Narodowy Bank Polski dokłada wszelkich starań, aby zahamować szalejącą inflację w Polsce. Chcesz wiedzieć, co wpływa na wysokie ceny towarów i niską wartość pieniądza? Sprawdź, ile wynosi inflacja w Polsce 2022!
W maju 2022 roku inflacja na terenie Polski wyniosła aż 13,9%. To wynik, który jest najwyższy od kilkudziesięciu lat. Praktycznie nikt nie spodziewał się tak sporych wzrostów poziomu inflacyjnego. Wpływ na taką kolej rzeczy miało wiele czynników, ale przede wszystkim ogólnoświatowa pandemia oraz wojna na Ukrainie. Inflacja w Polsce 2022 stale rośnie, a według przewidywań ekonomistów jej poziom wcale nie zacznie się zmniejszać. Według Głównego Urzędu Statystycznego to najwyższy wzrost inflacji od marca 1998 roku. Oznacza to, że wielu Polaków czekają naprawdę ciężkie czasy i stałe zaciskanie pasa jeśli chodzi o domowe budżety.
Inflacja w Polsce 2022 – jak rosła na przestrzeni miesięcy?
Chcesz wiedzieć, jak zmieniała się inflacja w Polsce 2022? Bank Centralny obecnie robi wszystko, aby poprawić wartość pieniądza. Rząd również stosuje liczne działania, które mają wspomagać Polaków w walce z inflacją. NBP nieco zaostrza politykę pieniężną poprzez podwyżki oprocentowania kredytów i nie tylko. Dzięki temu inflacja bazowa powinna ulec zmniejszeniu, ale na to wszystko potrzeba nieco czasu. Inflacja CPI zmieniała się na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo mocno. Obecnie szczyt inflacji wyniósł w maju 2022 roku 13,9%. Na czerwiec ekonomiści prognozują kolejne wzrosty, które stają się naprawdę sporym kłopotem dla rządzących w Polsce. Oto poziomy inflacji na przestrzeni ostatnich miesięcy w Polsce:
- styczeń – 9,4%;
- luty – 8,5%;
- marzec – 11%;
- kwiecień – 12,3%.
Jak widzisz, wysoka inflacja utrzymuje się już od dłuższego czasu, a przyczynia się do tego wiele okoliczności. Do najważniejszych należy m.in. popyt na określone towary, których ceny stale rosną. Wraz ze wzrostem inflacji powyżej poziomu 13,9% normą stają się stałe podwyżki cen za energię elektryczną, żywność, paliwa i inne towary. Dane GUS są jasne i wskazują, iż wskaźnik inflacji nie zacznie spadać wcześniej niż na przełomie 2023 roku.
Jak można przeciwdziałać inflacji?
Narodowy Bank Polski stosuje najróżniejsze rozwiązania pozwalające na skuteczne przeciwdziałania inflacji. Rada Polityki Pieniężnej już od wielu miesięcy podnosi stopy procentowe, co w dłuższym rozrachunku na pewno przełoży się na spadek wartości poziomu inflacji. GUS potwierdził stan inflacyjny na maj, natomiast dane za czerwiec zostaną dopiero udostępnione po wykonaniu dokładnych analiz i obliczeń. Metod zapobiegania inflacji jest wiele i zaliczamy do nich:
- zacieśnianie polityki pieniężnej, np. poprzez wzrost stóp procentowych;
- wprowadzanie programów rządowej pomocy Polakom;
- i wiele innych.
Przeciwdziałanie inflacji nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wzrost do poziomu 13,9 proc. sprawił, że nawet najśmielsze działania rządu i NBP nie spowodują nagłego spadku tego wskaźnika. Mocne osłabienie wartości polskiej waluty to cios dla milionów Polaków. Przekłada się to nie tylko na ciągły wzrost kosztów utrzymania, ale także problemy finansowe wielu gospodarstw domowych.
Inflacja w Polsce 2022 – na co wpływa jej wysoki poziom?
RPP mimo ciągłego podnoszenia stóp procentowych nie jest w stanie krótkoterminowo walczyć z rosnącą inflacją w kraju. Musisz wiedzieć, że na przestrzeni roku ceny wzrosły nawet o kilkanaście procent jeśli chodzi o żywność oraz o kilkaset w kwestii materiałów budowlanych. Następstwa wysokiego poziomu inflacji są różne, a większość z nich nie wpływa korzystnie na życie Polaków. Do głównych skutków wysokiej inflacji zaliczamy:
- nagły wzrost cen towarów i usług na rynku;
- obniżenie wartości pieniądza;
- wysokie koszty życia ze względu na podnoszenie cen za energię elektryczną, gaz i inne media;
- ciągłe naciski na pracodawców, aby zwiększyć wynagrodzenie;
- wyższe dochody nominalne;
- brak stabilności gospodarczej;
- ryzyko załamania się rynku krajowego, a nawet światowego.
Inflacja w Polsce 2022 na tak wysokim poziomie nie była już od 24 lat. Według ekonomistów wielu banków w Polsce stan jej wysokiego poziomu może potrwać nawet do 2024 roku. Niestety tak długi okres mógłby doprowadzić do pojawienia się tzw. pełnoprawnej stagflacji. Coraz słabszy wzrost gospodarczy (obecnie już na poziomie 0,7%) może być skutkiem całkowitego załamania rynkowej gospodarki.
Dlaczego inflacja w Polsce 2022 stale rośnie?
Inflacja w Polsce 2022 nie przestaje rosnąć z kilku prostych powodów. Początek wzrostu inflacji bazowej i podwyżek stóp procentowych pojawił się w tym samym czasie, co koronawirus na świecie. Pandemia i zacieśnianie obostrzeń spowodowało, że gospodarka wyhamowała i rozpoczął się proces podwyższania cen żywności i energii, a także innych surowców. Dobra i usługi są obecnie tak drogie, jak nigdy dotąd. Ogólnoświatowa pandemia to nie jedyny powód wzrostu inflacji. Wpłynęła także na to wojna na Ukrainie, a co za tym idzie ogromny napływ uchodźców do Polski. Oprócz powyższych na obecny stan rzeczy ma wpływ coraz większy popyt na określone usługi i towary, których ceny są po prostu windowane w górę.
Programy pomocy rządu a inflacja w kraju – jak to wpływa na jej poziom?
Popularne w dzisiejszych czasach są programy pomocy oferowane od rządu dla wszystkich mieszkańców Polski spełniających określone kryteria. Dopłaty do prądu, do mieszkań oraz innych aspektów życia są dobre dla najuboższych. Niestety w ogólnym rozrachunku wszelka pomoc finansowa ze strony rządu to ogromne ryzyko, iż rekordowa inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie przez jeszcze dłuższy czas. W odniesieniu do obecnej inflacji rząd powinien decydować się tylko na konieczną pomoc Polakom, aby zminimalizować koszty i spróbować realnie walczyć z inflacją.
Zdaniem analityków finansowych do 2023 r. na pewno nie zobaczysz nagłówków w gazetach głoszących, że inflacja spada. Specjaliści są zgodni i mówią wprost, że raczej będzie to niemożliwe, choć sytuacja na rynku jest mocno dynamiczna.
Inflacja w Polsce 2022 – podsumowanie
GUS podał już swoje wyliczenia poziomu inflacji i cen w maju. Na czerwcowe odczyty należy jeszcze poczekać, choć zdaniem ekspertów z zakresu ekonomii nie należy spodziewać się spadków. Koszt zakupu żywności i napojów, energii elektrycznej oraz paliw wciąż będzie wysoki i wiele wskazuje na to, że ten stan utrzyma się nawet przez najbliższe 2 lata. Podwyżki towarów i usług są ze sobą ściśle połączone. Im droższe będzie paliwo, tym droższy będzie transport. To wszystko prowadzi do stałego napędzania wzrostu cen, co ostatecznie wpływa na coraz większy poziom inflacji w kraju, a nawet w całej Unii Europejskiej.
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Inflacja w Europie 2022 – na co wpływa? Ile wynosi w Polsce i innych krajach?
- Inflacja w Niemczech – kwiecień 2023. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?
- Inflacja w Czechach – kwiecień 2023
- Inflacja w USA – kwiecień 2023. Inflacja zgodna z przewidywaniami