Zarobki

Podwyżki dla nauczycieli 2022. Jak wzrośnie pensja, o ile zwiększy się średnie wynagrodzenie? Rozporządzenie weszło w życie

4 minut(y) czytania
Ocena

Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela, która zakłada wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wysokość zarobków nauczyciela zależy od stopnia awansu zawodowego.

Pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 4,4%, co oznacza dodatkowe 130–178 złotych brutto.

Oczywiście chodzi tu o wynagrodzenie zasadnicze – pedagodzy mogą liczyć także na różnego rodzaju dodatki. Minister Edukacji i Nauki wprowadził omawiane zmiany po tym, gdy nastąpił wzrost wynagrodzenia minimalnego. Nowelizacja uwzględnia osiem stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i bierze pod uwagę wszystkie stopnie awansu. Ile otrzyma nauczyciel kontraktowy, a ile nauczyciel dyplomowany? Sprawdzamy wysokość podwyżki dla nauczycieli. 2022 oznacza nieco wyższe wpływy na konto.

Podwyżka wynagrodzenia nauczycieli – co wiemy o nowelizacji Karty Nauczyciela?

Podniesienie średniego wynagrodzenia pociągnęło za sobą konieczność dalszych zmian – tym razem chodzi o zwiększenie pensji nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym. Jak wyglądają podwyżki dla nauczycieli? 2022 rok przyniósł projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PIS. Zakłada on podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 4,4% oraz podniesienie subwencji oświatowej o 1,6 mld złotych. Płaca wzrośnie o niecałe 200 zł brutto, a pierwsze zmiany nauczyciele zobaczą na koncie w czerwcu. Warto pamiętać, że na wynagrodzenie pedagogów składa się pensja zasadnicza oraz dodatki, te jednak zależą od stażu pracy i stopnia awansu zawodowego. Należy zauważyć, że początkujący nauczyciel nie otrzymuje ich dużo.

Zapowiadane są również kolejne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli – minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oznajmił, że pensje nauczycieli wchodzących do zawodu mają zostać podniesione w sumie o 20%, za sprawą ustawy, która jest w tym momencie na etapie komitetu stałego Rady Ministrów. Kolejne zmiany mają zacząć wchodzić w życie od 1 września.

Kwota bazowa wynagrodzenia pozostaje bez zmian od 2021 roku i wynosi obecnie 3537,80 złotych. W zależności od rodzaju uprawnień (nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany, dyplomowany) pedagog otrzymuje 100%, 111%, 144% lub 184% kwoty bazowej.

Jak zmieni się wynagrodzenie zasadnicze? Wysokość podwyżek dla nauczycieli

Średnie wynagrodzenie nauczycieli związane jest nierozerwalnie ze stopniem awansu zawodowego – na początku swojej kariery nauczyciel zarabia najmniej, wraz ze wzrostem stażu jego pensja również rośnie. Nauczyciel stażysta od 1 maja 2022 r. otrzyma o 130 zł brutto więcej, a jego wynagrodzenie wyniesie 3079 zł brutto. Do tej pory stażysta otrzymywał na konto 2949 zł brutto, a zatem jego pensja była niższa niż minimalne wynagrodzenie wynoszące 3010 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy dostawał 3034 zł brutto, wraz z wejściem w życie zmian jego wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 3034 zł brutto. Jeszcze inaczej wygląda wynagrodzenie nauczyciela mianowanego – tu obserwujemy wzrost o 152 zł, z 3445 zł na 3597 zł brutto. W przypadku nauczycieli dyplomowanych podwyżka wyniesie 178 zł brutto, a pensja to 4224 zł (podniesienie z poziomu 4046 zł brutto).

Kliknij!
Ile zarabia minister? Poznaj zarobki polityków

Jak szeroką grupę obejmą podwyżki?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pedagodzy, których dotyczą podwyżki, czyli nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym, są najliczniejszą grupą wśród nauczycieli. Zwiększenie średniego wynagrodzenia dotyczy zatem ponad 95% kadry nauczycielskiej. Podwyżki dla nauczycieli 2022 dotyczą również osób bez przygotowania pedagogicznego lub z tytułem licencjata.

Jakie jeszcze zmiany niesie ze sobą nowelizacja rozporządzenia?

Część grona nauczycielskiego to osoby bez przygotowania pedagogicznego posiadające tytuł magistra lub osoby z takim przygotowaniem, ale z tytułem licencjata. Jeszcze inną grupę stanowią osoby z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub kolegium języków obcych. W ich przypadku nowelizacja rozporządzenia wprowadza pewne zmiany. Osoby te mogą liczyć na podwyżki od 132 zł do 599 zł brutto.

Podwyżki, których mogą oczekiwać osoby z omawianej grupy to kwoty – 3010 zł brutto dla stażysty, 3079 zł dla nauczyciela kontraktowego, 3134 zł dla mianowanego oraz 3678 zł dla dyplomowanego, jeśli jest to:

  • magister bez przygotowania pedagogicznego;
  • nauczyciel z licencjatem i z przygotowaniem pedagogicznym;
  • nauczyciel z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub języków obcych.

Podwyżka w wysokości 599 zł brutto dotyczy osób z tytułem licencjata, bez przygotowania pedagogicznego, będących nauczycielami dyplomowanymi.

Dodatki dla pracowników oświaty, czyli podwyżki dla nauczycieli – 2022 rok

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, nowelizując rozporządzenie, nie tylko określił wysokość wynagrodzenia zasadniczego, lecz także dodatków do niego (jest ich kilkanaście). Wszystkie są opisane i określone w tzw. Karcie Nauczyciela. Warto zauważyć, że wysokość wielu z nich uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, dlatego wraz z jego wzrostem, zwiększy się kwota dodatku (np. stażowego oraz za godziny nadprogramowe). Oto inne dodatki do pensji:

  • motywacyjny;
  • za wysługę lat;
  • za warunki pracy;
  • dodatek funkcyjny;
  • za uciążliwość pracy;
  • nagroda specjalna, jubileuszowa;
  • dodatek za zastępstwa i pracę w godzinach nocnych.
Kliknij!
Ile zarabia komentator sportowy? Czy dziennikarz sportowy pracuje na pełen etat? Jak zostać dziennikarzem sportowym w Polsce?

O wysokości wielu dodatków decydują samorządy, które zapisują zasady w regulaminach wynagradzania.

Co istotne, samorząd może także zadecydować o przyznaniu nauczycielom wynagrodzenia zasadniczego w wyższej kwocie, niż ujęto w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

Podwyżki dla nauczycieli 2022 – cieszą czy rozczarowują?

Od czasu strajku nauczycieli w 2019 roku nie ustają dyskusje nad koniecznością wprowadzenia zmian. Wciąż podnoszone są głosy, iż system wynagradzania tej grupy zawodowej jest niejasny i dość skomplikowany. Zmiany wprowadzone w roku 2022 dotyczą podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, przedstawiciele związków twierdzą jednak, że jest to kropla w morzu potrzeb. Podwyżka o 4.4% to wartość niesięgająca nawet progu inflacji. Choć proponowane rozwiązania mają służyć podniesieniu prestiżu środowiska nauczycielskiego, sami zainteresowani nadal widzą sporo problemów do rozwiązania.

Pierwsze wyższe pensje wpłyną na nauczycielskie konta już w czerwcu. Podwyżki dla nauczycieli obejmą także wcześniejszy miesiąc, ponieważ grono pedagogiczne może oczekiwać również wyrównania za maj. Na razie pewna jest podwyżka o 4,4 procent, będąca odpowiedzią rządzących na zmianę wynagrodzenia minimalnego.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.