Jak w 2023 będzie kształtował się kurs funta? Prognozy analityków wskazują na kłopoty Wielkiej Brytanii oznaczające skurczenie się gospodarki o 1,4%. Nawet zmniejszająca się inflacja nie przyniesie zbyt dużej ulgi. Kurs funta nadal jest niepewny.

Koniec listopada 2022 roku to informacje potwierdzające wejście Wielkiej Brytanii w recesję. Biuro Odpowiedzialności Budżetowej oszacowało, że w związku z tym realny dochód, jakim będzie dysponować gospodarstwo domowe spadnie o około 4,3% (2022-2023). Jak sytuacja gospodarcza odbije się na kursie funta? W parze z dolarem funt powinien zachować równowagę, nieco gorzej wygląda sytuacja w zestawieniu z euro. Jak ukształtuje się para GBP a PLN? Sprawdzamy kurs funta – prognozy 2023 opisujemy w poniższym tekście.

Kurs funta. Prognozy 2023

Analizy ekspertów wskazują, że gospodarka na Wyspach nadal będzie się osłabiać i kurczyć przez cztery kolejne kwartały. Wzrosty spodziewane są dopiero w 2024 roku, a przewidywany poziom ma sięgnąć 0,8%. Obecnie analitycy Credit Agricole zakładają spadek wartości funta. 

16 grudnia 2022 roku kurs funta uplasował się na wysokości 5,37418 zł, co oznacza, że w stosunku do złotówki jest on relatywnie słaby. W styczniu 2023 kurs tej waluty utrzymywał się na tym samym poziomie. W stosunku do dolara amerykańskiego funt zaliczył również spory spadek – jak zauważają analitycy, notowania znajdują się na 37-letnich dołkach. Oznacza to, że tak źle dawno już z walutą brytyjską nie było. Jak zatem będzie wyglądał kurs funta? Prognozy 2023 pokazują, że zachowa tendencję spadkową, by dojść do około 5,31 zł w III kwartale przyszłego roku. 

Przyszłość waluty brytyjskiej – kurs funta, prognozy 2023

Wielu analityków i ekspertów od rynków walutowych ocenia, że funt brytyjski będzie tracił na znaczeniu i odgrywał coraz mniejszą rolę w światowej gospodarce. Nie brak również głosów, że wręcz przeciwnie, może stać się walutą podobną do franka szwajcarskiego – dopiero jednak w dłuższej perspektywie 10 lub nawet 20 lat. Choć funt nadal jest mocny w stosunku do złotego, nie tak, jak miało to miejsce kilkadziesiąt lat wstecz. 

Kryzys funta brytyjskiego to oczywiście pokłosie wydarzeń takich jak inwazja Rosji na Ukrainę, pandemia koronawirusa, globalny kryzys gospodarczy, a także wewnętrzne problemy polityczne. Szczyt recesji w Wielkiej Brytanii przewidywany na połowę 2023 roku nie pozwala jednoznacznie oszacować, jak mogą kształtować się relacje pomiędzy funtem a złotym polskim. Co więcej, duży wpływ na kurs funta mają relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Eksperci są bardzo ostrożni w wyrażaniu opinii na temat przyszłości waluty brytyjskiej. Jak ukształtuje się kurs funta? Prognozy już niedługo zderzą się z rzeczywistością i nie będzie żadnych złudzeń i wątpliwości.

Archiwum: styczeń 2023
kurs funta prognozy