Jak zapowiadają się ceny mieszkań? Prognozy 2023 zdecydowanie zachęcają do jak najszybszego zakupu nieruchomości. Według szacunków ekonomistów uśredniona stawka za metr kwadratowy do 2025 roku wzrośnie nawet o 1 700 złotych. Sprawdź, z czego wynika zapowiadana podwyżka cen mieszkań.
W przypadku cen mieszkań prognozy 2023 zakładają, że nieruchomości na rynku pierwotnym w przyszłym roku utrzymają pułap cenowy z trzeciego kwartału bieżącego roku. Jest to średnio 11 325 złotych za metr kwadratowy. I chociaż nie da się przewidzieć przyszłości, stagnacja prognozowana jest przez wielu ekspertów. Według specjalistów nagły wzrost cen pojawi się za to w 2024 r., gdy średnia cena za metr kwadratowy mieszkań w sześciu największych miastach wojewódzkich wyniesie 11 943 złote. W 2025 roku będzie to już 12 934 złote.
Popyt na nieruchomości – rynek mieszkaniowy w obliczu inflacji
Hossa na rynku nieruchomości to trend obserwowany przez ekspertów od 2013 roku. Krótkotrwała stabilizacja i minimalny spadek cen mieszkań nastąpiły w wyniku wybuchu pandemii, która okazała się sprzyjać inwestorom. Z kolei w kwietniu bieżącego roku Indeks Cen Mieszkań osiągnął rekordową wartość (1498 pkt) wynikającą ze wzrostu cen nieruchomości z rynku wtórnego. Pierwszy spadek od wielu lat zanotowano w II kwartale 2022 r. ICM osiągnęło wtedy 1481,9 pkt, co wywołało spekulacje odnośnie do zapowiadanej od dawna zapaści na rynku nieruchomości.
Czy sytuacja na rynku doprowadzi do spadku cen nieruchomości? Analitycy już zaczynają prognozować możliwe scenariusze. Jednak dane porównawcze jednoznacznie wskazują, że w odniesieniu do 2021 r. ceny za metr kwadratowy wciąż rosną. Ich wzrost nie dorównuje inflacji, ale jest stały. Jeśli mowa o inflacji 2023, prognozy także nie napawają optymizmem, a wzrost cen wpłynie na kształtowanie się rynku nieruchomości w Polsce.
Spadek zdolności kredytowej a spadek popytu
Inflacja i podnoszenie stóp procentowych odcisnęły swoje piętno w sektorze sprzedaży mieszkań. Cykl podwyżek spowodował mniejsze zainteresowanie kredytowaniem zakupu nieruchomości. Na podstawie zapytań kredytowych można też odnotować, że potencjalni kredytobiorcy mają coraz mniejszą zdolność kredytową.
Co to oznacza dla dynamiki cen mieszkań? Spadek zdolności kredytowej to spadek popytu na nowe mieszkania i nieruchomości z rynku wtórnego.
Spadek cen mieszkań czy wzrost cen mieszkań w Polsce – prognozy ekspertów
Jak przewiduje główny analityk HRE Investments i analitycy banku PKO BP w 2023 r. ceny mieszkań pozostaną bez większych zmian. Dynamika wzrostu cen przyspieszy dopiero w 2024 r., kiedy podaż nieruchomości zmaleje. Stale rosnące ceny materiałów budowlanych spowodują zmniejszenie liczby mieszkań na rynku, co automatycznie przełoży się na wzrost cen sprzedaży i cen najmu.
Największe znaczenie będzie miała lokalizacja nieruchomości. Dla mieszkań w największych miastach w 2024 r. i 2025 r. ceny za metr kwadratowy sięgną około 12 000 i 13 000 złotych.
Na spadek cen nie ma co liczyć, ale w przyszłym roku inflacja może doprowadzić do zwiększonej ilości promocyjnych ofert od osób, które będą chciały jak najszybciej spieniężyć mieszkania. Wpływ mogą mieć na to m.in. prognozy cen węgla 2023. Inwestycyjny rynek najmu z pewnością wykorzysta stabilność cen, aby wykupić lokale na lepszych warunkach. Z kolei na rynku najemców problemem może być wynikający z podwyżek podniesiony czynsz za wynajem. To dlatego wiele osób planuje zakup mieszkania i spłacanie własnej nieruchomości.
Ceny mieszkań (prognozy 2023) – co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku?
Prognozy ekspertów wskazują, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna. Oznacza to stały, powolny wzrost, który zacznie być odczuwalny dopiero w 2024 i 2025 roku. Trudno jednoznacznie określić, jak będą wyglądały konkretne stawki, jednak bez wątpienia na ceny mieszkań wpłyną również inne opłaty, dlatego warto poznać prognozy cen gazu 2023.
Obecny wzrost popytu na mieszkania i stabilizacja cen to zasługa napływu uchodźców z Ukrainy. Jednak wszystkie prognozy mają czynniki niepewności. Należą do nich m.in.:
- ograniczenie podaży mieszkań przez deweloperów;
- siła oddziaływania podwyższonych stóp procentowych na popyt i ceny nieruchomości.
Co jeszcze ma wpływ na związane z cenami mieszkań 2023? Popyt na nieruchomości kształtuje też poziom bezrobocia. Według szacunków kolejne kwartały przyniosą wzrost stopy bezrobocia BAEL do 3 procent. W trzecim kwartale 2022 było to 2,6 procent. Oznacza to, że dynamika PKB spadnie, ale wciąż pozostanie dodatnia. Na popyt mogą wpłynąć również ceny materiałów budowlanych (stal, aluminium) i ich dostępność. W maju bieżącego roku dynamika cen osiągnęła lokalne maksimum – 34 procent rok do roku – jednak już kolejne miesiące przyniosły trend spadkowy na światowych rynkach. Przyjmuje się, że w 2023 r. średnioroczny spadek cen popularnych materiałów budowlanych w skali całego kraju wyniesie aż 5 proc. Dzięki temu popyt na nieruchomości wzrośnie, a ich ceny utrzymają dotychczasowy poziom.
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Ile zarabia deweloper? Jaką marżę deweloper zarabia przy sprzedaży nieruchomości?
- Ceny materiałów budowlanych – prognozy 2024 a opinie ekspertów
- Ile zarabia agent nieruchomości? Sprawdź zarobki pośrednika w 2024 roku
- Recesja gospodarcza, czyli okres stagnacji w gospodarce. Czy recesja jest równoznaczna z głębokim kryzysem?