Inflacja w Polsce to wciąż bardzo głośny temat. Jednak nie tylko Polacy mierzą się z tym wyzwaniem. Inflacja w Czechach przez wiele miesięcy przewyższała oczekiwania ekspertów. W ostatnim czasie jej wskaźnik dla naszych południowych sąsiadów to prawdziwa sinusoida. Jeśli chodzi o Inflację w Czechach, marzec 2023 przyniósł większy spadek. Jak wygląda obecnie sytuacja u naszych sąsiadów? Co działo się w kwietniu?

Rosnąca inflacja w Czechach w 2022 roku

W ciągu ostatnich miesięcy inflacja w Czechach wciąż rosła. Ekonomiści przepowiadali wzrosty, ale ich tempo było dla nich zaskakujące. W marcu 2022 roku inflacja wynosiła 12,7% i przewidywano jej wzrost jedynie do poziomu 13,2%, jednak już w kwietniu wyniosła 14,2%.

Ceny w Czechach rosną najszybciej od 1993 roku. Początkowo Czeski Bank prognozował, że szczyt inflacji będzie wynosił 15%, ale już w maju osiągnęła ona poziom 16%. W sierpniu zaczęła wyhamowywać, co zdawało się sugerować, że Czesi mają ten problem za sobą. Wrzesień przyniósł dosyć mocny wzrost, a październik kolejny spadek.

Optymizm nie trwał jednak długo, bo w listopadzie nastąpił wzrost inflacji w Czechach. Z informacji przekazanych przez CNB, dotyczących poziomu inflacji w grudniu 2022, wynikało, że doszło do lekkiego spadku tego wskaźnika. W stosunku do listopada inflacja spadła o 0,4%.

Ile obecnie wynosi inflacja w Czechach?

W czerwcu 2022 inflacja w Czechach wynosiła 17,2%, był to wzrost o 1,2% w porównaniu do maja. Odczyt za lipiec wyniósł 17,5%, co oznaczało, że to już 14. miesiąc z rzędu, w którym odczyt inflacji w Czechach wzrósł. Jeszcze rok wcześniej inflacja wynosiła zaledwie 2,8%. 

Chociaż wydawało się, że 17,5% to bardzo wysoki wynik, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła zaledwie o 0,3 p. proc. Początkowo analitycy twierdzili, że inflacja w lipcu wyniesie 17,6%. Sądzono też, że wskaźnik w Czechach we wrześniu osiągnie swój szczyt, jednak okazało się, że w sierpniu wyniósł on 17,5%. Był to pierwszy miesiąc w 2022 roku, w którym inflacja się zmniejszyła.

Sądzono, że inflacja zacznie od tego momentu powoli spadać, ale we wrześniu wyniosła rekordowe 18%, co było najwyższym wynikiem od grudnia 1993 roku. Październik przyniósł optymistyczne wieści – inflacja spadła do 15,1%. Listopad 2022 to jednak kolejny wzrost. Z danych opublikowanych na początku grudnia wynikało, że inflacja w Czechach wyniosła w listopadzie 16,2%. 

Wzrost cen w grudniu był jednak niższy, niż spodziewali się analitycy, efektem tego był spadek inflacji za grudzień do poziomu 15,8%. Niestety początek roku 2023 przyniósł kolejny wzrost do 17,5%. To wynik nieco wyższy niż zakładali analitycy. Według ich prognoz inflacja w styczniu miała dojść do 17,3%.

Wzrost wskaźnika inflacji spowodowany był zmianami dotyczącymi wprowadzonej przez czeski rząd tarczy inflacyjnej – władze przestały dopłacać do rachunków obywateli. Tarcza obowiązywała w okresie październik-grudzień. Na początku roku Czesi musieli zmierzyć się ze wzrostem cen energii prawie o 140% w stosunku do grudnia. Styczeń był również miesiącem podwyżek cen za wodę i ścieki. Podrożała również żywność. W lutym wskaźnik inflacji delikatnie spadł (16,7%). 

Marzec przyniósł kolejny spadek, niemal zgodny z prognozami Banku Centralnego – inflacja zwolniła do 15%. W kwietniu inflacja zaskoczyła nawet analityków, ponieważ wyhamowała gwałtownie osiągając wartość 12,7%! Niespodzianka jest spora, ponieważ prognozowano  co najwyżej spadek do wysokości 13,3%.

Rosnące ceny w Czechach 

W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły jedynie o 0,1% wobec lutego. Czesi płacili mniej za wiele produktów spożywczych, czy choćby za paliwo. Większość produktów żywnościowych pozostała jednak droższa o kilkadziesiąt procent niż rok temu. W kwietniu nastąpił dalszy spadek cen żywności – o 5% potaniały warzywa, o 12% jaja i mleko. Co ciekawe, odnotowano spadek cen alkoholi mocnych (o 3% w stosunku do cen z marca) oraz wycieczek (5,9%). 

Również ceny paliwa poszły w dół – to 16,7% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czesi wciąż jednak muszą sporo płacić za energię elektryczną i gaz, czy usługi (restauracje, hotele). W tych sektorach utrzymuje się roczna dynamika wzrostu cen

Czy inflacja będzie jeszcze zwalniać w dalszych miesiącach? Wydaje się, że nasi południowi sąsiedzi szczyt inflacji mają już za sobą. Jak będzie, czas pokaże.

Archiwum: maj 2023
inflacja w czechach czerwiec 2022