Inflacja

Inflacja w Turcji – lipiec 2022. Kolejny wzrost cen w raju turystycznym!

3 minut(y) czytania
5/5 - (1 vote)

Inflacja w Turcji – lipiec 2022 przyniósł kolejne niechlubne rekordy. Jej poziom nie był tak wysoki od 1998 roku! Rosną ceny żywności i transportu, a przeciętny Turek musi coraz głębiej sięgać do kieszeni.

Wysoka inflacja jest globalnym problemem i dotyczy nie tylko Polski. Zmagają się z nim również inne kraje, dla przykładu inflacja w Turcji – lipiec 2022 – jest najwyższa od 24 lat. Dlaczego w kraju nad Bosforem rozwinęła się do takich gigantycznych rozmiarów?

Co wpływa na wysokość inflacji w Turcji?

Obecnie słowo inflacja jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Chociaż wszyscy mamy z nią do czynienia, nie każdy wie, na czym polega. Ujmując najprościej, o inflacji możemy mówić wtedy, kiedy następuje wzrost cen i usług we wszystkich sektorach. Z dnia na dzień spada wartość nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę kupujemy mniej niż wcześniej.

Przyczyn galopującej inflacji w Turcji  jest kilka. Nie bez znaczenia jest tu trwająca od końca lutego wojna w Ukrainie. Załamał się bowiem łańcuch dostaw z żywności, nałożono również sankcje na towary z Rosji. Jednak Turcja mierzyła się z tym problemem przed jej wybuchem. Według analityków na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim  polityka pieniężna prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który nie zgadza się na podniesienie stóp procentowych. Uważa bowiem, że taka podwyżka napędziłaby wzrost cen. W konsekwencji nastąpił spadek wartości liry (turecka waluta). Rok temu 1 TRY kosztowała 42 grosze, a obecnie zaledwie 26. Efektem jest galopująca inflacja w Turcji – lipiec 2022 przyniósł kolejne wzrosty. Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że nie może być gorzej.

Kliknij!
Inflacja w USA – lipiec 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest niższa niż w czerwcu

Inflacja w Turcji – lipiec 2022

TUIK, czyli turecki urząd statystyczny, ogłosił, jaka jest inflacja w Turcji – lipiec 2022 pobił niechlubny rekord z czerwca br. Wtedy inflacja wyniosła bowiem 78,62 procent w ujęciu rocznym, obecnie jest to 79,60 procent! Turcja odnotowuje więc wzrost inflacji nie tylko rok do roku, ale też miesiąc do miesiąca (2,37 procent). Czy można wierzyć oficjalnym statystykom? Już w czerwcu Polska Agencja Prasowa donosiła, że zostały one zaniżone. Według tureckiej opozycji i niezależnych ekspertów jej wartość miała wtedy wynosić 175,5 procent rok do roku.

Inflacja w Turcji wróciła do poziomu z końca lat 90. XX wieku. Wyższa była tylko we wrześniu 1998 roku, kiedy wynosiła nieco ponad 80 procent. Na razie nic nie wskazuje na to, że może się to zmienić. Kraj wiele potrzebnych surowców eksportował z Ukrainy i Rosji, stąd tak duży wzrost cen transportu oraz żywności. W połączeniu z polityką prezydenta Erdogana trudno stawiać pomyślne prognozy dotyczące sytuacji w tym kraju.

Jak Turcja radzi sobie z inflacją?

Czy sytuacja z inflacją w Turcji (lipiec 2022) obudzi tamtejszych polityków? Turecki prezydent ma na to rozwiązanie w swoim stylu – na początku lipca podniósł o 25 procent wysokość płacy minimalnej. To już druga podwyżka w 2022 roku. Pierwsza miała miejsce 1 stycznia, wtedy płaca minimalna wzrosła o połowę.

Według Erdogana te działania mają skutkować spadkiem wysokości inflacji w Turcji. Chce, by do końca bieżącego roku wynosiła maksymalnie 42,8 procent.  

Inflacja w Turcji – jak wypada w skali świata?

Wyliczenia tureckiego urzędu statystycznego dotyczące inflacji w Turcji (lipiec 2022), umacniają niestety kraj na niechlubnej pozycji lidera. Tamtejsza inflacja jest największa w Europie i jedna z najwyższych na świecie. Turcję wyprzedzają tylko Wenezuela, Libia, Sudan, a także Zimbabwe.

Kliknij!
Inflacja w Niemczech – lipiec 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

Inflacja w Turcji a turystyka

Turcja to dla Polaków prawdziwy turystyczny raj i jeden z oczywistych kierunków na wakacje. Czy szalejąca inflacja miała wpływ na cenę wypoczynku w tym kraju? Według Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata średni koszt wypoczynku all inclusive w sierpniu 2022 wzrósł o 92 zł. Ceny wycieczek zaczynają się od około 2500 zł za osobę. Wiele zależy od wybranego terminu oraz oczekiwanych udogodnień.

Jak informują eksperci, tamtejszy rynek turystyczny jeszcze nie odczuwa skutków inflacji, takich jak problemy z zaopatrzeniem. Warto wspomnieć również o tym, że turecka turystyka jest otwarta na gości z Rosji. Mimo że wiele innych krajów nie przyjmuje Rosjan, Turcja nie ma z tym problemu.

Polityczne decyzje doprowadziły do tego, że inflacja w Turcji – lipiec 2022 – ponownie sięgnęła niebotycznych rozmiarów. Pobiła rekordowy czerwiec, kiedy wartości dosłownie szybowały. W tej chwili eksperci nie widzą żadnego światełka w tunelu i nie przewidują większych spadków tych wartości.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Inflacja

Inflacja w USA – lipiec 2022. Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest niższa niż w czerwcu

3 minut(y) czytania
Ocena Jak wysoka jest inflacja w USA? Lipiec 2022 przyniósł optymistyczne informacje o wyhamowaniu inflacji. Mimo że sytuacja w Stanach Zjednoczonych wydaje…
Inflacja

Inflacja w Polsce 2022 – na jakim jest poziomie? Co wpływa na wysokość inflacji? Jak jej przeciwdziałać?

4 minut(y) czytania
Ocena Narodowy Bank Polski dokłada wszelkich starań, aby zahamować szalejącą inflację w Polsce. Chcesz wiedzieć, co wpływa na wysokie ceny towarów i…
Inflacja

Inflacja w Niemczech – lipiec 2022. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?

4 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) W czerwcu wskaźnik CPI dawał powody do optymizmu – 7,6% po 7,9% w maju miał świadczyć o tym,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.