Podatki

Podatek od wynajmu mieszkania – dowiedz się, jak rozliczyć najem w 2021 r.

5 minut(y) czytania

Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania i kto właściwie musi go zapłacić? Poznaj najważniejsze zasady, które pozwolą rozliczać przychód z najmu i płacić podatek! Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć PIT!

Mieszkania to nieodmiennie znakomita inwestycja infrastrukturalna. Stanowią nie tylko dobrą lokatę kapitału, ale także pozwalają na osiąganie regularnych zysków poprzez wynajem. Niestety, tak jak we wszystkich przejawach działalności gospodarczej, tak i w tym trzeba się liczyć z koniecznością prowadzenia rozliczeń z fiskusem. Jest to nieunikniony los każdego właściciela nieruchomości, który decyduje się na najem. Jak dokładnie przedstawia się kwestia podatku od wynajęcia mieszkania? Przekonaj się i poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Wynajem mieszkania – wiele korzyści

Wynajmowanie lokali mieszkalnych pozostaje jednym z najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie dodatkowego dochodu. Sytuacja ta na polskim rynku już od wielu lat nie ulega zmianie. To prawda, że mieszkania są drogie, a ich ceny sukcesywnie rosną. Pomimo tego zainwestowanie kapitału w lokal mieszkalny to obecnie opcja wybierana przez wielu chętniej niż choćby lokaty bankowe legitymujące się niskim oprocentowaniem. Panuje przekonanie, że inwestycje w nieruchomości gwarantują stabilność i z jednej strony ochronę środków przed inflacją, a z drugiej strony stały pewny dochód.

Wynajem mieszkania to jednak nie tylko korzyści, ale i obowiązki. Oczywiście, o ile dokonujesz wynajmu lokalu w pełnej zgodzie z przepisami prawa. Istnieje bowiem szereg formalności, które musisz spełnić jako właściciel. Danina płacona od wynajmu mieszkania to najważniejsza powinność, którą musi spełnić osoba decydująca się na czerpanie korzyści majątkowych z wynajmu.

Zobacz także:  Stawki podatku VAT. Sprawdź rodzaje stawek podatku od towarów i usług występujące w Polsce!

Sprawdź, jak dokładnie wygląda kwestia najmu w Polsce. Poznaj zasady wyliczania daniny oraz stawki podatkowe, które związane są z wynajmowaniem nieruchomości.

Podatek od najmu mieszkania – czego dokładnie dotyczy?

Najpierw określmy, czym w zasadzie jest najem prywatny. Odpowiednie ustawy definiują go jako umowę, wedle której najemca otrzymuje do użytkowania przedmiot najmu. Najem ma miejsce przez czas określony lub nieokreślony. Odbywa się za odpowiednim, ustalonym wcześniej wynagrodzeniem, które stanowi czynsz najmu. To niezbywalne zasady, o których musi pamiętać zarówno wynajmujący, jak i właściciel danego lokum, gdy przystępują do sporządzenia umowy najmu.

Co ciekawe, przedmiotem najmu nie muszą być tylko nieruchomości. Może być nim również mienie ruchome, jak na przykład komputer. Ten artykuł jednak dotyczy podatku od dochodów z najmu.

Ile wynosi stawka podatku wynajmu mieszkania i jak rozliczyć podatek od najmu mieszkania?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie jako osoba prywatna i osiągasz z tego tytułu dochód, możesz zapłacić podatek, wykorzystując do tego dwa sposoby jego wyliczania. Pierwszy to ryczałt, zaś drugi stanowią zasady skali podatkowej. Różnią się od siebie pod kilkoma względami i, w zależności od sytuacji danej osoby, bardziej korzystny może być jeden lub drugi. Oto obie metody przedstawione w skrócie.

Ryczałt

Rozliczenie na zasadach ryczałtu przewiduje dwie stawki podatkowe. Wynoszą one odpowiednio 8,5% oraz 12,5%. Niższą stawkę zapłacisz, gdy przychód, który osiągnąłeś poprzez wynajem, wyniesie nie więcej niż 100 tys. zł rocznie. Natomiast, jeżeli osiągnięte przez ciebie przychody przekroczą pułap 100 tys. zł w skali roku, podatek będzie wyższy. Ryczałt przez wielu uznawany jest za najbardziej wygodną formę rozliczenia z fiskusem. Wynika to z faktu, że, rozliczając się w ten sposób, nie musisz prowadzić żadnej ewidencji. Zaliczki na podatek możesz odprowadzać miesięcznie lub kwartalnie. Co istotne, do 2021 roku ta forma była dostępna tylko dla osób prywatnych. Po zmianie przepisów mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy.

Zobacz także:  Podatek akcyzowy – ile wynosi akcyza i co można nią opodatkować? Sprawdź!

Skala podatkowa

Jeżeli masz zamiar rozliczać się na zasadach skali podatkowej, zapłacisz podatek w wysokości 17%. Tak się stanie w przypadku, gdy dochody z wynajmu wyniosą maksymalnie 85 528 zł. Jeżeli przekroczą ten pułap, każda złotówka powyżej oznaczonej kwoty będzie opodatkowana wyższą stawką, czyli 32%.

Sprawa wygląda jeszcze inaczej w przypadku przedsiębiorców. Oni mogą korzystać ze skali podatkowej, ale także z podatku liniowego. Przy wykorzystaniu tego rozwiązania kwota podatku wyniesie 19% z uzyskanego przychodu. Pamiętaj, że w skali podatkowej możesz odpisać od tej kwoty koszty uzyskania przychodu. Jest to na przykład odpis amortyzacyjny.

Najem – obowiązek podatkowy i Urząd Skarbowy

W chwili obecnej polskie przepisy nie wskazują na obowiązek informowania organów skarbowych o wynajmowaniu danego lokalu. Pamiętaj jednak, że, choć nie musisz informować Urzędu Skarbowego od razu po rozpoczęciu wynajmu, ciąży na tobie obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od wynajęcia lokalu mieszkalnego.

Musisz odprowadzać zaliczkę na podatek od osób fizycznych, gdy twoje przychody z tytułu najmu przekroczą kwotę 3091 zł. Co miesiąc powinieneś przelewać stosowną kwotę na odpowiednie konto w Urzędzie Skarbowym. Termin to 20 dzień miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym wygenerowany został dochód. Przykładowo, jeżeli dochód powstał w listopadzie, podatek należy opłacić do 20 grudnia.

Musisz też pamiętać, że zaliczki opłacasz osobno dla różnych źródeł przychodu. To znaczy, że jeżeli, przykładowo, prowadzisz działalność gospodarczą i do tego wynajmujesz mieszkanie, musisz zapłacić dwie oddzielne zaliczki.

Podatek od wynajmu mieszkania – jaki PIT powinieneś złożyć?

Jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych, musisz wypełnić PIT-36. Nie ma przy tym znaczenia, czy prowadzisz działalność jako przedsiębiorca, czy też jesteś osobą fizyczną. Stosowanie podatku liniowego generuje konieczność złożenia druku PIT-36L. Zupełnie inne zeznanie podatkowe składasz, jeżeli rozliczasz się poprzez ryczałt. W tym przypadku jest to PIT-28. W tego typu formularzu wymieniane są jedynie przychody, które są rozliczane właśnie poprzez ryczałt.

Zobacz także:  Podatek od spadku – sprawdź, kiedy się go płaci i kogo obejmą zwolnienia!

Jaki obowiązuje Cię termin w przypadku rozliczania najmu? To zależy od tego, którą formę opodatkowania wybierzesz i jaki dokładnie składasz druk. PIT-36 oraz PIT-36L muszą zostać złożone do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym wygenerowano przychód z tytułu wynajmu. Inny termin występuje w przypadku formy zapłaty podatku, jaką jest podatek ryczałtowy. Rozliczając go, musisz to uczynić, jako podatnik, do 1 marca.

Podatek dochodowy a kwota wolna od podatku

Ile wynosi kwota wolna od podatku w przypadku wynajmowania mieszkania i czy w ogóle występuje? Owszem, ale tylko jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych. Co więcej, byś mógł liczyć na skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, wynajmowanie lokalu musi stanowić twoje jedyne źródło dochodu.

Kwota wolna to 8 000 zł. Jeżeli więc twoje przychodu z tytułu wynajmu wyniosły właśnie tyle, nie zapłacisz podatku. Jeżeli zarobiłeś na wynajmie więcej niż 8 000 zł, wszystko powyżej tej kwoty będzie opodatkowane. Pamiętaj jednak, że, niezależnie od okoliczności, jesteś zobowiązany do złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego.

Podatek od wynajmu nieruchomości – podsumowanie

Zasady dotyczące opłacania tego podatku są stosunkowo proste. Nie ma tu wielu wyjątków i skomplikowanych wyliczeń. Stawki podatkowe są jasne. To, o czym musisz pamiętać, to odmienne druki w zależności od sposobu rozliczania się z fiskusem.

Warto też przemyśleć dobór formy opodatkowania, aby jak najlepiej zoptymalizować swoje zyski z działalności związanej z wynajmem. W zależności od sytuacji danego właściciela lokalu bardziej korzystny może być ryczałt lub zasady ogólne. Przemyśl dobrze tę kwestię, wynajmując mieszkanie.

Nasze propozycje
Podatki

Umowa o dzieło – podatki od wynagrodzenia, o których powinieneś wiedzieć!

8 minut(y) czytania
Umowa o dzieło to forma zatrudnienia, którą wykorzystuje wielu podatników. Wiąże się to z jej korzystnymi warunkami. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie…
Podatki

Odliczanie od podatku – zobacz, jakie ulgi ci przysługują i co możesz odliczyć!

6 minut(y) czytania
Płacenie podatków nie jest czynnością specjalnie radosną, za to jest konieczne. Szczęśliwie, istnieją odliczenia, które można wykorzystać, aby zoptymalizować ponoszone koszty. Jak…
Podatki

Stawki podatku VAT. Sprawdź rodzaje stawek podatku od towarów i usług występujące w Polsce!

7 minut(y) czytania
VAT to najbardziej popularny podatek w kraju nad Wisłą. Żadna inna danina nie stanowi też w takim stopniu o wpływach do budżetu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *