Inflacja

Inflacja w Czechach – lipiec 2022

2 minut(y) czytania
1/5 - (3 votes)

Inflacja jest problemem nie tylko Polaków, z największym od wielu lat jej poziomem zmagają się Czechy. Lipiec 2022 przyniesie kolejny wzrost inflacji, wyższe będą więc także ceny. Zobacz, ile obecnie wynosi inflacja w Czechach!

W ostatnim czasie bardzo głośnym tematem jest rosnąca inflacja w Polsce. Jak się okazuje, nie tylko Polacy zmagają się z tym problemem. Inflacja u naszych południowych sąsiadów wciąż rośnie. Znacznie przewyższyła ona przewidywania ekspertów. Wzrosty cen żywności oraz użytkowania mieszkań mają największy wpływ na rosnącą inflację w Czechach. Lipiec 2022 przyniósł kolejny wzrost cen. Ile obecnie wynosi inflacja w Czechach? Przeczytaj nasz artykuł!

Wciąż rośnie inflacja w Czechach – lipiec 2022

Inflacja w Czechach zaskoczyła ekonomistów. Przewidywali oni wzrosty, ale nie spodziewali się aż takiego poziomu. Jeszcze w marcu 2022 roku, gdy inflacja była na poziomie 12,7%, przewidywano wzrost do poziomu 13,2%. Ostateczna inflacja w kwietniu wyniosła jednak 14,2%, a więc znacznie przebiła prognozy ekonomistów. Inflacja w maju 2022 roku wzrosła aż do 16%. Ceny w Czechach rosną więc najszybciej od 1993 roku, w ciągu jednego miesiąca inflacja wzrosła aż o 1,8%. Czeski Bank prognozował wcześniej, że szczyt inflacji wyniesie 15%.

Ile obecnie wynosi inflacja w Czechach?

Urząd statystyczny w Czechach określił, że inflacja za czerwiec przyspieszyła z 16% do 17,2%. To już trzynasty miesiąc z rzędu, kiedy odczyt inflacji wzrasta. Jeszcze dokładnie rok temu inflacja wynosiła 2,8% w Czechach. Lipiec 2022 prawdopodobnie przyniesie kolejny wzrost inflacji oraz cen. Eksperci twierdzą, że przyczyną wzrostu inflacji są ceny żywności, które wzrosły o 18% w porównaniu do zeszłego roku.

Kliknij!
Inflacja w USA – lipiec 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest niższa niż w czerwcu

W Czachach coraz większe ceny 

Szybująca inflacja zmusiła w maju Czeski Bank Centralny do podwyżki stóp procentowych. Na początku maja stopy procentowe zostały podniesione o 0,75 pkt proc. do poziomu 5,75%. Od lipca stery CzNB przejął Alesz Michl. Jest on przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych. Jeszcze na początku maja mówił on, że zwiększona inflacja wynika ze zwiększających się cen energii, a więc zwiększanie stóp procentowych nie wpłynie na jej poziom. Zaznacza on jednak, że potencjalny wzrost stóp jest możliwy w przypadku poważnych do tego przesłanek. W 2021 roku w Czechach stopy procentowe podnoszona ośmiokrotnie.

Na ostatnim czerwcowym posiedzeniu starego składu rady CNB zdecydowano o kolejnym zwiększeniu stóp procentowych, co sprawiło, że Czesi mają najwyższy ich poziom w regionie. Referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 7% i jest najwyższa od 1999 roku.

Zmiany w Czeskim Banku Centralnym

Prezydent Zeman, czyli jedyna osoba w państwie, która może dokonywać zmian w Banku Centralnym, ogłosił, że nie przedłuży kadencji Jirzego Rusnoka stojącego dotychczas na czele banku. Jego miejsce zajął Aleš Michl. Miejsce w Radzie od 1 lipca stracili również wiceprezes CNB Tomasz Nidetzky, oraz Vojtech Bende. Należeli oni do „jastrzębi”, czyli zwolenników twardej polityki. Na stanowisko wiceprezesa powołana została Eva Zamarzilowa. Zmiany te związane są z przekonanie prezydenta, że sytuacja inflacyjna związana jest z czynnikami zewnętrznymi, a nie z błędami w polityce gospodarczej.

Nowa wiceprezes w swoim pierwszym wystąpieniu zaznaczyła, że Bank Centralny podejmie działania związane z jak najszybszym wyhamowaniem inflacji. Po tym wystąpieniu korona czeska zyskała  0,7% i był to jeden z największych wzrostów odnotowanych w ostatnim okresie.

Co dalej z inflacją w Czechach? Lipiec 2022 i dalsze perspektywy

Szczyt inflacji w Czechach jest już bardzo blisko. Ciężko jest jednak prognozować, jaki będzie wzrost tego wskaźnika w następnych miesiącach. Część ekonomistów twierdzi, że ostatnia podwyżka stóp procentowych była już ostatnią, ponieważ Czeski Bank oczekuje na recesję, która ma zacząć się w II połowie 2022 roku. Ewentualne podwyżki stóp procentowych mogą się pojawić, ale będą niewielkie.

Kliknij!
Inflacja w Niemczech – lipiec 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Inflacja

Inflacja w USA – lipiec 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest niższa niż w czerwcu

3 minut(y) czytania
Ocena Jak wysoka jest inflacja w USA? Lipiec 2022 przyniósł optymistyczne informacje o wyhamowaniu inflacji. Mimo że sytuacja w Stanach Zjednoczonych wydaje…
Inflacja

Inflacja w Turcji – lipiec 2022. Kolejny wzrost cen w raju turystycznym!

3 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) Inflacja w Turcji – lipiec 2022 przyniósł kolejne niechlubne rekordy. Jej poziom nie był tak wysoki od 1998…
Inflacja

Inflacja w Polsce 2022 – na jakim jest poziomie? Co wpływa na wysokość inflacji? Jak jej przeciwdziałać?

4 minut(y) czytania
Ocena Narodowy Bank Polski dokłada wszelkich starań, aby zahamować szalejącą inflację w Polsce. Chcesz wiedzieć, co wpływa na wysokie ceny towarów i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.