Zmiany 2022

Tarcza antyinflacyjna 2022. Co to takiego? Kto może z niej skorzystać? Do kiedy obowiązuje?

4 minut(y) czytania
Ocena

Chcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna 2022? To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski w trudnych czasach rosnącej inflacji. Czy praktyka odpowiada zamierzeniom? Sprawdź!

Rok 2022 jest trudny dla każdego – zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które pracują na etatach u swoich pracodawców. Stale rosnące ceny produktów żywnościowych, paliw czy energii powodują, że wartość pieniądza nadmiernie spada. To wszystko jest wynikiem wysokiej inflacji, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stale rośnie. Rozwiązaniem tego problemu jest program tarcza antyinflacyjna 2.0 przygotowany przez rząd w Polsce. Czy tarcza antyinflacyjna 2022 jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby obywateli i obniżenie wysokich cen w kraju? Przekonaj się!

Tarcza antyinflacyjna 2022 – co to takiego?

Tarcza antyinflacyjna 2022 to ustawa, która ma na celu wspomóc osoby w trudnej sytuacji finansowej podczas rosnącej inflacji. Pierwszym powodem, dla jakiego rząd zdecydował się na działanie, było rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz związany z nim lockdown. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta przedłużyło czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do lipca 2022 roku. Obecnie złożony został projekt ustawy, który przedłuży obowiązujące ulgi nawet do października 2022 r. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty obejmuje ten program pomocy od rządu? Oto kilka z nich:

 • obniżka stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną oraz paliwa silnikowe;
 • zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej w gospodarstwach domowych;
 • obniżenie akcyzy dla lekkiego oleju opałowego.
Kliknij!
Do kiedy PIT 2022? Ile czasu zostało na rozliczenie się z urzędem skarbowym?

Tarcza antyinflacyjna 2022 i jej założenia

Wzrost cen gazu ziemnego, energii elektrycznej, kosztów zakupu nawozów i innych produktów jest spowodowany stale rosnącą inflacją. Jej początki miały miejsce już podczas wybuchu pandemii koronawirusa, natomiast wojna w Ukrainie doprowadziła do kolejnych nagłych wzrostów wskaźnika inflacji w Polsce. Tarcza antyinflacyjna 2022 oznacza stosowanie zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe oraz wybrane środki produkcji rolniczej. Jakie zmiany dokładnie przewiduje ustawa?

 • podatek VAT na paliwa obniżony z 23 do 8%;
 • stawka VAT za prąd oraz ciepło to obecnie 5%;
 • podatek za gaz to 0%.

Zapamiętaj też, że do 31 lipca 2022 roku przedłużono także obniżenie poziomu akcyzy na prąd, paliwa i wiele innych surowców. Dzięki temu gospodarstwa domowe w Polsce są w stanie nieco zaoszczędzić w trudnych czasach, kiedy inflacja osiąga zatrważający poziom.

Dodatkowe kwestie związane z tarczą antyinflacyjną 2022 – co warto wiedzieć?

Tarcza antyinflacyjna 2022 obejmuje wiele zmian dotyczących obniżenia podatków oraz akcyzy np. na paliwa. Dzięki temu Polacy mogą nieco odetchnąć w dobie stanowczo rosnących kosztów życia w związku z wysoką inflacją. Rząd chcąc złagodzić skutki, wprowadził program tarcza antyinflacyjna 1.0, a następnie tarcza antyinflacyjna 2.0. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej dotyczą nie tylko stawek podatku VAT, co wpływa na ceny energii. Ministerstwo Finansów, chcąc zrekompensować Polakom nadmierne wzrosty cen surowców, pożywienia, paliw i kosztów życia, postanowiło objąć wiele instytucji preferencyjnymi stawkami na gaz. Oznacza to, że instytucje użyteczności publicznej zapłacą znacznie niższe rachunki np. za ogrzewanie.

Kto skorzysta na tarczy antyinflacyjnej 2022?

Tarcza antyinflacyjna 2022 to program rządowej pomocy przeznaczony dla wszystkich Polaków. Według wielu ekonomistów założenia tarczy powodują jeszcze mocniejsze zwiększenie konsumpcji, co wpływa ostatecznie na ciągłe wzrosty cen. Nie ulega jednak wątpliwości, że tarcza antyinflacyjna miała w założeniach wspomóc polskie gospodarstwa domowe w związku z szalejącą inflacją.

Kliknij!
Ile się czeka na zwrot podatku PIT za 2021 roku w 2022 roku? Ile czeka się na zwrot nadpłaty podatku z urzędu skarbowego?

Tarcza antyinflacyjna 2022 a dodatek osłonowy

Teraz już wiesz, jakie są założenia tarczy antyinflacyjnej 2022. Podstawowe produkty spożywcze mają niższą stawkę VAT, więc ceny żywności zostały delikatnie obniżone. Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do października 2022 r. ma na celu, zdaniem rządu, dalsze wspomaganie Polaków w czasie wzrostu cen energii i innych sfer życia gospodarczego. Pamiętaj, że w ramach tarczy 2.0 możesz też ubiegać się o dodatek inflacyjny. Ten obecnie wynosi od 400 do nawet 1,5 tys. złotych! Założenia dodatku osłonowego są proste. To bezzwrotne świadczenie wypłacane na podstawie spełnienia określonego kryterium dochodowego. Według najnowszych danych rządowych projekt ma kosztować budżet państwa nawet 4 miliardy złotych. Ta kwota ma być przeznaczona dla około 7 mln gospodarstw domowych.

Ile wynosi dodatek osłonowy w ramach tarczy antyinflacyjnej 2022?

Ustawa wprowadzająca tarczę antyinflacyjną 2022 określa precyzyjnie to, komu przysługuje dodatek osłonowy. Główny warunek przyznawania pomocy to kryterium dochodowe. Z tej opcji pomocy skorzystasz tylko wówczas, gdy miesięczny dochód netto na jedną osobę nie przekracza 1500 złotych lub 2100 złotych dla gospodarstw jednoosobowych. Sama kwota dodatku w ramach rządowego programu pomocy do walki z inflacją zależy od dwóch czynników:

 • dochodu;
 • źródła ogrzewania nieruchomości mieszkalnej.

Źródło ogrzewania a dodatek inflacyjny

Ogrzewasz swój dom konwencjonalnymi sposobami? W takim razie przysługuje ci wyższa kwota dopłaty. Ogrzewając np. dom kotłem gazowym, w ramach programu dodatku osłonowego otrzymasz nieco niższą kwotę. Zastanawiasz się, czy rząd przyzna ci dodatek osłonowy? Oto podstawowe warunki:

 • jednoosobowe gospodarstwa domowe – 400 lub 500 złotych;
 • 2-3 osoby w gospodarstwie domowym – 600 lub 750 złotych;
 • 4-5 osób – 850 lub 1062,50 złotych;
 • gospodarstwa powyżej 6 osób – 1150 lub 1437,50 złotych.

Wyższe stawki dofinansowania w ramach programu osłonowego dotyczą osób, które ogrzewają swoje nieruchomości niekonwencjonalnymi metodami. Dla mieszkańców blokowisk oraz stosujących np. tradycyjne piece gazowe rząd przyznaje niższą stawkę dopłaty.

Kliknij!
W jakim banku najlepiej założyć konto firmowe w roku 2022?

Jak złożyć wniosek o pomoc w ramach dodatku osłonowego? Tarcza antyinflacyjna 2022 w praktyce

Pamiętaj, że dodatek osłonowy na rok 2022 nie jest wypłacany automatycznie. Chcesz otrzymać pomoc w ramach tarczy 2.0? W takim razie zwróć uwagę na dwa podstawowe terminy składania wniosków, a mianowicie:

 • do 31 stycznia – w tym przypadku wypłata świadczenia odbywa się w dwóch ratach (do 31 marca i 2 grudnia);
 • do 31 października – wtedy dodatek wypłacany jest w całości do 2 grudnia bieżącego roku.

Sam wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wystarczy, że go wydrukujesz, uzupełnisz, a następnie skierujesz wniosek do urzędu gminy lub miasta. Dokument możesz załadować też online przez serwis ePUAP, choć wymaga to dodatkowego zeskanowania.

Tarcza antyinflacyjna 2022 to sposób na walkę z wysokimi cenami paliw, energii elektrycznej oraz pożywienia. Pamiętaj, że rząd obecnie uchwalił ustawę, która przedłuża czas obowiązywania programu do lipca 2022 r. Jeśli spełniasz podstawowe wymogi dotacji w ramach tarczy osłonowej, koniecznie złóż stosowny wniosek w urzędzie. Dzięki temu zyskasz dodatkowe środki, które pozwolą ci na przetrwanie czasów szalejącej inflacji, rosnących cen energii oraz wysokich rat kredytów hipotecznych w Polsce. Dodatek osłonowy nie jest dostępny dla wszystkich, ale z tarczy antyinflacyjnej 2.0 może skorzystać praktycznie każdy. Pamiętaj o tym, kiedy tankujesz paliwo lub robisz zakupy w marketach spożywczych!

Zobacz też:
Kliknij!
Minimalne wynagrodzenie 2022 i 2023. Jakie zmiany nastąpiły w lipcu w związku z reformą Polskiego Ładu 2.0?
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe sierpień 2022 – czy 14 sierpnia sklepy będą otwarte?

3 minut(y) czytania
5/5 – (6 votes) Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować…
Zmiany 2022

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2022? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak sprawdzić, ile wyniesie świadczenie?

4 minut(y) czytania
Ocena Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w…
Zmiany 2022

Urlop tacierzyński 2022 – czym jest urlop rodzicielski dla ojca i komu przysługuje urlop ojcowski?

5 minut(y) czytania
Ocena Zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego w 2022 roku uciesza wielu tatusiów. Sprawdź szczególy, dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.