Prognozy cen węgla 2024 zakładają stopniowy wzrost cen surowców, który może potrwać przez kolejne lata. Polskie górnictwo odpowiada na zwiększone zapotrzebowanie, jednak stosunek popytu do podaży wciąż jest większy. Sprawdź ceny energii w 2024 roku.
Prognozy cen węgla 2024 r. różnią się od zanotowanych w IV kwartale 2022 spadków cen na rynku węgla energetycznego. Odbiorcy indywidualni niestety muszą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen surowców, a tym samym cen energii elektrycznej. Oznacza to, że wysokość rachunków za prąd i ciepło będzie zależała od ceny węgla kamiennego.
Wydobycie węgla w Polsce (2024)
Polska Grupa Energetyczna doszła do porozumienia z PGG, zapewniając dostawy węgla na 2024 rok. Grupa PGE odpowiada za 41 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce. Jednocześnie PGE szacuje udział w rynku energii odnawialnej na 10 proc.
Polska Grupa Górnicza przez ostatnie miesiące 2022 r. zapewniła rekordowe wydobycie węgla. Według danych spółki kopalnie PGG przekroczyły poziom 100 000 ton węgla na dobę, co w IV kwartale daje 1 mln ton węgla więcej niż w III. Górnictwo zaliczyło 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału.
Wydobycie w Polsce musiało wzrosnąć ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na węgiel energetyczny. Pomimo tego plany wydobycia zmienione po 24 lutego (inwazja Rosji na Ukrainę) nie zostały zrealizowane w całości. Tak jak prognozy cen gazu 2024, rynkowy popyt na węgiel w dużej mierze wynika z rosnących cen surowca na międzynarodowym rynku oraz zakłóceń w dostawach po przerwaniu łańcucha dostaw.
Prognozy cen węgla (2024) – ile będzie kosztować tona węgla kamiennego?
Jak informuje Bloomberg i analitycy wzrost cen może utrzymywać się przez lata. Wszystko zależy od embarga na rosyjski węgiel, stosunku popytu do podaży oraz działań banku światowego żonglującego cenami tego surowca.
W Polsce aż 80 proc. energii i ciepła pochodzi od węgla. Wysokie ceny energii i ceny paliw w połączeniu z inflacją wydają się początkiem końca. Jednak prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) potwierdził, że ustawowo została ustalona maksymalna cena energii na 2024 rok. Dzięki temu ceny węgla będą stabilniejsze tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy 2024 dotyczące tych ostatnich także warto poznać.
URE zatwierdzi jedynie te taryfy, których poziom będzie uzasadniony kosztami. Spółki będą mogły wnioskować o rekompensaty w wysokości różnicy pomiędzy taryfą zatwierdzoną a zamrożonymi ustawowo cenami.
Cena maksymalna będzie funkcjonowała niezależnie od wzrostu cen w energetyce. Spółki energetyczne (Tauron, Enea itp.) będą mogły ustalić maksymalny pułap cenowy na poziomie:
- 693 zł/MWh dla odbiorców indywidualnych;
- 785 zł/MWh dla odbiorców użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorstw.
Obecnie średnia cena to 400 zł/MWh. Podane kwoty nie zawierają podatku VAT, który w nowym roku powraca do standardowej wysokości. Prognozy cen węgla 2024 trzeba zatem tworzyć, biorąc pod uwagę również ten istotny aspekt.
- Czy ceny węgla spadną w 2024?
- Kryzys energetyczny 2024 – przyczyny, wzrost cen. Jak sobie poradzić?
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Czy zabraknie węgla 2024?
- Inflacja 2023 – prognozy: ile według NBP wyniesie inflacja w Polsce w 2023 r.?