Inflacja

Inflacja w USA – luty 2023. Inflacja utrzymuje tendencję spadkową

Jak wysoka jest inflacja w USA? Luty 2023 przyniósł dobre informacje, chociaż ekonomiści prognozowali większe spadki. Co to oznacza dla sytuacji na światowych rynkach?

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że inflacja to globalny problem. Choć tamtejszy rynek jest w lepszej kondycji niż polski, poziom inflacji w USA nie był tak wysoki od ponad 40 lat. Doprowadziło to między innymi do sporych podwyżek stóp procentowych, na co nie zdecydowano się od początku lat 90. XX wieku. Nic dziwnego, że cały świat obserwuje, jak wygląda inflacja w USA – luty 2023 to kolejny miesiąc, który przyniósł pozytywne informacje zza oceanu. Jednak mimo że utrzymuje ona tendencję spadkową, to ale nadal jest dosyć wysoka, o czym przypominają analitycy.

Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

inflacja w USA – październik 2022 - Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

Tego, czym jest inflacja, każdy doświadczył na własnej skórze. To ogólny i powszechny wzrost cen we wszystkich gałęziach gospodarki, który skutkuje spadkiem wartości pieniądza. Mówiąc najprościej, z miesiąca na miesiąc za tę samą kwotę można kupić coraz mniej produktów oraz usług. 

Okazuje się, że takie problemy nie omijają jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Wszyscy obserwują, jak wygląda inflacja w USA – luty 2023 jest tu kluczowym miesiącem. Dane, które udostępniło amerykańskie BLS, wskazują, że zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym zachowała się tendencja spadkowa.

Niezależnie od kraju wysoki poziom inflacji wywołuje wiele negatywnych skutków, które mają wpływ na wszystkie dziedziny życia. To nie tylko mniej produktów, na jakie można sobie pozwolić podczas zakupów. Mniejsza wartość nabywcza pieniądza powoduje topnienie oszczędności. 

Spada ogólna stopa życiowa społeczeństwa – ludzi nie stać nie tylko na rozrywkę czy tzw. dobra luksusowe, ale o wiele trudniej jest wziąć na przykład kredyt hipoteczny. Do tego dochodzą trudności z prowadzeniem własnego biznesu czy mniejsza liczba nowych inwestycji.

Co powoduje inflację w Stanach Zjednoczonych?

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nie funkcjonuje niezależnie, więc to, co dzieje się obecnie na świecie, ma wpływ również na nią. Co dokładnie napędza inflację w USA? Jednym z powodów inflacji jest załamanie globalnego rynku surowców energetycznych i duży wzrost cen energii. Powodem były sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za jej agresję w Ukrainie, skutkiem czego ceny na giełdach w Europie poszybowały w górę.

Niepokój budzi również sytuacja, która miała miejsce w drugim tygodniu marca. Wydarzenie, jakim był upadek Sillicon Valley Bank wzbudził słuszne obawy co do kondycji gospodarki tego mocarstwa. Oczywiście nie ma to wpływu na wskaźnik lutowej inflacji, jednak powoduje, że z niepokojem patrzymy na to, co wydarzy się w marcu.

Inflacja w USA – luty 2023

inflacja w USA – październik 2022

Jeśli chodzi o inflację w USA, luty 2023 przyniósł pozytywne wieści – wynosi ona obecnie 6% w ujęciu rocznym. Mamy więc kolejny miesiąc, kiedy wskaźnik CPI spada, ponieważ w styczniu te wartości były nieco wyższe. Plasowały się na poziomie 6,4%. Tym samym utrzymała się tendencja z 2022 roku, kiedy w grudniu wynosił 6,5%, w listopadzie 7,1%, w październiku 7,7%, we wrześniu 8,2%, w sierpniu 8,3%, a w lipcu 8,5%. Takiego wyniku mocarstwo nie widziało od ponad 40 lat! 

Inflacja z lipca 2022 była niższa niż w maju (8,6%), jednak wtedy było to spore zaskoczenie dla amerykańskich władz, ponieważ spodziewano się znacznego jej wyhamowania, a nawet spadków. W kwietniu 2022 niektórzy ekonomiści byli pewni, że jej szczyt Stany Zjednoczone mają już za sobą.

Mimo tego, że inflacja w USA wykazuje tendencję spadkową, regres nie jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Chociaż sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie jest tak trudna, jak w Polsce, to ceny towarów oraz usług konsumpcyjnych nadal są wysokie i nic nie wskazuje na ich spadek w najbliższym czasie. 

Tak Stany Zjednoczone kontrolują inflację

Obecne dane dotyczące inflacji w lutym 2023 skłaniają analityków do obserwowania ruchów Fed. Amerykański bank centralny regularnie wprowadza podwyżki stóp procentowych. Ich cykl rozpoczął się w marcu 2022, kiedy koszt pieniądza wzrósł o 25 punktów bazowych. Kolejne miały miejsce w kwietniu, czerwcu, lipcu oraz listopadzie. Grudniowa przyniosła wzrost o kolejnych 50 pb, co w konsekwencji ustaliło stopy procentowe w przedziale pomiędzy 4,5 a 4,75%

To jednak nie koniec, ponieważ analitycy sygnalizują, że w ciągu najbliższych miesięcy należy spodziewać się kolejnych podwyżek!

Historyczne wskaźniki inflacji w USA

Inflacja w USA – październik 2022 - Historyczne wskaźniki inflacji w USA

Wysokość inflacji w USA (luty 2023) wynosi 6%, co oznacza, że sukcesywnie maleje. Analitycy zakładają, że jej szczyt przypadał w czerwcu. Takiej sytuacji nie było tam od grudnia 1981 roku. Wtedy była spowodowana kryzysem energetycznym, który wywołała rewolucja islamska w Iranie (1979 rok).

Inflacja w Stanach Zjednoczonych stanowiła realny problem supermocarstwa. Mimo że jej wartości nie były tak wysokie, jak w Polsce. Od kilku miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową, co optymistycznie nastraja na przyszłość władze tego kraju.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: