W tym roku wchodzi w życie wiele zmian, które umieszczono w programie Polski Ład. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, która wskutek reform może stać się wyjątkowo atrakcyjna dla przedsiębiorców. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego.
Polski przedsiębiorca odprowadza najczęściej podatek dochodowy. Pomijając kwestie związane z programem Polski Ład, ryczałt nie był do tej pory najchętniej wybieraną opcją na to, aby rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Czy słusznie? Ryczałt pozwala odliczyć podatek nie od dochodu, a od przychodu, co w wielu przypadkach jest korzystniejsze finansowo. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat.
Polski Ład – ryczałt. Na czym polega ta forma opodatkowania?
Forma opodatkowania ryczałtem polega na tym, że wysokość podatku zależy wyłącznie od wystawianych przez firmę faktur. Co zmieni Polski Ład? Czy ryczałt będzie wyglądał inaczej? Doprecyzujmy – jeżeli jest się podatnikiem VAT i koszty muszą być księgowane w działalności, to nie ma to wpływu na wysokość rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Wszystko zależy od tego, na jaką wartość ryczałtowiec wystawia faktury i przy jakiej stawce są one sporządzane.
Co warto wiedzieć na temat stawek ryczałtu? Najważniejsze informacje
Przedsiębiorca, który chce założyć firmę rozliczającą się na bazie ryczałtu, powinien wiedzieć, że nie ma przy nim stałych progów. Podatnik prowadzący działalność ustala, ile ma wynieść stawka przy wystawianiu faktury.
Dlatego może się na niej znaleźć kilka pozycji w zależności od rodzaju świadczonych usług. Może to być rozliczenie przy stawce np. 9%, 12%, 14%, czy 17%. Odlicza się ją od przychodu.
Sprzedawanie rzeczy z majątku firmowego a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – rozliczenia
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą miło zaskoczyć przedsiębiorców. Przy sprzedawaniu wyposażenia wchodzącego w skład majątku firmowego, stawki podatku wynoszą tylko 3%. Nie jest to aż tak opłacalne wtedy, gdy produkt zakupiony na firmę się nie sprawdzi. W tym momencie niska stawka nie jest korzystna w porównaniu z formami rozliczania działalności, takimi jak podatek liniowy, czy skala podatkowa.
Projekt Polski Ład – ryczałt. Jak było wcześniej?
Do końca 2020 roku przejście na ryczałt było możliwe dla wąskiego grona przedsiębiorców. Powodem był limit przychodów. Wynosił 250 000 euro rocznie, czyli około 1 mln złotych. Dlatego działalność gospodarcza wychodząca poza ten próg, nie mogła być rozliczana ryczałtem od przychodów. Z takiego rozliczenia nie mogło także skorzystać wiele firm – nie przez wysokość przychodów, a charakterystykę działalności. Określenie, który przedsiębiorca może wybrać ten system podatkowy, zawierał załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jakie utrudnienia powodował załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
Załącznik nr 2 zawierał informacje na temat produktów i usług, których handel lub świadczenie automatycznie uniemożliwiało korzystanie z tej formy rozliczania.
Co zmienił Polski Ład?
Przede wszystkim to, że ryczałt przestanie być regulowany załącznikiem nr 2. Jeżeli jednorazowa transakcja w roku obejmowała te rzeczy, oznaczało to utratę prawa do możliwości skorzystania z podatku ryczałtowego. W efekcie przedsiębiorca zobowiązany był do przejścia na skalę podatkową i odprowadzania kwot rozliczanych na podstawie oprocentowania w wysokości 17%, 18%, czy 32% – nawet jeżeli sprzedaż miała miejsce 3, czy 4 lata wstecz. Pozostało tylko kilka branż, z których przedsiębiorcy nie mogą opodatkować swojej działalności na zasadach ryczałtu. Są to apteki, kantory i firmy handlujące częściami samochodowymi.
Zmiany dotyczące opodatkowania ryczałtem w 2024 roku – nowe zasady
Na samym początku trzeba zauważyć, że dokonano wykreślenia profesji medycznych z listy wolnych zawodów. W związku z reformą, osoby świadczące usługi medyczne na podstawie PKWiU z działu 86, będą od 2024 opodatkowane jednolitą stawką ryczałtu o wartości 14%.
Kto skorzysta na Polskim Ładzie?
Podatnik decydujący się na tę formę rozliczenia będzie mógł skorzystać ze znacznie lepszego systemu. Dzieje się to za sprawą Polskiego Ładu i nowych zmian. Jeszcze w 2021 roku najwyższa składka podatku w ryczałcie wynosiła 17%.
Od stycznia 2024 będzie ona niższa dla zawodów takich jak, lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna czy inżynier. Ze wspomnianych 17% zmaleje do 14%. Na Nowym Ładzie skorzystają również informatycy, programiści, czy inni fachowcy z sektora ICT. Należność ma wynieść nie 15%, jak to było w 2021 roku, a 12%. Opłata podatkowa będzie też niższa dla firm świadczących usługi inżynieryjne i architektoniczne. Wcześniej był to przedział pomiędzy 17% a 15%, po reformie będzie to 14%.
Polski Ład – ryczałt. Czy wysokość składki zdrowotnej dla firm z sektora ICT może być niższa?
Warto zostać przez chwilę przy temacie dotyczącym ryczałtu dla niektórych specjalizacji – konkretnie sektora ICT. Wymieniona składka – 12% jest proponowana osobom zajmujących się oprogramowaniem i pisaniem kodów. Gdy działalność obejmuje, na przykład, zakres zadań przypisanych administracji, czy zarządzaniu – project manager, scrum master – to dobrym rozwiązaniem będzie indywidualna interpretacja podatkowa. Przy pozytywnej decyzji stawki podatku mogą wynosić nawet 8,5%.
Składka zdrowotna – ile przedsiębiorca zapłaci w 2024 roku?
Warto również dowiedzieć się, jaki wpływ mają zmiany podatkowe na wysokość składki zdrowotnej. Składka zdrowotna będzie wynosiła 9% podstawy wymiaru, która z kolei ma wynosić:
- 60% średniego wynagrodzenia – przy rocznych przychodach nie większych niż 60 tys. zł;
- 100% średniego wynagrodzenia – przy rocznych przychodach w zakresie pomiędzy 60 tys. zł. a 300 tys. zł;
- 180% średniego wynagrodzenia – przy rocznych przychodach wynoszących ponad 300 tys. zł.
Podatek liniowy i karta podatkowa – czy w porównaniu z nimi ryczałt się opłaca?
Jeżeli przy prowadzeniu przedsiębiorstwa nie ma znaczących kosztów, to ryczałt jest atrakcyjną opcją. Jest tak w momencie, gdy właściciel firmy nie zatrudnia osób, którym trzeba zapłacić, nie kupuje sprzętu, który mógłby być wliczony w koszty lub nie ma wysokich kosztów wynajmu lokalu, czy przestrzeni. Trzeba także zwrócić uwagę na niższe oprocentowanie – w porównaniu do zasad ogólnych, czy podatku liniowego. Całość uzupełnia składka zdrowotna, która jest naliczana na dość korzystnych warunkach. Minusem jest to, że nie można jej odliczyć od podatku przy końcowym rozliczeniu z ZUS-em.
System opodatkowania ryczałtem od przychodów – atrakcyjny sposób rozliczenia dla przedsiębiorców
Pojawiło się wiele emocji wokół programu Polski Ład. W kontekście zmian obejmujących ryczałt istnieje wiele aspektów, które mogą być ocenione pozytywnie. Zaletą jest to, że wysokość podatku obejmującego przychód jest zależna od rodzaju produktu lub usługi, które oferuje przedsiębiorstwo. Profil prowadzenia działalności można zmienić do 20 lutego 2022 roku. Oczywiście termin ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy dopiero chcą założyć firmę.
Warto pamiętać, że przy rozpoczynaniu działalności, dużą pomocą jest konsultacja, jakiej udziela doradca podatkowy. Z jego wiedzą można dokładnie przeanalizować finanse i zdecydować się na ryczałt, czy to poprzez zmianę formy opodatkowania działalności w tym, czy w kolejnym, 2023 roku.