Według wielu 2023 może być czasem walk pomiędzy światowymi gospodarkami. Nic nie zapowiada też, by złoty umocnił się w stosunku do europejskiej waluty. Jaki będzie kurs euro? Prognozy nie są optymistyczne.

Najpierw pandemia koronawirusa, następnie agresja Rosji na Ukrainę spowodowały zawirowania na rynku walut. Złoty i dolar spadły do poziomu, jakiego dotąd nie obserwowaliśmy. Polska waluta bardzo silnie reaguje na wydarzenia na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza na to, co dzieje się w Europie.

Sytuację zaognia wciąż wysoka inflacja oraz podwyżki stóp procentowych dokonywane przez największe banki centralne. Złoty już od dłuższego czasu boryka się z problemami. Ekonomiści i analitycy najważniejszych banków jak co roku pokusili się o przewidywanie sytuacji na rynku walut. Jak to wygląda, jeśli chodzi o kurs euro? Prognozy na 2023 rok zobacz poniżej.

Kurs euro. Prognozy nie najlepsze już od jesieni

Prognozy walutowe przedstawiane od września pokazywały wyraźny spadek złotego i wysoki kurs euro. Niektórzy analitycy przewidywali, że pod koniec 2022 roku za euro zapłacimy aż 5 zł. Trend spadkowy polskiej waluty możemy obserwować już od dwóch lat. Przełomowy okazał się 2020, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa.

Od marca 2020 roku minimalna wartość euro zaczęła wynosić 4,20 zł. Kolejny próg (4,50 zł) został przekroczony po inwazji Rosji na Ukrainę. Wysoka inflacja, wojna w Europie, kryzys energetyczny i wzrost stóp procentowych nie napawają analityków i ekonomistów optymizmem.

Przewidywana średnia prognoz analityków rynkowych wynosi 4,75 zł. Niestety, eksperci nie mają dobrych wieści na 2023 rok. Według większości z nich złoty nie umocni się także w nowym roku – końcówka 2023 ma przynieść 4,60 zł za euro. Wniosek jest prosty – progności utracili wiarę w złotówkę i nadzieję na spadek kursu europejskiej waluty do poziomu sprzed pandemii. Zatem nie mamy co liczyć na euro za 4,25-4,35 zł. 

Patrząc na sytuację na rynku walut w grudniu, można śmiało stwierdzić, że mieli rację analitycy badający kurs euro. Prognozy sprawdziły się – w drugim tygodniu grudnia 2022 kurs euro wyniósł 4,70 zł. W styczniu 2023 roku utrzymuje się na tym samym poziomie.

Euro i złoty w 2023 – czego można się spodziewać?

Ekonomiści Banku Millennium tłumaczą, że warunki do umacniania się złotego wobec pozostałych walut nadal będą niekorzystne, głównie za sprawą wciąż wysokiego ryzyka geopolitycznego, czy inflacji utrzymującej się na wysokim poziomie. Szacują również, że złoty może podlegać dość wysokim wahaniom. 

Należy jednak zauważyć również pozytywne sygnały i nadzieje na umacnianie się rodzimej waluty. To choćby wyhamowanie inflacji w listopadzie, wstrzymanie podwyżek stóp procentowych, osłabienie dolara. Chwilowe wyciszenia na rynkach prowadzi do skoku wartości złotówki.

Kluczowe znaczenie miało posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbyło się 15 grudnia 2022 roku. Jak spodziewali się analitycy, główna stopa procentowa została podniesiona o 50 punktów bazowych. Oznacza to, że kurs euro może zmienić się tylko nieznacznie. 

Czy można się spodziewać niższego kursu euro? Prognoza firmy Ebury mówi, że prawdopodobieństwo spadku euro do poziomu 4,50 zł jest możliwe dopiero w III kwartale 2023 roku.

Szacuje się również, że w nadchodzącym roku para walutowa EUR/PLN może odnotować kilka przełomów – pierwszym istotnym byłby spadek do poziomu 4,65 zł, a nawet 4,45 zł. Z niebezpieczną sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby euro osiągnęło poziom 4,80 zł – pokonanie tej granicy mogłoby doprowadzić do znanej już sytuacji, czyli utrzymania trendu wzrostowego i osiągnięcia wartości euro na poziomie 5 zł.

Archiwum: styczeń 2023
kurs euro prognozy