Urlopy

Urlop okolicznościowy – ślub to jedna z możliwych opcji

3 minut(y) czytania

Urlop okolicznościowy – ślub to jedna z okazji, kiedy można o niego wnioskować. Jest to jednocześnie niezwykle emocjonujący dzień w życiu każdego człowieka. W związku z tym na pewno przyda ci się kilka dni wolnych. Sprawdź, czy możesz starać się o taki urlop i na jakiej podstawie.

Ślub i związane z nim przygotowania mogą przysporzyć wielu zmartwień. Lista gości, menu, wybór odpowiedniego miejsca na wesele, a także kwiatów czy ubioru zabierają sporo czasu. Kodeks Pracy na szczęście wychodzi naprzeciw pracownikom, który chcą się pobrać i potrzebują dodatkowych dni wolnych. Ile ci się należy i jak o nie wnioskować? 

Ile urlopu ci się należy? 

W polskim prawie przewidziano od 20 do 26 dni roboczych płatnych dla każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. W wyjątkowych sytuacjach możesz otrzymać nawet 36 dni roboczych. Dotyczy to m.in. osób z niepełnosprawnościami. Również rodzice mogą liczyć na dodatkowe dni wolne na dziecko. Polskie prawo przewiduje również urlop okolicznościowy na ślub, jednak nie tylko. W Kodeksie Pracy znajdziesz listę wszystkich uroczystości, z których okazji możesz otrzymać aż dwa dodatkowe dni wolne płatne tak samo, jak urlop. 

Pamiętaj, że możesz wykorzystać dwa pełne dni robocze, które są całkowicie płatne. 

Urlop okolicznościowy – ślub 

Uroczystość ślubna wymaga wielu przygotowań. Polski Kodeks Pracy uwzględnia dni wolne dla osób, które planują założyć rodzinę. W związku z uroczystością pracownikowi przysługują dwa dodatkowe dni z okazji ślubu. Są one w pełni płatne, a twój pracodawca ma obowiązek udzielenia ci urlopu okolicznościowego. Ślub uprawnia do dni wolnych, jeśli małżeństwo ma skutki cywilnoprawne. Pamiętajmy, że w Polsce można zawrzeć związek małżeński bez nich, choć to bardzo nietypowe rozwiązanie. 

Zobacz także:  Przerwanie urlopu wychowawczego – o czym musisz pamiętać?

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na ślub? 

Aby otrzymać urlop z okazji ślubu, należy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Pamiętaj, że dokument nabiera mocy prawnej tylko w przypadku, gdy zostaje zatwierdzony przez przełożonego. Pisemny wniosek powinien przypominać ten, który z reguły wypełniasz podczas ubiegania się o urlop wypoczynkowy. Każda firma na swój własny wzór, a niektóre odeszły od drukowanych papierów na rzecz elektronicznego obiegu dokumentów. Co więcej, pracownik ma obowiązek udowodnić fakt zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętaj, że:

  • tylko poprzez złożenie wniosku o urlop możesz otrzymać dwa dni wolne w pełni płatne; 
  • nie zależą ci się one „z urzędu”. Musisz o nie wnioskować; 
  • musisz przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że rzeczywiście wstąpiłeś w związek małżeński,
  • za poświadczenie może posłużyć akt ślubu. 

Kiedy możesz wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub? 

Przepisy Kodeksu Pracy nie precyzują, kiedy dokładnie musisz wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub. Możesz to zrobić w dniu uroczystości, przed nią lub po niej. Dwa dni jednak powinny być wykorzystane w taki sposób, aby można je było powiązać z danym wydarzeniem. Zwykło się brać urlop okolicznościowy na ślub tuż przed bądź po nim i oczywiście w dniu uroczystości, jeśli przypada ona w dzień roboczy. Pandemia COVID, a co za tym idzie, ograniczona liczba wolnych terminów na salach weselnych, zmobilizowały młode pary do zawierania związków małżeńskich w nietypowe dni, np. w środę czy piątek. 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub? 

Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop z okazji ślubu przysługuje młodej parze, która wstąpiła w związek małżeński. Warto zaznaczyć, że nie wlicza się on do puli urlopowej. Twój wymiar urlopu wynosi 26 dni, a otrzymujesz jeszcze dodatkowe dwa dni. Urlop okolicznościowy dostają nie tylko młode pary, ale także ich rodzice. Urlop na ślub syna albo córki może dostać matka i ojciec. Przysługują im również dwa dni robocze, jednak nie jest możliwe otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub własnego rodzica albo siostry lub brata. 

Zobacz także:  Urlop szkoleniowy – kiedy możesz go dostać? Sprawdź!

Czy każdemu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub? 

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wybranej grupie osób, o której już wspominaliśmy. Nie otrzymasz urlopu okolicznościowego na ślub brata, ale dostaniesz taki na ślub syna czy córki. Co ważne, wolne uzyskasz tylko w przypadku, gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę. Umowy o dzieło, kontrakty, a także umowy zlecenia nie podlegają pod tego typu świadczeniom. Oczywiście możesz poprosić pracodawcę o wolny dzień, ale nie wypłaci ci wynagrodzenia.

Czy możesz dostać więcej niż dwa dni? 

Gdy pracujesz na umowę o pracę, Kodeks Pracy przewiduje dla ciebie dodatkowe dwa dni płatnego urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Niestety nie możesz się ubiegać w ramach tego świadczenia o większy wymiar. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wolnego, zawsze możesz skorzystać z urlopu wypoczynkowego i wybrać się z małżonkiem w podróż poślubną. 
Przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o wolne z okazji ślubu. Urlop okolicznościowy na ślub to twoje prawo. Dopełnij wszelkich formalności i skorzystaj z dwóch dodatkowych dni wolnych.

Nasze propozycje
Urlopy

Urlop – opieka nad dzieckiem. Ile wolnego ci przysługuje? Sprawdź!

3 minut(y) czytania
Są chwile, gdy po prostu musisz wziąć urlop. Opieka nad dzieckiem to właśnie taka szczególna okoliczność. Przekonaj się, ile wolnego należy ci…
Urlopy

26 dni urlopu – komu się należy? Poznaj przepisy!

5 minut(y) czytania
Urlop wypoczynkowy to podstawowy przywilej każdego pracownika zatrudnionego w Polsce. Zobacz, kiedy możesz liczyć na 26 dni urlopu! Sprawdź, jakie musisz spełnić…
Urlopy

Urlop okolicznościowy – śmierć ojca. Jak go otrzymać?

4 minut(y) czytania
Istnieje kilka sytuacji, w których przysługuje ci urlop okolicznościowy. Śmierć ojca to jedna z nich. Zobacz, co musisz zrobić, by go otrzymać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *