Delikatne pozytywne zmiany, jak wyhamowanie inflacji i utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, od razu pozytywnie wpłynęły na pozycję złotego w stosunku do najważniejszych walut. Jak będzie wyglądał kurs franka? Prognozy na 2023 należy traktować ostrożnie.

Ostatnie tygodnie 2022 roku to delikatne, ale wyraźne umacnianie się pozycji polskiej złotówki w stosunku do kluczowych walut światowych. Eksperci tłumaczą jednak, że proces ten należy raczej traktować jako odrabianie strat. Obecnie za dolary, euro, czy franki Polacy zapłacą mniej niż kilka miesięcy temu, jednak nadal więcej niż w ubiegłym roku. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o formułowane w kwestii kursu franka prognozy? Analitycy przewidują, że złotówka będzie utrzymywać trend wznoszący, co oznacza, że jeszcze bardziej umocni się w stosunku do franka szwajcarskiego.

Kurs franka – prognozy na 2023

Analitycy firmy Ebury oceniają, że rok 2023 przyniesie umacnianie się osłabionego złotego w stosunku do franka szwajcarskiego, dolara czy euro. Warto podkreślić, że frank od dawna traktowany jest jako jedna z najbezpieczniejszych walut. Czego możemy spodziewać się w 2023 roku według przewidywań analityków rynku walutowego? Frank miałby osiągnąć poziom 4,40 zł w III kwartale nadchodzącego roku. Nie wszystkich cechuje jednak aż tak duży optymizm – część ekspertów uważa, że możliwe będzie uzyskanie wartości 4,50 zł, ale dopiero pod koniec 2023 roku.

Specjaliści zalecają jednak ostrożne podejście do spadków na parze CHF/PLN, ponieważ długotrwały trend jest raczej wzrostowy. Jak szacują, długoterminowe wsparcie wypada dopiero przy poziomie 4,50 zł. Co dalej z kursem franka? Prognozy mówią, że odbicie się od tego poziomu prawdopodobnie zapoczątkowałoby ponownie trend wzrostowy i doprowadziło do osłabienia złotego. Z kolei spadek poniżej tej wartości oznaczałby odwrócenie trendu i wzrost wartości polskiej waluty. Jak według ekspertów będzie wyglądał kurs franka? Prognozy przedstawiają się następująco:

 • I kwartał – 4,65 zł;
 • II kwartał – 4,50 zł;
 • III kwartał – 4,40 zł;
 • koniec roku – 4,30 zł.

Kurs franka – funkcjonowanie waluty w przestrzeni 

Od listopada do grudnia 2022 kurs franka utrzymywał się w przedziale 4,70 – 4,90 zł. Wcześniej, osiągał wysokość 5,13 zł (wrzesień) i 4.90 – 5,00 zł (październik). Specjaliści wymieniają najważniejsze argumenty wpływające na spadek kursu. To przede wszystkim:

 • zakończenie wojny w Ukrainie;
 • interwencje walutowe Szwajcarskiego Banku Centralnego;
 • przewartościowanie franka w stosunku do innych światowych walut;
 • złagodzenie polityki przez Szwajcarski Bank Narodowy.

Za wzrostem kursu franka w stosunku do złotego będą przemawiać:

 • utrzymanie agresywnej polityki Szwajcarskiego Banku Narodowego;
 • eskalacja napięć politycznych i handlowych;
 • działania NBP zmierzające do osłabienia polskiego złotego.

W styczniu 2023 za franka trzeba zapłacić 4.7029 zł. Już wkrótce przekonamy się, jak zachowa się kurs franka i czy sprawdzą się prognozy. Prognozy nie są jednoznaczne, dlatego trudno stwierdzić, czy utrzyma tendencję spadkową, czy w 2023 ponownie zacznie piąć się w górę.

Archiwum: styczeń 2023
kurs franka prognozy