Inflacja w całej Europie w ostatnich czasach osiąga nieprawdopodobne poziomy. W Polsce jej poziom jest już dwucyfrowy i nie zapowiadają się zmiany na lepsze. Dowiedz się, na jakim poziomie jest inflacja w Europie 2022.

Biuro Statystyczne Unii Europejskiej podaje w liczbach, że ceny konsumpcyjne w Europie wzrosły już o ponad 8%, co jest przerażającym wynikiem. Pamiętaj, że wzrost cen to nie jedyny skutek szalejącej inflacji. Według danych Eurostat inflacja HICP na poziomie prawie 13% plasuje nasz kraj na 6. miejscu w rankingu UE. Najwyższe wzrosty inflacji odnotowywane są w Estonii, gdzie ta przekracza już poziom 20%. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym jest wskaźnik inflacji HICP oraz jak to wpływa na europejską gospodarkę? Inflacja w Europie 2022 to popularny temat, dlatego zasięgnij więcej informacji w tym zakresie.

Inflacja w Europie 2022 – czym jest wskaźnik HICP?

Wskaźnik HICP to czynnik, który określa ceny konsumpcyjne w Europie. Warto dodać, ze ujednolicona metodologia Biura Statystycznego Unii Europejskiej oblicza ten wskaźnik zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Pamiętaj, że dla wielu państw UE wskaźnik HICP jest podstawą do tego, aby unormować ostatecznie ceny w strefie euro i stopę inflacji. Podstawowe dane inflacyjne HICP zawierają budżety gospodarstw domowych i rachunków narodowych z każdego kraju członkowskiego. Zwróć też uwagę na to, iż do obliczania inflacji CPI uwzględnia się tylko budżety domowe.

Gwałtowny wzrost poziomu inflacji w Europie doprowadził także do przyspieszenia inflacji CPI w Polsce. Siła nabywcza pieniądza maleje w zatrważającym tempie, dlatego właśnie w krajach bałtyckich sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Tempo wzrostu cen w całej Unii Europejskiej jest bardzo szybkie. Sama inflacja wyniosła w kwietniu w strefie euro 7,4% dla wskaźnika HICP. To najwyższy wynik, jaki odnotowano już w 20-letniej historii UE. Eurostat informuje, że analizy z kwietnia 2022 roku wskazują na poziom inflacji dla całej UE w wysokości ponad 8%.

Inflacja w Europie 2022 a sytuacja inflacyjna w Polsce

Według informacji podawanych przez Eurostat inflacja w Polsce w maju osiągnęła pułap 12,8%. To wynik, który przebija nawet dane historyczne z kilkunastu ostatnich lat. W wyniku rosnącego poziomu inflacji rosną także ceny energii i zacieśniają się działania prowadzone przez Bank Centralny. W tym przypadku Polacy narażeni są na masowe podnoszenie stóp procentowych, co wpływa bezpośrednio na kredyty hipoteczne. Najnowsze dane za maj pokazują, że inflacja HICP wyniosła niecałe 9% dla całej Unii Europejskiej. Dodatkowo dane GUS wskazują, że inflacja konsumencka w Polsce za maj osiągnęła pułap prawie 14%. To wyniki, które nie napawają optymizmem.

Sytuacja nagłego wzrostu cen, utraty wartości pieniądza i wzrostu kosztu zakupu towarów i usług niemalże w każdej branży odbija się na wszystkich mieszkańcach Polski i całej Europy. Praca zawodowa wykonywana dotychczas za określoną pracę coraz częściej okazuje się niewystarczająca. Potrzebujesz więcej środków, aby utrzymać się w czasach stale rosnącej inflacji i stóp procentowych? Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zmiana pracy na lepiej płatną, choć w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe zadanie.

Inflacja w Europie 2022 – na co wpływa wysoki wskaźnik inflacji?

Litwa, Łotwa i Czechy to kraje, gdzie inflacja mocno odbija się na sytuacji gospodarczej. Niemalże każda waluta cierpi na rosnących cenach surowców i osłabieniu wartości pieniądza. Wysoki poziom inflacji w całej Europie wpływa na wiele aspektów życia codziennego, jak na przykład:

 • wzrost kosztów życia np. opłat za energię elektryczną;
 • wzrost cen surowców budowlanych;
 • wyższe ceny paliw na stacjach benzynowych;
 • pogorszenie stanu życia wielu gospodarstw domowych;
 • spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Ceny żywności w niektórych przypadkach poszybowały w górę nawet o kilkanaście procent. Nastąpił także nagły wzrost cen energii. To konsekwencje tego, iż rosną także ceny surowców energetycznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jak rząd UE i Polski może przeciwdziałać inflacji?

Inflacja w Europie 2022 – jakie są prognozy specjalistów?

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do spadku inflacji, jest wzrost stawek oprocentowania bazowego np. dla kredytów hipotecznych, ale nie tylko. Według Europejskiego Banku Centralnego to jedyny słuszny sposób na walkę ze stale rosnącą inflacją. Z racji, iż ostatni rok spowodował największy wzrost inflacji w historii i zmiany cen surowców, pożywienia i paliw rządy wielu krajów członkowskich UE zdecydowały się na stosowanie określonych działań. Te mają na celu zapobieganie rosnącej inflacji. Pamiętaj, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Do najskuteczniejszych metod powstrzymywania wzrostu cen i spadku wartości pieniądza, zaliczają się:

 • zacieśnienie polityki pieniężnej, czyli ograniczenie podaży pieniądza w kraju;
 • wdrożenie restrykcji fiskalnych, czyli zmniejszenie wydatków państwa oraz konsumpcji.

Musisz też wiedzieć, że spore zróżnicowanie poziomu inflacji w poszczególnych krajach Europu wynika głównie ze względu na to, iż te są na różnych etapach rozwoju gospodarczego. Zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP w Polsce ostatecznie może doprowadzić do spadku cen w Polsce. Zanim to jednak nastąpi, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Dlaczego inflacja w UE jest tak wysoka?

Zastanawiasz się, dlaczego inflacja w ostatnich miesiąca osiągnęła tak wysoki poziom w całej Unii Europejskiej? Wpływ na ten fakt ma co najmniej kilka czynników zewnętrznych, a mianowicie:

 • wojna w Ukrainie;
 • pandemia koronawirusa;
 • zawyżanie cen produktów i usług przez przedsiębiorców;
 • zwiększony popyt na określone towary, przez co rosną ceny.

Rząd w Polsce stosuje określone działania, aby zapobiegać szalejącej inflacji. Obniżenie stawek VAT na paliwa sprawiły, że portfele gospodarstw domowych na jakiś czas delikatnie odetchnęły. Niestety miesięczny wzrost inflacji nawet o kilka procent powoduje naprawdę spore podwyżki. Obecnie odczyty inflacji nie są obiecujące i niewiele wskazuje na to, iż ta miałaby zostać wyhamowana w najbliższym roku.

Inflacja w Europie 2022 – jakie są prognozy specjalistów?

Inflacja w Europie 2022 – jakie są prognozy specjalistów?

Według analityków i specjalistów związanych z ekonomią realny spadek poziomu inflacji możliwy jest dopiero po połowie 2023 roku. Oczywiście jest kilka czynników, które wskazują, iż możliwe są pewne spadki. Inflacja w Europie 2022 osiąga drastyczne poziomy. Koszty życia dla wielu osób są ogromne i przekraczają nawet miesięczne zarobki. To sprawia, że wiele osób zostanie doprowadzonych do ubóstwa.

Obecnie wielu ekonomistów twierdzi, że szczyt inflacji w Europie 2022 już został osiągnięty. Teraz tylko musisz przygotować się, aby przetrwać najbliższe miesiące z wysokimi cenami praktycznie w każdej dziedzinie życia. Prognozy w najlepszym możliwym scenariuszu wskazują, że efekty stosowane przez NBP w Polsce i rządy innych krajów będą widoczne na przestrzeni najbliższego roku – to właśnie w tym czasie prawdopodobnie pojawią się pierwsze, delikatne spadki wskaźnika inflacji w Unii Europejskiej.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest inflacja w Europie 2022?

Największą inflację w Europie odnotowano w Mołdawii (27,1%), Estonii (25,2%) i na Łotwie (21,4%) i Litwie (21,15). Najniższy poziom inflacji występuje we Francji (6,6%), na Malcie (7,0%) i w Finlandii (7,9%).

Gdzie jest największa inflacja 2022?

Największą inflację w Europie w 2022 roku odnotowano w Mołdawii – na poziomie 27,1 procent.

Ile wynosi inflacja w Niemczech 2022?

W 2022 roku po raz pierwszy od 70 lat niemiecka inflacja osiągnęła poziom dwucyfrowy. We wrześniu 2022 roku wynosiła 10% (mierzona metodą HICP wyniosła 10,9%).

Archiwum: październik 2022
inflacja w europie