Inflacja

Inflacja w Turcji – luty 2023. Ceny nadal wysokie!

Mimo że inflacja w Turcji – luty 2023 – została utrzymana w tendencji spadkowej, nadal ma tendencję galopującą. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę wartości inflacji CPI, przekraczające 80% pod koniec 2022 roku, wydaje się niska. Jednak problemy gospodarcze kraju pozostają nierozwiązane.

Wysoka inflacja jest globalnym problemem i dotyczy nie tylko Polski. Zmagają się z nim również inne kraje, dla przykładu inflacja w Turcji – luty 2023 – mimo że spadła, nadal wykazuje ogromne wartości. Nadal jest jedną z większych, wśród państw zaliczanych do istotnych światowych gospodarek. Dlaczego w kraju nad Bosforem rozwinęła się do takich gigantycznych rozmiarów?

Co wpływa na wysokość inflacji w Turcji?

Obecnie słowo inflacja jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Chociaż wszyscy mamy z nią do czynienia, nie każdy wie, na czym polega. Ujmując najprościej, o inflacji możemy mówić wtedy, kiedy następuje wzrost cen i usług we wszystkich sektorach. Z dnia na dzień spada wartość nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę kupujemy mniej niż wcześniej.

Przyczyn galopującej inflacji w Turcji  jest kilka. Nie bez znaczenia jest tu trwająca od końca lutego 2022 wojna w Ukrainie. Załamał się bowiem łańcuch dostaw z żywności, nałożono również sankcje na towary z Rosji. Jednak Turcja mierzyła się z tym problemem przed jej wybuchem. Według analityków na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim polityka pieniężna prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który nie zgadza się na podniesienie stóp procentowych. Co więcej, wskutek jego nacisków Bank Centralny Republiki Tureckiej nawet je obniżał – tendencja światowa jest odwrotna! 

Obecnie koszt kredytu wynosi 8,5 procent. Prezydent kraju w lutym nakazał kolejne obniżki stóp procentowych (aż o 50 punktów bazowych), ponieważ według niego stanowi to skuteczny sposób walki z inflacją, tymczasem jeszcze bardziej ją napędza. W konsekwencji nastąpił spadek wartości liry (turecka waluta). Rok temu 1 TRY kosztowała 42 grosze, a obecnie zaledwie 23. Efektem jest galopująca inflacja w Turcji – luty 2023 przyniósł jednak kolejną obniżkę. Czy przeciętny Turek odczuje zmiany w swoim portfelu?

Inflacja w Turcji – luty 2023

TUIK, czyli turecki urząd statystyczny, ogłosił, jaka jest inflacja w Turcji – luty 2023 okazał się wyjątkowym miesiącem, ponieważ wskaźnik CPI rok do roku odnotował kolejne spadki. Jak dokładnie inflacja CPI w Turcji w minionych miesiącach? Sprawdźmy to:

  • w lipcu  inflacja wynosiła 79,60 procent;
  • w sierpniu 80,21 procent;
  • we wrześniu  83,45 procent;
  • w październiku 85,5 procent;
  • w listopadzie 84,39 procent;
  • w grudniu 64,27 procent;
  • w styczniu 2023 – 57,68 procent.

Inflacja w Turcji – luty 2023 – wynosi 55,18 procent. Eksperci zwracają jednak uwagę, że mimo ewidentnych spadków, jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach, problemy tureckiej gospodarki pozostają nierozwiązane. Kontrowersyjne cięcie stóp procentowych, słaba kondycja waluty – to nadal pozostało nierozwiązane. Spadki inflacji CPI są zatem wynikiem tzw. bazy statystycznej.

Oprócz tego wielu ekspertów uważa, że oficjalne dane o tureckiej inflacji mogą być zafałszowane. Opierają się przy tym na danych, które udostępnia niezależna firma ENA Grup. Według ich informacji w porównaniu do stycznia ceny dóbr konsumpcyjnych w lutym poszły w górę aż o 7,21 procent.

Do listopada 2022 inflacja w Turcji przekroczyła poziom z końca lat 90. XX wieku. Pobiła rekord z września 1998 roku, kiedy wynosiła 80,4 procent. Tureccy politycy składali to na karb sytuacji międzynarodowej. Kraj wiele potrzebnych surowców eksportował z Ukrainy i Rosji, stąd tak duży wzrost cen transportu oraz żywności. W połączeniu z polityką prezydenta Erdoğana trudno stawiać pomyślne prognozy dotyczące sytuacji w tym kraju.

Inflacja w Turcji a turystyka

Turcja to dla Polaków prawdziwy turystyczny raj i jeden z oczywistych kierunków na wakacje. Czy szalejąca inflacja miała wpływ na cenę wypoczynku w tym kraju? Według TUIK w 2022 roku dochody z turystyki wzrosły o ponad 190 procent, generując prawie 9 miliardów dolarów zysku. Wyższe przychody odnotowano również w trzecim kwartale roku. W porównaniu do 2021 zyski w tym sektorze wzrosły o 27 procent. Turyści zostawili w Turcji niemal 18 miliardów dolarów – 14 procent przychodów pochodziło od osób z zagranicy.

Jednak rok 2023 może odwrócić tę tendencję. W dniu 1 stycznia wszedł w życie tzw. podatek noclegowy, na który tamtejsza branża patrzyła dość sceptycznie. Do ceny noclegu należy doliczyć opłatę w wysokości 2% ceny wyjściowej bez VAT. Ustalono też nieliczne wyjątki, które są zwolnione z podatku noclegowego. Nie obejmują one jednak hoteli, pensjonatów, bungalowów czy innych obiektów noclegowych, wybieranych przez turystów. Czy jednak wpłynie to na odpływ zagranicznych gości? Jeśli tak się stanie, turecki podatek na pewno nie będzie główną przyczyną.

Polityczne decyzje doprowadziły do tego, że inflacja w Turcji – luty 2023 – mimo tak dużych spadków nadal bije światowe rekordy. Kluczowe znaczenia miała tu decyzja prezydenta Erdoğana z września 2021 roku. Zdecydował, że walkę z inflacją wygra, obniżając koszty pożyczek. Konsekwencją był spadek wartości krajowej waluty oraz ubożenie społeczeństwa. 

Obecnie Turcja znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej, chociaż oficjalne stanowisko rządu jest zupełnie inne. Kryzys pogłębiły jeszcze trzęsienia ziemi, które nawiedziły ten kraj w lutym. Międzynarodowi komentatorzy zaznaczają jednak, że to nie koniec kłopotów – nawet wobec możliwości zmiany władzy po tegorocznych wyborach prezydenckich.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: