Urlop okolicznościowy – ślub to jedna z okazji, kiedy można o niego wnioskować. Jest to jednocześnie niezwykle emocjonujący dzień w życiu każdego człowieka. W związku z tym na pewno przyda ci się kilka dni wolnych. Sprawdź, czy możesz starać się o taki urlop i na jakiej podstawie.
Ślub i związane z nim przygotowania mogą przysporzyć wielu zmartwień. Lista gości, menu, wybór odpowiedniego miejsca na wesele, a także kwiatów czy ubioru zabierają sporo czasu. Kodeks Pracy na szczęście wychodzi naprzeciw pracownikom, który chcą się pobrać i potrzebują dodatkowych dni wolnych. Ile ci się należy i jak o nie wnioskować?
Ile urlopu ci się należy?
W polskim prawie przewidziano od 20 do 26 dni roboczych płatnych dla każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. W wyjątkowych sytuacjach możesz otrzymać nawet 36 dni roboczych. Dotyczy to m.in. osób z niepełnosprawnościami. Również rodzice mogą liczyć na dodatkowe dni wolne na dziecko. Polskie prawo przewiduje również urlop okolicznościowy na ślub, jednak nie tylko. W Kodeksie Pracy znajdziesz listę wszystkich uroczystości, z których okazji możesz otrzymać aż dwa dodatkowe dni wolne płatne tak samo, jak urlop.
Pamiętaj, że możesz wykorzystać dwa pełne dni robocze, które są całkowicie płatne.
Urlop okolicznościowy – ślub
Uroczystość ślubna wymaga wielu przygotowań. Polski Kodeks Pracy uwzględnia dni wolne dla osób, które planują założyć rodzinę. W związku z uroczystością pracownikowi przysługują dwa dodatkowe dni z okazji ślubu. Są one w pełni płatne, a twój pracodawca ma obowiązek udzielenia ci urlopu okolicznościowego. Ślub uprawnia do dni wolnych, jeśli małżeństwo ma skutki cywilnoprawne. Pamiętajmy, że w Polsce można zawrzeć związek małżeński bez nich, choć to bardzo nietypowe rozwiązanie.
Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na ślub?
Aby otrzymać urlop z okazji ślubu, należy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Pamiętaj, że dokument nabiera mocy prawnej tylko w przypadku, gdy zostaje zatwierdzony przez przełożonego. Pisemny wniosek powinien przypominać ten, który z reguły wypełniasz podczas ubiegania się o urlop wypoczynkowy. Każda firma na swój własny wzór, a niektóre odeszły od drukowanych papierów na rzecz elektronicznego obiegu dokumentów. Co więcej, pracownik ma obowiązek udowodnić fakt zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętaj, że:
- tylko poprzez złożenie wniosku o urlop możesz otrzymać dwa dni wolne w pełni płatne;
- nie zależą ci się one „z urzędu”. Musisz o nie wnioskować;
- musisz przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że rzeczywiście wstąpiłeś w związek małżeński,
- za poświadczenie może posłużyć akt ślubu.
Kiedy możesz wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?
Przepisy Kodeksu Pracy nie precyzują, kiedy dokładnie musisz wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub. Możesz to zrobić w dniu uroczystości, przed nią lub po niej. Dwa dni jednak powinny być wykorzystane w taki sposób, aby można je było powiązać z danym wydarzeniem. Zwykło się brać urlop okolicznościowy na ślub tuż przed bądź po nim i oczywiście w dniu uroczystości, jeśli przypada ona w dzień roboczy. Pandemia COVID, a co za tym idzie, ograniczona liczba wolnych terminów na salach weselnych, zmobilizowały młode pary do zawierania związków małżeńskich w nietypowe dni, np. w środę czy piątek.
Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?
Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop z okazji ślubu przysługuje młodej parze, która wstąpiła w związek małżeński. Warto zaznaczyć, że nie wlicza się on do puli urlopowej. Twój wymiar urlopu wynosi 26 dni, a otrzymujesz jeszcze dodatkowe dwa dni. Urlop okolicznościowy dostają nie tylko młode pary, ale także ich rodzice. Urlop na ślub syna albo córki może dostać matka i ojciec. Przysługują im również dwa dni robocze, jednak nie jest możliwe otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub własnego rodzica albo siostry lub brata.
Czy każdemu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?
Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wybranej grupie osób, o której już wspominaliśmy. Nie otrzymasz urlopu okolicznościowego na ślub brata, ale dostaniesz taki na ślub syna czy córki. Co ważne, wolne uzyskasz tylko w przypadku, gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę. Umowy o dzieło, kontrakty, a także umowy zlecenia nie podlegają pod tego typu świadczeniom. Oczywiście możesz poprosić pracodawcę o wolny dzień, ale nie wypłaci ci wynagrodzenia.
Czy możesz dostać więcej niż dwa dni?
Gdy pracujesz na umowę o pracę, Kodeks Pracy przewiduje dla ciebie dodatkowe dwa dni płatnego urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Niestety nie możesz się ubiegać w ramach tego świadczenia o większy wymiar. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wolnego, zawsze możesz skorzystać z urlopu wypoczynkowego i wybrać się z małżonkiem w podróż poślubną.
Przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o wolne z okazji ślubu. Urlop okolicznościowy na ślub to twoje prawo. Dopełnij wszelkich formalności i skorzystaj z dwóch dodatkowych dni wolnych.
- Urlop okolicznościowy – czym jest, kiedy i komu przypada oraz jakie są zasady jego udzielania?
- Urlop okolicznościowy – śmierć babci, czyli wolne na pogrzeb
- Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Sprawdź, kiedy przysługują ci dni urlopu okolicznościowego
- Urlop okolicznościowy – śmierć ojca. Kiedy przysługuje dodatkowy urlop z powodu śmierci bliskich?
- Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka. Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje w 2024 roku?