Największe biura podróży w Polsce doskonale poradziły sobie w czasie pandemii. Z kim warto wyjechać, gdy zależy ci na wysokiej jakości usług i bezpieczeństwie podróży? Sprawdź nasz ranking!

Jeśli na wakacje, to tylko z najlepszymi! Wybierając sprawdzoną firmę organizującą egzotyczne wczasy, będziesz mógł skupić się wyłącznie na wypoczynku i nie przejmować się kwestiami organizacyjnymi. A z kim najlepiej wyjechać? Tego dowiesz się, przeglądając ranking największych biur podróży w Polsce.

Jakie kryteria bierze się pod uwagę przy tworzeniu listy największych biur podróży w Polsce?

Największe biura podróży w Polsce są jednocześnie najpopularniejszymi. Aby stworzyć ranking biur turystycznych, bierze się jednak pod uwagę bardziej wymierne kryteria niż popularność – przychody, a także liczbę turystów.

Pod uwagę bierze się wyłącznie największych touroperatorów, czyli firmy, które samodzielnie organizują wyjazdy i skupiają się na sprzedaży własnych wycieczek lotniczych, autokarowych i promowych. Ranking nie dotyczy natomiast agencji, czyli pośredników.

Aktualny ranking biur podróży – Itaka, TUI, Rainbow i inni liderzy rynku turystycznego

Na liście największych biur podróży w Polsce, z najwyższymi przychodami i największą liczbą klientów, znajdują się:

  • TUI Poland – przychód 1,91 mld zł, 634 tys. klientów;
  • Itaka – przychód 1,63 mld zł, 478 tys. klientów;
  • Rainbow – przychód 1,28 mld, 335 tys. klientów;
  • Coral Travel – przychód 1,03 mld zł, 368 tys. klientów;
  • Exim Tours – przychód 333 mln zł, 116,1 tys. klientów;
  • Grecos Holiday – 323,1 mln zł, 107,1 tys. klientów.

Wysoka pozycja TUI nie dziwi. To biuro ma w swojej ofercie pobyty w niskich cenach, a do tego dysponuje własną bazą hoteli. Warto zwrócić uwagę także na Coral Travel, która osiągnęła znaczny wzrost przychodów dzięki popytowi na wyjazdy w 2021 roku do Turcji i Egiptu.

Zobacz również : Najlepsze oferty wakacyjne w 2023 roku

Jaka przyszłość czeka polskie biura podróży?

Szczególnie trudny dla touroperatorów był pandemiczny rok 2020. W 2021 roku powoli zaczęły odbudowywać swoją pozycję. W stosunku do roku 2020 ich przychody wzrosły o 170%, choć nadal były niższe niż w 2019 roku.

Ceny wycieczek w niemal wszystkich biurach podróży wzrosły w porównaniu z czasami sprzed pandemii. Jednocześnie na większości kierunków organizatorzy wczasów i wycieczek objazdowych odnotowali spadki, jeśli chodzi o liczbę turystów. Największa różnica w porównaniu z rokiem 2019 dotyczyła Maroka, Cypru, Albanii i Bułgarii, w mniejszym stopniu Grecji, Turcji czy Egiptu.

Choć wielu ekspertów spodziewało się, że na działalność organizatorów wypoczynku niekorzystnie wpłynie wojna w Ukrainie, tak się nie stało. Największe biura podróży w Polsce wyszły z tej sytuacji obronną ręką. Najwyższe pozycje w rankingu nie zmieniły się w stosunku do lat ubiegłych. Można więc przypuszczać, że sytuacja biur podróży, zwłaszcza tych najpopularniejszych, jest stabilna, a turyści mogą bezpiecznie decydować się na wykupienie wycieczek.

Szukasz najlepszych biur podróży? Ranking największych firm w branży turystycznej pomoże ci w wyborze! Poznaj także największe spółki giełdowe w Polsce i największe hurtownie spożywcze w Polsce.

Archiwum: styczeń 2023
największe biura podróży w polsce