Urlopy

Urlop okolicznościowy – śmierć babci, czyli wolne na pogrzeb

4 minut(y) czytania

Kodeks Pracy przewiduje dni wolne w sytuacjach wyjątkowych. Z kilku powodów można starać się o urlop okolicznościowy. Śmierć babci to jeden z nich, dlatego dowiedz się, jakich formalności należy w tym celu dopełnić.

Kodeks Pracy przewiduje w sumie 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W sytuacjach wyjątkowych, a taką jest śmierć babci, Kodeks Pracy reguluje otrzymanie dodatkowych dni płatnych, które powiększają pulę urlopu. Śmierć osoby bliskiej to wyjątkowo traumatyczne wydarzenie i dlatego pracownikowi należy się dzień wolny. Czy można go otrzymać? W jaki sposób się o niego ubiegać?

Urlop okolicznościowy – śmierć

Nie możemy w pełni przygotować się na śmierć bliskiej osoby, ponieważ zwykle przychodzi ona nieoczekiwanie. Formalności związane z pogrzebem są męczące, a ich lista dosyć długa. Sama żałoba to natomiast trudny czas dla najbliższych. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto wiedzieć, czy należy nam się urlop okolicznościowy z powodu śmieci bliskiej nam osoby. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytania:

  • czy urlop jest płatny; 
  • ile dni ci się należy; 
  • jak wnioskować o urlop; 
  • w jakiej sytuacji możesz go wykorzystać; 
  • kiedy możesz go wykorzystać. 

Kodeks Pracy a urlop okolicznościowy

Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy (tzw. urlop okolicznościowy) w wypadku zaistnienia konkretnych okoliczności o charakterze osobistym, które do tego uprawniają. 

Zobacz także:  Urlop dla poratowania zdrowia. Czym jest i kto go otrzymuje?

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni – w przypadku ślubu pracownika lub narodzin jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zwolnienie z pracy z tytułu wyżej wskazanych okoliczności jest udzielane pracownikowi wyłącznie na jego wniosek. Zwolnienia obejmujące dwa dni pracownik może wykorzystać łącznie, jak również podzielić je na pojedyncze dni. Urlop okolicznościowy śmierć babci dni wolne, które powinieneś wykorzystać podczas pogrzebu i w dniach niedługo przed lub po nim.

Czy na śmierć babci przysługuje urlop okolicznościowy? 

Gdy tylko mamy możliwość ubiegania się o dni wolne z powodu pogrzebu, warto je wykorzystać i przeznaczyć ten czas na spotkanie z bliskimi. W zależności od stopnia pokrewieństwa mamy możliwość otrzymania jednego lub dwóch dni wolnych w pełni płatnych. Wolny dzień nie jest odejmowany od puli urlopowej, która ci się należy zgodnie z Kodeksem Pracy. Urlop taki przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę. 

Urlop okolicznościowy śmierć babci – czy jest płatny? 

Do skorzystania z urlopu z powodu śmieci członka rodziny uprawnionych jest kilka osób. Na pogrzeb przysługuje ci jeden dzień wolny. Wybrane firmy w swoich regulaminach pracy mają zapisy dotyczące śmieci bliskiej osoby. Co to oznacza w praktyce? Możesz otrzymać więcej dni wolnych, płatnych, pod warunkiem, że tak stanowi regulamin. Warunkiem otrzymania urlopu okolicznościowego z powodu śmierci babci jest poprawne wypełnienie wniosku. 

Urlop okolicznościowy – śmierć babci męża

Urlop okolicznościowy z okazji śmierci bliskiej osoby jest pracownikowi bardzo przydatny. Dzięki niemu może bez przeszkód zająć się wszystkimi sprawami organizacyjnymi związanymi z pogrzebem. Czy przysługuje ci urlop okolicznościowy z okazji śmieci męża babci? Jeżeli twoja babcia wzięła ślub, a jej mąż nie jest z tobą bezpośrednio spokrewniony, nie masz prawa do jednego, płatnego dnia wolnego. Możesz natomiast poprosić pracodawcę o urlop wypoczynkowy albo bezpłatny. 

Zobacz także:  Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Sprawdź, jak dostać wolne

Śmierć dziadków – urlop okolicznościowy

Prawo reguluje wiele kwestii związanych z życiem prywatnym pracowników. Wskazuje, ile masz dni wolnych od pracy, a także, w jakich sytuacjach należy ci się dodatkowy dzień wolny. Wszystko po to, aby zapewnić równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dodatkowy dzień wolny z powodu śmierci dziadków przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. 

Wniosek o urlop okolicznościowy 

W celu otrzymania dnia wolnego z okazji śmierci bliskiej osoby niezbędne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Ten dokument dostępny jest u każdego pracodawcy. Niektórzy wprowadzają elektroniczny obieg dokumentów i wtedy wniosek wypełnia się online. We wniosku należy uwzględnić okres, kiedy chcesz wykorzystać dzień wolny oraz z jakiej okazji. Termin wykorzystania dnia wolnego nie musi pokrywać się z dniem pogrzebu. Pamiętaj jednak, że te dni wolne powinieneś wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem. 

Urlop okolicznościowy a twoje obowiązki 

Pamiętaj, że to pracodawca jest odpowiedzialny za to, aby zapewnić zastępstwo za ciebie, gdy ty potrzebujesz skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci bliskiej ci osoby. Dzień ten jest płatny, zatem nie musisz martwić się utratą środków finansowych za nieobecność. Najważniejsze jest złożenie wniosku i otrzymanie podpisu od pracodawcy potwierdzającego, że wyraża zgodę na udzielenie dnia wolnego. Jeśli będziesz potrzebować więcej dni z powodu ślubu lub śmierci krewnego, możesz negocjować tę kwestię ze swoim pracodawcą.

W przypadku śmierci babci pamiętaj, że masz prawo do ubiegania się o udzielenie dodatkowych dni wolnych z tego powodu. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić w miejscu pracy i korzystaj ze swojego prawa w razie potrzeby.

Nasze propozycje
Urlopy

Urlop – opieka nad dzieckiem. Ile wolnego ci przysługuje? Sprawdź!

3 minut(y) czytania
Są chwile, gdy po prostu musisz wziąć urlop. Opieka nad dzieckiem to właśnie taka szczególna okoliczność. Przekonaj się, ile wolnego należy ci…
Urlopy

26 dni urlopu – komu się należy? Poznaj przepisy!

5 minut(y) czytania
Urlop wypoczynkowy to podstawowy przywilej każdego pracownika zatrudnionego w Polsce. Zobacz, kiedy możesz liczyć na 26 dni urlopu! Sprawdź, jakie musisz spełnić…
Urlopy

Urlop okolicznościowy – śmierć ojca. Jak go otrzymać?

4 minut(y) czytania
Istnieje kilka sytuacji, w których przysługuje ci urlop okolicznościowy. Śmierć ojca to jedna z nich. Zobacz, co musisz zrobić, by go otrzymać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *