Czy wzrosną ceny materiałów budowlanych? Prognozy 2024 wskazują, że wzrost cen wyhamuje nie tylko w Polsce, ale i na rynkach europejskich. Może się to przyczynić do wznowienia inwestycji i ożywienia w sektorze nieruchomości. Sprawdź prognozy na 2024 rok.
Ceny materiałów budowlanych? Prognozy 2024 to miła odmiana od gwałtownego wzrostu cen, do którego przyzwyczaiły nas dwa ostatnie lata. Materiały budowlane będą droższe średnio o 4-8 procent. Oznacza to, że w niektórych krajach wzrost cen nie przekroczy poziomu inflacji.
Prognoza CBRE zakłada, że jeden z większych rozdźwięków na linii inflacja-cena materiałów budowlanych pojawi się w Polsce. Mają to być podwyżki rzędu 8% przy inflacji na poziomie około 11%.
Prognozy na 2024 r. a ceny materiałów budowlanych w 2022 r.
Kluczowe rynki w całej Europie muszą liczyć się ze wzrostem cen materiałów budowlanych. W zależności od kraju będzie to średnio 4-8 procent. Jest to spora odmiana w porównaniu do dwóch poprzednich lat, kiedy można było zaobserwować gwałtowne trendy wzrostowe.
Co prawda, nie można liczyć na oczekiwany spadek cen, ale eksperci i tak są zgodni co do tego, że stabilny wzrost kosztów w tym sektorze wpływa na ceny mieszkań. Prognozy 2024 w tym aspekcie także warto poznać.
2022 rok pokazał, w jakim tempie mogą wzrastać ceny w sklepach budowlanych. W październiku wzrost cen oscylował na granicy 22 procent. Nieco tańsze były materiały izolacyjne typu styropian, droższe – wapno i cement. Spadek cen dotyczył drewna oraz płyt OSB.
Na przestrzeni kilku ubiegłych miesięcy można było zauważyć niższą dynamikę wzrostu cen. W maju było to aż 34 procent. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, prognozy 2024 warto zestawiać z tendencjami w drugiej połowie 2022.
Wzrost cen materiałów budowlanych wrzesień 2022 r.:
- cement i wapno – 43%;
- sucha zabudowa – 32%;
- izolacje termiczne – 25%;
- wykończenia – 23%.
Co oznacza stabilizacja cen materiałów dla polskich firm budowlanych?
Stabilizacja na rynku cen materiałów budowlanych to zdecydowanie dobra wiadomość dla deweloperów i przedsiębiorców budowlanych. Dzięki temu możliwe będzie wznowienie czasowo wstrzymanych inwestycji i ponowne zapewnienie łańcucha dostaw materiałów. Dotąd przez wzrost kosztów działalności przedsiębiorcy mniej budowali, a co za tym idzie – mniej sprzedawali. Dodatkowym problemem okazały się stopy procentowe podnoszone praktycznie z miesiąca na miesiąc.
Choć wzrost cen wskazywano jako główną barierę dla działalności firm budowlanych, stabilne ceny materiałów budowlanych ucieszą także inwestorów. W połączeniu ze spadkiem cen energii prognozy cen węgla 2024 pomogą uspokoić rynek nieruchomości na sprzedaż i na wynajem.
Ceny materiałów budowlanych – prognozy 2024 a polski rynek nieruchomości
Polskie i zagraniczne firmy budowlane, deweloperzy oraz prywatni inwestorzy przyzwyczaili się już do nagłych zmian cen materiałów budowlanych. Prognozy 2024 są potwierdzeniem rynkowych tendencji.
W ostatnim czasie można było doświadczyć pewnej stabilizacji tempa tych zmian, jednak okresy stabilizacji są jedynie chwilowe. Wiedzą o tym wszyscy, którzy śledzą ceny materiałów i stawki robocizny, aby wyliczyć przyszłe wydatki na budowę lub remont nieruchomości.
- Ceny mieszkań – prognozy 2023 i trendy na 2023 rok według ekspertów
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Inflacja w Europie 2022 – na co wpływa? Ile wynosi w Polsce i innych krajach?
- Recesja gospodarcza, czyli okres stagnacji w gospodarce. Czy recesja jest równoznaczna z głębokim kryzysem?
- Inflacja w Polsce 2022 – na jakim jest poziomie? Co wpływa na wysokość inflacji?