Zarobki

Ile zarabia strażak i od czego zależy jego wynagrodzenie? Zarobki w OSP a Państwowej Straży Pożarnej

4 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia strażak w obecnych realiach? Odpowiedź na to pytanie niosą zwykle przepisy. Z artykułu dowiesz się, jaka jest różnica w pensjach pomiędzy PSP a OSP i od czego jeszcze zależy wysokość poborów. Przeczytaj!

Praca strażaków kojarzy się głównie z gaszeniem pożarów. Stąd pochodzi przecież nazwa tej jednostki ratowniczej. Jednak na przestrzeni lat ogniomistrzowie przyjęli na siebie szereg innych obowiązków. W związku z tym – ile zarabia strażak? Czy wraz z podniesieniem odpowiedzialności pracy i ryzyka, wzrosły też pensje?

Strażak – zarobki adekwatne do obowiązków?

Dzisiaj strażacy nie zajmują się tylko sprowadzaniem kotów z wysokich drzew, jak to nieraz widać na filmach. Ich zadania są na tyle związane z ratowaniem ludzkiego życia, że mają podobne zadania jak Ratownictwo Medyczne. Są wszędzie tam, gdzie pojawiają się żywioły. Ratują ludzi z zawalonych budynków, wchodzą do płonących pomieszczeń, rozcinają auta, by wydobyć rannych, usuwają gniazda szerszeni w domach.

Dlatego naturalne jest, że to, ile zarabia strażak, musi być proporcjonalne do odpowiedzialności, odwagi i ryzyka.

Zarobki strażaka zawodowego a ochotniczego – czy są różnice?

Dysproporcja pobieranego wynagrodzenia jest znaczna. Podobnie jak wymagania, którym musi podołać kandydat do PSP i OSP.

W Państwowej Straży Pożarnej pensja strażaka jest z góry ustalana i może zostać podniesiona pod wpływem różnych czynników.

Jednak każdego miesiąca strażak wie, jaką kwotę otrzyma na konto. 

W przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej obowiązuje ustalana według budżetu gminy stawka godzinowa. Obejmuje ona nie samo przebywanie w jednostce, a czas spędzony na akcji. Jeśli więc danego dnia nic się nie dzieje, ile zarabia strażak OSP? Nic.

Straż pożarna – zarobki średnie w Polsce

Mediana zarobków strażaków wynosi ok. 3000 zł netto. Oznacza to dokładnie tyle, że połowa zatrudnionych otrzymuje więcej, a połowa – mniej. Dlatego nie ten wskaźnik, a np. najczęściej pojawiające się wynagrodzenie powie więcej o poborach. 

Ile zarabia strażak średnio każdego miesiąca? Na rozliczeniu wynagrodzenia widnieje zwykle kwota 3 175 zł brutto. To jest jednak podstawa uposażenia strażaka, ponieważ powiększane ono jest o kolejne dodatki.

Strażak – ile zarabia i od czego to zależy?

Przede wszystkim wpływ na to, ile zarabia strażak, mają stanowisko i staż pracy.

Młodszy aspirant straży pożarnej ma zarobki na poziomie ok. 2500 zł netto miesięcznie, a do tej kwoty doliczane są również premie i dodatki. Z kolei zarobki aspiranta straży pożarnej, czyli osoby wyższej stopniem, są o kilka procent większe.

Wraz ze wzrostem rangi i wysługi lat, wynagrodzenia miesięczne zwiększają się. Po dwóch pierwszych latach służby pensja rośnie o 2%, a z każdym kolejnym rokiem o 1%, aż do 20 lat. Wtedy wynosi już +20% zasadniczego wynagrodzenia. W ten sposób wypłata może zostać podniesiona do +35% po 35 latach służby.

Ile zarabia zawodowy strażak z dodatkiem za uciążliwe warunki?

Ten sposób nagradzania strażaków przynosi im spore korzyści. Ile zarabia strażak, który w danym czasie pracował w bardzo niebezpiecznych okolicznościach? Istnieją 4 poziomy zagrożenia, które są nagradzane dodatkami pieniężnymi. Kształtują się one następująco:

 • 5% podstawy za stopień ryzyka I;
 • 10% podstawy za stopień ryzyka II;
 • 15% podstawy za stopień ryzyka III;
 • 20% podstawy za stopień ryzyka IV.

Jak widać, nie trzeba pracować 20 lat w służbie pożarniczej, by podnieść swoje wynagrodzenie o 20%.

Wynagrodzenie strażaka a inne dodatki

Spore znaczenie dla końcowej wysokości wypłaty ma dodatek motywacyjny. Zwykle obejmuje on takie zasługi jak:

 • perfekcyjne wykonywanie obowiązków strażaka;
 • inicjatywę w realizacji zadań wykraczających poza obowiązki;
 • wykonywanie pracy w akcjach szczególnie trudnych;
 • angażowanie się w akcje poza Polską.

Poza premią motywacyjną strażak korzysta również z dodatków:

 • jubileuszowych;
 • służbowych;
 • mieszkaniowych;
 • za podnoszenie kwalifikacji.

Ile zarabia strażak, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu?

To jasne, że sporo akcji strażaków obarczonych jest ryzykiem utraty zdrowia. Niektóre nawet mogą zakończyć się śmiercią. Co dzieje się w przypadku uszczerbku na zdrowiu, który powstał podczas służby? Strażak zawodowy i OSP może liczyć na odszkodowanie. Ile zarabia strażak miesięcznie, gdy przysługuje mu odszkodowanie? Zwykle wynagrodzenie wynosi tyle samo, co podstawa pensji miesięcznej.

Ile zarabia strażak OSP – podstawa godzinowa

Dla strażaków w jednostkach OSP wynagrodzenie nie wygląda już tak dobrze. Podstawą ich comiesięcznej pensji jest 1/175 średniej krajowej.

W II kwartale 2020 roku wynosiła ona 5024,48 zł brutto. Co to oznacza dla strażaka? Jego stawka za godzinę na akcji wyniesie 28,71 zł brutto.

To maksymalna wysokość wynagrodzenia, jednak w praktyce często sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego?

Dlaczego w OSP zarabia się mniej?

Za utrzymanie jednostek ochotniczych odpowiedzialna jest dana gmina. A wiadomo, że najbiedniejsze z nich mają mocno ograniczony budżet. Dlatego nie są w stanie płacić strażakom aż tyle. Ile zarabia strażak w OSP realnie? Zwykle jego godzinowa stawka nie przekracza 20 zł brutto. Teraz mało kto zgodzi się pracować w lekkich zawodach za taką stawkę, a co dopiero ryzykować własne zdrowie i życie. Dlatego wielu strażaków nie idzie do OSP dla pieniędzy, a z pasji i oddania dla innych. Muszą na co dzień pracować gdzie indziej lub prowadzić interesy, by dbać o godny byt dla siebie i rodziny.

Ile zarabia strażak – podsumowanie

Między PSP a OSP jest ogromna różnica wynagrodzeń. Często jednak zakres obowiązków jest podobny, a każdy ze strażaków ratuje zdrowie i życie innych. Czy pensje, które pobierają strażacy na swoich stanowiskach, są adekwatne do wysiłku? Niekoniecznie, jednak zawód ten wiele osób wykonuje z pasji.


Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co należy wiedzieć?

Zarobki

Cena brutto i cena netto – czym się różnią? Brutto i netto w świetle podatku VAT

Zarobki

18,30 brutto – ile to netto (umowa zlecenie)? Sprawdź minimalne stawki godzinowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.