Zmiany 2022

Niedziele handlowe sierpień 2022 – czy 14 sierpnia sklepy będą otwarte?

3 minut(y) czytania
5/5 - (6 votes)

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować możliwość łamania zakazu przez przedsiębiorców. Czy 14 sierpnia zrobimy zakupy? Kiedy będzie najbliższa niedziela handlowa? Sprawdź!

Niedziela to dzień wolny, który wielu Polaków chętnie wykorzystałoby na zrobienie zakupów, załatwienie spraw, na które nie mają czasu w tygodniu. Już cztery lata funkcjonuje przepis wprowadzający zakaz handlu w niedzielę i święta. Jednocześnie wprowadzono również tzw. niedziele handlowe, czyli dni, w których sklepy będą otwarte. W 2022 roku zrobimy zakupy w 7 niedziel handlowych. Warto poznać wszystkie daty, aby wiedzieć, kiedy placówki handlowe będą otwarte, a kiedy obowiązuje zakaz handlu. Tym bardziej że od 2022 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta została zaostrzona. Czy zrobimy zakupy w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia?

14 sierpnia 2022 – czy to niedziela handlowa?

W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia nie zrobimy zakupów. To dzień wolny dla pracowników zatrudnionych w handlu. Zakaz prowadzenia działalności handlowej nie dotyczy placówek, w których handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Warunkiem jest, aby prowadził ją osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Ostatnia nowelizacja wprowadza małą zmianę do przepisu, zezwalając na korzystanie przez przedsiębiorcę z nieodpłatnej pomocy członków rodziny. Osoby te nie mogą być zatrudnione przez tegoż przedsiębiorę i nie mogą pobierać wynagrodzenia za pracę. Przepis ten sprawił, że w niedzielę zrobisz zakupy w wielu mniejszych punktach, jak np. sieć sklepów Żabka. Oznacza to, że w razie konieczności można robić zakupy również w niedzielę. Na większe zakupy musisz jednak poczekać do poniedziałku lub kolejnej wyznaczonej niedzieli handlowej.

Kliknij!
Polski Ład – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców i pracowników. Propozycje rządu na 2022 rok

Niedziele handlowe 2022 – siedem niedziel handlowych

Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych w 2022? Kiedy będą otwarte sklepy? To maksymalnie siedem niedziel w ciągu roku. Zakupy w marketach Aldi, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland czy Dino zrobisz w kolejne niedziele:

 • 28 sierpnia;
 • 11 grudnia;
 • 18 grudnia.

Sklepy otwarte były również w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, a także dwie niedziele w kwietniu:

 • 30 stycznia;
 • 10 kwietnia;
 • 24 kwietnia;
 • 26 czerwca.

W sierpniu 2022 mamy więc jedną niedzielę handlową, która pozwoli zrobić zakupy w większym dyskoncie bądź galerii handlowej.

Święta bez niedziel handlowych w 2022

Zakupów nie zrobisz również w niektóre święta. Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych i niehandlowych oraz świąt, wolne od handlu w 2022 roku są niedziele:

 • 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek);
 • 1 listopada Wszystkich Świętych (wtorek);
 • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości (piątek);
 • 25 grudnia oraz 26 grudnia, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (niedziela i poniedziałek).

Pozostałe święta wolne od pracy dla zatrudnionych w handlu to:

 • 1 stycznia Nowy Rok (sobota);
 • 6 stycznia Święto Trzech Króli (czwartek);
 • 17 kwietnia Wielkanoc (niedziela);
 • 18 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny;
 • 1 maja Święto Pracy (niedziela);
 • 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja (wtorek);
 • 5 czerwca Zielone Świątki (niedziela);
 • 16 czerwca Boże Ciało (niedziela).

Przepisy o zakazie handlu w niedziele i święta – zmiany w 2022 roku

W 2022 roku ustawa o zakazie niedzielnego handlu została zaostrzona, co zmienia sytuację pracowników placówek pocztowych. W 2022 otwarte w niedziele będą tylko niektóre punkty. Prawo do handlu będą miały te placówki, które wykażą przynajmniej 40% obrotów z działalności pocztowej. Oznacza to, iż zgodnie z przepisami tylko nieliczne punkty będą mogły być otwarte. Nowelizacja ustawy miała za zadanie ukrócić praktyki przedsiębiorców, którzy pod szyldem pocztowym prowadzili działalność handlową. Warto zauważyć, że ustawodawca ma prawo nałożyć karę na przedsiębiorcę, który złamie zakaz handlu. Jest to kara grzywny, a przy wielokrotnym łamaniu zakazu nawet kara ograniczenia wolności.

Kliknij!
Kwoty wolne od potrąceń 2022 – ile wynoszą? Przed czym chronią osoby fizyczne? Sprawdź aktualne przepisy na ten temat!

Zakupy w niedzielę – co i gdzie kupisz 14 sierpnia?

14 sierpnia jest niedzielą niehandlową, więc większość sklepów będzie zamknięta, wyjątek stanowią sklepy osiedlowe czy wiejskie, w których za ladą stanie właściciel. W niedziele niehandlowe otwarte są również kwiaciarnie, lodziarnie, kawiarnie czy stacje paliw. Bez problemu kupisz więc paliwo samochodowe, kwiaty czy słodki deser.

Zanim zdecydujesz o wyprawie na zakupy w niedzielę, sprawdź kalendarz i dowiedz się, kiedy wypadają niedziele handlowe, aby mieć pewność, że dany sklep jest czynny. Zakupów nie zrobiłeś tydzień temu, ale nie wybieraj się na nie także 14 sierpnia. Najbliższa handlowa niedziela dla wszystkich planujących większe zakupy wypada dopiero pod koniec miesiąca.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2022? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak sprawdzić, ile wyniesie świadczenie?

4 minut(y) czytania
Ocena Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w…
Zmiany 2022

Urlop tacierzyński 2022 – czym jest urlop rodzicielski dla ojca i komu przysługuje urlop ojcowski?

5 minut(y) czytania
Ocena Zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego w 2022 roku uciesza wielu tatusiów. Sprawdź szczególy, dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka….
Zmiany 2022

Emerytura bez podatku 2022 - kto zyska na zmianach Polskiego Ładu w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Polski Ład wiązał się z wieloma zmianami, niektóre z nich dotyczyły także emerytów i rencistów. Co zmieniło się w świadczeniach dla…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.