Polski ład

Polski Ład – zmiany w polskim krajobrazie gospodarczym. Poznaj je bliżej!

5 minut(y) czytania

Jest jedno słowo, które najsilniej kojarzy się z Polskim Ładem – zmiany. Które są najistotniejsze? Co dokładnie ulegnie transformacji w wyniku reform? Kto na tym zyska, a kto straci? Przekonaj się!

Polski Ład to program reform przepisów i zasad życia gospodarczego. Związane z nim zmiany dotyczą podatków, ale także rozmaitych składek i przepisów związanych z takimi sferami życia publicznego jak zdrowie, rolnictwo czy budownictwo. Jeśli chodzi o Polski Ład, zmiany mogą odbić się na twojej sytuacji finansowej. Które z nich będą mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców oraz pracowników? Przekonaj się, które reformy zakładane przez tę nową rzeczywistość będą najistotniejsze. Dowiedz się, jak dokładnie będą funkcjonować.

Polski Ład – zmiany. Kto na nich zyska?

Według zapewnień Ministra Finansów na wszelkich zmianach podatkowych i innych związanych z Polskim Ładem ma zyskać około osiemnastu milionów obywateli. W ich portfelach na łącznie pozostać około 17 miliardów złotych w skali roku. Ten pozytywny zastrzyk gotówki ma jednak dotyczyć głównie tych osób, które zarabiają niewygórowane sumy. Według szacunków Ministerstwa Finansów zmiany związane z Polskim Ładem będą korzystne dla tych, którzy zarabiają mniej niż 5700 zł brutto miesięcznie. Jeżeli zarabiasz więcej, zmiany będą dla ciebie w najlepszym razie neutralne.

Według ustaw wprowadzonych w związku z Nowym Ładem zyskają nie tylko typowi podatnicy, ale też emeryci. Ich świadczenia w wielu przypadkach wzrosną w porównaniu do 2021 r.

Kliknij!
Kwota wolna od podatku – w Polsce i na świecie. Sprawdź, ile wynosi!

Polski Ład – zmiany pensji

Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się kilku przykładom pensji określonych pracowników i ich postulowanym zmianom. Jeżeli zarabiasz na etacie 3000 zł brutto, dzięki Polskiemu Ładowi zyskasz ok. 1300 zł netto w skali roku. Przy pensji rzędu 4000 zł brutto zysk netto wyniesie około 2000 zł rocznie. Jak więc widać, zmiany okażą się najkorzystniejsze dla tych, którzy zarabiają mniej.

A co, jeżeli zarabiasz więcej? W takim przypadku według założeń reform zmiany mogą okazać się neutralne. Z jednej strony zmianie ulegną różne podatki i składki. Z drugiej w przypadku wielu pracowników znaczenie będzie mieć podwyższenie kwoty stanowiącej granicę drugiego progu podatkowego. Do tej pory było to ok. 85000 zł. Od teraz drugi próg zaczynać się będzie od kwoty przekraczającej 120000 zł. Dopiero wtedy zaliczkę na podatek trzeba będzie odliczyć według innej stawki.

Polski Ład – zmiany, które warto znać

Powyżej zawarliśmy ogólne podsumowanie najważniejszych zmian, które przyniesie Polski Ład. To oczywiście nie wszystko. Zapoznaj się z kluczowymi transformacjami naszego systemu gospodarczego. Poniżej wymieniamy kilka najbardziej istotnych, omawiając ich założenia.

Kwota wolna i progi podatkowe

Uszeregujmy informacje dotyczące kwoty wolnej od podatku i progów podatkowych. Kwota wolna w wyniku zmian związanych z Polskim Ładem wzrasta do poziomu 30000 zł. To właśnie ta zmiana wpłynie na wysokość pensji, zwłaszcza wśród osób zarabiających 3000–4000 zł miesięcznie.

Co ważne, kwota wolna będzie obejmować wszystkie osoby, które rozliczają swoje dochody z fiskusem na zasadach progresji. Wyższa stawka podatkowa wynosząca 32% obejmie osoby, które zarabiają więcej niż 120000 zł. To oznacza, że drugi próg wzrósł znacząco, bo aż o niemal 35000 zł, co stanowi znaczącą zmianę dla podatku liniowego obliczanego wedle skali podatkowej.

Kliknij!
Polski Ład – ukryta dywidenda. Co zmienią nowe przepisy w 2023? Informacje, z których skorzysta spółka z o.o.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Zmiany w tym zakresie obejmą osoby, które wykonują pewne zawody medyczne. Stawka ryczałtu zostanie dla nich obniżona do poziomu 14%. Zmianie ulegnie także stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sektorze informatyczno-technologicznym. Pracownicy IT wykonujący określone usługi do tej pory płacili 15% podatku, teraz będzie to wartość o trzy procent mniejsza.

Składka zdrowotna od podatku a przedsiębiorcy

Jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wątków związanych z Polskim Ładem jest obliczanie wysokości składki zdrowotnej. Te zmiany w znacznym stopniu będą dotyczyć przedsiębiorców. Jeżeli prowadzisz firmę i rozliczasz się na zasadach ogólnych, stawka składki zdrowotnej będzie obliczana od dochodu. To w naturalny sposób zwiększy obciążenia pracodawców oraz będzie skutkowało nowymi obowiązkami formalnymi. Składka zdrowotna od teraz będzie także odprowadzana od wynagrodzeń członków zarządu firm, co do tej pory nie miało miejsca.

Co jednak najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy, to fakt, że od teraz nie będzie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Polski Ład przewiduje inny model. Ta zmiana będzie dotyczyć wszystkich – nie tylko pracodawców, ale także pracowników, a nawet emerytów czy rencistów. Jeżeli jednak jesteś pracownikiem i zarabiasz mniej niż 133000 zł rocznie, będziesz mógł liczyć na mechanizm, który sprawi, że skutki braku możliwości odliczania składki będą mniej odczuwalne.

Zmiany dotyczące najmu

Transformacja podatkowa, która dokona się wraz z Polskim Ładem, nie będzie dotyczyć jedynie pracodawców i ich pracowników. Zmiany odczujesz także, jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, które wynajmujesz. Od teraz rozliczanie przychodów, które uzyskasz w ten sposób, będzie się mogło odbywać jedynie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do tej pory wynajmujący mógł wybrać, czy chce się rozliczać poprzez ryczałt, czy też na zasadach ogólnych.

Kliknij!
Podatek dochodowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że przy przychodach nie większych niż 100000 zł podatek wyniesie 8,5%. Jeżeli przychody będą większe od 100000 zł, nadwyżka ponad tę kwotę będzie objęta podatkiem 12,5%.

Zmiany dotyczące ryczałtu od przychodów zagranicznych i powrotów z emigracji

W ramach nowych rozwiązań wprowadzono możliwość rozliczania się z przychodów zagranicznych. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które posiadają wysokie aktywa, zdecydują się na przeniesienie swej rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczypospolitej i tu, przykładowo, będą zatrudnione na zasadzie umowy o pracę. W ramach ryczałtu dochody tych osób będą opodatkowane stałą kwotą. Nie będzie mieć na to wpływu wysokość dochodów.

Istotne zmiany będą dotyczyć także osób wracających do Polski z emigracji. One w kolejnych czterech latach podatkowych będą mogły odliczać pewną określoną kwotę. Ta będzie ustalana indywidualnie.

Zmiany dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników

Istotne zmiany przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu dotyczą sytuacji, w których dany pracodawca zatrudnia pracownika nielegalnie lub ukrywa jego przychody i nie płaci podatku w wysokości wymaganej przez prawo. Jeżeli pracodawca dopuszcza się takich działań, zostaną mu przypisane przychody i będzie się musiał z nich rozliczyć. Będzie też w pełni odpowiedzialny za składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarazem owa odpowiedzialność nie będzie dotyczyć jego pracownika.

Polski Ład – zmiany. Podsumowanie

Jak widzisz, nowe przepisy, które 1 stycznia 2022 roku pojawiły się w związku z Polskim Ładem, są bardzo rozległe. Obejmują wiele sfer życia gospodarczego w Polsce, od podatku dochodowego (PIT) po ulgi dla klasy średniej czy emerytury. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem, będą one mieć wpływ na twoją sytuację. Zależnie od okoliczności może być on pozytywny lub negatywny; niekoniecznie pod kątem podatków, czasem po prostu w związku z formalnościami, których należy pilnować. Jednak nie ulega wątpliwości, że reformy te to jedna z największych i najbardziej istotnych transformacji polskiego krajobrazu gospodarczego na przestrzeni minionych dekad. 

Kliknij!
Polski Ład – pensje pracowników. Jak rządowy projekt wpłynie na wynagrodzenia? Ile będziesz zarabiać od stycznia 2022?

Polski Ład można nazwać prawdziwą rewolucją. Przepisy wchodzą w życie już teraz, zmieniając system podatkowy, w tym formy opodatkowania. Szereg reform dotyczy ulg podatkowych tak dla osób fizycznych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Bez wątpienia efekt zmian Polskiego Ładu odczuje każdy.

Zobacz też:
Maciej Woźniak
65 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Prowadzenie firmyPolski ład

Spółka z o.o. a Nowy Ład - czy to dobry wybór?

3 minut(y) czytania
Nowy Ład wprowadził wiele zmian w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej oraz w sposobach naliczania podatków. Najkorzystniejszą obecnie opcją jest założenie spółki z…
Polski ład

Polski Ład – samozatrudnienie przestanie się opłacać?

4 minut(y) czytania
Pojawia się wiele zmian, które są skutkiem wprowadzenia programu Polski Ład. Samozatrudnienie jest jednym z obszarów, którego będą dotyczyć reformy. Największe z…
Polski ład

Polski Ład – ulga dla klasy średniej w 2022 roku. Jak się rozliczać, aby nie stracić?

4 minut(y) czytania
Projektem, który od kilku miesięcy wzbudza wiele kontrowersji, jest Polski Ład. Ulga dla klasy średniej to zaś jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.