Zarządzanie

Finansowanie startupów – skąd wziąć pieniądze na start?

4 minut(y) czytania

Nawet najlepszy pomysł na biznes nie ma szansy na sukces bez kapitału początkowego. Finansowanie startupów to statystycznie największy problem początkujących przedsiębiorców. Poznaj sprawdzone sposoby finansowania startupów, aby rozwijać się bez przeszkód.

Firmy typu startup mają w sobie ogromny potencjał. Napędzają rozwój technologiczny kraju i świata – dzięki globalnej gospodarce oraz coraz łatwejszej wymianie danych i produktów. Mimo korzyści, jakie niosą ze sobą takie przedsięwzięcia, finansowanie startupów okazuje się być bardzo trudne. Jest to spowodowane sporym ryzykiem, z jakim wiąże się zakładanie i prowadzenie startupów. Niepewny zysk, możliwość strat i długi okres oczekiwania na zwrot poniesionych kosztów z pewnością nie działają na twoją korzyść. Jak więc zdobyć pieniądze na startup?

Inwestycja w start up – czy to się opłaca?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz najpierw zrozumieć, czym dokładnie jest startup. Dość ciężko o jednoznaczną definicję tego terminu. Zwykle założenie startupu wiąże się ze stworzeniem i wprowadzeniem na rynek całkiem nowego produktu lub usługi. Według Erica Riesa, autora „Drogi Startupu”, tego typu przedsięwzięcia cechuje brak pewności co do jego sukcesu.

Z jednej strony, jest to więc innowacyjne rozwiązanie i nowy, potencjalnie bardzo atrakcyjny produkt na rynku. Z drugiej – finansowanie startupów może być bardzo ryzykowne. Zwrot kosztów i przyszły zysk młodych firm jest raczej niepewny. W związku z tym, wielu potencjalnych inwestorów waha się przed wydaniem swoich pieniędzy na startup o wątpliwej przyszłości.

Kluczem do uzyskania środków na twoją firmę z zewnętrznego źródła jest udowodnienie inwestorowi, że jest to dla niego opłacalne. Pamiętaj, aby podczas rozmowy z inwestorem zawrzeć jak najwięcej informacji o swoim projekcie. Znacznie przyspieszy to proces podjęcia decyzji inwestycyjnej. 

Zobacz także:  Zwolnienie dyscyplinarne pracownika – kiedy jest dopuszczalne i z czym się wiąże?

Sposoby finansowania startupów

Biorąc pod uwagę naturę tego typu projektów, finansowanie startupów bywa nieco problematyczne. Otworzenie nowej firmy z dostępem do dobrej jakości technologii wymaga sporych nakładów finansowych. Możesz wykorzystać do tego kapitał własny – oszczędności, lub zaciągnąć pożyczkę u przyjaciół czy członków rodziny. Tego typu wewnętrzne finansowanie określane jest terminem bootstrapping. 

Jeśli masz na to odpowiednie środki, finansowanie startupu z własnej kieszeni faktycznie jest najprostsze. Nie oznacza to jednak, że bootstrapping to najlepsze wyjście. W większości przypadków, kapitał własny nie jest na tyle duży, żeby pokrył koszty na dalszych etapach działalności. Takie finansowanie startupów jest ryzykowne, a z czasem i tak zachodzi potrzeba na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Bootstrapping może stanowić część budżetu lub środki na wstępne etapy działalności. Co w takim razie robić dalej?

Źródła finansowania startupów

Istnieją różne źródła finansowania startupów. Przedstawiamy ci najpewniejsze, powszechnie wykorzystywane formy finansowania startupów bez środków wewnętrznych:

  • Aniołowie biznesu – pod tą nazwą kryją się przedsiębiorcy, którzy mają zarówno środki, jak i chęci na finansowanie startupów. Są to zwykle osoby, które z powodzeniem stworzyły jeden lub kilka biznesów. Pieniądze na startup to nie jedyne wsparcie, jakiego możesz od nich oczekiwać. Często służą też doradztwem i obszerną wiedzą świata biznesu. Otrzymasz od nich środki w zamian za udziały;
  • Fundusze Venture Capital, w skrócie VC – są to stworzone specjalnie do tego celu źródła finansowania startupów. Funkcjonują poprzez kupno akcji młodych firm oraz późniejsze odsprzedanie ich z dużym zyskiem (lub ewentualnie – ze stratą). Łatwiej będzie ci uzyskać pieniądze na startup z takiego funduszu, jeśli możesz pochwalić się już jakimś sukcesem;
  • Fundusze Private Equity – działają bardzo podobnie do VC. Fundusze PE przeważnie dofinansowują startupy, które nie były notowane na giełdzie. Taka inwestycja w startup możliwa jest przeważnie na późniejszych etapach działania firmy niż w opisanych powyżej przypadkach;
  • pożyczki i kredyty – niektóre banki oferują środki finansowe dla młodych przedsiębiorców. W przypadku startupów, ten rodzaj finansowania jest dość trudny do uzyskania. Kredytodawcy będą na pewno wymagać od ciebie konkretnego biznesplanu oraz zaświadczeń o niezaleganiu pieniędzy w ZUS i US; 
  • faktoring – jest to dość nietypowa opcja na finansowanie startupów, co nie oznacza że nie jest skuteczna. Jak najbardziej możesz z niej skorzystać – i to bez konieczności prowadzenia działalności przez dłuższy czas. Wystarczy, że masz tylko jedną fakturę o długim terminie płatności (np. 60 dni). Faktor może wykupić od ciebie należność faktury. Ty otrzymasz gotówkę natychmiast, a twój dłużnik spłaci wierzytelność w swoim czasie faktorowi.
Zobacz także:  Due diligence – jak wyeliminować czynnik ryzyka z nowych inwestycji?

Finansowanie startupów w Polsce – inne sposoby

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Państwowe Centrum Rozwoju MŚP dysponuje budżetem ze środków krajowych i unijnych. Instytucja ta oferuje pomoc w zakresie organizacji i rozwoju firmy, przeprowadzania szkoleń pracowniczych oraz finansowania startupów w Polsce. PARP stale prowadzi nabór do nowych programów, z których możesz zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych na swój startup.

Rundy inwestycyjne, czyli najpopularniejsze sposoby finansowania startupów

Ważne są nie tylko źródła finansowania startupów. Musisz też dokładnie zaplanować, jak będzie przebiegać finansowanie startupu w twoim przypadku. Aby lepiej zarządzać budżetem swojej firmy, warto zapoznać się z terminem tzw. rund inwestycyjnych. Finansowanie startupów tą metodą wiąże się z dużymi zastrzykami kapitału do wykorzystania na realizację konkretnych celów. 

Koniecznie dostosuj rundy inwestycyjne do swojej fazy rozwoju. Ubiegaj się o takie środki, które pozwolą ci uzyskać konkretne cele i założenia. Dopiero po ich osiągnięciu przejdź na wyższy próg finansowy. Prowadzenie startupu według konkretnego schematu rund zmniejsza ryzykowność zaangażowania kapitałowego w oczach inwestorów. Kiedy inwestowanie w start up zaczyna wyglądać korzystnie, łatwiej będzie ci uzyskać nowe (i większe) środki na kolejne etapy rozwoju.

Istnieją różne sposoby finansowania startupów. Nie musisz polegać wyłącznie na własnych środkach i zgromadzonych zasobach. Istnieją różne instytucje i przedsiębiorcy, którzy mogą ci w tym pomóc. Jeśli twoja firma okaże się zyskowna, wzbogacisz się zarówno ty, jak i twój inwestor. Natomiast w przypadku porażki, zewnętrzne źródła finansowania startupów zabezpieczają twój prywatny kapitał. 

Nasze propozycje
PoradyPrawo pracyZarządzanie

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika – kiedy jest dopuszczalne i z czym się wiąże?

4 minut(y) czytania
Zwolnienie dyscyplinarne to często kojarzony termin. Nadawane jest mu często potoczne znaczenie, co prowadzi do niejasności. Poznaj rzetelne i konkretne informacje o…
Prowadzenie firmyPoradyZarządzanie

Instruktaż stanowiskowy – czym jest i kiedy się go przeprowadza?

3 minut(y) czytania
Instruktaż stanowiskowy to jedna z formalności przy zatrudnianiu nowego pracownika. Obowiązek ten musi spełnić każdy zwierzchnik. Warto zatem zapoznać się z informacjami…
Prowadzenie firmyZarządzanie

Harmonogram pracy – jak ułożyć grafik pracy zmianowej?

4 minut(y) czytania
Harmonogram pracy to plan, który wpływa na sprawniejsze i płynne wykonywanie obowiązków. Kto jest zobowiązany do układania grafiku i w jaki sposób…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *