Największe hurtownie spożywcze w Polsce – Eurocash, Makro, a może zupełnie inna firma? Kto jest liderem na tym rynku? Jeśli chcesz poznać najnowsze wiadomości z branży FMCG, koniecznie poznaj nasz ranking!

Mimo że w dzisiejszych czasach niemal wszystko można kupić online, właściciele sklepów nadal chętnie pozyskują towary w tradycyjny sposób. Dostęp do szerokiej oferty, świeżych i wysokiej jakości produktów jest na wagę złota! Gdzie warto kupować? Sprawdź, jakie są największe hurtownie spożywcze w Polsce.

W jaki sposób działają hurtownie spożywcze?

Hurtownie spożywcze to podmioty zajmujące się dystrybucją żywności w dużych ilościach. Ich klientami są sklepy wielkopowierzchniowe, małe sklepiki osiedlowe, restauracje, hotele. Charakterystyczna dla modelu sprzedaży stosowanego przez hurtownie jest marża doliczana do ceny, za którą kupują produkty od producentów. To właśnie w ten sposób takie podmioty generują dla siebie zysk.

Hurtownia spożywcza jest rodzajem pośrednika pomiędzy firmą produkującą towary spożywcze (zakładem przetwórstwa, gospodarstwem rolnym czy ogrodniczym, zakładem mięsnym itp.) a klientem – ale nie docelowym, indywidualnym, ale sklepem.

Korzyścią dla producenta jest oszczędność czasu – nie musi on podejmować wysiłku związanego ze znalezieniem chętnych na jego artykuły. Z kolei właściciele sklepów nie muszą poszukiwać dostawców. Dzięki hurtowni mają stały dostęp do świeżych, wysokiej jakości produktów.

Lista największych hurtowni spożywczych w Polsce

Taki model współpracy sprawdza się od lat. Dowodem na to są największe hurtownie spożywcze w Polsce. To świetnie prosperujące, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa. Jakie marki znalazły się wśród liderów rynku?

Eurocash

To grupa spółek, wśród których znajdują się hurtownie spożywcze dostarczające produkty spożywcze, kosmetyki i chemię gospodarczą, głównie do małych sklepów osiedlowych. Sieć Eurocash Cash&Carry składa się z aż 180 hurtowni.

Zobacz także  PKD a działalność prawnicza – co wchodzi w skład rejestru? Jak są wydzielone poszczególne zawodów prawniczych?

Makro

To druga z największych hurtowni spożywczych o zasięgu ogólnopolskim. Z jej oferty mogą korzystać zarówno przedstawiciele biznesu, jak i klienci indywidualni. W Polsce działa 20 hal tej marki.

Grupa MPT

To sieć, która powstała w wyniku współpracy kilkunastu hurtowni z terenu zachodniej Polski. Obecnie działa na terenie całego kraju. Korzystanie z jej usług deklaruje aż 22% respondentów.

Jaka przyszłość czeka największe hurtownie spożywcze w Polsce?

Polski rynek hurtowni FMCG charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. Działa na nim aż 4 tysiące podmiotów, z czego większość stanowią niewielkie lokalne hurtownie, obejmujące swoim zasięgiem maksymalnie jedno województwo. Wszystko wskazuje na to, że część z nich zniknie z rynku.

Aktualnie już się tak dzieje – w ostatnich latach zamknęło się aż kilkaset małych firm z tego sektora. Te, które pozostały, muszą być świadome, że czeka je konieczność zmian. Obowiązujące trendy dają szanse największym hurtowniom spożywczym w Polsce, które będą nadal oferowały szeroki asortyment produktów i konkurencyjne ceny, ale także hurtowniom, które wyspecjalizują się w dostawach określonego rodzaju produktów, np. ekologicznych.

Właściciele największych firm na rynku powinni także pamiętać o rosnącej konkurencji ze strony hurtowni internetowych, które, podobnie jak te stacjonarne, dysponują dużymi magazynami i oferują szybkie dostawy produktów. Zamówienia online są popularne szczególnie wśród właścicieli dużych sklepów spożywczych.

Mamy dla ciebie więcej wiadomości handlowych! Poznaj także inne rankingi – największe biura podróży w Polsce i największe spółki giełdowe w Polsce!

największe hurtownie spożywcze w Polsce