Chcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna 2024? To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski w trudnych czasach rosnącej inflacji. Czy praktyka odpowiada zamierzeniom? Sprawdź!
Rok 2024 jest trudny dla każdego – zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które pracują na etatach u swoich pracodawców. Stale rosnące ceny produktów żywnościowych, paliw czy energii powodują, że wartość pieniądza nadmiernie spada. To wszystko jest wynikiem wysokiej inflacji, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stale rośnie. Rozwiązaniem tego problemu jest program tarcza antyinflacyjna 2.0 przygotowany przez rząd w Polsce. Czy tarcza antyinflacyjna 2024 jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby obywateli i obniżenie wysokich cen w kraju? Przekonaj się!
Tarcza antyinflacyjna 2024 – co to takiego?
Tarcza antyinflacyjna 2024 to ustawa, która ma na celu wspomóc osoby w trudnej sytuacji finansowej podczas rosnącej inflacji. Pierwszym powodem, dla jakiego rząd zdecydował się na działanie, było rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz związany z nim lockdown. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta przedłużyło czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do lipca 2022 roku. Obecnie złożony został projekt ustawy, który przedłuży obowiązujące ulgi nawet do października 2022 r. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty obejmuje ten program pomocy od rządu? Oto kilka z nich:
- obniżka stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną oraz paliwa silnikowe;
- zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej w gospodarstwach domowych;
- obniżenie akcyzy dla lekkiego oleju opałowego.
Tarcza antyinflacyjna 2022 i jej założenia
Wzrost cen gazu ziemnego, energii elektrycznej, kosztów zakupu nawozów i innych produktów jest spowodowany stale rosnącą inflacją. Jej początki miały miejsce już podczas wybuchu pandemii koronawirusa, natomiast wojna w Ukrainie doprowadziła do kolejnych nagłych wzrostów wskaźnika inflacji w Polsce. Tarcza antyinflacyjna 2024 oznacza stosowanie zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe oraz wybrane środki produkcji rolniczej. Jakie zmiany dokładnie przewiduje ustawa?
- podatek VAT na paliwa obniżony z 23 do 8%;
- stawka VAT za prąd oraz ciepło to obecnie 5%;
- podatek za gaz to 0%.
Zapamiętaj też, że do 31 lipca 2022 roku przedłużono także obniżenie poziomu akcyzy na prąd, paliwa i wiele innych surowców. Dzięki temu gospodarstwa domowe w Polsce są w stanie nieco zaoszczędzić w trudnych czasach, kiedy inflacja osiąga zatrważający poziom.
Dodatkowe kwestie związane z tarczą antyinflacyjną 2024 – co warto wiedzieć?
Tarcza antyinflacyjna 2024 obejmuje wiele zmian dotyczących obniżenia podatków oraz akcyzy np. na paliwa. Dzięki temu Polacy mogą nieco odetchnąć w dobie stanowczo rosnących kosztów życia w związku z wysoką inflacją. Rząd chcąc złagodzić skutki, wprowadził program tarcza antyinflacyjna 1.0, a następnie tarcza antyinflacyjna 2.0. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej dotyczą nie tylko stawek podatku VAT, co wpływa na ceny energii. Ministerstwo Finansów, chcąc zrekompensować Polakom nadmierne wzrosty cen surowców, pożywienia, paliw i kosztów życia, postanowiło objąć wiele instytucji preferencyjnymi stawkami na gaz. Oznacza to, że instytucje użyteczności publicznej zapłacą znacznie niższe rachunki np. za ogrzewanie.
Kto skorzysta na tarczy antyinflacyjnej 2024?
Tarcza antyinflacyjna 2024 to program rządowej pomocy przeznaczony dla wszystkich Polaków. Według wielu ekonomistów założenia tarczy powodują jeszcze mocniejsze zwiększenie konsumpcji, co wpływa ostatecznie na ciągłe wzrosty cen. Nie ulega jednak wątpliwości, że tarcza antyinflacyjna miała w założeniach wspomóc polskie gospodarstwa domowe w związku z szalejącą inflacją.
Tarcza antyinflacyjna 2024 a dodatek osłonowy
Teraz już wiesz, jakie są założenia tarczy antyinflacyjnej 2024. Podstawowe produkty spożywcze mają niższą stawkę VAT, więc ceny żywności zostały delikatnie obniżone. Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do października 2022 r. ma na celu, zdaniem rządu, dalsze wspomaganie Polaków w czasie wzrostu cen energii i innych sfer życia gospodarczego. Pamiętaj, że w ramach tarczy 2.0 możesz też ubiegać się o dodatek inflacyjny. Ten obecnie wynosi od 400 do nawet 1,5 tys. złotych! Założenia dodatku osłonowego są proste. To bezzwrotne świadczenie wypłacane na podstawie spełnienia określonego kryterium dochodowego. Według najnowszych danych rządowych projekt ma kosztować budżet państwa nawet 4 miliardy złotych. Ta kwota ma być przeznaczona dla około 7 mln gospodarstw domowych.
Ile wynosi dodatek osłonowy w ramach tarczy antyinflacyjnej 2024?
Ustawa wprowadzająca tarczę antyinflacyjną 2024 określa precyzyjnie to, komu przysługuje dodatek osłonowy. Główny warunek przyznawania pomocy to kryterium dochodowe. Z tej opcji pomocy skorzystasz tylko wówczas, gdy miesięczny dochód netto na jedną osobę nie przekracza 1500 złotych lub 2100 złotych dla gospodarstw jednoosobowych. Sama kwota dodatku w ramach rządowego programu pomocy do walki z inflacją zależy od dwóch czynników:
- dochodu;
- źródła ogrzewania nieruchomości mieszkalnej.
Źródło ogrzewania a dodatek inflacyjny
Ogrzewasz swój dom konwencjonalnymi sposobami? W takim razie przysługuje ci wyższa kwota dopłaty. Ogrzewając np. dom kotłem gazowym, w ramach programu dodatku osłonowego otrzymasz nieco niższą kwotę. Zastanawiasz się, czy rząd przyzna ci dodatek osłonowy? Oto podstawowe warunki:
- jednoosobowe gospodarstwa domowe – 400 lub 500 złotych;
- 2-3 osoby w gospodarstwie domowym – 600 lub 750 złotych;
- 4-5 osób – 850 lub 1062,50 złotych;
- gospodarstwa powyżej 6 osób – 1150 lub 1437,50 złotych.
Wyższe stawki dofinansowania w ramach programu osłonowego dotyczą osób, które ogrzewają swoje nieruchomości niekonwencjonalnymi metodami. Dla mieszkańców blokowisk oraz stosujących np. tradycyjne piece gazowe rząd przyznaje niższą stawkę dopłaty.
Jak złożyć wniosek o pomoc w ramach dodatku osłonowego? Tarcza antyinflacyjna 2024 w praktyce
Pamiętaj, że dodatek osłonowy na rok 2022 nie jest wypłacany automatycznie. Chcesz otrzymać pomoc w ramach tarczy 2.0? W takim razie zwróć uwagę na dwa podstawowe terminy składania wniosków, a mianowicie:
- do 31 stycznia – w tym przypadku wypłata świadczenia odbywa się w dwóch ratach (do 31 marca i 2 grudnia);
- do 31 października – wtedy dodatek wypłacany jest w całości do 2 grudnia bieżącego roku.
Sam wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wystarczy, że go wydrukujesz, uzupełnisz, a następnie skierujesz wniosek do urzędu gminy lub miasta. Dokument możesz załadować też online przez serwis ePUAP, choć wymaga to dodatkowego zeskanowania.
Tarcza antyinflacyjna 2024 to sposób na walkę z wysokimi cenami paliw, energii elektrycznej oraz pożywienia. Pamiętaj, że rząd obecnie uchwalił ustawę, która przedłuża czas obowiązywania programu do lipca 2022 r. Jeśli spełniasz podstawowe wymogi dotacji w ramach tarczy osłonowej, koniecznie złóż stosowny wniosek w urzędzie. Dzięki temu zyskasz dodatkowe środki, które pozwolą ci na przetrwanie czasów szalejącej inflacji, rosnących cen energii oraz wysokich rat kredytów hipotecznych w Polsce. Dodatek osłonowy nie jest dostępny dla wszystkich, ale z tarczy antyinflacyjnej 2.0 może skorzystać praktycznie każdy. Pamiętaj o tym, kiedy tankujesz paliwo lub robisz zakupy w marketach spożywczych!