Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że inflacja to globalny problem. Choć tamtejszy rynek jest w lepszej kondycji niż polski, poziom inflacji w USA nie był tak wysoki od ponad 40 lat. Doprowadziło to między innymi do sporych podwyżek stóp procentowych, na co nie zdecydowano się od początku lat 90. XX wieku. Nic dziwnego, że cały świat obserwuje, jak wygląda inflacja w USA – kwiecień 2023 to kolejny miesiąc, który przyniósł pozytywne informacje zza oceanu. Jej wysokość jest taka, jak przewidywali to tamtejsi eksperci.

Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

mężczyzna trzyma dolary amerykańskie, które mają teraz inflację

Tego, czym jest inflacja, każdy doświadczył na własnej skórze. To ogólny i powszechny wzrost cen we wszystkich gałęziach gospodarki, który skutkuje spadkiem wartości pieniądza. Mówiąc najprościej, z miesiąca na miesiąc za tę samą kwotę można kupić coraz mniej produktów oraz usług. 

Okazuje się, że takie problemy nie omijają jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Wszyscy obserwują, jak wygląda inflacja w USA – kwiecień 2023 jest tu kluczowym miesiącem. Dane, które udostępniło amerykańskie BLS, wskazują, że zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek. Jednak w Stanach nikt nie uważa tego za duży sukces, eksperci dążą do jeszcze większego obniżenia tego wskaźnika.

Niezależnie od kraju wysoki poziom inflacji wywołuje wiele negatywnych skutków, które mają wpływ na wszystkie dziedziny życia. To nie tylko mniej produktów, na jakie można sobie pozwolić podczas zakupów. Mniejsza wartość nabywcza pieniądza powoduje topnienie oszczędności. 

Spada ogólna stopa życiowa społeczeństwa – ludzi nie stać nie tylko na rozrywkę czy tzw. dobra luksusowe, ale o wiele trudniej jest wziąć na przykład kredyt hipoteczny. Do tego dochodzą trudności z prowadzeniem własnego biznesu czy mniejsza liczba nowych inwestycji.

Co powoduje inflację w Stanach Zjednoczonych?

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nie funkcjonuje niezależnie, więc to, co dzieje się obecnie na świecie, ma wpływ również na nią. Co dokładnie napędza inflację w USA? Jednym z powodów inflacji jest załamanie globalnego rynku surowców energetycznych i duży wzrost cen energii. Powodem były sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za jej agresję w Ukrainie, skutkiem czego ceny na giełdach w Europie poszybowały w górę.

Niepokój budzi również sytuacja, która miała miejsce w drugim tygodniu marca. Wydarzenie, jakim był upadek Silicon Valley Bank wzbudził słuszne obawy co do kondycji gospodarki tego mocarstwa. Okazuje się, że sytuacja nie wymknęła się spod kontroli, a sama wysokość inflacji dla nikogo nie była dużym zaskoczeniem.

Inflacja w USA – kwiecień 2023

flaga stanów zjednoczonych państwa z inflacją

Jeśli chodzi o inflację w USA, kwiecień 2023 przyniósł pozytywne wieści – wynosi ona obecnie 4,9% w ujęciu rocznym. Mamy więc kolejny miesiąc, kiedy wskaźnik CPI spada, ponieważ w styczniu, lutym oraz marcu te wartości były nieco wyższe. Plasowały się na poziomie 6,4%, 6% oraz 5%. To wartości inflacji w ujęciu rocznym, kiedy spojrzymy na miesięczne, okaże się, że ceny towarów oraz usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%.

Tym samym utrzymała się tendencja z 2022 roku, kiedy w grudniu wynosił 6,5%, w listopadzie 7,1%, w październiku 7,7%, we wrześniu 8,2%, w sierpniu 8,3%, a w lipcu 8,5%. Takiego wyniku mocarstwo nie widziało od ponad 40 lat! Inflacja z lipca 2022 była niższa niż w maju (8,6%), jednak wtedy było to spore zaskoczenie dla amerykańskich władz, ponieważ spodziewano się znacznego jej wyhamowania, a nawet spadków. W kwietniu 2022 niektórzy ekonomiści byli pewni, że jej szczyt Stany Zjednoczone mają już za sobą.

Tak Stany Zjednoczone kontrolują inflację

Obecne dane dotyczące inflacji w kwietniu 2023 skłaniają analityków do obserwowania ruchów Fed. Amerykański bank centralny regularnie wprowadza podwyżki stóp procentowych. Ich cykl rozpoczął się w marcu 2022, kiedy koszt pieniądza wzrósł o 25 punktów bazowych. Kolejne miały miejsce w kwietniu, czerwcu, lipcu oraz listopadzie. Grudniowa przyniosła wzrost o kolejnych 50 pb, co w konsekwencji ustaliło stopy procentowe w przedziale pomiędzy 4,5 a 4,75%

Maj 2023 to kolejny miesiąc, kiedy stopy procentowe powędrowały w górę. Zwiększono je o 25 punktów bazowych, więc ich obecny przedział plasuje się na poziomie 5-5,25%. Jak zaznaczają specjaliści, jest to najwyższy poziom od 16 lat. Co jednak ważne, w komunikacie Fed została pominięta zwyczajowa już fraza o kolejnych podwyżkach, jakie mogą nastąpić w przyszłości. 

Być może będzie to ostatni taki ruch Fed, ponieważ wszystko wskazuje, że inflacja w Stanach Zjednoczonych zwolniła na dobre. Kwestią otwartą pozostaje, jak długo stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym wysokim poziomie. Jedno jest pewne – cel to obniżenie inflacji do 2%.

Historyczne wskaźniki inflacji w USA

miasto w usa, które ma inflację

Wysokość inflacji w USA (kwiecień 2023) wynosi 4,9%, co oznacza, że sukcesywnie maleje. Analitycy zakładają, że jej szczyt przypadał w czerwcu. Takiej sytuacji nie było tam od grudnia 1981 roku. Wtedy była spowodowana kryzysem energetycznym, który wywołała rewolucja islamska w Iranie (1979 rok).

Inflacja w Stanach Zjednoczonych stanowiła realny problem supermocarstwa. Mimo że jej wartości nie były tak wysokie, jak w Polsce. Od kilku miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową, co optymistycznie nastraja na przyszłość władze tego kraju.

Archiwum: maj 2023
inflacja w usa czerwiec 2022