Umowy

Umowa na czas nieokreślony – czym jest, jakie ma cechy. Kiedy przysługuje Ci umowa bezterminowa o pracę?

6 minut(y) czytania

Umowa na czas nieokreślony jest czymś, na co czeka większość pracowników. Dzięki niej można na przykład dostać kredyt, co jest ważne dla wielu młodych osób. Z czym jednak wiąże się umowa o pracę na stałe? Poznaj wszystkie związane z nią zasady.

Według wielu osób to najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Jednak zdobycie jej nie jest wcale takie proste! Umowa na czas nieokreślony zwykle przyznawana jest po jakimś czasie stażu w firmie, ponieważ większość pracodawców najpierw chce sprawdzić kompetencje nowego pracownika. Dlatego, jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Co oznacza umowa na czas nieokreślony w praktyce i jakie daje ci przywileje oraz obowiązki? Poznaj swoje prawa, nim podpiszesz jakikolwiek dokument!

Co oznacza umowa na czas nieokreślony?

Jak sama jej nazwa wskazuje, umowa na czas nieokreślony wiąże się z tym, że pracownik jest zatrudniony na stałe, bez określonej daty końca współpracy. Dzięki temu może poczuć się stabilnie i nie martwić się o to, że będzie musiał po jakimś czasie szukać nowej pracy. 

Kliknij!
Umowa lojalnościowa – na czym polega?

Ma to jednak swoje wady. Choć istnieje okres wypowiedzenia, tak samo jak w przypadku umowy na czas określony, to jeśli dojdzie do zerwania umowy, będziesz musiał w niespodziewanym momencie szukać pracy. Gdy kończy się data współpracy z pracodawcą, przynajmniej od razu wiesz, kiedy będziesz musiał przygotować się na zmianę.

Kiedy umowa na czas nieokreślony? Możesz trochę poczekać!

To, kiedy umowa na czas nieokreślony zostanie przyznana pracownikowi, zależy w dużej mierze od pracodawcy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli jesteś zatrudniony w firmie na umowę na czas określony, to pracodawca nie będzie mógł jej przedłużać w nieskończoność. Może zaoferować ci maksymalnie trzy umowy na czas określony, których czas trwania nie będzie przekraczał 33 miesięcy. Trzecia z nich, jeśli nie zostanie rozwiązana, automatycznie zmieni się w umowę na czas nieokreślony. Często jednak pracodawcy oferują swojemu pracownikowi taką ofertę szybciej niż po 33 miesiącach.

Umowa na czas nieokreślony – kiedy przysługuje pracownikowi?

Umowa na czas nieokreślony przysługuje po 33 miesiącach, pod warunkiem, że pomiędzy kolejnymi umowami nie było znacznych przerw. Oznacza to, że jeśli pracodawca zatrudniał cię na umowę na czas określony, następnie robił miesiąc przerwy i zatrudniał cię po raz kolejny, to nie musi przyznać ci umowy bezterminowej o pracę. 

Z tego powodu warto uważać na praktyki pracodawców. Jeśli zauważysz, że w twojej firmie pojawiają się tego typu działania, prowadzone bez zgody pracownika, to zareaguj i nie pozwól się wykorzystywać.

Która umowa na czas nieokreślony? Jest tylko jedna

Czasem w trakcie podpisywania dokumentów pada pytanie, która umowa na czas nieokreślony została wybrana przez pracodawcę. Nie ma na to jednak innej odpowiedzi, niż taka, że właściwie jest tylko jedna umowa tego typu. Nawet jeśli umowa zlecenie nie ma podanego czasu, w którym współpraca ma się zakończyć, to nie jest ona umową na czas nieokreślony. Ma inne cechy i nie daje pracownikowi takich przywilejów jak np. urlopy.

Kliknij!
Umowa o dzieło – warunki, wynagrodzenie, czas trwania

Czemu umowa na czas nieokreślony jest tak problematyczna?

Pracodawcy unikają umowy na czas nieokreślony na początku zatrudniania nowej osoby przede wszystkim z powodu długiego okresu wypowiedzenia. Może on trwać nawet do trzech miesięcy, zależnie od stażu pracownika. Dlatego też umowa na czas nieokreślony raczej nie jest przyznawana nowym pracownikom. W końcu nigdy nie wiadomo, czy dana osoba sprawdzi się w konkretnej firmie. Ważne są nie tylko jej kompetencje twarde, ale także to, jak będzie dogadywać się z zespołem oraz, czy faktycznie wykaże zaangażowanie w to, co robi.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Pracujesz już jakiś czas w przedsiębiorstwie, czujesz się w niej dobrze i nie chcesz kończyć tej współpracy? Poinformuj o tym swojego pracodawcę. Możesz wypełnić podanie o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie musi ono zostać przyjęte, szczególnie, jeśli wciąż trwa twoja umowa na czas określony. Na pewno jednak da jasny sygnał, że wiążesz swoją przyszłość właśnie z tą firmą. Podanie o umowę na czas nieokreślony może przydać się też w sytuacji, w której aktualna umowa się kończy, a ty nie dostałeś informacji od pracodawcy na temat dalszego zatrudnienia.

Umowa na czas nieokreślony – wzór podania

Takie podanie możesz nawet napisać własnoręcznie, choć znacznie lepiej widziane są te stworzone w programie komputerowym. Musi ono zawierać:

  • datę i miejscowość wypełnienia;
  • datę zakończenia umowy;
  • prośbę dotyczącą samego przedłużenia;
  • argumenty, które w razie wątpliwości przekonają twojego pracodawcę, że powinien przedłużyć z tobą współpracę.

Umowa na czas nieokreślony może zostać ci wtedy przyznana. Jeśli jednak nie masz podpisanych z pracodawcą trzech umów na czas określony, może okazać się, że jeszcze będzie trzeba na nią trochę zaczekać.

Okres wypowiedzenia a umowa na czas nieokreślony

Skoro okres wypowiedzenia jest tak problematyczny, to ile wynosi? Im dłużej pracujesz w danym przedsiębiorstwie, tym lepiej jesteś chroniony przez prawo. Jeśli więc pracujesz w przedsiębiorstwie:

  • do 6 miesięcy – obowiązują cię 2 tygodnie wypowiedzenia;
  • od 6 miesięcy do 3 lat – 1 miesiąc wypowiedzenia;
  • powyżej 3 lat – 3 miesiące okresu wypowiedzenia. 
Kliknij!
Umowa na zastępstwo – czym się różni od umowy na czas określony? Jakie prawa przysługują pracownikowi?

To więc najkorzystniejsza sytuacja, która da ci dużo czasu na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Jeśli umowa o pracę jest przedłużana i ta na czas nieokreślony jest czwartą podpisaną z danym przedsiębiorstwem, nie będzie ci do tego okresu wiele brakowało.

Umowa bezterminowa o pracę chroni także pracodawcę

Umowa na czas nieokreślony wbrew pozorom chroni także pracodawcę. Dlaczego? Okres wypowiedzenia obowiązuje zawsze, niezależnie od tego, która ze stron podjęła decyzję o zakończeniu współpracy. 

Nie jesteś pewny, czy aby na pewno chcesz wiązać przyszłość z daną firmą? Możesz wtedy pracować na umowę zlecenie lub umowę na czas określony. Umowa bezterminowa o pracę jest dla wielu osób bardzo wygodna, jednak nie dla każdego będzie spełnieniem marzeń. Jeśli nie chcesz, nie musisz jej podpisywać. To w pełni twoja decyzja!

Umowa o pracę na stałe – przysługuje ci urlop!

Jeśli zostałeś zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, przysługuje ci urlop. Zależnie od twojego stażu będzie to 26 lub 20 dni. Dłuższy okres urlopu jest przyznawany osobom, które mają co najmniej dziesięcioletni staż pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w jego skład wchodzą m.in. studia. Nie oznacza to więc, że po zakończeniu edukacji będziesz musiał czekać do co najmniej 34 urodzin, aby móc cieszyć się dłuższym wolnym! Umowa o pracę na stałe jest więc zdecydowanie wygodniejsza niż np. umowa zlecenie, w przypadku której urlop nie obowiązuje pracownika.

Umowa na czas nieokreślony – jak możesz podzielić urlop?

Należy pamiętać, że urlopu nie możesz wybierać w sposób w pełni dowolny. Przysługuje ci 10 dni ciągłego wolnego, co oznacza, że będziesz mógł wybrać się na dwutygodniowe wakacje. 4 dni z urlopu to z kolei tzn. urlop na żądanie, który możesz wykorzystać w razie nagłej sytuacji. Możesz wziąć od razy cztery dni wolnego, bądź też podzielić go na jedno- lub dwudniowe wolne. Pozostałe 6 lub 12 dni możesz wykorzystać dowolnie, także na jednodniowy urlop.

Kliknij!
Praktyki zawodowe – co możesz dzięki nim zyskać i jak się do nich przygotować?

Umowa na czas nieokreślony nie musi być pisemna

Zgodnie z polskim prawem przyjmuje się, że umowa na czas nieokreślony powinna być zawarta pomiędzy dwoma stronami na piśmie. Nie oznacza to, że jest to jedyna możliwość. Jeśli pracownik zostaje przyjęty bez podpisania jakichkolwiek dokumentów, to należy domniemywać, że pomiędzy stronami została zawarta umowa na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z kontekstu zatrudnienia danej osoby wynikało, że ma ona podjąć pracę tylko tymczasowo. Może to wiązać się np. z pracami sezonowymi takimi jak zbieranie owoców czy sprzedaż lodów w letnim okresie.

Umowa bezterminowa o pracę – jak można ją rozwiązać?

Umowa na czas nieokreślony oczywiście może zostać rozwiązana, i to na kilka sposobów:

  • obydwie strony mogą zawrzeć porozumienie – to zwykle najwygodniejsza sytuacja, która nie powoduje żadnych dodatkowych problemów; 
  • może zostać rozwiązana przez jedną ze stron za wypowiedzeniem lub bez niego. Ta druga sytuacja jest związana np. z dużymi przewinieniami ze strony pracownika, takimi jak kradzież.

Umowa na czas nieokreślony to często spotykany typ dokumentu. Warto wiedzieć, kiedy obowiązuje danego pracownika, aby się o nią upomnieć.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Umowy

Umowa lojalnościowa – na czym polega?

4 minut(y) czytania
Wśród dokumentów podpisywanych z pracodawcą często pojawia się umowa lojalnościowa. Warto dowiedzieć się z jakimi obowiązkami, a także możliwymi konsekwencjami wiąże się…
Umowy

Umowa o dzieło – podatki od wynagrodzenia, o których powinieneś wiedzieć!

8 minut(y) czytania
Umowa o dzieło to forma zatrudnienia, którą wykorzystuje wielu podatników. Wiąże się to z jej korzystnymi warunkami. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie…
Umowy

Czym jest umowa na czas określony? Co musisz o niej wiedzieć

5 minut(y) czytania
Umowa na czas określony jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez pracodawców. To dobry pomysł, gdy zatrudnia się nowego pracownika i chce się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.