Umowa na czas określony jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez pracodawców. To dobry pomysł, gdy zatrudnia się nowego pracownika i chce się poznać jego kompetencje. Jaka może być długość umowy na czas określony i ile może ich wydać pracodawca? Sprawdź i pobierz za darmo wzór umowy na czas określony.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę, prawdopodobnie czeka cię umowa na czas określony. Jednak to nie oznacza, że twój pracodawca może ci ją przedłużać bezustannie. Są limity, których musi przestrzegać, aby wszystko było zgodne z prawem. Dlatego dobrze jest najpierw poznać przeciętną długość umowy na czas określony oraz dowiedzieć się, co prawo mówi na ten temat. Bycie świadomym pracownikiem, który zna swoje prawa, pomoże ci skutecznie zapobiec oszustwom, jakie mogą cię spotkać w miejscu pracy. Poznaj powody, dla których pracodawca może chcieć zatrudnić się tylko na konkretny czas!
Umowa o pracę na czas określony – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje, umowa o pracę na czas określony jest wydawana na konkretny okres. Często na samym początku zatrudnia się osobę na 3 miesiące, aby sprawdzić jej kompetencje. W tym czasie pracownik ma jednak te same przywileje, jakie obowiązują w trakcie umowy na czas nieokreślony, czyli prawo do urlopu czy też chorobowego. Pracownik jest w podobny sposób chroniony prawnie, jednak nieco różnią się prawa związane z jego ewentualnym zwolnieniem. Należy też pamiętać, że właściciel firmy nie ma obowiązku przedłużenia umowy.
Umowa na czas określony – kiedy jest wydawana?
Umowa na czas określony może zostać wydana w kilku różnych przypadkach. Poza tym, że często jest przyznawana nowym pracownikom, to zazwyczaj korzysta się z niej, gdy np. zatrudnia się pracownika na zastępstwo. Na przykład, jeśli pracownica jest na urlopie macierzyńskim, pracodawca może zatrudnić osobę na rok, w którego trakcie będzie mu brakowało dodatkowej osoby w kadrze.
Umowa na czas określony, której wzór znajdziesz w załączniku, może też zostać zawarta wtedy, gdy potrzebny jest ktoś do pracy dorywczej bądź sezonowej albo konkretne zadania muszą być wykonywane cyklicznie. Dzięki niej pracodawca nie musi przez cały rok opłacać osoby, której pomocy nie potrzebuje poza sezonem lub konkretnymi terminami.
Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem?
Umowa na czas określony jest wygodna dla pracodawcy, ale niekoniecznie dla pracownika. Na przykład, może utrudnić wzięcie kredytu hipotecznego. Z tego powodu prawo chroni zatrudnioną osobę, a to, ile umów na czas określony można zawrzeć, jest ograniczone prawnie. Pracodawca może podpisać z jedną osobą pod rząd maksymalnie trzy takie dokumenty. Jeśli wciąż chce współpracować, czwarta umowa musi być taką na okres nieokreślony.
Umowa na czas określony – jak długo można być tak zatrudnionym?
Umowa na czas określony jest ograniczona czasowo. Oznacza to, że pracodawca może zatrudnić jedną osobę ciągiem na maksymalnie trzech takich umowach, jednocześnie nie przekraczając okresu 33 miesięcy. Maksymalna długość współpracy na bazie jednego dokumentu tego typu wynosi właśnie prawie trzy lata, jednak tego okresu nie można przedłużać. Z tego powodu wielu pracodawców mimo wszystko dąży do podpisania umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas określony – zalety i wady
Umowa na czas określony może wydawać się dla pracownika prawdziwą zmorą, jednak tak naprawdę ma pewne zalety! Przede wszystkim, możesz być właściwie pewny, że przy wywiązywaniu się z obowiązków, będziesz przez dany okres pracował. Nie musisz się obawiać, że za miesiąc będziesz musiał szukać pracy, jak bywa przy zatrudnieniu na zlecenie. Będziesz też wiedział, kiedy najlepiej zacząć szukać nowej pracy.
Wadą jest oczywiście niepewność co do przyszłości w danej firmie. W końcu nigdy nie wiesz, czy będziesz mógł pracować w niej dłużej, a w wielu zawodach trudno jest znaleźć obecnie zatrudnienie. Dlatego, jeśli zależy ci na stabilności, warto jak najszybciej zacząć rozmawiać z pracodawcą na temat umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas określony – limit może zostać zwiększony?
Limit umów na czas określony na szczęście dla pracownika nie może zostać przedłużony. Pracodawca nie ma takiej mocy prawnej, aby w jakikolwiek sposób zatrudnić osobę na czwartą z kolei umowę o pracę na czas określony i okres dłuższy niż 33 miesiące. Jeśli więc zbliżasz się do tego pułapu, możesz być pewny, że czeka cię albo zmiana firmy, w której pracujesz, albo umowa na czas nieokreślony. Sprawdź, jak wygląda treść umowy, pobierając wzór z naszej strony.
Kodeks pracy – umowa na czas określony
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości? Kodeks pracy umowę na czas określony dokładnie opisuje, dlatego to tam możesz znaleźć wszystkie informacje. Najnowsza wersja została ustanowiona 1 grudnia 2020. Wszystkie zasady znajdziesz w artykule 25(1). Składa się on z pięciu punktów, które w klarowny sposób odpowiedzą na wszystkie podstawowe pytania, które mogą cię nurtować.
Na przykład, dowiesz się z tego, że umowa na czas określony może działać w związku z pewnymi wyjątkami. Jeśli pracownik ma zastępować kogoś będącego na zwolnieniu, to wyjątkowo może pracować na takiej umowie dłużej, niż przez 33 miesiące.
Trzecia umowa na czas określony a umowa na czas nieokreślony
Twoja trzecia umowa na czas określony właśnie dobiega końca, a ty dalej nie wiesz, czy zostanie przedłużona? Nie musisz się tym szczególnie martwić. Dlaczego? Jeśli ta umowa jest trzecią pod rząd i pomiędzy nią a poprzednimi nie było minimum miesiąca przerwy, to automatycznie będzie ona zmieniona na umowę na czas nieokreślony.
Dotyczy to jednak tylko tych umów, które zostały zawarte pomiędzy tymi samymi osobami, tzn. tym samym pracownikiem i tym samym pracodawcą. Umowa na czas określony nie musi więc oznaczać, że czujesz się zagrożony na swoim stanowisku pracy.
Umowa o pracę na czas określony – okres wypowiedzenia
Musisz wiedzieć, że umowa na czas określony ma taki sam okres wypowiedzenia, jak ta zawarta na czas określony. Jest on zależny od stażu twojej pracy, tj.:
- 2 tygodnie, przy stażu poniżej 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, przy stażu min. 6 miesięcy;
- 3 miesiące, przy zatrudnieniu trwającym 3 lata.
Okres wypowiedzenia jest taki sam zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Umowa na czas określony nie musi więc oznaczać, że przepracujesz cały ten okres. Twój pracodawca może zwolnić cię wcześniej. Wyjątkiem są pracownicy, którzy nie mogą zostać zwolnieni, jeśli brakuje im mniej niż 4 lata do emerytury.
Rozwiązanie umowy na czas określony bez wypowiedzenia
Umowa na czas określony może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia w kilku różnych sytuacjach. Na przykład, dotyczy to pracownika, który w sposób ciężki złamał przepisy obowiązujące w zakładzie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku karalnych prawnie przestępstw.
Oczywiście, jeśli pracownik przez czynności poza miejscem pracy straci prawo do wykonywania zawodu, również będzie mógł zostać zwolniony. To może się też zdarzyć, jeśli osoba była zatrudniona krócej niż 6 miesięcy, a jest na zwolnieniu lekarskim od co najmniej 3 miesięcy.
Inne sposoby na rozwiązanie umowy na czas określony
Zdarzają się wyjątki, w których dana osoba może być zwolniona bez wypowiedzenia, mimo że nie zrobiła nic złego. Mowa tutaj o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron. Umowa na czas określony może być więc zmieniona, jeśli pracownik i pracodawca dogadają się i podejmą decyzję o zakończeniu współpracy. Zdarza się to, gdy obydwoje się nie dogadują, pracownik zmienia miejsce zatrudnienia bądź zamieszkania czy też z powodu innych nagłych i trudnych do przewidzenia wcześniej wydarzeń.
Umowa na czas określony – wzór
Jeżeli chcesz zapoznać się z treścią umowy, zrób to już teraz. W załączniku znajduje się wzór umowy na czas określony (do pobrania za darmo). Możesz wybrać format PDF lub docx.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Umowa na czas określony to typ zobowiązania, który dla jednych osób będzie najlepszy, a w przypadku innych nie sprawdzi się tak dobrze. Wiesz już, jak długo może ten sposób zatrudnienia oferować ci pracodawca.
- Umowa na czas nieokreślony
- Umowa o pracę
- Umowa o dzieło
- Umowa o zakazie konkurencji
- Umowa na okres próbny