Jak założyć firmę, gdy masz już dość pracy na etacie? W poradniku znajdziesz etapy zakładania działalności gospodarczej. Dzięki nim otworzenie własnej firmy stanie się banalnie proste! Sprawdź, jak to zrobić.
Z roku na rok otwieranie własnej działalności gospodarczej staje się coraz prostsze. Już dzisiaj możesz założyć firmę, praktycznie nie wychodząc z domu. Wystarczy wypełnić prosty i intuicyjny wniosek, aby móc legalnie pracować na własny rachunek. Poniżej zobaczysz krok po kroku, jak założyć firmę w prosty sposób.
Jak założyć firmę – wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej
Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym z etapów zakładania firmy jest wybór odpowiedniej formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Od tej decyzji będzie zależał dalszy los przedsiębiorstwa, ponieważ forma determinuje przyszłe:
- koszty założenia działalności;
- koszty prowadzenia działalności;
- czas oczekiwania na rejestrację działalności;
- wysokość i sposób opodatkowania;
- wysokość składek ZUS;
- rodzaj i zakres odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Otworzenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie najprostszą, najszybszą i bezpłatną metodą założenia biznesu. Wystarczy wypełnić jeden formularz zgłoszeniowy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak założyć firmę, dla osób, które:
- planują prowadzić działalność samotnie;
- nie posiadają kapitału zakładowego;
- chcą prowadzić prostą księgowość;
- są zainteresowane ulgami podatkowymi, dotacjami oraz dofinansowaniami;
- planują działać w branży o niskim ryzyku finansowym.
Należy pamiętać, że działalność jednoosobowa zarejestrowana jest na konkretną osobę. Nie ma możliwości jej sprzedaży ani dziedziczenia. Dodatkowo właściciel odpowiada osobiście i całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Weź to pod uwagę, zanim zdecydujesz, jak założyć firmę i którą jej formę wybrać.
Spółka cywilna
Jeśli zastanawiasz się, jak założyć działalność gospodarczą w kilka osób, dobrą opcją może być spółka cywilna. W skład spółki wchodzą minimalnie dwie osoby, które posiadają własne jednoosobowe działalności gospodarcze. W takiej spółce wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Spółka cywilna będzie dobrym rozwiązaniem dla grupy osób, które chcą połączyć siły, aby w ten sposób zmaksymalizować możliwe do osiągnięcia zyski, a dodatkowo nie posiadają dużego kapitału zakładowego. Rozpatrz to, zanim zdecydujesz, jak założyć firmę.
Spółka prawa handlowego
Kiedy powinieneś rozważyć założenie spółki prawa handlowego? Jeśli interesuje cię otworzenie własnej działalności w sektorze o podwyższonym ryzyku finansowym, a jednocześnie nie chcesz działać w pojedynkę. Tę formę prowadzenia działalności dzieli się na spółki osobowe oraz spółki kapitałowe.
Spółki osobowe
Zakładanie własnej działalności gospodarczej pod postacią spółki osobowej wiąże się z pewnymi obostrzeniami prawnymi. Przede wszystkim działalność taka nie będzie miała odrębnej osobowości prawnej. To oznacza, że odpowiedzialność za ewentualne długi spółki będzie podzielona solidarnie pomiędzy jej wspólników.
Spółka osobowa może natomiast we własnym imieniu podejmować pewne działania. Należą do nich przede wszystkim:
- nabywanie nieruchomości na własność;
- nabywanie na własność praw rzeczowych i innych praw;
- zaciąganie we własnym imieniu zobowiązań;
- pozywanie innych podmiotów;
- bycie pozwaną przez inne podmioty.
W gronie spółek osobowych prawa handlowego znaleźć można:
- spółka jawna;
- spółka partnerska;
- spółka komandytowa;
- spółka komandytowo-akcyjna.
Spółki kapitałowe
Zakładanie własnej działalności w formie spółki kapitałowej to przede wszystkim obowiązek posiadania kapitału zakładowego, osobowości prawnej oraz własnego majątku. Majątek ten musi zostać wyodrębniony od majątków osobistych wspólników i akcjonariuszy. Odpowiedzialność spółki za zobowiązania spoczywa na majątku spółki. Wspólnicy nie odpowiadają osobiście za jej zobowiązania.
W gronie spółek kapitałowych prawa handlowego wyróżniane są:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki akcyjne.
Jak założyć działalność gospodarczą – wybór formy opodatkowania
Wiesz już, jak założyć firmę, jeśli chodzi o pierwszy krok formalności. Drugim etapem zakładania firmy jest wybór formy opodatkowania. Decyzja będzie musiała mieć ścisły związek z:
- formą prawną prowadzonej działalności;
- rodzajem przyszłego biznesu;
- wielkością prognozowanych przychodów;
- chęcią korzystania z ulg podatkowych;
- chęcią ewentualnego rozliczania się wraz ze współmałżonkiem.
Występują 4 podstawowe formy opodatkowania:
- podatek od osób fizycznych (PIT):
- PIT na zasadach ogólnych;
- PIT liniowy;
- podatek od osób prawnych (CIT);
- karta podatkowa;
- ryczałt od przychodów.
Etapy zakładania firmy – kody PKD
Wiesz już, czym będzie zajmowała się twoja działalność? Czas przemyśleć, jak zarejestrować firmę! Każdy przedsiębiorca ma obowiązek wskazać konkretny rodzaj usług, które zamierza wykonywać. W tym celu posługuje się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (PKD). Przyszłe faktury będą mogły być wystawiane wyłącznie na usługi, które zostały wskazane w dokumentach rejestracyjnych.
Zakładanie działalności krok po kroku – biuro rachunkowe
Zakładanie własnej działalności gospodarczej oraz późniejsze jej prowadzenie będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli będziesz miał wsparcie ze strony zaufanego i rzetelnego biura rachunkowego. Księgowy pomoże w prowadzeniu dokumentacji rejestrującej wszystkie przychody i koszty ponoszone przez firmę, jak również wynagrodzenia pracownicze czy rozliczenia podatkowe.
Nie ma jednak prawnego obowiązek zatrudniania wykwalifikowanego księgowego. Dokumentację przedsiębiorstwa możesz prowadzić samodzielnie. Wymaga to jednak sporej wiedzy i doświadczenia, a pomyłki mogą słono kosztować.
Dokonanie wyboru księgowego jest konieczne już na etapie rejestracji działalności. Wszystko dlatego, że w formularzu CEIDG należy wpisać lokalizację przechowywania dokumentacji księgowej firmy. Kiedy zatrudnisz księgowego, dokumenty będą znajdowały się pod jego adresem.
Jak zarejestrować firmę – wniosek rejestracyjny do CEIDG
Chociaż w poprzednich krokach mówiliśmy o zakładaniu działalności krok po kroku, to faktycznym momentem jej powstania będzie ten, kiedy dokonasz wpisu do CEIDG lub KRS. Co do zasady, jednoosobowe działalności gospodarcze oraz ich spółki wymagają jedynie wpisu do CEIDG. Można go dokonać drogą online. Spółki prawa handlowego należy natomiast zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W tym przypadku procedura jest zdecydowanie bardziej praco- oraz czasochłonna.
Jak otworzyć własny biznes – konto bankowe i pieczęć firmowa
Wiesz już, jak otworzyć własny biznes. Do pełnego funkcjonowania potrzeba ci już tylko firmowego konta bankowego oraz pieczęci. Konto firmowe będzie służyć obsłudze transakcji firmowych:
- kupna;
- sprzedaży;
- rozliczeń podatkowych;
- opłat składek ZUS.
Przy zakładaniu konta firmowego wybierz takie, które będzie dla ciebie najwygodniejsze oraz najtańsze w obsłudze. Weź pod uwagę przede wszystkim koszty transakcyjne, ale również przystępność aplikacji bankowych oraz dostępność oddziałów banków.
Warto wiedzieć, że działalności jednoosobowe nie mają obowiązku posiadania odrębnego konta bankowego. Można w tym celu wykorzystać konto osobiste właściciela. Przy spółkach konieczne będzie osobne konto firmowe.Pieczęć firmowa będzie stanowiła spore ułatwienie przy załatwianiu rozmaitych formalności. Usprawni podpisywanie umów handlowych lub dokumentów w urzędach. Dodatkowo przedsiębiorstwa posiadające własne pieczątki uznawane są za bardziej wiarygodne, profesjonalne i rzetelne. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli będziesz szukać partnerów do biznesu. Gdy wiesz już, jak założyć firmę, możesz rozplanować swoje działania.
- Pasywa – definicja, rodzaje oraz wszystko, co warto o nich wiedzieć
- Spółka z o.o. – podstawowe informacje na temat jednej z najpopularniejszych form prowadzenia firmy. Poznaj jej wady i zalety
- Do czego służy numer REGON i jak go uzyskać?
- Jak wymyślić nazwę firmy? Sprawdź, jakie są sposoby na stworzenie nazwy dla firmy
- Know-how – co to oznacza i jaką wartość może mieć dla przedsiębiorstwa?