Inflacja

Inflacja w USA – październik 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła!


Ocena

Jak wysoka jest inflacja w USA? Październik 2022 przyniósł dosyć dobre informacje. Mimo że w skali miesiąca indeks cen konsumpcyjnych ponownie wzrósł, to dane są dużo lepsze niż oczekiwali tego analitycy. Odnotowano bowiem spadki w ujęciu rocznym!

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że inflacja to globalny problem. Choć tamtejszy rynek jest w lepszej kondycji niż polski, poziom inflacji w USA nie był tak wysoki od ponad 40 lat. Doprowadziło to między innymi do sporych podwyżek stóp procentowych, na co nie zdecydowano się od początku lat 90. XX wieku. Nic dziwnego, że cały świat obserwuje, jak wygląda inflacja w USA – październik 2022 to kolejny miesiąc, w którym inflacja maleje. W dodatku szybciej niż zakładano! Czy jest to oznaka poprawy sytuacji tego mocarstwa?

Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

inflacja w USA – październik 2022 - Inflacja – czym jest i jak wpływa na gospodarkę?

Tego, czym jest inflacja, każdy doświadczył na własnej skórze. To ogólny i powszechny wzrost cen we wszystkich gałęziach gospodarki, który skutkuje spadkiem wartości pieniądza. Mówiąc najprościej, z miesiąca na miesiąc za tę samą kwotę można kupić coraz mniej produktów oraz usług. Okazuje się, że takie problemy nie omijają jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Wszyscy obserwują, jak wygląda inflacja w USA – październik 2022 jest tu kluczowym miesiącem.

Niezależnie od kraju wysoki poziom inflacji wywołuje wiele negatywnych skutków, które mają wpływ na wszystkie dziedziny życia. To nie tylko mniej produktów, na jakie można sobie pozwolić podczas zakupów. Mniejsza wartość nabywcza pieniądza powoduje topnienie oszczędności. Spada ogólna stopa życiowa społeczeństwa – ludzi nie stać nie tylko na rozrywkę czy tzw. dobra luksusowe, ale o wiele trudniej jest wziąć na przykład kredyt hipoteczny. Do tego dochodzą trudności z prowadzeniem własnego biznesu czy mniejsza liczba nowych inwestycji.

Co powoduje inflację w Stanach Zjednoczonych?

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nie funkcjonuje niezależnie, więc to, co dzieje się obecnie na świecie, ma wpływ również na nią. Co dokładnie napędza inflację w USA? Październik 2022 oraz poprzednie miesiące pokazały, na czym polega problem.

Jednym z powodów inflacji jest załamanie globalnego rynku surowców energetycznych i duży wzrost cen energii. Powodem były sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za jej agresję w Ukrainie, skutkiem czego ceny na giełdach w Europie poszybowały w górę. Wojna w Ukrainie wpłynęła także na ceny żywności – kraj należał bowiem do głównych światowych eksporterów zboża. Również rosyjskie płody rolne były eksportowane na cały świat. Jeżeli dodamy do tego suszę w krajach Ameryki Południowej, widzimy już, co wpłynęło na rekordową inflację w Stanach Zjednoczonych.

Inflacja w USA – październik 2022

inflacja w USA – październik 2022

Inflacja w USA (październik 2022) zmalała i wynosi obecnie 7,7%! Mamy więc kolejny miesiąc, kiedy wskaźnik CPI spada. We wrześniu wynosił  8,2%, w sierpniu 8,3%, a w lipcu 8,5%. Takiego wyniku mocarstwo nie widziało od ponad 40 lat! Inflacja z lipca 2022 była niższa niż w maju (8,6%), jednak wtedy było to spore zaskoczenie dla amerykańskich władz, ponieważ spodziewano się znacznego jej wyhamowania, a nawet spadków. W kwietniu 2022 niektórzy ekonomiści byli pewni, że jej szczyt Stany Zjednoczone mają już za sobą.

Ekonomiści są pozytywnie zaskoczeni, ponieważ przewidywali, że inflacja w październiku zatrzyma się na poziomie 8%. Chociaż sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie jest tak trudna, jak w Polsce, to znowu nastąpił tam wzrost cen towarów oraz usług konsumpcyjnych. Amerykanie odczuwają szczególnie dotkliwie wzrost czynszów za wynajem i cen żywości, więcej płacą także za energię oraz benzynę. Wzrasta też koszt podróży (bilety lotnicze) oraz wypoczynku. Nie ma dziedziny życia, w której nie byłoby widać inflacji. 

Tak Stany Zjednoczone kontrolują inflację

Majowy wzrost inflacji w ujęciu rocznym wymagał drastycznej reakcji. FED, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych (odpowiednik polskiego NBP), zdecydował w czerwcu o podniesieniu stóp procentowych. Podwyżka wyniosła 75 punktów bazowych – tak wysokiej nie było od 1994 roku. Jest to już druga taka podwyżka w tym roku. Pierwsza miała miejsce w marcu i wyniosła 50 punktów bazowych. 

Historyczne wskaźniki inflacji w USA

Inflacja w USA – październik 2022 - Historyczne wskaźniki inflacji w USA

Wysokość inflacji w USA (październik 2022) jest wysoka, jednak analitycy zakładają, że jej szczyt przypadał w czerwcu. Takiej sytuacji nie było tam od grudnia 1981 roku. Wtedy była spowodowana kryzysem energetycznym, który wywołała rewolucja islamska w Iranie (1979 rok).

Inflacja w Stanach Zjednoczonych sukcesywnie rośnie od ponad roku. Pierwszy duży skok zauważono w marcu 2021 – 2,6%, kiedy w lutym wynosiła jeszcze 1,7%. Jednak od kwietnia 2021, kiedy odnotowano wysokość inflacji na poziomie 4,2%, następują szybkie i systematyczne wzrosty. Jedyny spadek miał miejsce w kwietniu 2022, jednak maj i czerwiec przyniosły duże skoki.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Nasze propozycje
Inflacja

Inflacja w Turcji – listopad 2022. Niewielki spadek inflacji CPI

Inflacja

Inflacja w Niemczech – listopad 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

Inflacja

Inflacja w Polsce – listopad 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *