Fundusze venture capital są szansą na powodzenie w biznesie dla młodych i innowacyjnych przedsiębiorców. Dzięki nim pozyskują oni kapitał na rozpoczęcie lub rozwój działalności. Sprawdź, czym są inwestycje venture capital i czy to opcja odpowiednia dla ciebie!
Fundusze i inwestycje venture capital łączą cele i korzyści obydwu stron transakcji – przedsiębiorcy poszukującego środków finansowych oraz inwestora, który udziela finansowania. Dzięki VC młoda firma ma szansę na zaistnienie na rynku oraz rozwój, a inwestor – na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. W poniższym artykule podpowiadamy, czym dokładnie są fundusze wysokiego ryzyka, w jaki sposób funkcjonują oraz z jakimi korzyściami i zagrożeniami się wiążą.
Venture capital – co to jest?
Mianem venture capital określa się inwestycje kapitałowe, których dokonuje się poza giełdą papierów wartościowych. Wykonują je wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne w imieniu swoich inwestorów. Venture fund to kapitalizowanie przedsiębiorstw unikalnych i innowacyjnych, znajdujących się we wczesnych fazach rozwojowych oraz na etapie ekspansji rynkowej.
Inwestycji dokonuje się na średni oraz długi termin (2-5 lat). Kapitał lokowany jest w przedsiębiorstwach niepublicznych, cechujących się dużym potencjałem wzrostu. Fundusze przeznacza się głównie na finansowanie:
- nowych produktów;
- innowacyjnych technologii;
- ekspansji na nowe rynki zbytu;
- produkcji, aby możliwe było zwiększenie ich mocy;
- rozbudowy kanałów dystrybucyjnych;
- zwiększenie mocy produkcyjnych.
Fundusze venture capital – definicja, funkcjonowanie, formy
Venture capital są funduszami inwestycyjnymi gromadzącymi środki od inwestorów i lokującymi je w młodych i innowacyjnych przedsiębiorstwach. W przedsięwzięciu swój udział mają zarówno inwestorzy indywidualni, jak i korporacje i instytucje. Strategia inwestycyjna funduszu zakłada wkład finansowy w wiele podmiotów, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko wiążące się z ewentualnym niepowodzeniem któregoś z doinwestowanych przedsięwzięć.
Fundusze venture capital zapewniają przedsiębiorcom nie tylko kapitał niezbędny do rozwoju i bieżącego działania. Są również źródłem dodatkowego wsparcia w postaci:
- fachowej pomocy ze strony doświadczonych inwestorów;
- dostępu do wiedzy;
- dostępu do sieci kontaktów, jakimi dysponują inwestorzy.
Venture capital – postawa inwestorów
Inwestorzy venture capital nie zachowują postawy pasywnej, ale czynnie angażują się w przedsięwzięcie, które finansują. Wspierają przedsiębiorców i na bieżąco monitorują procesy zachodzące w spółce. W razie potrzeby służą swoją wiedzą i doświadczeniem biznesowym.
Venture capital – formy
Polskie fundusze venture capital funkcjonują najczęściej w postaci jednej z poniższych form:
- FIZ (Fundusze Inwestycyjne Zamknięte);
- holding, a więc tworzenie spółek córek w postaci spółek: z o.o., akcyjnych lub komandytowych;
- Limited Partners;
- General Partners.
Fundusze wysokiego ryzyka – cechy
Wśród cech charakteryzujących fundusze w typie venture capital można by wymienić przede wszystkim:
- inwestowanie w firmy znajdujące się w pierwszych etapach rozwoju;
- wartość finansowania nie jest niższa niż 1 milion złotych;
- formalne zorganizowanie funduszu;
- profesjonalizm;
- kapitałowy charakter.
Capital venture – dla kogo?
Fundusze wysokiego ryzyka inwestują najczęściej w małe i średnie przedsiębiorstwa, które znajdują się we wczesnych etapach rozwoju, lub pomysły na przyszłe biznesy. Inwestorzy doceniają innowacyjne koncepcje usług i produktów. Ich zdaniem nowatorstwo oraz unikatowość to cechy stanowiące klucz do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Fundusze sprawdzają, czy przedsiębiorstwo zyskuje zespół doświadczonej i wykwalifikowanej kadry zarządczej. Plusem jest prezentowanie modelu zweryfikowanego oraz działanie na rynku cechującym się charakterem wzrostowym.
W gronie branż znajdujących się w centrum zainteresowania polskich funduszy venture capital figurują:
- IT;
- ICT;
- gaming;
- FinTech;
- telemedycyna;
- biotechnologia;
- technologia medyczna;
- odnawialne źródła energii;
- ochrona środowiska;
- mobile;
- eCommerce;
- media i rozrywka;
- Internet of things;
- specjalistyczne usługi B2B.
Venture capital – silne strony
Capital venture to forma finansowania bardzo pożądana przez młodych i innowacyjnych przedsiębiorców. Jej pozyskanie wiąże się z szeregiem zalet, takich jak:
- uzyskanie kapitału bez konieczności dostarczania dodatkowych zabezpieczeń;
- dostęp do wiedzy i doświadczenia inwestorów;
- zwiększenie grona potencjalnych kluczowych kontrahentów;
- uzyskanie dostępu do wielu kontaktów biznesowych;
- posiadanie w akcjonariacie poważnych inwestorów kształtuje pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów, kontrahentów, partnerów oraz kolejnych inwestorów;
- brak zobowiązań finansowych – wniesiony kapitał zwiększa wartość firmy;
- partycypowanie w ryzyku inwestycyjnym;
- renomowany fundusz venture capital w akcjonariacie zwiększa wiarygodność nowego przedsiębiorstwa.
Capital venture – wady
Przedsiębiorstwo, które korzysta z finansowania venture capital, musi się liczyć z faktem negatywnych konsekwencji takiej decyzji. Przede wszystkim, inwestor wykupuje część udziałów spółki, co jest jednoznaczne z utratą autonomii w działaniu. Osiągany zysk będzie podlegał podziałowi pomiędzy wszystkich współwłaścicieli. Podzielona zostanie też władza w przedsiębiorstwie. Może się okazać, że będzie trzeba liczyć się ze zdaniem partnera biznesowego, które będzie odmienne od wizji pomysłodawców przedsięwzięcia.
Fundusze wysokiego ryzyka – jak wyjść z inwestycji?
Rozwiązanie funduszu venture capital jest jednoznaczne ze sprzedażą niektórych udziałów lub zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wśród polskich inwestorów dominują następujące formy wyjścia z inwestycji VC:
- sprzedaż udziałów kolejnemu inwestorowi;
- wykup udziałów od inwestora przez doinwestowywaną dotychczas spółkę;
- sprzedaż całej firmy inwestorowi branżowemu;
- wejście spółki na giełdę papierów wartościowych;
- wykup udziałów w spółce przez niektórych dotychczasowych udziałowców.
- None Found