Kupno mieszkania/domu od dewelopera to niezwykle istotnie przedsięwzięcie, dla wielu osób będące jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Bardzo często zakup własnej nieruchomości jest związany z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu hipotecznego, więc decyzja ta musi być starannie przemyślana. W przypadku zakupu mieszkania czy domu z rynku pierwotnego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na umowę deweloperską.
Czym jest umowa deweloperska?
Umowa deweloperska jest jedną z najważniejszych umów dotyczących zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego (nie jest jednak jedyna). Coraz częściej zdarza się, że jej podpisanie jest ściśle powiązanie z zawarciem umowy rezerwacyjnej.
Umowa deweloperska podpisywana jest zawsze u notariusza, zawierana pomiędzy deweloperem a przyszłym nabywcą nieruchomości. To właśnie z niej ten pierwszy zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności na kupującego tuż po ukończeniu prac budowlanych. Kwota zakupu musi zostać uiszczona na rzecz dewelopera w momencie zawierania umów.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto by prawnik od umowy deweloperskiej skontrolował jej poprawność i ochronę praw nabywcy.
Umowa deweloperska nie dotyczy sytuacji, w których ma miejsce kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego.
Najważniejsza umowa dla nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego
W przypadku osób, które decydują się na zakup nieruchomość, która jeszcze nie powstała, zawsze najważniejszą umową będzie umowa deweloperska. To właśnie ona reguluje wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące domu/ mieszkania. Umowa jest bardzo złożona, dlatego też nie warto jej podpisywać bez konsultacji ze specjalistą. Należy mieć świadomość tego, że jest to dość ryzykowna umowa, wymagająca poniesienia dużych kosztów, które mogą się okazać daremne, jeżeli budowa nieruchomości nie będzie przebiegała zgodnie z założeniami.
Każda osoba zawierająca umowę deweloperską powinna mieć świadomość tego, że jej zawarcie jeszcze nie oznacza nabycia praw do nieruchomości. To ma miejsce dopiero po podpisaniu umowy przenoszącej prawo własności.
Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy deweloperskiej?
Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Przede wszystkim należy zadbać o jej kompleksowe sprawdzenie, by zaoszczędzić sobie nie tylko czasu i nerwów, ale przede wszystkim olbrzymich pieniędzy. Nabywca powinien zadbać o swoje interesy tak, by w razie niepowodzenia inwestycji, uzyskać stosowne od dewelopera odszkodowanie. Należy pamiętać o tym, że często zakup nieruchomości z rynku pierwotnego jest powiązany z dużym kredytem hipotecznym, należy więc upewnić się, że na pewno otrzymamy dom czy mieszkanie, bo w przeciwnym wypadku będziemy bez nieruchomości na własność przez wiele lat spłacać wysokie raty kredytu.
Aby podpisać jak najkorzystniejszą umowę z deweloperem, warto skontaktować się ze specjalizującą się w pomocy nabywcom mieszkań i domów kancelarią prawną.
W jaki sposób umowa deweloperska może chronić prawa nabywcy?
Wiele osób decydujących się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego ma wiele wątpliwości, dotyczących przede wszystkim tego, że w ich opinii taka umowa jest dość ryzykowana. Jest w tym sporo racji, bowiem jej przedmiotem jest dom czy mieszkanie, za które należy zapłacić uzgodnioną cenę, choć jeszcze fizycznie nie istnieją – są jedynie planami do zrealizowania przez dewelopera, które niestety w niektórych przypadkach mogą nie dość do skutku.
Choć jest to umowa ryzykowna, nie znaczy to wcale, że nie należy brać pod uwagę skorzystania z jej przy zakupie własnej nieruchomości. Należy jednak robić to mądrze, podchodząc do tematu z uwagą i dużą dozą ostrożności. Przede wszystkim nabywca musi zadbać o to, by umowa oparta została o najlepsze mechanizmy ochronne, głównie w postaci rachunku powierniczego, prospektu informacyjnego czy roszczenia praw do wpisu nabywcy do księgi wieczystej nieruchomości. Pomocne w tym przypadku jest również szczegółowe ustalenie z deweloperem treści umowy czy zawarcie jej w formie aktu notarialnego.
- Umowa przedwstępna
- Rękojmia – co to jest? Jak może uchronić cię przed szkodami? Różnice między rękojmią a gwarancją
- Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ) a prawo zamówień publicznych
- Numer paragonu – czym jest i gdzie go znaleźć?
- Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym – podstawa prawna. To ważne!