Umowa na czas nieokreślony jest czymś, na co czeka większość pracowników. Dzięki niej można na przykład dostać kredyt, co jest ważne dla wielu młodych osób. Z czym jednak wiąże się umowa o pracę na stałe? Sprawdź i pobierz gotowy wzór!
Według wielu osób to najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Jednak zdobycie jej nie jest wcale takie proste! Umowa na czas nieokreślony zwykle przyznawana jest po jakimś czasie stażu w firmie, ponieważ większość pracodawców najpierw chce sprawdzić kompetencje nowego pracownika. Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Chcesz wiedzieć, co zawiera taki kontrakt i zapoznać z przykładowym dokumentem tego rodzaju? Jeśli tak, koniecznie czytaj ten tekst i pobierz plik w docx lub PDF!
Umowa na czas nieokreślony – wzór do pobrania
W naszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat umowy bezterminowej. Jednak już teraz możesz pobrać przykładową umowę na czas nieokreślony. Wzór jest u nas dostępny w formacie PDF, a także edytowalnej wersji docx. Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się ze schematem, a następnie przystąpić do wprowadzania danych, jeśli czeka cię zawarcie takiego porozumienia.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Czym jest umowa na czas nieokreślony 2022?
Jak sama nazwa wskazuje, umowa na czas nieokreślony wiąże się z tym, że pracownik jest zatrudniony na stałe, bez określonej daty końca współpracy. Dzięki temu może poczuć się stabilnie i nie martwić się o to, że będzie musiał po jakimś czasie szukać nowej pracy.
Ma to jednak swoje wady. Choć istnieje okres wypowiedzenia umowy, tak samo jak w przypadku umowy na czas określony, to jeśli dojdzie do zerwania umowy, będziesz musiał w niespodziewanym momencie szukać pracy. Gdy kończy się data współpracy z pracodawcą, przynajmniej od razu wiesz, kiedy będziesz musiał przygotować się na zmianę.
Kiedy umowa na czas nieokreślony? Możesz trochę poczekać!
To, kiedy umowa na czas nieokreślony zostanie przyznana pracownikowi, zależy w dużej mierze od pracodawcy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli jesteś zatrudniony w firmie na umowę na czas określony, to pracodawca nie będzie mógł jej przedłużać w nieskończoność. Może zaoferować ci maksymalnie trzy umowy na czas określony, których czas trwania nie będzie przekraczał 33 miesięcy. Trzecia z nich, jeśli nie zostanie rozwiązana, automatycznie zmieni się w umowę na czas nieokreślony. Często jednak pracodawcy oferują swojemu pracownikowi taką ofertę szybciej niż po 33 miesiącach.
Umowa na czas nieokreślony – kiedy przysługuje pracownikowi?
Ten rodzaj umowy przysługuje po okresie zatrudnienia wynoszącym 33 miesiącach, pod warunkiem że pomiędzy kolejnymi umowami nie było znacznych przerw. Oznacza to, że jeśli pracodawca zatrudniał cię na umowę na czas określony, a następnie robił miesiąc przerwy i zatrudniał cię po raz kolejny, to nie musi przyznać ci umowy bezterminowej o pracę.
Z tego powodu warto uważać na praktyki pracodawców. Jeśli zauważysz, że w twojej firmie pojawiają się tego typu działania, prowadzone bez zgody pracownika, to zareaguj i nie pozwól się wykorzystywać.
Która umowa na czas nieokreślony? Jest tylko jedna
Czasem w trakcie podpisywania dokumentów pada pytanie, która umowa na czas nieokreślony została wybrana przez pracodawcę. Nie ma na to jednak innej odpowiedzi, niż taka, że właściwie jest tylko jedna umowa tego typu. Nawet jeśli umowa zlecenie nie ma podanego czasu, w którym współpraca ma się zakończyć, to nie jest ona umową na czas nieokreślony. Ma inne cechy i nie daje pracownikowi takich przywilejów jak np. urlopy.
Umowa na czas nieokreślony – problematyczna dla pracownika?
Pracodawcy unikają umowy na czas nieokreślony na początku zatrudniania nowej osoby przede wszystkim z powodu długiego okresu wypowiedzenia. Może on trwać nawet do trzech miesięcy, zależnie od stażu pracownika. Dlatego też umowa na czas nieokreślony raczej nie jest przyznawana nowym pracownikom. W końcu nigdy nie wiadomo, czy dana osoba sprawdzi się w konkretnej firmie. Ważne są nie tylko jej kompetencje twarde, ale także to, jak będzie dogadywać się z zespołem jak również to, czy pracownik faktycznie wykaże się zaangażowaniem.
Podanie o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony w 2022 roku
Pracujesz już jakiś czas w przedsiębiorstwie, czujesz się w nim dobrze i nie chcesz kończyć tej współpracy? Poinformuj o tym swojego pracodawcę. Możesz wypełnić podanie o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie musi ono zostać przyjęte, szczególnie, jeśli wciąż trwa twoja umowa na czas określony. Na pewno jednak da jasny sygnał, że wiążesz swoją przyszłość właśnie z tą firmą. Podanie o umowę na czas nieokreślony może przydać się też w sytuacji, w której aktualna umowa się kończy, a ty nie dostałeś informacji od pracodawcy na temat dalszego zatrudnienia.
Podanie o umowę na czas nieokreślony – co musi zawierać?
Takie podanie możesz nawet napisać własnoręcznie, choć znacznie lepiej widziane są te stworzone w programie komputerowym. Musi ono zawierać:
- datę i miejscowość wypełnienia;
- datę zakończenia umowy;
- prośbę dotyczącą samego przedłużenia;
- argumenty, które w razie wątpliwości przekonają twojego pracodawcę, że powinien przedłużyć z tobą współpracę.
Jeśli pobierzesz nasz wzór, na pewno będziesz wiedział, jak wygląda sama umowa na czas nieokreślony. Jej konstrukcja jest w wielu aspektach zbliżona do umowy na okres próbny i czas określony.
Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
Skoro okres wypowiedzenia jest tak problematyczny, to ile wynosi? Im dłużej pracujesz w danym przedsiębiorstwie, tym lepiej jesteś chroniony przez prawo. Jeśli więc pracujesz w przedsiębiorstwie:
- do 6 miesięcy – obowiązują cię 2 tygodnie wypowiedzenia;
- od 6 miesięcy do 3 lat – 1 miesiąc wypowiedzenia;
- powyżej 3 lat – 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
To więc najkorzystniejsza sytuacja, która da ci dużo czasu na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Jeśli umowa o pracę jest przedłużana i ta na czas nieokreślony jest czwartą podpisaną z danym przedsiębiorstwem, nie będzie ci do tego okresu wiele brakowało.
Umowa bezterminowa o pracę chroni także pracodawcę
Umowa na czas nieokreślony wbrew pozorom chroni także pracodawcę. Dlaczego? Okres wypowiedzenia obowiązuje zawsze, niezależnie od tego, która ze stron podjęła decyzję o zakończeniu współpracy.
Nie jesteś pewny, czy na pewno chcesz wiązać przyszłość z daną firmą? Możesz wtedy pracować na umowę zlecenie lub umowę na czas określony. Umowa bezterminowa o pracę jest dla wielu osób bardzo wygodna, jednak nie dla każdego będzie spełnieniem marzeń. Jeśli nie chcesz, nie musisz jej podpisywać. To w pełni twoja decyzja!
Umowa o pracę na stałe – przysługuje ci urlop!
Jeśli zostałeś zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, przysługuje ci urlop. Zależnie od twojego stażu będzie to 26 lub 20 dni. Dłuższy okres urlopu jest przyznawany osobom, które mają co najmniej dziesięcioletni staż pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w jego skład wchodzą m.in. studia. Nie oznacza to więc, że po zakończeniu edukacji będziesz musiał czekać do co najmniej 34 urodzin, aby móc cieszyć się dłuższym wolnym! Umowa o pracę na stałe jest więc zdecydowanie wygodniejsza niż np. umowa zlecenie, w przypadku której urlop nie obowiązuje pracownika.
Umowa na czas nieokreślony – jak możesz podzielić urlop?
Należy pamiętać, że urlopu nie możesz wybierać w sposób w pełni dowolny. Przysługuje ci 10 dni ciągłego wolnego, co oznacza, że będziesz mógł wybrać się na dwutygodniowe wakacje. 4 dni z urlopu to z kolei tzn. urlop na żądanie, który możesz wykorzystać w razie nagłej sytuacji. Możesz wziąć od razy cztery dni wolnego, bądź też podzielić go na jedno- lub dwudniowe wolne. Pozostałe 6 lub 12 dni możesz wykorzystać dowolnie, także na jednodniowy urlop.
Umowa na czas nieokreślony nie musi być pisemna
Zgodnie z polskim prawem przyjmuje się, że umowa na czas nieokreślony powinna być zawarta pomiędzy dwoma stronami na piśmie. Nie oznacza to, że jest to jedyna możliwość. Jeśli pracownik zostaje przyjęty bez podpisania jakichkolwiek dokumentów, to należy domniemywać, że pomiędzy stronami została zawarta umowa na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z kontekstu zatrudnienia danej osoby wynikało, że ma ona podjąć pracę tylko tymczasowo. Może to wiązać się np. z pracami sezonowymi takimi jak zbieranie owoców czy sprzedaż lodów w letnim okresie.
Umowa bezterminowa o pracę – jak można ją rozwiązać?
Umowa na czas nieokreślony oczywiście może zostać rozwiązana, i to na kilka sposobów:
- obydwie strony mogą zawrzeć porozumienie – to zwykle najwygodniejsza sytuacja, która nie powoduje żadnych dodatkowych problemów;
- może zostać rozwiązana przez jedną ze stron za wypowiedzeniem lub bez niego. Ta druga sytuacja jest związana np. z dużymi przewinieniami ze strony pracownika, takimi jak kradzież.
Umowa na czas nieokreślony to często spotykany typ dokumentu. Warto wiedzieć, kiedy obowiązuje danego pracownika, aby się o nią postarać. Jeśli masz taki zamiar, poznaj schemat, pobierając nasz wzór z tego artykułu!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |