Zarobki

Ile zarabia opiekun medyczny w 2022 roku?


Ocena

Kwestia tego, ile zarabia opiekun medyczny w Polsce, powinna wynikać z jego społecznej roli. Obecne stawki nie są jednak bardzo wysokie. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien posiadać opiekun i jakie otrzymuje wynagrodzenie.

Analizując, ile zarabia opiekun medyczny, należy wziąć pod uwagę, że jest to zawód, który łączy się z konkretnymi, odpowiedzialnymi zadaniami.

Wykwalifikowany pracownik opiekuńczy przede wszystkim pomaga osobom chorym i niesamodzielnym w codziennych czynnościach. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie może liczyć opiekun medyczny.

Co wchodzi w zakres obowiązków opiekuna medycznego?

Zadając pytanie, ile zarabia opiekun medyczny, należy wspomnieć także o tym, że jest to zawód istniejący dopiero od 2007 roku. Nie wyklucza on roli pielęgniarek, lecz stanowi kluczowe wsparcie. Dzięki odciążeniu pielęgniarek mogą one w skupieniu realizować swoje główne obowiązki, bez konieczności wykonywania wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Obecnie wykształcenie niezbędne do pracy w zawodzie posiada kilkanaście tysięcy osób, gotowych pomagać innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Obowiązki w pracy jako opiekun medyczny

Zadania opiekuna medycznego obejmują także zaspokajanie potrzeb bio-psycho-społecznych osób, które są z różnych powodów niesamodzielne.

Do jego obowiązków należy także dbanie o narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów oraz rozwiązywanie i diagnozowanie problemów opiekuńczych.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Do pracy w tym zawodzie niezbędne jest zdobycie stosownego wykształcenia. Odbywa się ono w trzysemestralnej szkole policealnej. Aby móc do niej uczęszczać konieczne jest posiadanie wykształcenia średniego. Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego, trwającego półtora roku, konieczne jest zaliczenie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Egzamin ten przeprowadzany jest przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, zazwyczaj na terenie szkoły.

Otrzymany dyplom pozwala na pracę w zawodzie nie tylko na terenie kraju, ale także we wszystkich placówkach ochrony zdrowia w państwach należących do Unii Europejskiej.

Czym różni się praca opiekunki medycznej od pielęgniarki?

Kluczową różnicą jest fakt, że opiekun jest jedynie wsparciem dla pielęgniarki. Dba o higienę oraz podstawowe potrzeby pacjentów, lecz nie wpływa bezpośrednio na proces leczenia i rehabilitacji. Wszelkie czynności wykonywane przez opiekunów, mają na celu ułatwić codzienność pacjentom oraz odciążyć personel medyczny. Z tego względu dbają o czystość, dobre samopoczucie i regularne spożywanie posiłków.

Obowiązki pielęgniarki

Pielęgniarki natomiast podają leki, asystują lekarzom oraz kontrolują liczne parametry pacjentów. Mogą także wykonywać zastrzyki, pobierać krew i zakładać wenflony. Wszystkie te zadania są poza kompetencjami opiekunów medycznych.

Gdzie opiekun osoby starszej lub niesamodzielnej może znaleźć zatrudnienie?

Wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku opiekuna uzależnione jest w dużej mierze od miejsca pracy. Posiadając niezbędne uprawnienia, można zostać przyjętym do:

  • szpitala;
  • zakładu opiekuńczo-leczniczego (tzw. ZOL);
  • hospicjum;
  • domu pomocy społecznej;
  • sanatorium;
  • a także wielu instytucji prywatnych.

Niezależnie jednak od miejsca pracy, opiekun musi wykazywać empatią i szacunkiem do pacjenta. Ile zarabia opiekun medyczny? Niestety w Polsce nie jest to dobrze płatne stanowisko. Zazwyczaj wynagrodzenie uplasowane jest na poziomie najniższej krajowej. Warto jednak mieć świadomość, że są to kwalifikacje bardzo pożądane w Niemczech i Anglii, tak więc pensja opiekuna może być tam wielokrotnie wyższa.

Jakie jest minimalne wynagrodzenie? Ile zarabia opiekun medyczny?

Pracownicy wykonujący zawody medyczne w 2022 roku otrzymali podwyżkę na podstawie porozumienia z Ministerstwem Zdrowia. Wynika z niego, że zmienił się sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Tym samym, wynagrodzenie brutto dla opiekunów medycznych powinno wynosić około 5500 złotych brutto.

Opiekun medyczny jest zawodem bardzo potrzebnym z punktu widzenia społecznego. Poprawia jakość życia pacjentów oraz usprawnia pracę pozostałego personelu medycznego. Dzięki temu proces zdrowienia oraz okres pobytu w placówce medycznej jest lżejszy i pozwala godnie przeżyć ten czas. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku pacjentów niemogących psychicznie poradzić sobie z niesamodzielnością. To, ile zarabia opiekun medyczny, powinno wynikać z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży.


Zobacz też:
Avatar photo
415 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co należy wiedzieć?

Zarobki

Cena brutto i cena netto – czym się różnią? Brutto i netto w świetle podatku VAT

Zarobki

18,30 brutto – ile to netto (umowa zlecenie)? Sprawdź minimalne stawki godzinowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.