Składka ZUS musi być opłacana przez każdego przedsiębiorcę. To dzięki niej będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej, np. w razie choroby. Składka na ubezpieczenie społeczne musi być jednak również opłacana przez inne osoby. Dowiedz się, jakie!

Nim założysz firmę, warto sprawdzić, czy będzie cię stać na składkę ZUS. Często nowe przedsiębiorstwa mogą płacić mniej, ale nie zawsze warto się na to decydować. Jaka jest minimalna składka ZUS i jak często się ona zmienia? Jej określenie jest wbrew pozorom całkiem proste. Wyliczanie składek na ubezpieczenie społeczne jest czymś, co możesz zrobić samodzielnie w domu.

ZUS składki 2023 – kto musi je płacić?

Składki ZUS musi płacić przede wszystkim przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG, czyli w gruncie rzeczy każdy właściciel firmy, a także współwłaściciel spółki z odpowiedzialnością cywilną, jawnej oraz partnerskiej. Dotyczy to także jednoosobowych spółek – w tym względzie po prostu nie ma wyjątków. 

To jednak jeszcze nie wszystko. Składka ZUS musi być opłacana samodzielnie również także przez:

 • twórców, np. pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy;
 • osoby wykonujące wolny zawód.

Składka na ubezpieczenie społeczne nie musi być opłacana przez pracownika, jeśli ten np. jednocześnie posiada firmę i pracuje na umowę o pracę. W takiej sytuacji ZUS jest płacony z tytułu innych zobowiązań.

Minimalna składka ZUS 2023 rok – kto płaci mniej?

Gdy zakładasz firmę, nie od początku musisz płacić ubezpieczenie w pełnym wymiarze. Minimalna składka ZUS przysługuje właścicielom nowych przedsiębiorstw przez 24 miesiące od daty ich założenia. Muszą oni jednak spełniać kilka wytycznych, które w tym wypadku są niezbędne:

 • w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie posiadali innej działalności gospodarczej;
 • w ciągu ostatnich 2 lat nie świadczyli tych samych usług swojemu pracodawcy na umowę o pracę;
 • nie są twórcami bądź artystami;
 • nie są wspólnikami jednoosobowej spółki z. o. o.;
 • nie są wspólnikami w innych spółkach, np. jawnych czy partnerskich.

Musisz pamiętać, że obniżona wysokość składek na ubezpieczenia społeczne wiążą się z tym, że przysługujące ci wypłaty również będą niższe. Dlatego możesz w każdej chwili zrezygnować z preferencyjnych stawek i zacząć płacić standardowe.

Najniższa składka ZUS w 2023 roku

Składka ZUS zmienia się każdego roku. Od 1 stycznia 2023 będzie wynosić co najmniej 1047 zł na miesiąc, a od 1 lipca 2023 – 1080 zł. Skąd takie kwoty? To 30% minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Najniższa składka ZUS będzie więc prawdopodobnie rosnąć wraz ze wzrostem tej wartości. 

Jak rozkłada się ta kwota, czyli za co dokładnie płacisz? Oto zestawienie:

 • 204,37 zł (do 30 czerwca), 210, 82 (od 1 lipca) – ubezpieczenia emerytalne;
 • 83,76 zł (do 30 czerwca), 86,40 zł (od 1 lipca) – ubezpieczenie rentowe;
 • 25,65 zł (do 30 czerwca), 26,46 zł (od 1 lipca) – dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Nie musisz przy tym obawiać się, że jeśli zakładasz firmę w środku miesiąca, to zapłacisz za cały miesiąc. Wysokość składek ZUS będzie zmniejszać się za każdy dzień. Jeśli założysz firmę 15. dnia miesiąca, to zapłacisz o połowę mniej.

Jakie opłacać składki ZUS 2023?

Ile wynosi ZUS za pracownika? To pytanie powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca, nim kogoś zatrudni. Ta składka ZUS jest wyliczana zależnie od zarobków przyszłego pracownika. Musisz więc liczyć się z wyższymi kosztami niż tylko kwota podana jako zarobki netto. Składki wylicza się procentowo, indywidualnie dla każdej osoby. 

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie ZUS:

 • składka emerytalna – 19,52%%;
 • składka rentowa –8%;
 • składka wypadkowa – 1,67%;
 • składka na Fundusz Pracy – 2,45%;
 • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10%.

ZUS dla przedsiębiorców w 2023 roku – ile wzrośnie?

Składka ZUS rośnie każdego roku. Jako przedsiębiorca musisz zwracać uwagę na to, jakie opłaty czekają cię od stycznia. ZUS dla przedsiębiorców jest jednak niezwykle ważną składką. To właśnie dzięki niej będziesz mógł ubiegać się w przyszłości o emeryturę, a także zyskasz dostęp do służby zdrowia. Pamiętaj, że składki to zwykle niższy wydatek niż samodzielne opłacanie wizyty u lekarza.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne 2023 – możesz płacić więcej?

Warto pamiętać o tym, że obowiązkowa składka ZUS jest tylko tą minimalną. Możesz zawsze płacić więcej, dzięki czemu w przyszłości twoje świadczenia emerytalne będą po prostu wyższe. Istnieją jednak pewne ograniczenia.

Każdy prowadzący własną firmę musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. Niestety, w tym przypadku nie ma innej drogi. Na szczęście, nie musisz zajmować się tym samodzielnie. Jeśli nie znasz się na opłatach, możesz skorzystać z usług profesjonalnych księgowych, którzy zajmą się tym za ciebie.

Archiwum: styczeń 2023
skłądka zus