Jest jedno słowo, które najsilniej kojarzy się z Polskim Ładem – zmiany. Które są najistotniejsze? Co dokładnie ulegnie transformacji w wyniku reform? Kto na tym zyska, a kto straci? Przekonaj się!

Polski Ład to program reform przepisów i zasad życia gospodarczego. Związane z nim zmiany dotyczą podatków, ale także rozmaitych składek i przepisów związanych z takimi sferami życia publicznego jak zdrowie, rolnictwo czy budownictwo. Jeśli chodzi o Polski Ład, rok 2022 przyniesie zmiany, które mogą odbić się na twojej sytuacji finansowej. Które z nich będą mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców oraz pracowników? Przekonaj się, które reformy zakładane przez tę nową rzeczywistość będą najistotniejsze. Dowiedz się, jak dokładnie będą funkcjonować.

Polski Ład – zmiany. Kto na nich zyska?

Według zapewnień Ministra Finansów na wszelkich zmianach podatkowych i innych związanych z Polskim Ładem ma zyskać około osiemnastu milionów obywateli. W ich portfelach na łącznie pozostać około 17 miliardów złotych w skali roku. Ten pozytywny zastrzyk gotówki ma jednak dotyczyć głównie tych osób, które zarabiają niewygórowane sumy. Według szacunków Ministerstwa Finansów zmiany związane z Polskim Ładem będą korzystne dla tych, którzy zarabiają mniej niż 5700 zł brutto miesięcznie. Jeżeli zarabiasz więcej, zmiany będą dla ciebie w najlepszym razie neutralne.

Według ustaw wprowadzonych w związku z Nowym Ładem zyskają nie tylko typowi podatnicy, ale też emeryci. Ich świadczenia w wielu przypadkach wzrosną w porównaniu do 2021 r.

Polski Ład – zmiany pensji podatników

Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się kilku przykładom pensji określonych pracowników i ich postulowanym zmianom. Jeżeli zarabiasz na etacie 3000 zł brutto, dzięki Polskiemu Ładowi zyskasz ok. 1300 zł netto w skali roku. Przy pensji rzędu 4000 zł brutto zysk netto wyniesie około 2000 zł rocznie. Jak więc widać, zmiany okażą się najkorzystniejsze dla tych, którzy zarabiają mniej.

A co, jeżeli zarabiasz więcej? W takim przypadku według założeń reform zmiany mogą okazać się neutralne. Z jednej strony zmianie ulegną różne podatki i składki. Z drugiej w przypadku wielu pracowników znaczenie będzie mieć podwyższenie kwoty stanowiącej granicę drugiego progu podatkowego. Do tej pory było to ok. 85 000 zł. Od teraz drugi próg zaczynać się będzie od kwoty przekraczającej 120 000 zł. Dopiero wtedy zaliczkę na podatek trzeba będzie odliczyć według innej stawki.

Polski Ład – zmiany, które warto znać

Powyżej zawarliśmy ogólne podsumowanie najważniejszych zmian, które przyniesie Polski Ład. To oczywiście nie wszystko. Zapoznaj się z kluczowymi transformacjami naszego systemu gospodarczego. Poniżej wymieniamy kilka najbardziej istotnych, omawiając ich założenia.

Kwota wolna i progi podatkowe

Uszeregujmy informacje dotyczące kwoty wolnej od podatku i progów podatkowych. Kwota wolna w wyniku zmian związanych z Polskim Ładem wzrasta do poziomu 30 000 zł. To właśnie ta zmiana wpłynie na wysokość pensji, zwłaszcza wśród osób zarabiających 3000–4000 zł miesięcznie.

Co ważne, kwota wolna będzie obejmować wszystkie osoby, które rozliczają swoje dochody z fiskusem na zasadach progresji. Wyższa stawka podatkowa wynosząca 32% obejmie osoby, które zarabiają więcej niż 120 000 zł. To oznacza, że drugi próg wzrósł znacząco, bo aż o niemal 35 000 zł, co stanowi znaczącą zmianę dla podatku liniowego obliczanego wedle skali podatkowej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Zmiany w tym zakresie obejmą osoby, które wykonują pewne zawody medyczne. Stawka ryczałtu zostanie dla nich obniżona do poziomu 14%. Zmianie ulegnie także stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sektorze informatyczno-technologicznym. Pracownicy IT wykonujący określone usługi do tej pory płacili 15% podatku, teraz stawka podatku będzie o trzy procent mniejsza.

Składka zdrowotna od podatku a przedsiębiorcy

Jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wątków związanych z nowelizacją Polskiego Ładu jest obliczanie wysokości składki zdrowotnej. Te zmiany w znacznym stopniu będą dotyczyć przedsiębiorców. Jeżeli prowadzisz firmę i rozliczasz się na zasadach ogólnych, stawka składki zdrowotnej będzie obliczana od dochodu. To w naturalny sposób zwiększy obciążenia pracodawców oraz będzie skutkowało nowymi obowiązkami formalnymi. Składka zdrowotna od teraz będzie także odprowadzana od wynagrodzeń członków zarządu firm, co do tej pory nie miało miejsca.

Co jednak najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy, to fakt, że od teraz nie będzie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Polski Ład przewiduje inny model. Ta zmiana będzie dotyczyć wszystkich – nie tylko pracodawców, ale także pracowników, a nawet emerytów czy rencistów. Jeżeli jednak jesteś pracownikiem i zarabiasz mniej niż 133 000 zł rocznie, będziesz mógł liczyć na mechanizm, który sprawi, że skutki braku możliwości odliczania składki będą mniej odczuwalne.

Zmiany dotyczące opodatkowania najmu

Transformacja podatkowa, która dokona się wraz z Polskim Ładem, nie będzie dotyczyć jedynie pracodawców i ich pracowników. Zmiany odczujesz także, jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, które wynajmujesz. Od teraz rozliczanie przychodów, które uzyskasz w ten sposób, będzie się mogło odbywać jedynie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do tej pory wynajmujący mógł wybrać, czy chce się rozliczać poprzez ryczałt, czy też na zasadach ogólnych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że przy przychodach nie większych niż 100000 zł podatek wyniesie 8,5%. Jeżeli przychody będą większe od 100 000 zł, nadwyżka ponad tę kwotę będzie objęta podatkiem 12,5%.

Zmiany dotyczące ryczałtu od przychodów zagranicznych i powrotów z emigracji

W ramach nowych rozwiązań wprowadzono możliwość rozliczania się z przychodów zagranicznych. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które posiadają wysokie aktywa, zdecydują się na przeniesienie swej rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczypospolitej i tu, przykładowo, będą zatrudnione na zasadzie umowy o pracę. W ramach ryczałtu dochody tych osób będą opodatkowane stałą kwotą. Nie będzie mieć na to wpływu wysokość dochodów.

Istotne zmiany będą dotyczyć także osób wracających do Polski z emigracji. One w kolejnych czterech latach podatkowych będą mogły odliczać pewną określoną kwotę. Ta będzie ustalana indywidualnie.

Zmiany dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników

Istotne zmiany przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu dotyczą sytuacji, w których dany pracodawca zatrudnia pracownika nielegalnie lub ukrywa jego przychody i nie płaci podatku w wysokości wymaganej przez prawo. Jeżeli pracodawca dopuszcza się takich działań, zostaną mu przypisane przychody i będzie się musiał z nich rozliczyć. Będzie też w pełni odpowiedzialny za składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarazem owa odpowiedzialność nie będzie dotyczyć jego pracownika.

Polski Ład – zmiany. Podsumowanie

Jak widzisz, nowe przepisy, które 1 stycznia 2022 roku pojawiły się w związku z Polskim Ładem, są bardzo rozległe. Obejmują wiele sfer życia gospodarczego w Polsce, od podatku dochodowego (PIT) po ulgi dla klasy średniej czy emerytury. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem, będą one mieć wpływ na twoją sytuację. Zależnie od okoliczności może być on pozytywny lub negatywny; niekoniecznie pod kątem podatków, czasem po prostu w związku z formalnościami, których należy pilnować. Jednak nie ulega wątpliwości, że reformy te to jedna z największych i najbardziej istotnych transformacji polskiego krajobrazu gospodarczego na przestrzeni minionych dekad. 

Polski Ład można nazwać prawdziwą rewolucją. Przepisy wchodzą w życie już teraz, zmieniając system podatkowy, w tym formy opodatkowania. Szereg reform dotyczy ulg podatkowych tak dla osób fizycznych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Bez wątpienia efekt zmian Polskiego Ładu odczuje każdy.

Archiwum: luty 2022
polski ład-zmiany