Polski ład

Kwota wolna od podatku – w Polsce i na świecie. Sprawdź, ile wynosi!

5 minut(y) czytania

Jesteś ciekaw, ile wynosi kwota wolna od podatku? Zastanawiasz się, jak wysoki podatek musisz płacić? A może interesuje cię, jak przedstawiają się różnice w kwocie wolnej od podatku w Polsce i innych państwach? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

W tym tekście przedstawimy wszelkie najważniejsze informacje na temat tego, czym jest kwota wolna od podatku. Przybliżymy stawki i postaramy się odpowiedzieć, jakie są szanse na podwyższenie kwoty wolnej od podatku w Polsce. Te informacje na pewno warto znać, ponieważ zwolnienie z podatków to coś, co niewątpliwie daje powody do zadowolenia. Przekonaj się, jakie są progi w zależności od dochodów. Przeczytaj!

Co to jest kwota wolna od podatku?

Zacznijmy jednak od kwestii najprostszej i podstawowej. Czym w zasadzie jest wolna kwota od podatku? Jest to kwota dochodu, od którego nie musisz odprowadzać podatku dochodowego. Albo ujmując to w inny sposób, wedle formalnej definicji – kwota dochodu osoby fizycznej, od której podatnik nie ma obowiązku odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego.

Przedstawiając sprawę najprościej – to kwota, której nie obejmuje podatek. Naliczanie podatku rozpoczyna się dopiero od „kolejnej złotówki” przekraczającej ową kwotę.

Kwota wolna od podatku – jakie prawo ją reguluje?

Wszelkie zasady dotyczące kwoty wolnej od podatku są określone w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. To również ta ustawa reguluje wysokość i ewentualne podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Zmiany dotyczące zasad podatkowych są wprowadzane w nowelizacjach pierwotnego dokumentu.

Zobacz także:  Polski Ład – pensje pracowników. Jak rządowy projekt wpłynie na wynagrodzenia? Ile będziesz zarabiać od stycznia 2022?

Kwota wolna od podatku – ile wynosi w Polsce

Odpowiedzmy teraz na najważniejsze pytanie. Ile wynosi kwota wolna od podatku w naszym kraju? Zacznijmy od tego, że w Polsce kwoty wolne są uzależnione od wysokości zarobków i obowiązuje tak zwana degresywna kwota wolna od podatku. Oznacza to, że maleje ona wraz ze wzrostem dochodów podatnika.

Kwota wolna od podatku w Polsce i progi dochodowe

Oto wysokość kwoty wolnej od podatku dla poszczególnych grup:

 • osoby o dochodach od 8 tys. zł do 13 tys. zł rocznie – kwota wolna od podatku degresywna zaczynająca się od 8 tys. zł i kończąca się na 3091 zł. Maleje w zależności od tego, ile wynosi dokładnie dochód;
 •  osoby o dochodach w przedziale od 13 tys. zł do 85 tys. 528 zł – kwota wynosząca 3091 zł;
 • osoby legitymujące się dochodami rocznymi w przedziale od 85 tys. 528 zł do 127 tys. zł – kwota degresywna zaczynająca się od 3091 zł i spadająca aż do 0 zł;
 • osoby o dochodach przekraczających 127 tys. zł rocznie – brak kwoty wolnej od podatku.

Dodajmy jeszcze, że jeżeli twoje roczne dochody nie przekraczają 8 tys. zł, jesteś zupełnie zwolniony z podatku. 

Jak widać, kwota wolna od podatku dochodowego nie jest jednolita i systematycznie maleje wraz ze wzrostem dochodów.

Kwota wolna od podatku a rozliczenie podatkowe

Warto wskazać na pewne aspekty związane z kwotą wolną od podatku i rozliczeniem z Urzędem Skarbowym. Mogłoby się wydawać, że jeżeli twoje dochody są bardzo niskie i nie musisz płacić podatku dochodowego, wówczas nie musisz też się rozliczać. To nieprawda. Nawet jeżeli podatnik w Polsce nie musi uiszczać podatku, to i tak jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedniej informacji fiskusowi.

Rozliczenie z fiskusem i progi podatkowe

Warto pamiętać o tej zasadzie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z organami podatkowymi. W przypadku osób wykazujących wyższe dochody i zobligowanych do uiszczania podatku, sprawa jest oczywista. Przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym warto jednak zwracać uwagę na to, w którym progu podatkowym znalazł się twój dochód za dany rok.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to potencjalne podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Od lat jest to przedmiot zarówno sporów politycznych, jak i różnych kampanii wyborczych. W ostatnim czasie kwestia ta powróciła przy okazji projektowania nowych przepisów gospodarczych i podatkowych, które mogą zostać wprowadzone już niebawem.

Zobacz także:  Polski Ład dla dzieci, czyli nowe świadczenia na najmłodszych. Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a czym 400+?

Wolna kwota od podatku a Polski Ład

Wszystko w związku z Polskim Ładem – pakietem reform podatkowych i gospodarczych, który zamierza wprowadzić rząd. W wyniku tych zmian kwota zwolniona od podatku ma ulec znacznemu podwyższeniu. Według obecnych planów ma wynosić 30 tys. zł.

Według założeń Polskiego Ładu:

 • kwota wolna od podatku dochodowego już nie będzie degresywna;
 • próg 30 tys. zł będzie dotyczył wszystkich Polaków;
 • w myśl nowych przepisów osoby o niskich dochodach (ok. 2,5 tys. zł) w ogóle nie będą płacić podatku dochodowego. 

Trzeba jednak pamiętać, że nowe przepisy to obecnie wciąż jedynie projekt. Kiedy kwota wolna od podatku mogłaby zostać podwyższona? Według dotychczasowych zapowiedzi rządzących mogłoby to nastąpić na początku 2022 roku.

Kwota wolna od podatku na świecie

Odpowiedzmy teraz na pytanie o to, ile wynosi kwota wolna od podatku w różnych krajach świata. Wartości te bowiem, co oczywiste, nie są jednolite. Podobne kwoty występują w większości państw europejskich. Wyjątkami są jedynie Bułgaria i Węgry. W obu tych państwach kwota wynosi równe zero.

Kwota wolna od podatku na świecie – w liczbach bezwzględnych

A jak przedstawiają się stawki w pozostałych krajach? Oto wybrane przykłady (w kolejności od najwyższej do najniższej kwoty):

 • Cypr – 19500 euro;
 • Hiszpania – 17707 euro;
 • Finlandia – 16100 euro;
 • Wielka Brytania – ok. 12000 euro (9440 funtów);
 • Luksemburg – 11265 euro;
 • Austria – 11000 euro;
 • Belgia – 8680 euro;
 • Niemcy – 8130 euro;
 • Francja – 5963 euro;
 • Grecja – 5000 euro.

Nietrudno zauważyć, że kwota wolna od podatku, jaka występuje w Polsce, jest bardzo niska w porównaniu z innymi stawkami europejskimi. Jest też niższa niż w wielu innych krajach na świecie. Przykładowo, w Brazylii w przeliczeniu na złotówki wynosi ona ok. 28 tys. zł, w Tajlandii – 14 tys. zł, a w afrykańskiej Botswanie – ok. 12 tys. zł.

Zobacz także:  Progi podatkowe w Polsce – jak się kształtują? Jak wygląda kwalifikacja do progów podatkowych?

Kwota wolna od podatku na świecie – jako procent średniej pensji 

Pamiętajmy jednak, że liczby bezwzględne to jedno, a odniesienie podatków do realnych zarobków – drugie. Tym samym spójrzmy jeszcze raz na wymienione wyżej kraje z naszego kontynentu. Tym razem weźmy pod uwagę procent średniej pensji, jaką stanowi kwota wolna.

Lista przedstawia się następująco:

 • Hiszpania – kwota wolna od podatku stanowiąca 73% średniej pensji;
 • Cypr – 71%;
 •  Grecja – 46%;
 •  Finlandia – 40%;
 • Wielka Brytania – 38%;
 •  Austria – 32%;
 • Belgia – 23%;
 • Luksemburg – 22%;
 • Niemcy – 20%;
 • Francja – 18%.

Nietrudno dostrzec, że na liście nastąpiły pewne przetasowania. Szczególnie wyraźne jest to w przypadku Grecji. W tym kraju w liczbach bezwzględnych kwota wolna od podatku jest relatywnie niewielka. Jednak stanowi niemal połowę tamtejszej średniej pensji.

Kwota wolna od podatku – świat a pozycja Polski

Jak w powyższych rankingach ulokowałaby się Polska? Na końcu stawki. Zarówno jeśli chodzi o liczby bezwzględne, jak i procent średniej pensji. Ta ostatnia według danych GUS za 2019 rok wynosiła w Polsce 59 tys. zł. Nawet najwyższa obecnie przewidywana stawka kwoty wolnej (8 tys. zł) to zaledwie 13,5% średniej pensji w naszym kraju.

Można więc zauważyć, że projektowane zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku zawarte w koncepcji Polskiego Ładu znacząco zmieniłyby sytuację. Gdyby kwota wolna wynosiła 30 tys. zł, stanowiłaby ponad 50% średniej krajowej pensji.

Kwota wolna od podatku – podsumowanie

Znasz teraz zarówno obecne, jak i hipotetyczne przyszłe stawki kwoty wolnej od podatku w Polsce. Pamiętaj o zwracaniu uwagi na progi podatkowe, które cię dotyczą i mają wpływ na wysokość owej kwoty. Niezależnie od okoliczności i tego, jaka jest to kwota, pamiętaj także o zgłoszeniu odpowiedniego zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Kwota wolna od podatku to rzecz korzystna dla podatnika, ale nie zwalnia go z pewnych formalnych obowiązków.

Jeżeli ten artykuł i zawarte w nim informacje były dla ciebie przydatne, zapraszamy do zapoznania się z innymi tekstami na naszym portalu. Podejmujemy w nich wszelkie problemy ważne dla pracownika i podatnika.

Nasze propozycje
Polski ład

Polski Ład – pensje pracowników. Jak rządowy projekt wpłynie na wynagrodzenia? Ile będziesz zarabiać od stycznia 2022?

4 minut(y) czytania
Jakie zmiany w prawie podatkowym wprowadza Polski Ład? Pensje pracowników wzrosną czy drastycznie spadną? Poznaj najważniejsze założenia rządowego projektu i sprawdź, kto…
Polski ład

Polski Ład – umowa zlecenie a nowe przepisy. O czym musi pamiętać zleceniobiorca? Jakie zmiany przynosi 2022 rok?

4 minut(y) czytania
Polski Ład to prawdziwa rewolucja w przepisach podatkowych. Nowe zasady dotyczą również osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (o dzieło i zleceń)….
Polski ład

Polski Ład dla dzieci, czyli nowe świadczenia na najmłodszych. Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a czym 400+?

5 minut(y) czytania
Polski Ład dla dzieci jest propozycją rządową skierowaną do rodzin wielodzietnych. Styczeń 2022 to czas wprowadzenia zmian w życie. Pakiet obejmuje utworzenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *