Zmiany 2023

Niedziele handlowe marzec 2023 – czy 26 marca sklepy będą otwarte?

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować możliwość łamania zakazu przez przedsiębiorców. Czy 26 marca zrobimy zakupy? Kiedy będzie najbliższa niedziela handlowa? Sprawdź!

Niedziela to dzień wolny, który wielu Polaków chętnie wykorzystałoby na zrobienie zakupów, załatwienie spraw, na jakie nie mają czasu w tygodniu. Już od kilku lat funkcjonuje przepis wprowadzający zakaz handlu w niedzielę i święta. Jednocześnie wprowadzono również tzw. niedziele handlowe, czyli dni, w których sklepy będą otwarte. W 2023 roku zrobimy zakupy podczas 7 niedziel handlowych. Warto poznać wszystkie daty, aby wiedzieć, kiedy placówki handlowe będą otwarte, a kiedy obowiązuje zakaz handlu. Czy zrobimy zakupy w niedzielę 26 marca?

26 marca 2023 – czy to niedziela handlowa?

W najbliższą niedzielę, 26 marca nie zrobimy zakupów. To dzień wolny dla pracowników zatrudnionych w handlu. Zakaz prowadzenia działalności handlowej nie dotyczy placówek, w których handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Warunkiem jest, aby prowadził ją osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Ostatnia nowelizacja wprowadza małą zmianę do przepisu, zezwalając na korzystanie przez przedsiębiorcę z nieodpłatnej pomocy członków rodziny. 

Osoby te nie mogą być zatrudnione przez tegoż przedsiębiorcę i nie mogą pobierać wynagrodzenia za pracę. Przepis ten sprawił, że w niedzielę zrobisz zakupy w wielu mniejszych punktach, jak np. sieć sklepów Żabka. Oznacza to, że w razie konieczności można robić zakupy również w niedzielę. Na większe zakupy musisz jednak poczekać do poniedziałku lub kolejnej wyznaczonej niedzieli handlowej.

Niedziele handlowe 2023 – siedem niedziel handlowych

Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych w 2023? Kiedy będą otwarte sklepy? To maksymalnie siedem niedziel w ciągu roku. Zakupy w marketach Aldi, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland czy Dino zrobisz w kolejne niedziele:

 • 2 kwietnia;
 • 30 kwietnia;
 • 25 czerwca;
 • 27 sierpnia;
 • 17 grudnia;
 • 24 grudnia.

W marcu 2023 nie mamy więc ani jednej niedzieli handlowej, która pozwoli zrobić większe zakupy. Oprócz tego należy pamiętać o przepisie dotyczącym zakupów w Wigilię – w tym roku jest ona jednocześnie niedzielą handlową. Według wytycznych handel tego dnia będzie dopuszczalny jedynie do godziny 14:00! Oczywiście to ograniczenie nie obejmuje miejsc, które w ustawie zostały wymienione jako wyjątki.

W bieżącym roku była tylko jedna niedziela handlowa. Duże sieci handlowe oraz galerie otwarto 29 stycznia.

Lista świąt z zakazem handlu w 2023

Zakupów nie zrobisz również w niektóre święta. Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych i niehandlowych oraz świąt, wolne od handlu w 2023 roku są:

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok;
 • 6 stycznia (czwartek) – Trzech Króli;
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
 • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja;
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało;
 • 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego;
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych;
 • 11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości;
 • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie;
 • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Przepisy o zakazie handlu w niedziele i święta – zmiany w 2022 roku

W 2022 roku ustawa o zakazie niedzielnego handlu została zaostrzona, co zmienia sytuację pracowników placówek pocztowych. W 2022 otwarte w niedziele były tylko niektóre punkty. Prawo do handlu miały te placówki, które wykazywały przynajmniej 40% obrotów z działalności pocztowej. Oznacza to, iż zgodnie z przepisami tylko nieliczne punkty mogły legalnie świadczyć usługi. 

Nowelizacja ustawy miała za zadanie ukrócić praktyki przedsiębiorców, którzy pod szyldem pocztowym prowadzili działalność handlową. Warto zauważyć, że ustawodawca ma prawo nałożyć karę na przedsiębiorcę, który złamie zakaz handlu. Jest to kara grzywny, a przy wielokrotnym łamaniu przepisów nawet kara ograniczenia wolności.

Zakupy w niedzielę – co i gdzie kupisz 26 marca?

26 marca jest niedzielą niehandlową, więc większość sklepów będzie zamknięta, wyjątek stanowią sklepy osiedlowe czy wiejskie, w których za ladą stanie właściciel. W niedziele niehandlowe otwarte są również kwiaciarnie, lodziarnie, kawiarnie czy stacje paliw. Bez problemu kupisz więc paliwo samochodowe, kwiaty czy słodki deser.

Zanim zdecydujesz o wyprawie na zakupy w niedzielę, sprawdź kalendarz i dowiedz się, kiedy wypadają niedziele handlowe, aby mieć pewność, że dany sklep jest czynny. Zakupów nie zrobiłeś tydzień temu, ale nie wybieraj się na nie także 26 marca. Najbliższa handlowa niedziela dla wszystkich planujących większe zakupy wypada dopiero na początku kwietnia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: