Do 1 marca 2018 roku większość Polaków spędzała weekendy w galeriach handlowych czy robiła zakupy spożywcze na kolejny tydzień. Zakaz niedzielnego handlu nie został więc przyjęty z entuzjazmem. Ograniczenia wprowadzano jednak stopniowo, by przyzwyczaić do nich konsumentów. Obecnie korzystamy z niedziel handlowych – w 2023 roku mamy ich siedem.
Kalendarz niedziel handlowych 2023. Kiedy można iść na zakupy?
Niedziel handlowych 2023 mamy siedem. Zostały one zaplanowane między innymi przed ważnymi świętami takimi jak Wielkanoc i Boże narodzenie, a także przed i po wakacjach. Oto pełna rozpiska niedziel handlowych 2023:
- 29 stycznia 2023 r.;
- 2 kwietnia 2023 r.;
- 30 kwietnia 2023 r.;
- 25 czerwca 2023 r.;
- 27 sierpnia 2023 r.;
- 17 grudnia 2023 r.;
- 24 grudnia 2023 r.
Warto zwrócić uwagę na datę 24 grudnia – to Wigilia, która w tym roku przypada właśnie w niedzielę. Mimo że wszystkie sklepy będą tego dnia otwarte, konsumenci muszą pamiętać o pewnym ograniczeniu. W dzień wigilijny placówki handlowe zamykają się o godzinie 14:00! Ograniczenie nie obejmuje miejsc wymienionych w ustawie jako wyjątki.
Nie tylko niedziele – święta z zakazem handlu
Zakaz handlu dotyczy nie tylko wybranych niedziel, ale również wielu dni świątecznych. Warto o tym pamiętać, by odpowiednio się do tego przygotować. Według kalendarza niedziel handlowych i niehandlowych oraz świąt, wolne od handlu w 2023 roku są:
- 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok;
- 6 stycznia (czwartek) – Trzech Króli;
- 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja;
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało;
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego;
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych;
- 11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości;
- 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie;
- 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Niedziele handlowe 2023. Czy wszystkie sklepy są zamknięte?
Ustawa, która wprowadziła zakaz niedzielnego handlu, przewiduje pewne wyjątki. Dotyczą one miejsc, gdzie handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Jedna z nowelizacji dopuściła również możliwość pomocy członków rodziny. Ustalono przy tym, że musi być ona nieodpłatna.
Oprócz tego z zakazu niedzielnego handlu wyłączone są takie punkty usługowe jak stacje benzynowe, restauracje, kawiarnie, cukiernie, sklepy z prasą czy biletami. Mogą działać także placówki handlowe na dworcach oraz portach lotniczych.
Oznacza to, że jeśli zajdzie konieczność, można zrobić podstawowe zakupy spożywcze. Natomiast większe zapasy lepiej robić w wyznaczoną do tego niedzielę handlową 2023 lub w dzień powszedni.