Warto zwrócić uwagę na jedną z części programu Polski Ład – mieszkania bez wkładu własnego. Ustawa ta ma rozwiązać problem z otrzymaniem kredytu na zakup nieruchomości. Co konkretnie mówią przepisy? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
Zapis dotyczący zakupu nieruchomości w ramach programu Polski Ład – mieszkania bez wkładu własnego – został stworzony po to, aby single, pary czy małżeństwa mogły wziąć kredyt w prostszy sposób. Rządowy program obejmuje dofinansowania na domy i mieszkania z rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Warto się dowiedzieć, na jakich zasadach można skorzystać z nowego ustawodawstwa. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.
Wymagany przez bank wkład własny nie będzie już potrzebny – co przewiduje ustawa?
Za sprawą Polskiego Ładu zakup nieruchomości będzie dla wielu osób znacznie prostszy. Zanim poruszymy zagadnienia związane z konsekwencjami i ogólną oceną programu zmian Polskiego Ładu, które mają wejść w życie 27 maja 2022 roku, warto zapoznać się z tym, co zapowiada ustawodawca.
Co zamiast wkładu własnego?
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii można przeczytać, że ustawa została stworzona po to, aby banki mogły udzielać kredytów osobom, które nie mają odłożonych pieniędzy na wkład własny. Dotyczy to jednak osób, które jednocześnie zarabiają na tyle dużo, że są w stanie sfinansować spłatę zobowiązania. Przyszły kredytobiorca otrzyma gwarantowany kredyt na zakup nieruchomości, a wkład własny zostanie pokryty przez państwo. Limit finansowania wkładu własnego ma wynieść nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągane jest zobowiązanie.
Jakie są założenia przy przyznawaniu kredytu bez wkładu własnego?
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał kredytu na minimum 15 lat – wyłącznie w walucie polskiej. Takie rozwiązanie to pomoc umożliwiająca uniknięcie problemów związanych z ryzykiem kursowym. Chociażby takich jak w przypadku kredytów hipotecznych branych we frankach szwajcarskich.
Program prorodzinny
Trzeba zauważyć, że zapowiadając wprowadzenie projektu Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego, rządzący deklarowali, że będą to zmiany o profilu prorodzinnym. Kupno nieruchomości i spłata zobowiązań wobec banku może być znacznie prostsza ze względu na system dopłat, który zależy od liczby dzieci – uwzględniając również ich przyjście na świat w trakcie spłacania kredytu hipotecznego.
Mieszkanie bez wkładu własnego – nowy program uwzględnia potrzeby rodzin wielodzietnych
Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest skorelowany z liczbą dzieci w rodzinie. Spłata rodzinna zobowiązania ma być mniejszym obciążeniem w momencie, kiedy w trakcie kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko. Wtedy państwo za pośrednictwem banku gospodarstwa wypłaci 20 tys. złotych, a następnie 60 tys. w przypadku trzeciego i kolejnego. Dzięki temu Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże małym, średnim i dużym rodzinom spłacić kredyt zaciągnięty na nabycie nieruchomości.
Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego a ochrona przed wzrostem cen mieszkań
Tak duża pomoc ze strony państwa mogłaby zostać wykorzystana przez deweloperów, czy osoby prywatne – skutkiem byłby znaczny wzrost cen na rynku. Z tego powodu część programu Nowy Ład – mieszkanie bez wkładu własnego została wyposażona w limit przyznawania finansowania. Są to mechanizmy, które ustalają maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.
Polski Ład i banki, w których można starać się o przyznanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego
Żeby móc kupić nieruchomość na podstawie kredytu bez wkładu własnego, udzielonego przy pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego, trzeba będzie udać się do odpowiedniej placówki. Gwarancja związana z programem Polski Ład zostanie uwzględniona przy staraniu się o kredyt w bankach, które podpiszą umowę z BGK.
Warunki, według których zostanie przyznana gwarancja BGK
Żeby skorzystać ze zmian, które wejdą w życie 27 maja 2022, trzeba będzie spełnić kilka warunków. BGK pomoże sfinansować wkład w banku w momencie, kiedy kredytobiorca, ale również i członkowie prowadzonego gospodarstwa domowego, nie posiadają żadnej nieruchomości. Czy jest tak w każdej sytuacji?
Duża rodzina a limit posiadanych nieruchomości
Od tej zasady istnieje wyjątek. Ma to miejsce, kiedy w rodzinie jest dwoje lub więcej dzieci. W takim przypadku można mieć jedną nieruchomość. Jej powierzchnia nie może być większa niż 50 m² w przypadku posiadania dwójki potomstwa, 75 m² w przypadku posiadania trójki dzieci i 90 m², gdy w rodzinie jest więcej pociech. W momencie, gdy jest ich piątka, to limit związany z metrażem nie jest już uwzględniany. Trzeba jednak zauważyć, że jednym z warunków jest również to, że w dniu spłaty kredytu hipotecznego można być właścicielem wyłącznie jednej nieruchomości – tej, która została nabyta z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.
Komu Nowy Ład ułatwi nabycie nieruchomości?
Propozycja rządu dotycząca gwarancji wkładu własnego ma być dużą pomocą dla tych, których nie stać na wzięcie kredytu i kupno własnego mieszkania. Ma ograniczyć występowanie sytuacji, gdy osoba mająca zamiar kupić pierwszy dom lub inną nieruchomość – nie mając jednocześnie wystarczającej ilości pieniędzy na uiszczenie opłaty wstępnej – zaciągała kredyty, żeby uregulować tę płatność, potęgując jednocześnie swoje zadłużenie. Zmiany wprowadzane od 1 stycznia 2022 roku mają sprawić, że to zjawisko będzie rzadsze, a pomoc państwa przy kupnie mieszkania lub domu ma rozwiązać ten problem. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy takie finansowanie nie spowoduje wzrostu cen lub tego, że w ramach pomocy rządowej będzie można wziąć kredyt na nieruchomość, ale o niższym standardzie.
Wskutek wprowadzanego projektu Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego, a konkretnie przepisu projektu ustawy przewidującego m.in. limit ceny za mkw. możemy być świadkami nie tego, że pomoc otrzyma młoda rodzina, ale i również tego, że dojdzie do stymulowania wzrostu cen.
- Polski Ład – założenia. Sprawdź, co przyniesie i jak zmienią się podatki!
- Polski Ład – domy do 70m2 bez pozwolenia
- Program Polski Ład dla rolników – co przygotował PIS dla rolnictwa? 7 kluczowych zmian w Polskim Ładzie dla polskiej wsi
- Polski Ład – samozatrudnienie przestanie się opłacać?
- Polski Ład – zmiana formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Podatek liniowy i zmieniony projekt ustawy