Są chwile, gdy po prostu musisz wziąć urlop. Opieka nad dzieckiem to właśnie taka szczególna okoliczność. Przekonaj się, ile wolnego należy ci się w związku z tą sytuacją. Sprawdź też, czy każdy może wziąć urlop na dziecko.

W polskim prawie istnieją rozmaite sytuacje, w wyniku których możesz otrzymać urlop. Opieka nad dzieckiem, które nie przekroczyło określonego wieku, to jedna z nich. Zobacz, jakie zasady związane są z tym rodzajem urlopu. Przekonaj się, ile dni urlopowych ci przysługuje.

Ustawodawca w Polsce wziął pod uwagę potrzeby pracujących rodziców. Właśnie ze względu na nich funkcjonuje wspomniany urlop. Opieka nad dzieckiem, co oczywiste, nie może trwać bez końca. Jednak jako osoba zatrudniona możesz liczyć na pewien okres płatnego urlopu, który możesz poświęcić młodocianym członkom rodziny, gdy szczególnie tego potrzebują. Zobacz, jak ta kwestia dokładnie wygląda.

Urlop opieka nad dzieckiem – do ilu lat?

Oto podstawowe pytanie, które jest ważne w kontekście urlopu na dziecko. Do ilu lat, a raczej do jakiego wieku dziecka, można skorzystać z tego wolnego? Ustawodawca określił, że urlopy te przysługują w przypadku dzieci, które nie ukończyły 14 lat. Jeżeli twoje dziecko jest starsze, to rozwiązanie już cię nie obejmuje.

Co ważne, w ciągu jednego roku kalendarzowego możesz skorzystać z więcej niż jednego dnia urlopu. Wedle regulacji, pracownikowi przysługują 2 takie wolne dni. Co musisz zrobić, by je otrzymać?

Urlop na dziecko – wniosek

Aby dostać urlop opiekuńczy na dzieci, które spełniają kryterium wieku, musisz złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy. W nim musisz należycie uargumentować swoje potrzeby. Przykładowo, powinieneś wykazać, że potrzebujesz wolnego, bo twoje dziecko zachorowało, a sytuacja, w której się znajdujesz, nie pozwala ci na skorzystanie z usług opiekunki lub pozostawienie dziecka pod opieką kogoś z rodziny. W grę wchodzą także inne sytuacje, gdy musisz zająć się swoim potomkiem.

Czy pracodawca może ci odmówić urlopu? Opieka nad dzieckiem to ważny powód, by wziąć wolne. Jeżeli właściwie przedstawiłeś powód, dla którego go potrzebujesz i wciąż dysponujesz dniami wolnymi, twój szef nie powinien robić problemów. Co prawda formalnie decyzja należy do niego. Jednak może ci odmówić urlopu na dziecko jedynie, gdy ma ku temu solidne podstawy.

Ile dni opieki nad dzieckiem?

Ile dokładnie dni urlopowych możesz otrzymać? Prawo określa ten przywilej dwojako. Z jednej strony w dniach, a z drugiej w godzinach. Urlop opiekuńczy na dzieci może wynosić szesnaście godzin lub w innej wersji są to 2 dni opieki nad dzieckiem.

Nie musisz obu tych dni wykorzystywać od razu – możesz wnioskować o nie w różnych terminach. Co więcej, możesz dowolnie dysponować poszczególnymi godzinami urlopu. Oznacza to możliwość wzięcia dwóch godzin urlopu jednego dnia, przy innej okazji czterech, przy kolejnej jednej itd.

Więcej niż 2 dni opieki nad dzieckiem – czy to możliwe?

Dni wolne w tej formule nie przechodzą na kolejny rok. Jeżeli nie wykorzystasz obu dni lub szesnastu godzin w jednym roku kalendarzowym, w kolejnym nie będziesz dysponował większym urlopem. Opieka nad dzieckiem to każdorazowo maksymalnie dwa dni w roku i, niestety, ani jednego więcej.

Istotny jest fakt, że wymiar urlopu jest w tym przypadku taki sam, niezależnie od stażu pracy czy rodzaju umowy o pracę. Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu również może liczyć na ten urlop. W takim przypadku liczba godzin będzie proporcjonalna do wymiaru pracy. Warto pamiętać, że niepełne godziny zaokrągla się przy tym w górę do pełnych godzin.

Opieka na dziecko zdrowe czy na chore?

Opieka nad dzieckiem nie musi w tym przypadku oznaczać opieki nad dzieckiem dotkniętym chorobą. Sytuacje, w których twoja pociecha wymaga opieki, mogą być różne. Tym samym, ów urlop jest rozwiązaniem elastycznym. Oczywiście, każdorazowo jest to wolne w pełni płatne.

Należy także zaznaczyć, że urlop ten przysługuje razem obojgu rodzicom. Nie jest tak, że dwoma dniami dysponują zarówno matka, jak i ojciec. Rodzice dysponują dwoma dniami łącznie. Jedno z nich może wykorzystać oba, każde może wykorzystać po jednym lub też mogą wykorzystać określoną liczbę godzin. Warto o tym pamiętać, planując wolne związane z opieką nad dzieckiem.

Rodzice dziecka nie muszą przy tym być małżeństwem. Nawet jeżeli nie pozostają w związku małżeńskim, obojgu przysługują dalej 2 dni opieki nad dzieckiem. Specyficzna jest sytuacja, gdy jedno z rodziców w danym momencie nie jest zatrudnione. Wtedy prawo przechodzi w całości na drugiego rodzica.

Urlop opiekuńczy dla rodzica

Urlop na zdrowe dziecko nie jest długi. W skali roku to zaledwie dwa dni. Jednak i one mają znaczenie w określonych sytuacjach. Wolne należy się każdemu bez względu na staż pracy. Co więcej, można nim dowolnie dysponować na przestrzeni roku. Na razie nic nie zapowiada, by przepisy w tym zakresie miały się zmienić, a liczba dni urlopowych – zostać zwiększona.

Doświadczasz awaryjnych sytuacji związanych z Twoją pociechą? Serwis naszedziecko.pl pomoże Ci je opanować.

Archiwum: styczeń 2022
urlop opieka nad dzieckiem