Nawet najlepszy pomysł na biznes nie ma szansy na sukces bez kapitału początkowego. Finansowanie startupów to statystycznie największy problem początkujących przedsiębiorców. Poznaj sprawdzone sposoby finansowania startupów, aby rozwijać się bez przeszkód.
Firmy typu start-up mają w sobie ogromny potencjał. Napędzają rozwój technologiczny kraju i świata – dzięki globalnej gospodarce oraz coraz łatwiejszej wymianie danych i produktów. Mimo korzyści, jakie niosą ze sobą takie przedsięwzięcia, poszukiwanie środków dla startupów okazuje się bardzo trudne. Jest to spowodowane sporym ryzykiem, z jakim wiąże się zakładanie i prowadzenie startupów. Niepewny zysk, możliwość strat i długi okres oczekiwania na zwrot poniesionych kosztów z pewnością nie działają na twoją korzyść. Jak więc zdobyć pieniądze na start-up?
Inwestycja w start up – czy to się opłaca?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz najpierw zrozumieć, czym dokładnie jest start-up. Dość ciężko o jednoznaczną definicję tego terminu. Zwykle założenie startupu wiąże się ze stworzeniem i wprowadzeniem na rynek całkiem nowego produktu lub usługi. Według Erica Riesa, autora „Drogi Startupu”, tego typu przedsięwzięcia cechuje brak pewności co do jego sukcesu.
Co wiąże się z tą definicją, nie każde nowopowstałe przedsiębiorstwo w nie każdej branży będziemy mogli określić mianem start-upu. W tym modelu biznesowym największy nacisk kładzie się na innowację oraz wspomniana wyżej duża niepewność co do jego przyszłego sukcesu.
Zazwyczaj za start-up uważamy przedsiębiorstwo, które działa nie dłużej niż 10 lat, jednak nie czas istnienia decyduje o tym, kiedy firma przestaje nim być. Za taki moment zazwyczaj uznawana jest jego fuzja lub przejęcie, albo osiągnięcie przed przedsiębiorstwo komercyjnego sukcesu.
Jak pozyskać inwestora na rozwój startupu?
Z jednej strony, to więc innowacyjne rozwiązanie i nowy, potencjalnie bardzo atrakcyjny produkt na rynku. Z drugiej – inwestowanie w startupy może być bardzo ryzykowne. Zwrot kosztów i przyszły zysk młodych firm jest raczej niepewny. W związku z tym, wielu potencjalnych inwestorów waha się przed wydaniem swoich pieniędzy na start-up o wątpliwej przyszłości.
Kluczem do uzyskania środków na twoją firmę z zewnętrznego źródła jest udowodnienie inwestorowi, że jest to dla niego opłacalne. Pamiętaj, aby podczas rozmowy z inwestorem zawrzeć jak najwięcej informacji o swoim projekcie. Znacznie przyspieszy to proces podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Sposoby finansowania startupów
Biorąc pod uwagę naturę tego typu projektów, zdobywanie środków dla startupów bywa nieco problematyczne. Otworzenie nowej firmy z dostępem do dobrej jakości technologii wymaga sporych nakładów finansowych. Możesz wykorzystać do tego kapitał własny – oszczędności, lub zaciągnąć pożyczkę u przyjaciół czy członków rodziny. Tego typu wewnętrzne finansowanie określane jest terminem bootstrapping.
Jeśli masz na to odpowiednie środki, finansowanie start-upu z własnej kieszeni faktycznie jest najprostsze. Nie oznacza to jednak, że bootstrapping to najlepsze wyjście. W większości przypadków, kapitał własny nie jest na tyle duży, żeby pokrył koszty na dalszych etapach działalności. Takie finansowanie startupów jest ryzykowne, a z czasem i tak zachodzi potrzeba na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Bootstrapping może stanowić część budżetu lub środki na wstępne etapy działalności. Co w takim razie robić dalej?
Źródła finansowania startupów
Istnieją różne źródła zdobywania środków dla startupów. Przedstawiamy ci najpewniejsze, powszechnie wykorzystywane formy finansowania start-upów bez środków wewnętrznych:
- Aniołowie biznesu – pod tą nazwą kryją się przedsiębiorcy, którzy mają zarówno środki, jak i chęci na finansowanie startupów. Są to zwykle osoby, które z powodzeniem stworzyły jeden lub kilka biznesów. Pieniądze na start-up to nie jedyne wsparcie, jakiego możesz od nich oczekiwać. Często służą też doradztwem i obszerną wiedzą świata biznesu. Otrzymasz od nich środki w zamian za udziały;
- Fundusze Venture Capital, w skrócie VC – są to stworzone specjalnie do tego celu źródła zdobywania środków dla startupów. Funkcjonują poprzez kupno akcji młodych firm oraz późniejsze odsprzedanie ich z dużym zyskiem (lub ewentualnie – ze stratą). Łatwiej będzie ci uzyskać pieniądze na startup z takiego funduszu, jeśli możesz pochwalić się już jakimś sukcesem;
- Fundusze Private Equity– działają bardzo podobnie do VC. Fundusze PE przeważnie dofinansowują startupy, które nie były notowane na giełdzie. Taka inwestycja w start-up możliwa jest przeważnie na późniejszych etapach działania firmy niż w opisanych powyżej przypadkach;
- pożyczki i kredyty – niektóre banki oferują środki finansowe dla młodych przedsiębiorców. W przypadku startupów, ten rodzaj finansowania jest dość trudny do uzyskania. Kredytodawcy będą na pewno wymagać od ciebie konkretnego biznesplanu oraz zaświadczeń o niezaleganiu pieniędzy w ZUS i US;
- faktoring – jest to dość nietypowa opcja na finansowanie start-upów, co nie oznacza że nie jest skuteczna. Jak najbardziej możesz z niej skorzystać – i to bez konieczności prowadzenia działalności przez dłuższy czas. Wystarczy, że masz tylko jedną fakturę o długim terminie płatności (np. 60 dni). Faktor może wykupić od ciebie należność faktury. Ty otrzymasz gotówkę natychmiast, a twój dłużnik spłaci wierzytelność w swoim czasie faktorowi.
Finansowanie startupów w Polsce – inne sposoby
Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Państwowe Centrum Rozwoju MŚP dysponuje budżetem ze środków krajowych i unijnych. Instytucja ta oferuje pomoc w zakresie organizacji i rozwoju firmy, przeprowadzania szkoleń pracowniczych oraz finansowania startupów w Polsce. PARP stale prowadzi nabór do nowych programów, z których możesz zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych na swój start-up.
Możliwości rozwoju dla start-upów w Polsce
Obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na rynek startupów w Polsce podobnie jak na inne sektory gospodarki, chociaż w mniejszym stopniu. Wiele z młodych przedsiębiorstw wciąż oczekuje na wsparcie ze strony państwa, chociaż z drugiej strony zwiększa się zapotrzebowanie na cyfryzację procesów i usług, zdrowie i edukację i coraz większy nacisk kładzie się na cyfryzację.
Rundy inwestycyjne, czyli najpopularniejsze sposoby finansowania startupów
Ważne są nie tylko źródła finansowania startupów. Musisz też dokładnie zaplanować, jak będzie przebiegać finansowanie start-upu w twoim przypadku. Aby lepiej zarządzać budżetem swojej firmy, warto zapoznać się z terminem tzw. rund inwestycyjnych. Zdobywanie środków dlastartupów tą metodą wiąże się z dużymi zastrzykami kapitału do wykorzystania na realizację konkretnych celów.
Koniecznie dostosuj rundy inwestycyjne do swojej fazy rozwoju. Ubiegaj się o takie środki, które pozwolą ci uzyskać konkretne cele i założenia. Dopiero po ich osiągnięciu przejdź na wyższy próg finansowy. Prowadzenie startupu według konkretnego schematu rund zmniejsza ryzykowność zaangażowania kapitałowego w oczach inwestorów. Kiedy inwestowanie w start up zaczyna wyglądać korzystnie, łatwiej będzie ci uzyskać nowe (i większe) środki na kolejne etapy rozwoju.
Istnieją różne sposoby finansowania startupów. Nie musisz polegać wyłącznie na własnych środkach i zgromadzonych zasobach. Istnieją różne instytucje i przedsiębiorcy, którzy mogą ci w tym pomóc. Jeśli twoja firma okaże się zyskowna, wzbogacisz się zarówno ty, jak i twój inwestor. Natomiast w przypadku porażki, zewnętrzne źródła finansowania start-upów zabezpieczają twój prywatny kapitał.
Źródła: https://www.gov.pl/web/ncbr/rynek-startupow-w-polsce-2021–prognozy-eks
- Metoda lean startup
- Poznaj ESOP – program opcji dla motywacji pracowników
- ESG, czyli Environmental, Social, and Corporate Governance. Czym jest zrównoważone zarządzanie?
- Business Model Canvas – najpopularniejszy szablon modelu biznesowego
- Wykres Gantta, czyli skuteczne planowanie projektu. Jak to zrobić?