Inflacja

Inflacja w Czechach – październik 2022


4.4/5 - (24 votes)

Z rosnącą inflacją mierzą się nie tylko Polacy. Dotyka ona także i inne kraje europejskie. Czesi zmagają się z największą inflacją od lat. Październik 2022 przyniósł kolejny zwrot, mimo że w poprzednim miesiącu wskaźnik wyhamował. Inflacja w Czechach – październik 2022, ile wynosi?

Wzrost inflacji w Polsce to wciąż bardzo głośny temat. Jednak nie tylko Polacy mierzą się z tym problemem. Inflacja w Czechach w ostatnich miesiącach przewyższała oczekiwania ekspertów. Trend wzrostowy zaczął wyhamowywać w sierpniu, ale okazuje się, że inflacja znowu wzrosła we wrześniu. Inflacja w Czechach – październik 2022, dowiedz się więcej!

Rosnąca inflacja w Czechach w 2022 roku

W ciągu ostatnich kilku miesięcy inflacja w Czechach wciąż rosła.  Ekonomiści przepowiadali wzrosty, ale ich tempo było dla nich zaskakujące. W marcu 2022 roku inflacja wynosiła 12,7% i przewidywano jej wzrost jedynie do poziomu 13,2%, ostateczna  inflacja w kwietniu wyniosła jednak 14,2%. Ceny w Czechach rosną najszybciej od 1993 roku. Początkowo Czeski Bank prognozował, że szczyt inflacji będzie wynosił 15%, ale już w maju osiągnęła ona poziom 16%. W sierpniu inflacja zaczęła wyhamowywać, co zdawało się sugerować, że Czesi mają ten problem za sobą. Wrzesień przyniósł jednak kolejny wzrost.

Ile obecnie wynosi inflacja w Czechach?

W czerwcu inflacja w Czechach wynosiła 17,2%, był to wzrost o 1,2% w porównaniu do maja. Odczyt za lipiec wyniósł 17,5%, oznacza to, że to już 14. miesiąc z rzędu, w którym odczyt inflacji w Czechach wzrasta. Jeszcze rok wcześniej inflacja wynosiła zaledwie 2,8%. Chociaż wydaje się, że 17,5% to bardzo duży wynik, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła zaledwie o  0,3 p. proc. Jest to najmniejszy wzrost od listopada 2022 roku. Początkowo analitycy twierdzili, że inflacja w lipcu wyniesie 17,6%. Sądzono też, że wskaźnik w Czechach we wrześniu osiągnie swój szczyt, jednak okazało się, że w sierpniu wyniósł on 17,5%, był to pierwszy miesiąc w 2022 roku, w którym inflacja się zmniejszyła.

Z danych opublikowanych na początku października wynika jednak, że inflacja w Czechach znowu wzrosła. Tym razem wynik to 18%. Informację tę podał Czeski Urząd Statystyczny. Jest to najwyższy poziom inflacji od grudnia 1993 roku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są ceny mieszkań, na co główny wpływ mają koszt energii.

Obecne przewidywania analityków wskazują, że inflacja zbliża się do szczytu. W całym roku ma ona wynieść 16-17%. Nie przewiduje się jednak, że Narodowy Bank Czech zdecyduje się na kolejne podniesienie stóp procentowych z obecnych 7%.

Rosnące ceny w Czechach 

Przyspieszanie rocznej dynamiki inflacji w Czechach to w głównej mierze efekt wzrostu cen w kategoriach podstawowych. Szybująca inflacja zmusiła w maju Czeski Bank Centralny do podwyżki stóp procentowych. Na początku maja stopy procentowe zostały podniesione o 0,75 pkt proc. do poziomu 5,75%. Od lipca stery CzNB przejął Alesz Michl. Jest on przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych. Jeszcze na początku maja mówił on, że zwiększona inflacja wynika ze zwiększających się cen energii, a więc zwiększanie stóp procentowych nie wpłynie na jej poziom. Zaznacza on jednak, że potencjalny wzrost stóp jest możliwy w przypadku poważnych do tego przesłanek. W 2021 roku w Czechach stopy procentowe podnoszono ośmiokrotnie.

Na ostatnim czerwcowym posiedzeniu starego składu rady CNB zdecydowano o kolejnym zwiększeniu stóp procentowych, co sprawiło, że Czesi mają najwyższy ich poziom w regionie. Referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 7% i jest najwyższa od 1999 roku.

Zmiany w Czeskim Banku Centralnym

Prezydent Zeman, czyli jedyna osoba w państwie, która może dokonywać zmian w Banku Centralnym, ogłosił, że nie przedłuży kadencji Jirzego Rusnoka stojącego dotychczas na czele banku. Jego miejsce zajął Aleš Michl. Miejsce w Radzie od 1 lipca stracili również wiceprezes CNB Tomasz Nidetzky, oraz Vojtech Bende. Należeli oni do „jastrzębi”, czyli zwolenników twardej polityki. Na stanowisko wiceprezesa powołana została Eva Zamarzilowa. Zmiany te związane są z przekonanie prezydenta, że sytuacja inflacyjna związana jest z czynnikami zewnętrznymi, a nie z błędami w polityce gospodarczej.

Nowa wiceprezes w swoim pierwszym wystąpieniu zaznaczyła, że Bank Centralny podejmie działania związane z jak najszybszym wyhamowaniem inflacji. Po tym wystąpieniu korona czeska zyskała  0,7% i był to jeden z największych wzrostów odnotowanych w ostatnim okresie.

Dlaczego inflacja w Czechach zmalała w sierpniu i wzrosła we wrześniu?

Inflacja w Czechach w osiągnęła w sierpniu zaskakujący poziom 17,2%. Okazała się ona niższa, niż przepowiadały prognozy (17,7%). Dlaczego inflacja w Czechach zmalała? Główną przyczyną jest spadek cen paliw, co przełożyło się na najniższy poziom cen surowców od lutego. Warto zaznaczyć, że odchylenia wobec prognoz dotyczyły prawie każdej kategorii. 

Na początku października okazało się, że spadek inflacji był tylko chwilowy. Odczyt za wrzesień wskazuje już całkiem spory wzrost. Czechom we znaki dała się przede wszystkim cena gazu ziemnego. Ceny tego surowca poszybowały w górę. U naszych południowych sąsiadów problem z gazem można porównać do polskiego problemu z węglem.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
418 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Inflacja

Inflacja w Turcji – listopad 2022. Niewielki spadek inflacji CPI

Inflacja

Inflacja w Niemczech – listopad 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

Inflacja

Inflacja w Polsce – listopad 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *