w Polsce, a mianowicie:

 • ulgę na dzieci;
 • ulgę rehabilitacyjną;
 • ulgę dla honorowych dawców krwi;
 • ulgę internetową;
 • ulgę termomodernizacyjną.

Pamiętaj też, że wszystkie te ulgi pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania, natomiast inne zmniejszają tylko wysokość obliczonego ostatecznie podatku dochodowego.

Jak obliczyć podatek na rok 2022? Krok po kroku

Jako przedsiębiorca w Polsce masz wiele możliwości rozliczania się z fiskusem z odprowadzanych podatków. Obecnie możesz rozliczać się z US na podstawie:

 • karty podatkowej;
 • podatku liniowego;
 • podatku od dochodów zryczałtowanych;
 • skali podatkowej.

Zastanawiasz się, jak w praktyce obliczyć podatek dochodowy na rok 2022? Sprawdź krótki poradnik w tym zakresie. Do obliczenia wysokości należnego na rzecz US podatku musisz uwzględnić kilka kwestii, szczególnie jeśli obejmuje cię już drugi próg podatkowy 2022.

 1. Przede wszystkim uwzględnij swój dochód od początku roku podatkowego. Może to być np. 130 000 złotych.
 2. Rozliczając się z fiskusem na podstawie skali podatkowej, za I kwartał 2022 roku zapłacisz podatek w wysokości 18 500 złotych. Jak to możliwe? Podczas obliczeń uwzględnij następujące dane:
 • dochód na poziomie 130 000 złotych;
 • kwotę zmniejszającą podatek wynoszącą 5100 złotych (tylko dla pierwszego kwartału 2022).
Kliknij!
Urlopy 2022. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Co mówi Kodeks Pracy na ten temat? Jak sprawdzić wymiar urlopu 2022?

Jeśli zarabiasz 130 000 złotych, przekraczasz drugi próg podatkowy 2022. Oznacza to, że zapłacisz 17% ze 120 000 złotych oraz 32% z kwoty 10 000 złotych minus kwota zmniejszająca podatek dochodowy. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy rozliczasz się w kolejnych kwartałach zgodnie z nowymi przepisami podatkowymi. Tutaj dla pierwszej grupy podatkowej obliczysz podatek ze składką 12%, natomiast druga grupa podatkowa 2022 pozostaje bez zmian, czyli 32%.

Czym skutkuje błędne obliczenie podatku dochodowego?

Nieprawidłowo policzyłeś podatek dochodowy i wysłałeś rozliczenie PIT do urzędu skarbowego? W 2022 roku istnieją pewne zależności między stawką 17% a 12%. W wyniku błędnie obliczonego podatku prawdopodobnie US zwróci się do ciebie z prośbą o dokonanie korekty lub zrobi to dopiero po wykryciu nieprawidłowości (nawet po zwrocie lub nadpłacie podatku z twojej strony). Dla osób fizycznych i przedsiębiorców błędnie obliczona składka podatku dochodowego nie stanowi ogromnego problemu. Musisz tylko wyliczyć poprawne składki na nowo, a następnie rozliczyć się z fiskusem np. jeśli okaże się, że masz pewną kwotę do dopłaty.

Wysokie dochody najczęściej sprawią, że będzie cię obowiązywać drugi próg podatkowy. 2022 przyniósł zmiany w tym aspekcie. Pamiętaj, że choć obliczanie zaliczek na podatek dochodowy to prosta sprawa, to warto zawsze dokształcić się w zakresie nowych przepisów podatkowych. Jeśli nie chcesz popełnić błędu w obliczeniach, najlepiej zatrudnij profesjonalne biuro księgowe. Taka firma wypełni formularze PIT i obliczy składki podatkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz też:
Kliknij!
Bon turystyczny 2022 – komu przysługuje i jak go aktywować? Zobacz!
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe sierpień 2022 – czy 14 sierpnia sklepy będą otwarte?

3 minut(y) czytania
5/5 – (6 votes) Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować…
Zmiany 2022

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2022? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak sprawdzić, ile wyniesie świadczenie?

4 minut(y) czytania
Ocena Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w…
Zmiany 2022

Urlop tacierzyński 2022 – czym jest urlop rodzicielski dla ojca i komu przysługuje urlop ojcowski?

5 minut(y) czytania
Ocena Zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego w 2022 roku uciesza wielu tatusiów. Sprawdź szczególy, dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.