Samozatrudnienie wiąże się z wysokimi kosztami zatrudniania pracownika. Sprawiają one, że coraz więcej pracodawców decyduje się na współpracę z osobami posiadającymi własne firmy. Samozatrudnienie to wygodne rozwiązanie w wielu sytuacjach.
Prowadzenie działalności i praca na własny rachunek mogą wydawać się niezbyt stabilne. To często jednak rozwiązanie, które zapewni ci wyższe dochody, pozwoli na większą elastyczność, a także sprawi, że nie będziesz musiał aż tak bardzo przejmować się szefostwem. Samozatrudnienie wymaga jednak większej odpowiedzialności. Jednak, mimo tego, zwykle jego zalety przewyższają wady. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki model pracy! Dowiedz się, czym jest samozatrudnienie u pracodawcy oraz jak skorzystać na takim modelu pracy.
Samozatrudnienie – definicja. O co w tym chodzi?
Samozatrudnienie definicję zawiera już samo w sobie. Oznacza ono, że samodzielnie prowadzisz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Pracujesz więc na zlecenia innych, ale samodzielnie płacisz wszystkie koszty związane z prowadzeniem firmy. Działasz na własną odpowiedzialność, a twój szef zmienia się w klienta.
Dla wielu osób jest to zdecydowanie wygodniejszy model pracy. Sprawia, że nie jesteś aż tak uzależniony od osoby zarządzającej przedsiębiorstwem, które cię zatrudnia. Samodzielnie ustalasz też swoje wyjazdy na wakacje czy dni wolne. Samozatrudnienie między innymi z tych powodów cały czas zdobywa na popularności.
Samozatrudnienie a działalność gospodarcza – to jest to samo!
Samozatrudnienie brzmi dla ciebie jak coś obcego? Może okazać się, że… wcale tak nie jest. Na pewno znasz kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą, czyli własne przedsiębiorstwo. Jeśli tak, to znasz też osobę, która jest samozatrudniona.
Wiele osób pracuje na własny rachunek. Gdy zaczniesz sobie to uświadamiać, zrozumiesz, że to wcale nie jest takie straszne. Samozatrudnienie a działalność gospodarcza właściwie się od siebie nie różnią. To po prostu inne słowa, które określają coś bardzo do siebie podobnego. Aby jednak być samozatrudnionym, musisz najpierw założyć swoją własną działalność.
Samozatrudnienie – na czym polega założenie firmy?
Wiesz już, na czym polega samozatrudnienie, jednak warto wiedzieć także, w jaki sposób można założyć firmę. Obecnie da się to zrobić nawet przez internet! Musisz być przede wszystkim osobą fizyczną, co w praktyce oznacza, że powinieneś być pełnoletni. Jeśli jesteś już po swoich urodzinach, wybierz formę swojej działalności gospodarczej. Prawdopodobnie postawisz na jednoosobową działalność gospodarczą.
W następnej kolejności będziesz musiał wybrać formę opodatkowania i założyć swoją firmę, klasyfikując ją zgodnie z kodami PKD. Zarejestruj ją, wypełniając wniosek CEIDG-1. W międzyczasie będziesz musiał znaleźć także księgowego. I gotowe! Jesteś samozatrudniony. Teraz wystarczy poszukać zleceń.
Samozatrudnienie u pracodawcy? Też tak można
Samozatrudnienie nie musi wcale oznaczać brania wielu różnych zleceń. Bardzo często firmy oferują taki sposób pracy swoim pracownikom, ponieważ jest to dla nich po prostu tańsze. Dzięki temu mogą zaoferować wyższą wypłatę, zachęcając innych do pracy w ich własnym przedsiębiorstwie.
Z powyższych powodów samozatrudnienie u pracodawcy może być dobrym pomysłem. Nie obawiaj się więc, jeśli dostaniesz taką propozycję np. na rozmowie o pracę. W takiej sytuacji warto po prostu przedyskutować sprawę z rekruterem. Jeśli firma będzie zainteresowana współpracą z tobą, na pewno pomoże ci w założeniu własnego przedsiębiorstwa.
Jak skorzystać na samozatrudnieniu? Będziesz więcej zarabiać
To, jak skorzystać na samozatrudnieniu, jest naprawdę proste. Poza tym, co już zostało wspomniane, czyli większą wypłatą, będziesz też mógł swobodnie pracować w wielu firmach jednocześnie. Możliwość wystawiania faktur sprawi, że osoby trzecie chętniej zatrudnią cię do wykonania niewielkich zleceń, które pozwolą ci na zarobek i jednocześnie będą przyjemnym oderwaniem się od codziennej pracy. Dzięki temu twój miesięczny przychód wzrośnie jeszcze bardziej.
Na dodatek samozatrudnienie sprawi, że samodzielnie ustalisz, ile pracujesz, w jakich godzinach i dniach. To znacznie zwiększy twoją elastyczność. Takie aspekty są szczególnie ważne np. jeśli masz małe dzieci lub wymagające hobby.
Samozatrudnienie – korzyści, których nie możesz przegapić
Samozatrudnienie wiąże się także z korzyściami podatkowymi. Dzięki temu będziesz mógł w koszty wliczać m.in. paliwo, szkolenia czy przedmioty wykorzystywane w działalności. To zmniejszy twoje miesięczne wydatki. Będziesz mógł także odliczyć VAT od niektórych towarów oraz usług.
Możesz rozliczać według podatku ryczałtowego lub liniowego. Ten drugi zawsze wynosi 19%. Z kolei, pracując na umowę o pracę, musisz przygotować się na to, że od twojej wypłaty będzie odciągane ok. 17-32%, zależnie od wykonywanego zawodu.
Samozatrudnienie ma również wady. Jakie?
Jak każde rozwiązanie, tak i samozatrudnienie ma pewne wady. Przede wszystkim będziesz musiał samodzielnie się rozliczać lub wynająć osobę, która zajmie się wszystkimi składkami, fakturami i ZUS-em. Nie są to wysokie koszty, jednak po prostu będziesz musiał je ponieść.
Nie bez znaczenia jest też ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności. Jeśli nieuczciwy klient ci nie zapłaci bądź nie znajdziesz zlecenia, może okazać się, że będziesz musiał ogłosić upadłość i poszukać pracy na etat bądź inną umowę. W niektórych sytuacjach może okazać się konieczne wykupienie OC, które osłoni cię przed nieuczciwymi kontrahentami.
Taki ZUS nie da ci wysokiej emerytury!
Kolejna wada samozatrudnienia to bez wątpienia niski ZUS. Opłaty ponoszone przez taką osobę są niższe, niż gdy pracuje ona na etat. Z tego powodu będziesz musiał liczyć się z niezbyt wysoką emeryturą. Oznacza to, że powinieneś samodzielnie zadbać o odkładanie pieniędzy lub rozsądne ich inwestowanie, aby mieć się za co utrzymać w sytuacji, w której już nie będziesz w stanie pracować. Po raz kolejny więc samozatrudnienie wiąże się z wyższą odpowiedzialnością za swoje własne czyny.
Samozatrudnienie – co z L4 i urlopami?
Możesz zastanawiać się nad tym, czy prowadząc własną działalność gospodarczą, będziesz mógł pójść na chorobowe. Odpowiedź brzmi: tak! Jeśli twój lekarz uzna, że nie możesz pracować i wystawi L4, masz prawo do płatnego zwolnienia z twojej własnej firmy. Aby jednak mieć taką możliwość, musisz opłacać składki ZUS-u przez co najmniej 90 dni.
Niestety, jeśli chodzi o urlopy, nie jest tak kolorowo. Nie przysługują one osobie samozatrudnionej. Jeśli jednak będziesz zarabiać więcej, niż na umowę o pracę, będziesz mógł po prostu odłożyć pieniądze, które następnie pokryją twój czas wolny. Wiele zależy od tego, jak zarządzasz pieniędzmi. Samozatrudnienie wymaga opanowania tej umiejętności.
Samozatrudnienie w Polsce – ile osób się na to decyduje?
Ile osób w Polsce prowadzi własną działalność gospodarczą i utrzymuje się w ten sposób? W IV kwartale 2019 roku pracujących w ten sposób było 1,595 mln. Rok później liczba ta wzrosła do 1,630, co oznacza, że 35 tys. osób założyło własne przedsiębiorstwa.
To pokazuje, że ten trend cały czas postępuje i być może warto się zdecydować na samozatrudnienie. Jednocześnie, należy mieć świadomość wcześniej wspomnianych wad. Tak zatrudnione osoby mimo wszystko mają mniejsze bezpieczeństwo socjalne, dlatego nie każda osoba powinna wybierać tę ścieżkę kariery.
W jakich zawodach pracuje się na zlecenie?
Samozatrudnienie wydaje ci się kuszące, ale jesteś dopiero na początku swojej drogi zawodowej? Musisz znaleźć odpowiedni rodzaj pracy dla siebie. Bardzo często w ten sposób pracują freelancerzy, czyli np. programiści, tłumacze, graficy albo osoby wykonujące korektę tekstów. Obecnie jednak także wiele biur oferuje taki model zatrudnienia pracowników.
Samozatrudnienie jest wygodną metodą pracy dla naprawdę wielu osób. Warto się na nią zdecydować w sytuacjach, w których korzyści przeważają nad wadami.
- Jak założyć firmę? Od własnej działalności dzieli cię już tylko 6 prostych kroków!
- Do czego służy numer REGON i jak go uzyskać?
- Jak wymyślić nazwę firmy? Sprawdź, jakie są sposoby na stworzenie nazwy dla firmy
- Know-how – co to oznacza i jaką wartość może mieć dla przedsiębiorstwa?
- Pasywa – definicja, rodzaje oraz wszystko, co warto o nich wiedzieć