Chcesz wybrać się na wakacje? Koniecznie będziesz musiał wypełnić wniosek o urlop! W jaki sposób to zrobić i z jakim wyprzedzeniem? Zobacz, jak wygląda wzór oraz dowiedz się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Wniosek o urlop musisz złożyć jeszcze przed jego wykorzystaniem. Jak to zrobić poprawnie i o ile wcześniej należy wypełnić dokument, aby pracodawca wziął go pod uwagę? Warto pamiętać, że wiele zależy od twoich relacji z szefem, ponieważ w wielu sytuacjach urlop może zostać przyznany z dnia na dzień. Twój zwierzchnik jednak nie ma obowiązku się na coś takiego zgodzić.

Warto więc wiedzieć, jak wypełnić podanie o urlop, w jakim terminie oraz gdzie je złożyć. To konieczne, byś mógł wyjechać na wymarzone wakacje w odpowiadającym tobie terminie.

Podanie o urlop wypoczynkowy – co to jest?

Plany urlopów są ustalane przez pracodawcę. Dzięki temu w przedsiębiorstwie może być zawsze wystarczająco dużo osób zdatnych do pracy. Aby jednak taki grafik mógł zostać ustalony, pracownicy muszą dać znać, kiedy planują wziąć wolne. Dlatego podanie o urlop wypoczynkowy to ważny dokument, który pozwala na dokładne ustalenie planu pracy przedsiębiorstwa.

Ten dość prosty do wypełnienia druk pomaga w komunikacji między pracodawcą a pracownikiem. Wniosek o urlop nie zawsze jednak jest konieczny, ponieważ w niektórych firmach pracodawca sam ustala daty urlopów.

Zobacz także  Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka. Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje w [cnt-year] roku?

Wniosek o urlop – wzór

Wzór wniosku o urlop bez problemu znajdziesz w sieci, jednak tak naprawdę możesz po prostu napisać go odręcznie. Nie musi być długi. Powinien zawierać datę wypisania, twoje podstawowe dane oraz informację dotyczącą tego, w jakim terminie chcesz wziąć wolne. Podanie musi też zawierać pole na zgodę, którą w następnej kolejności wypełnia pracodawca.

Piszesz wniosek o urlop własnoręcznie? Pamiętaj, aby zostawić odrobinę wolnego miejsca, by mógł on zostać zatwierdzony przez właściciela firmy.

Wniosek o urlop – druk. Gdzie go znajdziesz?

Nie chcesz pisać dokumentu ręcznie, ale sam nie posiadasz drukarki? Wzór wniosku o urlop zwykle jest dostępny w przedsiębiorstwach, które zatrudniają osoby na umowę o pracę. Z tego powodu najlepiej zrobisz, jeśli udasz się do osoby odpowiedzialnej za sprawy kadrowe i poprosisz o wydanie dokumentu. Jeśli nie chcesz tego robić, wykorzystaj jakikolwiek udostępniony w sieci wzór, a następnie wybierz się do punktu ksero.

Jak wypełnić wniosek o urlop? Nie potrzebujesz niczego dodatkowo

Aby wypełnić wniosek o urlop, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. Nie są do tego konieczne żadne pieczątki, zalecenia lekarskie czy inne tego typu dodatki, niezbędne np. w przypadku urlopu macierzyńskiego. 

Aby twój urlop stał się faktem, wystarczy tylko podpis pracodawcy. To naprawdę proste! Jeśli jesteś nowym pracownikiem, który nigdy wcześniej nie pracował na umowę o pracę, nie musisz się obawiać, że popełnisz w tym przypadku jakiś błąd.

Jak wypisać wniosek urlopowy na 1 dzień?

Urlop przysługuje każdemu pracownikowi i w większości przypadków pracownik może sam zdecydować, kiedy i w jaki sposób go wykorzysta. Dlatego możesz swobodnie wziąć wolne na krótki czas. Jak wypisać wniosek urlopowy na 1 dzień? Dokładnie tak samo, jak na dwa dni czy dwa tygodnie. Wzór wniosku o urlop nie ulega w tej sytuacji żadnej zmianie.

Zobacz także  Przerwanie urlopu wychowawczego pracownika – o czym musisz pamiętać?

Wniosek o urlop jednodniowy – ile możesz takich złożyć?

Zależnie od stażu, pracownikowi przysługuje od 20 do 26 dni urlopu. Wniosek o urlop jednodniowy nie różni się od pozostałych. Musisz jednak mieć świadomość, że nie możesz wykorzystać wszystkich dni na pojedyncze nieobecności. Musisz wykorzystać co najmniej 10 dni ciągiem, co da w sumie 14 dni wolnego.

Na urlop jednodniowy może być wykorzystanych 6 lub 12 dni, zależnie od stażu. Dlatego wniosek o urlop na tak krótki czas wypełniaj uważnie, bo nie będziesz mógł tego robić zbyt często.

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nie zawsze jest konieczny

Nie musisz wziąć urlopu, aby w razie nagłej sytuacji mieć wolny dzień. Niezależnie od wymiaru godzin pracy, przysługują ci 4 dni urlopu na żądanie. W jaki sposób możesz go wziąć? To prostsze niż wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Maksymalnie w dniu rozpoczęcia pracy, ale przed nią, poinformuj swojego pracodawcę o tym, że bierzesz urlop na żądanie. W tym przypadku nie może ci on go odmówić. Możesz wziąć naraz 4 dni bądź też możesz dowolnie je rozdzielić. Wtedy wniosek o urlop nie jest konieczny.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Jesteś młodą mamą? Wniosek o urlop możesz napisać jeszcze zanim skończysz urlop macierzyński. To częsta praktyka, gdyż nawet w ciągu roku opieki nad dzieckiem zbierają się wolne dni. Dzięki temu można spędzić jeszcze trochę czasu ze swoim potomstwem i przygotować się mentalnie do powrotu do pracy.

Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji nie ma obowiązku wręczania dokumentu z wyprzedzeniem. Grunt to przekazać go pracodawcy, zanim rozpocznie się urlop. Wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim możesz bez problemu wysłać pocztą.

Ile dni wcześniej trzeba zgłosić urlop wypoczynkowy?

Pracodawca każdego roku ma obowiązek zgodzić się na wolne pracownika, gdy ten będzie się go domagał. Dlatego wniosek o urlop często po prostu jest przyjmowany. Warto jednak wiedzieć, że prawo nie mówi jednoznacznie o tym, ile wcześniej należy zgłaszać podanie.

Zobacz także  Urlop okolicznościowy – śmierć babci, czyli wolne na pogrzeb

Bardzo często jest to kwestia wewnętrzna firmy. Na przykład, jeśli w twoim zakładzie pracy bardzo istotny jest grafik, pracodawca będzie prawdopodobnie domagał się wniosku jeszcze zanim harmonogram zostanie ustalony. 

Ile dni wcześniej trzeba zgłosić urlop wypoczynkowy? Może to być jeden dzień przed albo nawet ponad dwa tygodnie. Najlepiej zapytaj się o to swojego pracodawcę zaraz po przyjęciu do pracy, aby bez problemu współpracować przez kolejne miesiące bądź lata.

Wniosek o urlop nie oznacza… urlopu

Podpisany wniosek o urlop oznacza, że najprawdopodobniej doczekasz się wymarzonego wolnego, ale… nie daje ci co do tego 100% pewności. Zgodnie z polskim prawem, możesz zostać odwołany z urlopu. Kiedy? Przede wszystkim w sytuacji, w której wystąpią okoliczności nieprzewidziane w momencie jego rozpoczęcia. 

Wtedy jednak pracodawca będzie musiał ponieść wszystkie koszty związane z twoim odwołanym urlopem, np. opłacić lot samolotem albo wynajęty hotel. Urlop może też zostać przesunięty, jeśli twoja nieobecność znacznie zmieniłaby tok pracy w zakładzie. Może dojść do tego, gdy np. wiele osób w danym terminie zachoruje.

Wniosek o urlop zaległy – kiedy można wykorzystać?

Może zdarzyć się, że z jakichś przyczyn w danym roku nie zdecydowałeś się na urlop. Jeśli tak było, możesz wykorzystać go do maksymalnie trzech lat. W innym przypadku sprawa ulega przedawnieniu, a twoje niewykorzystane wolne dni przepadają.

Wniosek o urlop to jeden z najbardziej przydatnych dokumentów. Jest prosty do wypełnienia, a nawet samodzielnego napisania. Warto wiedzieć, kiedy przysługuje ci urlop wypoczynkowy, aby zregenerować się po okresie intensywnej pracy.

wniosek o urlop