Czy warto inwestować w kruszce, biorąc pod uwagę obecny kurs srebra? Prognozy 2024 są pod tym względem optymistyczne. Analitycy przewidują wzrost cen na rynku kruszców. Jak znaczny?
Ostatni rok nie był łaskawy dla cen metali szlachetnych. Rynek jest bowiem mocno uzależniony od sytuacji gospodarczej, która panuje w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na podwyżki stóp procentowych, które regularnie wprowadzał Fed w 2022 roku, umacniała się wartość dolara. Przez to ceny kruszców ulegały dużym wahaniom. Nic dziwnego, że inwestorzy obserwują, jak będzie przedstawiał się w kolejnym roku kurs srebra. Prognozy 2024 powinny ich jednak przyjemnie zaskoczyć.
Od czego zależy cena srebra?
Na pewno warto zastanowić się, od czego w danym momencie zależy cena srebra. W perspektywie krótkoterminowej duży wpływ na kurs metali szlachetnych mają dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejszy bank centralny w ostatnich miesiącach realizował politykę podwyżek stóp procentowych. Była to odpowiedź na rosnącą inflację, która dotknęła USA. Umocnienie dolara osłabiło jednocześnie cenę kruszców. Stąd zasadne jest pytanie o przyszłoroczny kurs srebra.
Prognozy 2024 bazują między innymi na doniesieniach, że w najbliższym czasie Fed nie planuje kolejnych podwyżek stóp procentowych. W bieżącym roku podnoszono je aż czterokrotnie (ostatni raz w listopadzie) – zawsze o 75 punktów bazowych.
Jednak nie tylko sytuacja gospodarcza determinuje ceny kruszców, a także utrudnia ich prognozowania. Na ich wysokość wpływa także:
- wysokość stóp procentowych;
- sytuacja geopolityczna – zwłaszcza niepewność związana z rosyjską inwazją na Ukrainę;
- wysokość inflacji;
- koniunktura w przemyśle.
Srebro jest metalem, który ma zastosowanie w branży biżuteryjnej. Jednak coraz chętniej sięga po nie przemysł, zwłaszcza jego innowacyjna gałąź. Srebro wykorzystuje między innymi branża fotowoltaiczna, a także motoryzacyjna (głównie w elektromobilności).
Gold/silver ratio a kurs srebra
Określenie gold/silver ratio dotyczy stosunku cen złota i srebra. Należy bowiem wiedzieć, że kurs srebra częściowo zależy od kursu złota. Jeżeli rynek odczuje wzrost ceny złotego kruszcu, wówczas z pewnością taka tendencja będzie dotyczyć także srebra. Jesienią roku 2022 wskaźnik gold/silver ratio uplasował się na poziomie 86, co świadczy o dużym niedoszacowaniu srebra. Oznacza to, że złoto było aż 86 razy droższe od srebra. Jednak już w grudniu 2022 wskaźnik ten spadł do poziomu 79.
Kurs srebra – aktualna sytuacja na rynku kruszców
Obecnie w stosunku do złota srebro wydaje się niezwykle tanie. Jego cena wynosi około 115 PLN (ok. 24 USD) za uncję, podczas gdy uncja złota kosztuje nieco ponad 7859 PLN. Trzeba jednak pamiętać, że metale szlachetne sporo straciły w stosunku do dolara. Jednak wartość wyrażona w złotówkach nadal wydaje się wysoka. Jest to spowodowane spadkiem wartości złotówki (deprecjacją) w stosunku do waluty amerykańskiej.
Trzeba jednak zaznaczyć, że srebro systematycznie zyskuje na wartości. Wystarczy spojrzeć na wskaźnik gold/silver ratio ze szczytu pandemii. Wówczas wynosił on 124! Według analityków taka sytuacja jest przejściowa, a kurs srebra powinien wzrosnąć już w kolejnym roku.
Kurs srebra – prognozy 2024
Jaki będzie kurs srebra? Prognozy 2024 są w tej kwestii optymistyczne, chociaż ostrożne. Na przykład specjaliści z banku inwestycyjnego HSBC przygotowali raport, w którym zakładają, że w 2024 roku za uncję srebra trzeba będzie zapłacić średnio 24 USD. Wiele będzie zależało jednak od globalnych niepokojów. Jednak bazując na tym, czego doświadczamy obecnie, można szykować się na kolejne wzrosty wartości srebra.
Według analityków wpływ na zainteresowanie srebrem ma nie tylko spadek wartości dolara. Istotne jest zwiększenie fizycznego popytu na ten kruszec ze strony producentów sztabek, monet oraz biżuterii. Ważny jest również trend dekarbonizacji gospodarki. Szybki rozwój elektromobilności oraz branży fotowoltaicznej generuje popyt na srebro w dłuższej perspektywie.
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Kurs korony norweskiej – prognozy 2024. Jak będzie wyglądać sytuacja na skandynawskim rynku walutowym?
- Kurs korony duńskiej – prognozy 2024. Sprawdź, jaki będzie kurs DKK względem PLN
- Ceny mieszkań – prognozy 2023 i trendy na 2023 rok według ekspertów
- Kurs franka. Prognozy 2024 a kurs CHF do PLN – co mówią eksperci?