Zarobki

Ile zarabia strażak i od czego zależy jego wynagrodzenie?

4 minut(y) czytania

Ile zarabia strażak w obecnych realiach? Odpowiedź na to pytanie niosą zwykle przepisy. Z artykułu dowiesz się, jaka jest różnica w pensjach pomiędzy PSP a OSP i od czego jeszcze zależy wysokość poborów. Przeczytaj!

Praca strażaków kojarzy się głównie z gaszeniem pożarów. Stąd pochodzi przecież nazwa tej jednostki ratowniczej. Jednak na przestrzeni lat ogniomistrzowie przyjęli na siebie szereg innych obowiązków. W związku z tym – ile zarabia strażak? Czy wraz z podniesieniem odpowiedzialności pracy i ryzyka, wzrosły też pensje?

Strażak – zarobki adekwatne do obowiązków?

Dzisiaj strażacy nie zajmują się tylko sprowadzaniem kotów z wysokich drzew, jak to nieraz widać na filmach. Ich zadania są na tyle związane z ratowaniem ludzkiego życia, że mają podobne zadania jak Ratownictwo Medyczne. Są wszędzie tam, gdzie pojawiają się żywioły. Ratują ludzi z zawalonych budynków, wchodzą do płonących pomieszczeń, rozcinają auta, by wydobyć rannych, usuwają gniazda szerszeni w domach. Dlatego naturalne jest, że to, ile zarabia strażak, musi być proporcjonalne do odpowiedzialności, odwagi i ryzyka.

Zarobki strażaka zawodowego a ochotniczego – czy są różnice?

Dysproporcja pobieranego wynagrodzenia jest znaczna. Podobnie jak wymagania, którym musi podołać kandydat do PSP i OSP. W Państwowej Straży Pożarnej pensja strażaka jest z góry ustalana i może zostać podniesiona pod wpływem różnych czynników. Jednak każdego miesiąca strażak wie, jaką kwotę otrzyma na konto. 

Zobacz także:  Ile zarabia logistyk, czyli branża transportowa pod lupą!

W przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej obowiązuje ustalana według budżetu gminy stawka godzinowa. Obejmuje ona nie samo przebywanie w jednostce, a czas spędzony na akcji. Jeśli więc danego dnia nic się nie dzieje, ile zarabia strażak OSP? Nic.

Straż pożarna – zarobki średnie w Polsce

Mediana zarobków strażaków wynosi ok. 3000 zł netto. Oznacza to dokładnie tyle, że połowa zatrudnionych otrzymuje więcej, a połowa – mniej. Dlatego nie ten wskaźnik, a np. najczęściej pojawiające się wynagrodzenie powie więcej o poborach. 

Ile zarabia strażak średnio każdego miesiąca? Na rozliczeniu wynagrodzenia widnieje zwykle kwota 3 175 zł brutto. To jest jednak podstawa uposażenia strażaka, ponieważ powiększane ono jest o kolejne dodatki.

Strażak – ile zarabia i od czego to zależy?

Przede wszystkim wpływ na to, ile zarabia strażak, mają stanowisko i staż pracy. Młodszy aspirant straży pożarnej ma zarobki na poziomie ok. 2500 zł netto miesięcznie, a do tej kwoty doliczane są również premie i dodatki. Z kolei zarobki aspiranta straży pożarnej, czyli osoby wyższej stopniem, są o kilka procent większe. 

Wraz ze wzrostem rangi i wysługi lat, wynagrodzenia miesięczne zwiększają się. Po dwóch pierwszych latach służby pensja rośnie o 2%, a z każdym kolejnym rokiem o 1%, aż do 20 lat. Wtedy wynosi już +20% zasadniczego wynagrodzenia. W ten sposób wypłata może zostać podniesiona do +35% po 35 latach służby.

Ile zarabia zawodowy strażak z dodatkiem za uciążliwe warunki?

Ten sposób nagradzania strażaków przynosi im spore korzyści. Ile zarabia strażak, który w danym czasie pracował w bardzo niebezpiecznych okolicznościach? Istnieją 4 poziomy zagrożenia, które są nagradzane dodatkami pieniężnymi. Kształtują się one następująco:

 • 5% podstawy za stopień ryzyka I;
 • 10% podstawy za stopień ryzyka II;
 • 15% podstawy za stopień ryzyka III;
 • 20% podstawy za stopień ryzyka IV.
Zobacz także:  Ile zarabia psycholog? Sprawdź, czy ten zawód się opłaca

Jak widać, nie trzeba pracować 20 lat w służbie pożarniczej, by podnieść swoje wynagrodzenie o 20%.

Wynagrodzenie strażaka a inne dodatki

Spore znaczenie dla końcowej wysokości wypłaty ma dodatek motywacyjny. Zwykle obejmuje on takie zasługi jak:

 • perfekcyjne wykonywanie obowiązków strażaka;
 • inicjatywę w realizacji zadań wykraczających poza obowiązki;
 • wykonywanie pracy w akcjach szczególnie trudnych;
 • angażowanie się w akcje poza Polską.

Poza premią motywacyjną strażak korzysta również z dodatków:

 • jubileuszowych;
 • służbowych;
 • mieszkaniowych;
 • za podnoszenie kwalifikacji.

Ile zarabia strażak, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu?

To jasne, że sporo akcji strażaków obarczonych jest ryzykiem utraty zdrowia. Niektóre nawet mogą zakończyć się śmiercią. Co dzieje się w przypadku uszczerbku na zdrowiu, który powstał podczas służby? Strażak zawodowy i OSP może liczyć na odszkodowanie. Ile zarabia strażak miesięcznie, gdy przysługuje mu odszkodowanie? Zwykle wynagrodzenie wynosi tyle samo, co podstawa pensji miesięcznej.

Ile zarabia strażak OSP – podstawa godzinowa

Dla strażaków w jednostkach OSP wynagrodzenie nie wygląda już tak dobrze. Podstawą ich comiesięcznej pensji jest 1/175 średniej krajowej. W II kwartale 2020 roku wynosiła ona 5024,48 zł brutto. Co to oznacza dla strażaka? Jego stawka za godzinę na akcji wyniesie 28,71 zł brutto. To maksymalna wysokość wynagrodzenia, jednak w praktyce często sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego?

Dlaczego w OSP zarabia się mniej?

Za utrzymanie jednostek ochotniczych odpowiedzialna jest dana gmina. A wiadomo, że najbiedniejsze z nich mają mocno ograniczony budżet. Dlatego nie są w stanie płacić strażakom aż tyle. Ile zarabia strażak w OSP realnie? Zwykle jego godzinowa stawka nie przekracza 20 zł brutto. Teraz mało kto zgodzi się pracować w lekkich zawodach za taką stawkę, a co dopiero ryzykować własne zdrowie i życie. Dlatego wielu strażaków nie idzie do OSP dla pieniędzy, a z pasji i oddania dla innych. Muszą na co dzień pracować gdzie indziej lub prowadzić interesy, by dbać o godny byt dla siebie i rodziny.

Zobacz także:  Ile zarabia prokurator na konkretnym stanowisku? Czy wynagrodzenie prokuratora jest warte wielu lat nauki? Sprawdź!

Ile zarabia strażak – podsumowanie

Między PSP a OSP jest ogromna różnica wynagrodzeń. Często jednak zakres obowiązków jest podobny, a każdy ze strażaków ratuje zdrowie i życie innych. Czy pensje, które pobierają strażacy na swoich stanowiskach, są adekwatne do wysiłku? Niekoniecznie, jednak zawód ten wiele osób wykonuje z pasji.

Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia trener personalny i co wpływa na jego pensję?

4 minut(y) czytania
Ile zarabia trener personalny? Podobnie jak w przypadku innych zawodów, kwestia zarobków budzi wiele kontrowersji. Stosunkowo nowy zawód trenera personalnego nie jest…
Zarobki

Ile zarabia grafik komputerowy i co wpływa na jego pensję?

4 minut(y) czytania
Ile zarabia grafik komputerowy? Temat wynagrodzeń często uważa się za temat wrażliwy. Ludzie raczej nie chwalą się powszechnie wysokością swoich zarobków, dlatego…
Zarobki

Ile zarabia kucharz, czyli wynagrodzenie za pracę z pasją

3 minut(y) czytania
Ile zarabia kucharz? Większość ludzi kojarzy branżę gastronomiczną z wysokimi zarobkami. O ile specjaliści w tej dziedzinie rzeczywiście mogą liczyć na satysfakcjonujące…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *