Zmiany 2022

Kwota wolna od podatku 2022 – po Polskim Ładzie. Sprawdź, ile wynosi w Polsce i na świecie


Ocena

Jesteś ciekaw, ile wynosi kwota wolna od podatku? Zastanawiasz się, jak wysoki podatek musisz płacić? A może interesuje cię, jak przedstawiają się różnice w kwocie wolnej od podatku w Polsce i innych państwach? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

W tym tekście przedstawimy wszelkie najważniejsze informacje na temat tego, czym jest kwota wolna od podatku. Przybliżymy stawki i postaramy się odpowiedzieć, jakie są szanse na podwyższenie kwoty wolnej od podatku w Polsce. Te informacje na pewno warto znać, ponieważ zwolnienie z podatków to coś, co niewątpliwie daje powody do zadowolenia. Przekonaj się, jakie są progi w zależności od dochodów. Przeczytaj!

Co to jest kwota wolna od podatku 2022?

Zacznijmy jednak od kwestii najprostszej i podstawowej. Czym w zasadzie jest wolna kwota od podatku? Jest to kwota dochodu, od którego nie musisz odprowadzać podatku dochodowego. Albo ujmując to w inny sposób, wedle formalnej definicji – jest to kwota dochodu osoby fizycznej, od której podatnik nie ma obowiązku odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego.

Przedstawiając sprawę najprościej, jest to kwota, której nie obejmuje podatek. Naliczanie podatku rozpoczyna się dopiero od „kolejnej złotówki” przekraczającej ową kwotę. Nie należy mylić jej z kwotą zmniejszającą podatek, która jest stałą częścią dochodu, której nie dotyczy podatek dochodowy.

Kwota wolna od podatku – jakie prawo ją reguluje?

Wszelkie zasady dotyczące kwoty wolnej od podatku są określone w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. To również ta ustawa reguluje wysokość i ewentualne podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Zmiany dotyczące zasad podatkowych są wprowadzane w nowelizacjach pierwotnego dokumentu.

Kwota wolna od podatku 2022 – ile wynosi w Polsce?

Odpowiedzmy teraz na najważniejsze pytanie. Ile wynosi kwota wolna od podatku w naszym kraju? Zacznijmy od tego, że w Polsce kwoty wolne są uzależnione od wysokości zarobków i obowiązuje tak zwana degresywna kwota wolna od podatku. Oznacza to, że maleje ona wraz ze wzrostem przychodów podatnika.

Kwota wolna od podatku w Polsce i progi dochodowe

Oto wysokość kwoty wolnej od podatku dla poszczególnych grup:

 • osoby o dochodach od 8 tys. zł do 13 tys. zł rocznie – kwota wolna od podatku degresywna zaczynająca się od 8 tys. zł i kończąca się na 3091 zł. Maleje w zależności od tego, ile wynosi dokładnie dochód;
 •  osoby o dochodach w przedziale od 13 tys. zł do 85 tys. 528 zł – kwota wynosząca 3091 zł;
 • osoby legitymujące się dochodami rocznymi w przedziale od 85 tys. 528 zł do 127 tys. zł – kwota degresywna zaczynająca się od 3091 zł i spadająca aż do 0 zł;
 • osoby o dochodach przekraczających 127 tys. zł rocznie – brak kwoty wolnej od podatku.

Dodajmy jeszcze, że jeżeli twoje roczne dochody nie przekraczają 8 tys. zł, jesteś zupełnie zwolniony z podatku. 

Jak widać, kwota wolna od podatku dochodowego nie jest jednolita i systematycznie maleje wraz ze wzrostem dochodów.

Kwota wolna od podatku 2022 a rozliczenie podatkowe

Warto wskazać na pewne aspekty związane z kwotą wolną od podatku i rozliczeniem z Urzędem Skarbowym. Mogłoby się wydawać, że jeżeli twoje dochody są bardzo niskie i nie musisz płacić podatku dochodowego, wówczas nie musisz też się rozliczać. To nieprawda. Nawet jeżeli podatnik w Polsce nie musi uiszczać podatku, ponieważ jego dochód jest na tyle niski, że nie jest opodatkowany, to i tak jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedniej informacji fiskusowi.

Rozliczenie z fiskusem i progi podatkowe

Warto pamiętać o tej zasadzie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z organami podatkowymi. W przypadku osób wykazujących wyższe dochody i zobligowanych do uiszczania podatku sprawa jest oczywista. Przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym warto jednak zwracać uwagę na to, w którym progu podatkowym znalazł się twój dochód za dany rok.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku 2022

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to potencjalne podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Od lat jest to przedmiot zarówno sporów politycznych, jak i różnych kampanii wyborczych. W ostatnim czasie kwestia ta powróciła przy okazji projektowania nowych przepisów gospodarczych i podatkowych, które mogą zostać wprowadzone już niebawem.

Wolna kwota od podatku 2022 a Polski Ład

Wszystko w związku z Polskim Ładem – pakietem reform podatkowych i gospodarczych, który zamierza wprowadzić rząd. W wyniku tych zmian kwota zwolniona od podatku ma ulec znacznemu podwyższeniu. Według obecnych planów ma wynosić 30 tys. zł.

Według założeń Polskiego Ładu:

 • kwota wolna od podatku dochodowego już nie będzie degresywna;
 • próg 30 tys. zł będzie dotyczył wszystkich Polaków;
 • w myśl nowych przepisów osoby o niskich dochodach (ok. 2,5 tys. zł) w ogóle nie będą płacić podatku dochodowego. 

Trzeba jednak pamiętać, że nowe przepisy to obecnie wciąż jedynie projekt. Kiedy kwota wolna od podatku mogłaby zostać podwyższona? Według dotychczasowych zapowiedzi rządzących mogłoby to nastąpić na początku 2022 roku.

Kwota wolna od podatku dochodowego na świecie

Odpowiedzmy teraz na pytanie o to, ile wynosi kwota wolna od podatku w różnych krajach świata. Wartości te bowiem, co oczywiste, nie są jednolite. Podobne kwoty występują w większości państw europejskich. Wyjątkami są jedynie Bułgaria i Węgry. W obu tych państwach kwota wynosi równe zero.

Kwota wolna od podatku na świecie – w liczbach bezwzględnych

A jak przedstawiają się stawki w pozostałych krajach? Oto wybrane przykłady (w kolejności od najwyższej do najniższej kwoty):

 • Cypr – 19500 euro;
 • Hiszpania – 17707 euro;
 • Finlandia – 16100 euro;
 • Wielka Brytania – ok. 12000 euro (9440 funtów);
 • Luksemburg – 11265 euro;
 • Austria – 11000 euro;
 • Belgia – 8680 euro;
 • Niemcy – 8130 euro;
 • Francja – 5963 euro;
 • Grecja – 5000 euro.

Nietrudno zauważyć, że kwota wolna od podatku, jaka występuje w Polsce, jest bardzo niska w porównaniu z innymi stawkami europejskimi. Jest też niższa niż w wielu innych krajach na świecie. Przykładowo, w Brazylii w przeliczeniu na złotówki wynosi ona ok. 28 tys. zł, w Tajlandii – 14 tys. zł, a w afrykańskiej Botswanie – ok. 12 tys. zł.

Kwota wolna od podatku na świecie – jako procent średniej pensji 

Pamiętajmy jednak, że liczby bezwzględne to jedno, a odniesienie podatków do realnych zarobków – drugie. Tym samym spójrzmy jeszcze raz na wymienione wyżej kraje z naszego kontynentu. Tym razem weźmy pod uwagę procent średniej pensji, jaką stanowi kwota wolna.

Lista przedstawia się następująco:

 • Hiszpania – kwota wolna od podatku stanowiąca 73% średniej pensji;
 • Cypr – 71%;
 •  Grecja – 46%;
 •  Finlandia – 40%;
 • Wielka Brytania – 38%;
 •  Austria – 32%;
 • Belgia – 23%;
 • Luksemburg – 22%;
 • Niemcy – 20%;
 • Francja – 18%.

Nietrudno dostrzec, że na liście nastąpiły pewne przetasowania. Szczególnie wyraźne jest to w przypadku Grecji. W tym kraju w liczbach bezwzględnych kwota wolna od podatku jest relatywnie niewielka. Jednak stanowi niemal połowę tamtejszej średniej pensji.

Kwota wolna od podatku – świat a pozycja Polski

Jak w powyższych rankingach ulokowałaby się Polska? Na końcu stawki. Zarówno jeśli chodzi o liczby bezwzględne, jak i procent średniej pensji. Ta ostatnia według danych GUS za 2019 rok wynosiła w Polsce 59 tys. zł. Nawet najwyższa obecnie przewidywana stawka kwoty wolnej (8 tys. zł) to zaledwie 13,5% średniej pensji w naszym kraju.

Można więc zauważyć, że projektowane zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku, zawarte w koncepcji Polskiego Ładu znacząco zmieniłyby sytuację. Gdyby kwota wolna wynosiła 30 tys. zł, stanowiłaby ponad 50% średniej krajowej pensji.

Kwota wolna od podatku – podsumowanie

Znasz teraz zarówno obecne, jak i hipotetyczne przyszłe stawki kwoty wolnej od podatku w Polsce. Pamiętaj o zwracaniu uwagi na progi podatkowe, które cię dotyczą i mają wpływ na wysokość owej kwoty. Niezależnie od okoliczności i tego, jaka jest to kwota, pamiętaj także o zgłoszeniu odpowiedniego zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Kwota wolna od podatku to rzecz korzystna dla podatnika, ale nie zwalnia go z pewnych formalnych obowiązków.

Jeżeli ten artykuł i zawarte w nim informacje były dla ciebie przydatne, zapraszamy do zapoznania się z innymi tekstami na naszym portalu. Podejmujemy w nich wszelkie problemy ważne dla pracownika i podatnika.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Maciej Woźniak
70 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe grudzień 2022 – czy 4 grudnia sklepy będą otwarte?

Zmiany 2022

Kodeks pracy 2022 – wprowadzone i planowane przez Radę Ministrów zmiany dla pracowników

Zmiany 2022

Koniec umowy a L4 w 2022 roku – prawo pracy o zasiłku chorobowym po rozwiązaniu umowy o pracę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *