Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to kwestia, która spędza sen z powiek każdej osobie ubiegającej się o pracę. Jesteś w takiej sytuacji i właśnie zastanawiasz się, jakie są najczęstsze pytania na rekrutacji? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
Jeżeli przygotowujesz się do spotkania w sprawie pracy, na pewno chciałbyś wiedzieć, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterzy zadają najczęściej. W naszym artykule je znajdziesz. Przybliżymy także właściwe strategie, dzięki którym udzielisz satysfakcjonujących odpowiedzi. Przeczytaj, a żadna rozmowa o pracę nie będzie ci straszna. Dowiedz się, co cię czeka podczas ubiegania się o pracę. Będziesz dobrze przygotowany, a to podstawa sukcesu!
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często krążą wokół podobnych wątków. Rekruterzy starają się poznać mocne i słabe strony potencjalnego pracownika. Jeżeli poznasz wachlarz rozmaitych kwestii, które mogą się pojawić na spotkaniu, możesz się łatwiej i lepiej przygotować. Przedstawiamy pokrótce tajemnice rekruterów i to, o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej. Sprawdź, jakie pytania prawdopodobnie zada ci specjalista od HR podczas rekrutacji.
Rozmowa rekrutacyjna – pytania
Najczęstsze pytania na rekrutacji, jakie padają, to:
- dlaczego chcesz zmienić pracę i czemu odszedłeś z poprzedniej?;
- ile chciałbyś zarabiać na nowym stanowisku?;
- co motywuje cię do pracy?;
- jakie są twoje mocne i słabe strony?;
- co wiesz o naszej firmie?;
- dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?;
- jak reagujesz na polecenia przełożonych?;
- jak dajesz sobie radę z krytyką pod twoim adresem?
Jak odpowiedzieć na te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Każde wymaga trochę odmiennego podejścia. Pamiętajmy, że każda rozmowa to rodzaj gry toczonej przez rekrutera i potencjalnego pracownika. W każdej grze, tak i w tej, istnieją skuteczne strategie, które pomogą ci wygrać. Poznaj je i sprawdź szczegółowe odpowiedzi na powyżej zarysowane pytania.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi
Znasz już pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jakich możesz się spodziewać. Przejdźmy teraz do ważniejszej kwestii – jak na nie odpowiedzieć? Każde pytanie ma swoją specyfikę i każde wymaga nieco innego podejścia. Pytania na rozmowie o pracę przyniosą też kilka pułapek. Ale spokojnie, na każde pytanie znajdzie się odpowiedź. Po kolei.
Ile chciałbyś zarabiać na nowym stanowisku?
Przy okazji tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto przygotować sobie pewien zakres kwot. Dzięki temu będziesz w stanie sprawniej negocjować potencjalną pensję. Można też przywołać swoje poprzednie zarobki. To może być punktem wyjścia do dalszych negocjacji.
Co motywuje cię do pracy?
W przypadku tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej „pieniądze” z pewnością nie będą prawidłową odpowiedzią. Co będzie? Wskazanie na szersze ambicje, które motywują cię w pracy zawodowej. Pokaż, że jesteś ambitny. Daj odczuć rekruterowi, że nie boisz się nowych zadań. Nie pozwól, by pomyślał, że pieniądze to jedyna motywacja. Wiadomo, że są ważne. Jednak w przypadku tego pytania na rozmowie o pracę powinieneś pokazać, że najważniejszy jest dla ciebie rozwój. Zaznacz, że praca, o którą się ubiegasz, może ci w nim wydatnie pomóc.
Jakie są twoje mocne i słabe strony?
Pytanie o mocne strony daje ci szansę na pokazanie swoich zalet. Aby nie przegadać tego pytania rekrutacyjnego, pomyśl zawczasu o tym, jakie cechy będą miały szczególne znaczenie w przypadku konkretnego stanowiska. Co może spodobać się rekruterowi najbardziej? Z kolei pytanie o słabe strony to nie miejsce na fałszywe zapewnienia o tym, że jesteś ideałem. Nikt nie jest. Zarazem nie warto tu podkreślać niepożądanych w żadnej pracy wad, czyli niepunktualności czy lenistwa. Szukając wyjścia z tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz powiedzieć, że choć masz pewne wady, stale nad nimi pracujesz.
Co wiesz o naszej firmie?
Pytanie to pokazuje, na ile zależy ci na zdobyciu pracy. Czy na tyle, by przed usłyszeniem owego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadać sobie trud i wykonać elementarny research? Czasem wystarczy tylko wejść do internetu i wyszukać podstawowe informacje o firmie, do której aplikujesz. W ten sposób pokażesz, że jesteś zaangażowany. Przekażesz wiadomość o tym, że ta rozmowa o pracę nie jest dla ciebie jedną z wielu i naprawdę zależy ci na zatrudnieniu. Twoje przygotowanie na pewno zostanie docenione.
Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?
W przypadku pojawienia się tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej ponownie nie warto akcentować wyłącznie kwestii finansowych. Mów o swoich ambicjach, dalekosiężnych celach oraz o tym, jak praca w danej firmie może ci pomóc w rozwoju. Jeżeli zaś padnie pytanie o to, dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy, unikaj krytyki. Nie mów o złych relacjach z byłym szefem czy kolegami. To nie jest dobry przekaz dla twojego nowego pracodawcy. Wskazuj na to, że poprzednie stanowisko było ważne, ale chcesz więcej. Mów o tym, że nowa praca to dla ciebie nowy etap w karierze.
Jak reagujesz na polecenia przełożonych?
Tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wymagają pewnego rozeznania. Odpowiedź nie może być ani negatywna ani nader pozytywna. Nie możesz pokazać, że nie wykonujesz poleceń, to oczywiste. Z drugiej strony nie powinieneś wysyłać przekazu wskazującego, że nie masz własnego zdania. Albo jeszcze gorzej – że jesteś lizusem. Musisz odpowiednio wyważyć odpowiedź. Warto zaakcentować zarówno dyscyplinę pracy, jak i fakt, że zawsze starasz się być proaktywny i wnosić wartość dodaną do swych obowiązków.
Jak dajesz sobie radę z krytyką pod twoim adresem?
Pytanie podobne do poprzedniego. Nie możesz stwierdzić, że nigdy nie usłyszałeś słów krytyki pod swoim adresem. To oczywiste, że kiedyś musiały paść. Warto wskazać na fakt, że konstruktywna krytyka jest cenna. Możesz też przywołać sytuację, w której niepochlebne słowa od szefa pomogły ci w rozwoju. Jednak uważaj, by nie użyć przykładu, który poda w wątpliwość twoje kompetencje.
Najbardziej podchwytliwe pytania na rozmowie o pracę
Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą sprawić najwięcej trudności? Bez wątpienia te, które są podchwytliwe. Niektóre wydają się niepozorne i mało znaczące. Inne z kolei są jak ruchome piaski – pułapki, przy których wydaje się, że dobra odpowiedź nie istnieje. Ale spokojnie! Na każde pytanie możesz odpowiedzieć. Musisz tylko wiedzieć, czego się wystrzegać.
Pozornie łatwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Oprócz pytań, na które zwracaliśmy uwagę powyżej, możemy także wskazać kilka dodatkowych, bardzo szczególnych. Warto przygotować na nie konkretne i przemyślane odpowiedzi.
Oto najbardziej podchwytliwe pytania rekrutacyjne:
- opowiedz coś więcej o sobie;
- jaka jest twoja wymarzona praca?;
- gdzie widzisz siebie za najbliższe pięć lat?
Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – odpowiedzi
Jak sobie poradzić, gdy padną właśnie takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Doświadczenie pokazuje, że wielu kandydatom sprawiają one kłopot. Ale podobnie, jak w przypadku poprzednich pytań, tak i na te znajdą się dobre i skuteczne odpowiedzi.
Kilka słów o sobie
Pierwsze pytanie – o powiedzenie o sobie kilku słów – wydaje się proste i bez znaczenia. Takie myślenie to błąd. W istocie to pytanie na rozmowie o pracę ma pokazać rekruterowi, czy jesteś kreatywny i czy potrafisz „sprzedać” swoją osobę. W odpowiedzi warto byś opowiedział o swoich pasjach i zainteresowaniach. W ten sposób pokażesz, że jesteś wartościowym człowiekiem. Umiejętnie przemyć także informacje o swoich zaletach. Na przykład – „uwielbiam uprawiać sport, jestem osobą bardzo aktywną i nigdy nie mam dość wyzwań”.
Co powiedzieć o wymarzonej pracy?
Drugie pytanie o wymarzoną pracę to sposób na sprawdzenie, czy pasujesz do danego miejsca pracy. Sprawdza ono też twój poziom zaangażowania. Zastanów się, jak w przypadku takiego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wypadłby kandydat na księgowego, który stwierdziłby, że jego wymarzona praca nie jest nijak związana z liczbami? Jak więc odpowiedzieć? Mów szczerze, ale wskaż jednocześnie na zajęcie, które jest powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. A co, jeśli nie jesteś w stanie wymyślić adekwatnego przykładu? Może ta praca nie jest dla ciebie…
Jak odpowiedzieć na pytanie o przyszłość?
Pytanie o to, gdzie widzisz siebie za pięć lat, jest w istocie podobne do poprzedniego. Gdy rekruter zadaje podobne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, sprawdza, czy nie jesteś chwiejny i nie zmieniasz pracy zbyt często. Poprawna odpowiedź? Wskazanie celu związanego z twoim rozwojem. Cel ten powinien być związany z pracą i stanowiskiem, na które aplikujesz.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – podsumowanie
Podsumowując wszelkie kluczowe kwestie związane z rekrutacją, możemy wskazać najistotniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać. Są to:
- pewność siebie;
- szczerość;
- przygotowane i przemyślane odpowiedzi.
Szczególne znaczenie ma ten ostatni punkt. Jak zapewne zauważyłeś podczas lektury, pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są różnorodne i każde wymaga odmiennego podejścia. Tym samym na każde z nich musisz być gotów. Nie możesz udać się na rozmowę bez przygotowania. Musisz być pewien tego, kim jesteś i czego chcesz. Jednocześnie kłamstwo nie jest dobrą strategią na rozmowie. To, że odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej muszą być odpowiednio przygotowane, w żadnym wypadku nie oznacza, że mogą być nieszczere! Rekruter zawsze wyczuje fałsz.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci w przygotowaniu na najbliższą rozmowę o pracę. Pamiętaj o zasadach, które wskazaliśmy. Przygotowanie, zaangażowanie i szczerość to podstawa. Jeśli wykorzystasz nasze porady w praktyce, będziesz miał spore szanse na sukces. Powodzenia!
- Pierwsza rozmowa o pracę – zwiększ swoje szanse na dostanie wymarzonego stanowiska
- Rekrutacja zdalna – element pandemii czy zmiana na stałe?
- Jak zatrudnić Ukraińca? Zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy i cudzoziemców w Polsce
- Subkonto ZUS – składki, podział i wypłata środków
- Jak pracownik może wykorzystać urlop na żądanie? Kiedy pracodawca może odmówić jego udzielenia?