W czerwcu wskaźnik CPI dawał powody do optymizmu – 7,6% po 7,9% w maju miał świadczyć o tym, jak spowalnia inflacja w Niemczech. Lipiec 2022 przyniósł kolejny spadek odczytów, ale znacznie mniejszy od oczekiwanego. Sprawdź, co na temat wzrostów niemieckich cen mówią media i eksperci!
Niemcy od miesięcy zmagają się z rosnącymi cenami. Co kilka tygodni mieliśmy informacje o kolejnych rekordach w RFN w ciągu ostatnich 20, 40 czy 50 lat. Odczyty inflacji w Niemczech za lipiec 2022 są różne w zależności od wskaźnika – wg krajowego CPI nieznacznie spadła (z 7,6% do 7,5%), natomiast zgodnie z metodologią Eurostatu HICP rośnie (z 8,2% do 8,5%). To szybkie szacunki, na ich potwierdzenie trzeba będzie poczekać przynajmniej do 10 sierpnia. Największy wpływ na rozbieżności ma udział usług w niemieckim koszyku inflacyjnym (aktualnie ok. 53,2% wagi w CPI). Tu podwyżki sięgnęły tylko 2% rdr., podczas gdy towary konsumpcyjne są 14,1% droższe, niż w lipcu 2021 r.
Inflacja w Niemczech. Lipiec 2022 przyniesie spadek wskaźnika CPI do 7,5% rok do roku
Tak wskazują wstępne szacunki upublicznione przez Destatis, czyli Niemiecki Urząd Statystyczny. Podobnie jak GUS w Polsce, dokładniejsze dane zaprezentuje w kolejnych dniach miesiąca. Jednak zazwyczaj wstępne odczyty nie odbiegają znacząco od finalnych pomiarów. Inflacja w Niemczech – lipiec 2022 do analogicznego miesiąca poprzedniego roku – wyniesie 7,5%.
W skali całego kraju, w ujęciu miesiąc do miesiąca, niemieckie ceny wzrosną o ok. 0,9%. W niektórych landach rezultaty mogą być nieco bardziej optymistyczne. Inflacja CPI rdr. spadnie w nich do poziomu ok. 7%. W czerwcu było to 0,1%, a eksperci przewidywali podwyżki rzędu 0,6% – podobne do tych, jakie odnotowywano w poprzednich latach w tej części roku.
Przyczyny, skutki i składowe inflacji w Niemczech. W lipcu 2022 najbardziej zdrożały energia i żywność
Ceny nośników energii na rynku niemieckim wzrosły o 35,7% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W czerwcu odczyty dla tego czynnika inflacyjnego były wyraźnie wyższe – pokazywały podwyżki o 38%. Niektórzy eksperci podkreślają synergiczny wpływ sytuacji międzynarodowej oraz wieloletniej polityki energetycznej kraju (ograniczanie i wstrzymywanie dostaw rosyjskiego gazu, zamykanie elektrowni atomowych).
Najbardziej dotkliwe dla Niemców są rosnące ceny żywności. Dane za lipiec pokazują wzrost o 14,8% rdr., podczas gdy w czerwcu dynamika zmian w tym sektorze była wyraźnie słabsza, na poziomie 12,7%. W związku z utrzymującą się inflacją Fundacja Hansa Böcklera prowadzi badania zachowań i planów konsumentów:
- ponad 66% Niemców zamierza oszczędzać na prądzie i paliwie;
- ok. 60% planuje ograniczyć wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę;
- 53% ankietowanych deklaruje rzadsze zakupy butów i odzieży;
- 39% planuje kupować mniej używek i zredukować budżet na jedzenie.
Część komentatorów zwraca uwagę, że tak radykalne cięcia w planach obywateli wynikają z niemieckiej pragmatyczności oraz historii. Hiperinflacja z czasów międzywojennych doprowadziła do wielu dramatów, pozwoliła też dojść do władzy NSDAP.
Inflacja HCIP w Niemczech za lipiec 2022. Wzrost cen o konsumpcyjnych o 0,8% miesiąc do miesiąca
Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych bierze pod uwagę nieco inne kategorie, poszczególnym towarom i usługom przypisuje inną wagę. Według wskaźnika HICP inflacja w Niemczech za lipcu 2022 wyniosła 8,5% rdr. i 0,8% mdm. Eksperci spodziewali się wzrostu cen w porównaniu do czerwca, ale znacznie niższego – na poziomie 0,4–0,5%. Z kolei niemiecka inflacja rok do roku miała zwolnić do ok. 8,1%. W czerwcu 2022 r. odczyty inflacyjne HICP wynosiły 8,2% rdr. i -0,1% mdm.
Niemiecka inflacja, lipiec 2022. Skąd coraz wyższe ceny w Niemczech?
Według Destatis głównymi czynnikami napędzającymi wzrost cen w Niemczech w lipcu i wcześniejszych miesiącach 2022 roku były wydarzenia zewnętrzne:
- długofalowe konsekwencje pandemii COVID-19:
- zaburzenia w łańcuchu dostaw;
- wstrzymywanie produkcji;
- zwolnienia pracowników;
- wojna Rosji z Ukrainą:
- zamknięcie Nord Stream 2 przed otwarciem gazociągu;
- działania odwetowe Rosji w odpowiedzi na sankcje;
- spadek produkcji rolnej na Ukrainie, import żywności z tego kierunku niższy od zapotrzebowania.
Jak Niemcy walczą z inflacją? Przegląd działań władz państwowych
W związku ze wzrostami cen niemiecki rząd wprowadził ulgi podatkowe na paliwo oraz specjalny, krajowy bilet na komunikację publiczną. Od 1 czerwca 2022 można podróżować po całych Niemczech za jedyne 9 euro miesięcznie – państwo wyda na to ok. 2,5 mld €. Taryfa obejmuje transport miejski, między landami oraz niektóre połączenia międzynarodowe – pociągi obsługiwane przez część regionalnych związków komunikacyjnych. Podobnie jak w przypadku ulg paliwowych, w obecnym kształcie program ma działać do końca sierpnia. Jego oficjalne cele to:
- ograniczenie zużycia paliw;
- oszczędność energii;
- finansowe odciążenie społeczeństwa (i jak przypuszcza część analityków – zahamowanie spadku wydatków na konsumpcję dzięki oszczędnościom w domowym budżecie).
Na początku lipca 2022 niemiecki bank centralny rozpoczął cyklu stopniowych podwyżek stóp procentowych. Prawdopodobne są kolejne pakiety ulg, skierowane głównie do osób o niskich i średnich dochodach – wspominali o tym już kanclerz Olaf Scholz, prezydent Frank-Walter Steinmeier i wielu innych polityków. Często można spotkać się z opiniami ekspertów, że inflacja w Niemczech nie jest reprezentatywna dla całej strefy euro. Potwierdzały to m.in. „rozjeżdżające się” odczyty wskaźników HICP dla całej wspólnoty. W zeszłym miesiącu Europejski Bank Centralny podjął działania zmierzające do zacieśnienia polityki pieniężnej:
- zakończenie programu APP (skup aktywów);
- podwyższenie stóp procentowych o 50 pb.:
- 0,5% dla operacji podstawowych;
- 0,75% dla kredytów w EBC;
- 0% dla depozytów.
- Inflacja w Polsce – lipiec 2022. Rekordowe wzrosty cen już za nami?
- Inflacja w Europie 2022 – na co wpływa? Ile wynosi w Polsce i innych krajach? Jak jej zapobiegać?
- Inflacja w Polsce 2022 – na jakim jest poziomie? Co wpływa na wysokość inflacji? Jak jej przeciwdziałać?
- Recesja gospodarcza, czyli okres stagnacji w gospodarce. Czy recesja jest równoznaczna z głębokim kryzysem?
- Inflacja w Czechach – lipiec 2022