Inflacja

Inflacja w Turcji – listopad 2022. Niewielki spadek inflacji CPI


5/5 - (1 vote)

Inflacja w Turcji – listopad 2022 – przyniósł pierwsze od kilku miesięcy spadki. Mimo to wartość inflacji CPI w ujęciu rocznym nadal jest horrendalna. Takiej sytuacji nad Bosforem nie było od 1998 roku.

Wysoka inflacja jest globalnym problemem i dotyczy nie tylko Polski. Zmagają się z nim również inne kraje, dla przykładu inflacja w Turcji – listopad 2022 – jest najwyższa od 24 lat. Dlaczego w kraju nad Bosforem rozwinęła się do takich gigantycznych rozmiarów?

Co wpływa na wysokość inflacji w Turcji?

Obecnie słowo inflacja jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Chociaż wszyscy mamy z nią do czynienia, nie każdy wie, na czym polega. Ujmując najprościej, o inflacji możemy mówić wtedy, kiedy następuje wzrost cen i usług we wszystkich sektorach. Z dnia na dzień spada wartość nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę kupujemy mniej niż wcześniej.

Przyczyn galopującej inflacji w Turcji  jest kilka. Nie bez znaczenia jest tu trwająca od końca lutego wojna w Ukrainie. Załamał się bowiem łańcuch dostaw z żywności, nałożono również sankcje na towary z Rosji. Jednak Turcja mierzyła się z tym problemem przed jej wybuchem. Według analityków na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim polityka pieniężna prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który nie zgadza się na podniesienie stóp procentowych. Co więcej, wskutek jego nacisków Bank Centralny Republiki Tureckiej znowu je obniżył! 

Obecnie koszt kredytu wynosi 10,5 procent. Prezydent kraju będzie rekomendował kolejne obniżki, ponieważ według niego stanowi to skuteczny sposób walki z inflacją, tymczasem jeszcze bardziej ją napędza. W konsekwencji nastąpił spadek wartości liry (turecka waluta). Rok temu 1 TRY kosztowała 42 grosze, a obecnie zaledwie 27. Efektem jest galopująca inflacja w Turcji – listopad 2022 przyniósł jednak niewielką obniżkę. Przeciętny Turek na razie nie odczuje jednak zmian w swoim portfelu.

Inflacja w Turcji – listopad 2022

TUIK, czyli turecki urząd statystyczny, ogłosił, jaka jest inflacja w Turcji – listopad 2022 po raz pierwszy nie przyniósł jej wzrostu. Co więcej, rezultat jest niższy, niż oczekiwali ekonomiści, dobrze wygląda również w porównaniu do października. Jak wyglądała inflacja CPI w Turcji w minionych miesiącach? Sprawdźmy to:

  • w lipcu inflacja wynosiła 79,60 procent;
  • w czerwcu 78,62 procent,
  • w sierpniu 80,21 procent;
  • we wrześniu 83,45 procent;
  • w październiku 85,5 procent.

Inflacja w Turcji – listopad 2022 – wynosi 84,39 procent (według prognoz ekonomistów miało to być 84,6 procent). Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że spadek nastąpił mimo obniżek stóp procentowych, które były wymuszane przez prezydenta Erdoğana. W listopadzie pojawiła się jednak informacja, że Turecki Bank Centralny zakończył już tę serię. 

Mimo niewielkiego spadku inflacji CPI Turcja nadal bije pod tym względem wszelkie rekordy. Czy można wierzyć oficjalnym statystykom? Według szacunków niezależnej od Ankary agencji ENAGrup rzeczywista inflacja w Turcji w listopadzie 2022 wyniosła 170,7 procent (w porównaniu do listopada 2021)! 

Inflacja w Turcji przekroczyła poziom z końca lat 90. XX wieku. Pobiła rekord z września 1998 roku, kiedy wynosiła 80,4 procent. Listopadowy wynik nie zaskakuje jednak ekspertów, który spodziewali się takich wzrostów. Na razie nic nie wskazuje na to, że może się to zmienić. Kraj wiele potrzebnych surowców eksportował z Ukrainy i Rosji, stąd tak duży wzrost cen transportu oraz żywności. W połączeniu z polityką prezydenta Erdoğana trudno stawiać pomyślne prognozy dotyczące sytuacji w tym kraju.

Inflacja w Turcji a turystyka

Turcja to dla Polaków prawdziwy turystyczny raj i jeden z oczywistych kierunków na wakacje. Czy szalejąca inflacja miała wpływ na cenę wypoczynku w tym kraju? Według Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata średni koszt wypoczynku all inclusive w sierpniu 2022 wzrósł o 92 zł. Ceny wycieczek zaczynają się od około 2500 zł za osobę. Wiele zależy od wybranego terminu oraz oczekiwanych udogodnień.

Jak informują eksperci, tamtejszy rynek turystyczny jeszcze nie odczuwa skutków inflacji, takich jak problemy z zaopatrzeniem. Według oficjalnych statystyk od kwietnia do czerwca 2022 turystyka była sektorem gospodarki, który w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim wykazał bardzo duże wzrosty. Według TUIK dochody z turystyki wzrosły o ponad 190 procent, generując prawie 9 miliardów dolarów zysku. Wyższe przychody odnotowano również w trzecim kwartale roku. W porównaniu do 2021 zyski w tym sektorze wzrosły o 27 procent. Turyści zostawili w Turcji niemal 18 miliardów dolarów – 14 procent przychodów pochodziło od osób z zagranicy.

Polityczne decyzje doprowadziły do tego, że inflacja w Turcji – listopad 2022 – mimo niewielkich spadków nadal bije światowe rekordy. Chociaż spadek inflacji CPI był nieco większy, niż zakładano, trudno się spodziewać, że wpłynie to na poprawę jakości życia nad Bosforem. Być może okaże się to jednak pierwszym zwiastunem jej wyhamowania. Odpowiedź na to pytanie przyniosą kolejne miesiące.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news