Polski ład

Polski Ład – kto straci? Przekonaj się, jak reformy wpłyną na wynagrodzenia


Ocena

1 stycznia 2022 roku w życie wszedł Polski Ład. Kto straci, a kto zyska na zmianach? Program reform już teraz ma ogromny wpływ na polski krajobraz gospodarczy. Sprawdź szczegóły!

Pakiet zmian systemu podatkowego i innych kwestii jest określany przez rząd i Ministerstwo Finansów jako szansa dla Polski na wyjście z gospodarczego impasu po pandemii COVID-19. W założeniach ma poprawić sytuację finansową większości Polaków i stanowić jeden ze sposobów obrony przed inflacją. Jednak nowe przepisy to nie lada wyzwanie dla księgowych. Ci próbują rozeznać się w ogromie zmian Polskiego Ładu, które przyszły wraz z programem zaproponowanym przez rządzących jeszcze w 2021 roku.

Jak na twoje zarobki przełoży się Polski Ład? Kto straci na nim najwięcej, a kto zyska w ramach podwyżek? Przekonaj się i poznaj wyliczenia oraz kluczowe zmiany podatkowe, które wpłyną na kształt twojego portfela. Te zaś dotkną wszystkich, tak pracujących na etacie, jak i przedsiębiorców.

Polski Ład – kto straci, a kto zyska? Wiele pozytywnych zmian

Przemiany przychodzące wraz z Polskim Ładem dla wielu okażą się korzystne.

Polski Ład i kwota wolna od podatku

Najbardziej zyskają osoby pracujące na zasadach umowy o pracę, których przychody są relatywnie niewysokie, np. w okolicach średniej krajowej. Wiąże się to przede wszystkim z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Jej podwyższenie sprawi, że wiele osób pracujących na zasadach umowy o pracę będzie zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Te uproszczone rozliczenia zaś realnie przełożą się na ich pensje netto. Szczególnie odczują to ci, których zarobki nie przekraczają kwoty 3180 zł miesięcznie, a także emeryci pobierający relatywnie niskie świadczenia. Jeżeli chcesz się przekonać, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku wpłynie na twoje finanse, możesz skorzystać z dostępnych kalkulatorów.

Progi podatkowe

Nie bez znaczenia pozostaje także zmiana progów podatkowych. Dotychczas drugi próg podatkowy zaczynał się od kwoty powyżej 85,5 tys. zł. Uzyskanie wyższego przychodu skutkowało koniecznością zapłacenia większej daniny. Zamiast 17% było to 32%. Teraz drugi próg będzie się zaczynać od 120 tys. zł. Podkreślmy jednak – te pozytywne zmiany dotyczą pracowników, nie zaś przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej. Osoby zarabiające dzięki własnej działalności gospodarczej muszą być gotowe na wiele nowych obowiązków.

Polski Ład – kto straci? Zmiany składki zdrowotnej

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów, które znalazły się w pakiecie reform, jest brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od początku rodziło to obawy, że Polski Ład uderzy w interesy firm. W wyniku tych zmian pracodawcy będą musieli pobierać wyższe kwoty z zarobków pracowników. To zaś obniży kwoty netto pojawiające się na ich kontach. Zamiast 1,25% składki będzie należało uiścić 4,9%. W zależności od wysokości pensji może to zostać zrekompensowane przez korzyści wynikające ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Jednak w wielu wypadkach bilans okaże się ujemny.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że tylko stosunkowo niewielki procent pracowników straci przez reformę. Nieco ponad 2% najlepiej zarabiających ma odnotować straty wyższe niż 200 zł w skali miesiąca. Z kolei straty do kwoty 200 zł dotkną „jedynie” 12% pracujących. Według zapewnień ministerstwa osoby, które mają pensję w przedziale 5,7 tys. zł brutto do 12,8 tys. zł brutto, nie odczują negatywnych zmian. Pomóc ma w tym m.in. ulga dla klasy średniej, z której będą mogły korzystać osoby z pensją brutto wynoszącą maksymalnie nieco ponad 11 tys. zł miesięcznie (dokładnie 11 141 zł).  

Polski Ład – kto straci? Wynajem mieszkań w nowej rzeczywistości

Zmiany związane z nowym regulacjami życia gospodarczego nie będą dotyczyć jednak wyłącznie pracodawców i pracowników. Dotkną także wiele innych osób, które zarabiają, wykonując różnego rodzaju działalność, w tym właścicieli mieszkań czerpiących zyski z wynajmu. Do tej pory osoby takie mogły dokonać wyboru – rozliczać się na zasadach ogólnych lub poprzez ryczałt. Od teraz nie będzie już takiej możliwości, a ryczałt stanie się jedyną dostępną formą opodatkowania wynajmu. Dla wielu właścicieli może się to okazać niekorzystne.

Jak dokładnie będzie przedstawiać się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Bo tak dokładnie określana jest ta forma. Stawka podatku będzie wynosić 8,5%, jeżeli twoje przychody w skali roku nie będą wyższe niż 100 tys. zł. Jeżeli przekroczą tę kwotę, to każda złotówka powyżej tego limitu będzie obciążona wyższym podatkiem. Ten wyniesie dokładnie 12,5%.

Polski Ład – kto straci, prowadząc działalność gospodarczą?

Omawiana wcześniej kwestia braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku będzie mieć wpływ na prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Fakt, że składka będzie uzależniona od dochodu sprawi, że obciążenia mogą okazać się znaczące. Jeżeli rozliczasz się na podstawie skali podatkowej, składka będzie wynosić 9%. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który korzysta z rozwiązania liniowego, będzie to 4,9%.

Warto przy tym dodać, że w przypadku ryczałtu można wyróżnić trzy grupy podatników. Przedstawia się to w następujący sposób:

  • składka wynosząca 9% od 60% średniego wynagrodzenia, jeżeli przychody przedsiębiorcy nie są wyższe niż 60 tys. zł;
  • składka w wysokości 9% od 100% średniego wynagrodzenia przy przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł;
  • składka w wysokości 9% od 180% średniego wynagrodzenia przy przychodach powyżej 300 tys. zł.

W wyniku wprowadzanych zmian już od marca podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie przewyższać podstawę opodatkowania. Warto też odnotować, że zmianie uległy zasady opłacania składki zdrowotnej za osoby współpracujące. Wzrosła ona o 120 zł, co będzie mieć szczególne znaczenie dla rodzinnych firm. Co więcej, w wyniku nowych przepisów zniknie karta podatkowa dla nowych przedsiębiorców.

Polski Ład – kto straci? Podsumowanie

Jak więc widzisz, Nowy Ład sprawi, że wielu pracowników i przedsiębiorców będzie musiało się liczyć z niedogodnościami, choćby nie mogąc skorzystać z dodatkowych korzyści, np. związanych ze składkami. O ile Ład co do zasady pozytywnie wpłynie na zdecydowaną większość emerytur, o tyle w przypadku zarobków pracowników, a zwłaszcza finansów przedsiębiorców, może być różnie.

Reforma finansowa zakłada wiele zmian. Jedne są pozytywne, inne negatywne. Czy się równoważą, czy też łącznie okażą się pozytywne lub negatywne? To pytanie, na które polscy pracownicy i przedsiębiorcy poznają dokładną odpowiedź w kolejnych miesiącach. Wtedy w praktyce okaże się, jak na sytuację wpłynął Polski Ład – kto stracił, a kto zyskał.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Maciej Woźniak
70 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Prowadzenie firmyPolski ład

Spółka z o.o. a Nowy Ład - czy to dobry wybór?

Polski ład

Polski Ład – samozatrudnienie przestanie się opłacać?

Polski ład

Program Polski Ład dla rolników – co przygotował PIS dla rolnictwa? 7 kluczowych zmian w Polskim Ładzie dla polskiej wsi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *