Inflacja

Inflacja w USA – lipiec 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest niższa niż w czerwcu

3 minut(y) czytania
Ocena

Jak wysoka jest inflacja w USA? Lipiec 2022 przyniósł optymistyczne informacje o wyhamowaniu inflacji. Mimo że sytuacja w Stanach Zjednoczonych wydaje się uspokajać, analitycy zajmujący się tamtejszym rynkiem, są ostrożni w ocenach.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że inflacja to globalny problem. Choć tamtejszy rynek jest w lepszej kondycji niż polski, poziom inflacji w USA nie był tak wysoki od ponad 40 lat. Doprowadziło to między innymi do sporych podwyżek stóp procentowych, na co nie zdecydowano się od początku lat 90. XX wieku. Nic dziwnego, że cały świat obserwuje, jak wygląda inflacja w USA – lipiec 2022 zatrzymał jej wzrosty. Czy jest to oznaka poprawy sytuacji tego mocarstwa?

Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

Tego, czym jest inflacja, każdy doświadczył na własnej skórze. To ogólny i powszechny wzrost cen we wszystkich gałęziach gospodarki, który skutkuje spadkiem wartości pieniądza. Mówiąc najprościej, z miesiąca na miesiąc za tę samą kwotę można kupić coraz mniej produktów oraz usług. Okazuje się, że takie problemy nie omijają jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Wszyscy obserwują, jak wygląda inflacja w USA – lipiec 2022 jest tu kluczowym miesiącem.

Niezależnie od kraju wysoki poziom inflacji wywołuje wiele negatywnych skutków, które mają wpływ na wszystkie dziedziny życia. To nie tylko mniej produktów, na jakie można sobie pozwolić podczas zakupów. Mniejsza wartość nabywcza pieniądza powoduje topnienie oszczędności. Spada ogólna stopa życiowa społeczeństwa – ludzi nie stać nie tylko na rozrywkę czy tzw. dobra luksusowe, ale o wiele trudniej jest wziąć na przykład kredyt hipoteczny. Do tego dochodzą trudności z prowadzeniem własnego biznesu czy mniejsza liczba nowych inwestycji.

Kliknij!
Inflacja w Polsce – lipiec 2022. Rekordowe wzrosty cen już za nami?

Co powoduje inflację w Stanach Zjednoczonych?

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nie funkcjonuje niezależnie, więc to, co dzieje się obecnie na świecie, ma wpływ również na nią. Co dokładnie napędza inflację w USA? Lipiec 2022 oraz poprzednie miesiące pokazały, na czym polega problem.

Jednym z powodów inflacji jest załamanie globalnego rynku surowców energetycznych i duży wzrost cen energii. Powodem były sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za jej agresję w Ukrainie, skutkiem czego ceny na giełdach w Europie poszybowały w górę. Wojna w Ukrainie wpłynęła także na ceny żywności – kraj należał bowiem do głównych światowych eksporterów zboża. Również rosyjskie płody rolne były eksportowane na cały świat. Jeżeli dodamy do tego suszę w krajach Ameryki Południowej, widzimy już, co wpłynęło na rekordową inflację w Stanach Zjednoczonych.

Inflacja w USA – lipiec 2022

Inflacja w USA (lipiec 2022) właśnie się zatrzymała! Według danych tamtejszego Biura Statystyki Pracy wyniosła 8,5%, podczas gdy w czerwcu plasowała się już na poziomie 9,1%. Takie wyniku mocarstwo nie widziało od ponad 40 lat! Inflacja z lipca 2022 jest niższa niż w maju (8,6%), jednak wtedy było to spore zaskoczenie dla amerykańskich władz, ponieważ spodziewano się znacznego jej wyhamowania, a nawet spadków. W kwietniu 2022 niektórzy ekonomiści byli pewni, że jej szczyt Stany Zjednoczone mają już za sobą. 

Chociaż sytuacja nie jest tak trudna jak w Polsce, to znowu nastąpił tam wzrost cen towarów oraz usług konsumpcyjnych. Amerykanie odczuwają szczególnie dotkliwie wzrost czynszów za wynajem i cen żywości, więcej płacą także za energię oraz benzynę. Wzrasta też koszt podróży (bilety lotnicze) oraz wypoczynku. Nie ma dziedziny życia, w której nie byłoby widać inflacji. 

Tak Stany Zjednoczone kontrolują inflację

Majowy wzrost inflacji w ujęciu rocznym wymagał drastycznej reakcji. FED, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych (odpowiednik polskiego NBP), zdecydował w czerwcu o podniesieniu stóp procentowych. Podwyżka wyniosła 75 punktów bazowych – tak wysokiej nie było od 1994 roku. Jest to już druga taka podwyżka w tym roku. Pierwsza miała miejsce w marcu i wyniosła 50 punktów bazowych. 

Kliknij!
Inflacja w Niemczech – lipiec 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

Historyczne wskaźniki inflacji w USA

Wysokość inflacji w USA (lipiec 2022) jest wysoka, jednak analitycy zakładają, że jej szczyt przypadał w czerwcu. Takiej sytuacji nie było tam od grudnia 1981 roku. Wtedy była spowodowana kryzysem energetycznym, który wywołała rewolucja islamska w Iranie (1979 rok).

Inflacja w Stanach Zjednoczonych sukcesywnie rośnie od ponad roku. Pierwszy duży skok zauważono w marcu 2021 – 2,6%, kiedy w lutym wynosiła jeszcze 1,7%. Jednak od kwietnia 2021, kiedy odnotowano wysokość inflacji na poziomie 4,2%, następują szybkie i systematyczne wzrosty. Jedyny spadek miał miejsce w kwietniu 2022, jednak maj i czerwiec przyniosły duże skoki inflacji. Lipiec 2022 pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Inflacja w USA (lipiec 2022) wynosi 8,5% i jest niższa niż przed miesiącem (9.1%). Czy tendencja spadkowa utrzyma się, dowiemy się z raportu podsumowującego sierpień 2022. Jego publikacja została zapowiedziana dopiero na połowę września.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Inflacja

Inflacja w Turcji – lipiec 2022. Kolejny wzrost cen w raju turystycznym!

3 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) Inflacja w Turcji – lipiec 2022 przyniósł kolejne niechlubne rekordy. Jej poziom nie był tak wysoki od 1998…
Inflacja

Inflacja w Polsce 2022 – na jakim jest poziomie? Co wpływa na wysokość inflacji? Jak jej przeciwdziałać?

4 minut(y) czytania
Ocena Narodowy Bank Polski dokłada wszelkich starań, aby zahamować szalejącą inflację w Polsce. Chcesz wiedzieć, co wpływa na wysokie ceny towarów i…
Inflacja

Inflacja w Niemczech – lipiec 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

4 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) W czerwcu wskaźnik CPI dawał powody do optymizmu – 7,6% po 7,9% w maju miał świadczyć o tym,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.