Bootstrapping to forma finansowania początkującego biznesu, jakim jest startup. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega i czy się opłaca? Czym różni się od funduszy Venture Capital? Odpowiedzi nie musisz szukać daleko. Znajdziesz je w naszym artykule!
Założenie startupu jest sposobem na to, aby zrealizować marzenia. Wiele osób chce wprowadzić w życie innowacyjne pomysły i jednocześnie zarobić na tym duże pieniądze. Startupy to często firmy działające w sektorze IT, dlatego ewentualny sukces może osiągnąć nawet skalę globalną. Bootstrapping jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów finansowania takich ambitnych, przełomowych projektów. Warto dowiedzieć się, na czym polega i kiedy można go zastosować. Przeczytaj nasz tekst i poznaj tę formę wsparcia dla przedsiębiorstwa!
Jakie przedsiębiorstwo można określić startupem?
Bootstrapping business odnosi się najczęściej do firm typu startup. Są osoby, które myślą, że startupem można nazwać każdą nową firmę. Dlaczego to błędna definicja?
Startup to przedsiębiorstwo, które jest nowe na rynku. Jednak w odróżnieniu od innych firm proponuje klientom innowacyjne produkty i usługi. Właśnie dlatego firmy działające w sektorze IT są tak często nazywane startupami. Odpowiednio opracowany produkt może całkowicie zrewolucjonizować rynek. Dobrymi przykładami są:
- Uber – dał możliwość zamawiania transportu samochodowego z każdym kierowcą, który ma aplikację. To niebywale ułatwiło poruszanie się, chociażby po mieście;
- Airbnb – za pośrednictwem aplikacji można zaoferować nocleg w swoim domu lub zamówić go w praktycznie każdym miejscu na świecie, nie korzystając z hoteli;
- Facebook – internetowa sieć społecznościowa umożliwia natychmiastową komunikację bez względu na kraj.
Uber, Airbnb i Facebook stały się tak popularnymi serwisami, że wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nich. Jednak na samym początku swojej działalności były właśnie startupami.
Bootstrapping w startupie – na czym właściwie polega?
Bootstrapping business jest formą rozwoju firmy, która nie korzysta z dodatkowego finansowania. Mowa o startupach tworzonych przez osoby, które opierają ich rozwój na własnych pieniądzach. Inną ważną kwestią w przypadku tego modelu finansowania jest to, że udziałów firmy nie ma żaden zewnętrzny inwestor. Warto w tym momencie zapoznać się z Venture Capital, czyli zupełnie inną metodą wsparcia.
Venture Capital i bootstrapping – jakie są różnice?
Alternatywnym rozwiązaniem dla bootstrappingu są fundusze VC – Venture Capital. Osoby, które chcą założyć własny startup, stają najczęściej przed wyborem spośród tych opcji. Warto w punktach opisać tę drugą.
- Fundusze Venture Capital są proponowane przez zewnętrzne przedsiębiorstwa.
- Jeżeli założycielowi startupu uda się uzyskać ten rodzaj finansowania, to może liczyć na kwoty wysokości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych na rozwój projektu.
- W zamian jednak twórcy są najczęściej zobligowani do oddania udziałów firmie zapewniającej finansowanie.
Przewagą bootstrappingu nad Venture Capital jest głównie niezależność, jaką zachowuje twórca. Perspektywa wysokiego dofinansowania może być atrakcyjna, ale jednym z efektów może być utrata większości udziałów we własnym startupie i brak decydującego głosu przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących przedsięwzięcia.
Czy warto zdecydować się na bootstrapping?
Jeśli wybierzesz niezależność, bierzesz na siebie także ryzyko, ponieważ inwestujesz własne pieniądze. Można jednak zgromadzić fundusze umożliwiające rozwijanie startupu na własną rękę.
W skrajnych przypadkach fundusze Venture Capital mogą doprowadzić nawet do tego, że przedsiębiorca, który utworzył startup, ale otrzymał taką pomoc z zewnątrz, staje się w praktyce pracownikiem obcego przedsiębiorstwa. Dla osób, które cenią sobie decyzyjność i mają spore ambicje zawodowe, bootstrapping jest opcją wartą rozważenia.
Bootstrapping – finansowanie startupu w odpowiedni sposób
Aby rozwijać startup, warto się odpowiednio do tego przygotować. Kluczową kwestią będą finanse. Choć prowadzenie przedsiębiorstwa kojarzy się z pełną niezależnością, to najpierw trzeba poczekać, aż startup zacznie przynosić zyski.
Decydując się na bootstrapping, warto zabezpieczyć się na przykład pracą na etacie. Stałe zatrudnienie i regularne wypłaty mogą okazać się ogromną pomocą w codziennym życiu, szczególnie na początku funkcjonowania startupu.
Bootstrapping w startupie a poduszka finansowa
Jeśli postawisz na samodzielne finansowanie startupu, bootstrapping może obejmować również poduszkę finansową. W trakcie rozwijania przedsiębiorstwa pojawia się wiele problemów, które wiążą się z nieprzewidzianymi wydatkami. Startup powinien być zatem odpowiednio zabezpieczony – właśnie za sprawą wcześniej odłożonych pieniędzy.
Startup – jak sprawdzić swój pomysł na biznes?
Aby startup zaczął przynosić zyski lub w początkowej fazie rozwoju nie generował strat, niezwykle ważne jest pozyskanie pierwszych klientów. Jak to zrobić?
- Dobrym ruchem będzie wprowadzenie produktu testowego. Może to być na przykład wersja beta strony internetowej czy aplikacji.
- Kluczowym aspektem jest to, aby zbadać zainteresowanie klientów usługą lub produktem.
- Dzięki temu nie trzeba będzie narażać się na zbyt duże ryzyko i na przykład udostępniać do sprzedaży pełnoprawnego produktu lub usługi. To bowiem wiąże się ze znacznie większymi wydatkami niż zweryfikowanie zainteresowania klientów wersją testową.
- Produkt testowy może być również elementem bootstrappingu. Jeżeli wersja beta oferty wzbudzi odpowiednie zainteresowanie, to mogą pojawić się pierwsze zamówienia.
- Może to się dziać jeszcze w momencie, kiedy docelowy produkt nie jest stworzony. Dzięki temu już na samym początku działalności pojawią się pierwsi klienci, gotowi zapłacić za przedmioty lub usługi z oferty startupu.
O czym należy pamiętać, decydując się na bootstrapping w startupie?
Bootstrapping jest sposobem na to, żeby rozwijać biznes według własnych zasad. Przed założeniem startupu trzeba zebrać możliwie najobszerniejszy zestaw informacji na temat potencjalnych klientów. Skala zainteresowania produktem lub usługą czy poziom konkurencji w danej dziedzinie to bardzo istotne informacje, które pozwolą rozsądnie zaplanować projekt.
Warto mieć na uwadze, że startupy, które wymieniliśmy, czyli Facebook, Airbnb i Uber odniosły sukces, bo proponowały usługi wcześniej niedostępne. To oznacza, że jedną z kluczowych kwestii może być to, czy startup będzie oferował innowacyjny produkt. Jeśli klienci będą skłonni korzystać z oferty od razu po jej udostępnieniu – już w wersji próbnej – to zwiastuje sukces, a zyski mogą być dla twórcy o wiele większe dzięki bootstrappingowi aniżeli w przypadku Venture Capital.
- Finansowanie startupów – zobacz, jak to robić w Polsce
- Jakie są źródła finansowania przedsiębiorstw? Poznaj te najpopularniejsze i najskuteczniejsze!
- Jak znaleźć inwestora, czyli jak przenieść się z garażu na szczyty notowań giełdowych
- Crowdfunding – co to właściwie jest? Ogólny zarys i korzyści dla przedsiębiorstw
- Kredyt dla firm – na jaki warto się zdecydować?